یکشنبه ۰۱ مهرساعت ۱۹:۳۸Sep 2018 23

جدیدترین خبرهای «روشنفکری»

سینما پرس   ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۱۵:۳۴    
سینماپرس: وضعیت این روزهای سینمای ایران را که از پادشاهی ژانر کمدی حکایت دارد باید شورشی قلمداد کرد که به طور قطع بی دلیل نیست و می توان آن را طغیان تماشاگران علیه تزریق یک دهه افراطی دانست که طی آن آثار تلخ، سیاه و ناامیدانه در سینما رواج پیدا کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۷/۰۶/۳۱ - ۰۸:۱۳    
چهره های مشهور و سلبریتی هایی که شیفته شهرت هستند ولی حنایشان پیش مردم رنگ ندارد، در حالی که پز روشنفکری گرفته و در زندگی تجملاتی خود غرق شده اند، این روزها تز جدیدی صادر کرده و گفته اند به جای نذری و احسان دادن در ماه محرم آنها را به فقرا بدهید.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۷/۰۶/۲۸ - ۰۰:۳۳    
با شروع ایام محرم و برگزاری جلسات عزاداری امام حسین( ع)، حمله ها برای منحرف کردن فلسفه عزاداری شدت گرفته و جریان های خاصی آروغ روشنفکری از خود سر می دهند تا با بوی به ظاهر خوش اما گندیده آن فضای جامعه را آلوده کنند.
روزنامه نصف جهان   ۱۳۹۷/۰۶/۲۷ - ۱۶:۳۴    
جام جم آنلاین : حجت الاسلام علیرضا صادقی واعظ، کارشناس و مُبلّغ مذهبی اظهار کرد: ایران بالاترین آمار ورود لوازم آرایشی را در بین کشورهای خاورمیانه دارد، در تهران یک قلاده سگ چند میلیون تومان به فروش می رسد؟ هزینه هایی از این قبیل، سبک زندگی خیلی ها را غربی کرده است ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۷/۰۶/۲۷ - ۱۳:۱۲    
نشست بررسی نقش روشنفکران در نهضت مشروطه و پس از آن به همت مرکز مستند با هدف سوژه یابی مستند برگزار شد. در این نشست که در حوزه هنری برگزار شد موسی فقیه حقانی به بیان برخی از وقایع مربوط به نهضت مشروطه بود پرداخت.
دانا   ۱۳۹۷/۰۶/۲۶ - ۰۸:۴۴    
اعظم بروجردی نویسنده و کارگردان گفت: مردها یک مقدار مردانگی شان کم شده است و مقصر هستند، خداوند متعال در آیه 34 سوره نساء می فرماید: الرجال قوامون علی النساء ؛ به نظر من اگر زن ها به سمت بی حجابی یا کم حجابی رفته اند مردانشان مقصر هستند، مردها ادعای روشنفکری برداشته اند و فکر می کنند این درست است ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ - ۱۲:۱۳    
نکته بسیار مهم و اساسی که در بازگویی و ترسیم فساد اخلاقی خاندان پهلوی و شبکه وفاداران حکومتی آن معمولا مغفول می ماند، تسرّی و اصطلاحا سرریز این فساد از حوزه های شخصی و خصوصی، به بخش عمومی و فرهنگ عام جامعه مسلمان و سنت مدار ایران آن دوران بود.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۷/۰۶/۲۳ - ۱۸:۰۵    
شبکه اجتهاد: قاضی محمد سعید العشماوی، روشنفکری مصری است که می کوشد تا رویکردی امروزی از متون دینی را ارائه کند. او به موضوعات چالش برانگیزی همچون جهاد و حجاب وارد شده و تفاسیر متفاوتی را عرضه کرده است. ...
رسا   ۱۳۹۷/۰۶/۲۳ - ۱۶:۳۴    
بی شک ملکم به دنبال رنسانسی مشابه غرب در اسلام بوده است، به همین خاطر از یک سو درصدد جلب نظر علماء برآمده و از سوی دیگر به تدوین دکترینی برای تفسیر مجدد تعالیم اسلام پرداخت است.
کیهان   ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۲۲:۰۶    
اگرچه خانم کارگردان مدعی روشنفکری به دلیل اعتراض هنرمندان، مجبور به برچیدن نمایشگاه نقاشی های کپی شده خود شد، اما اعتراض ها و کنایه ها به وی ، همچنان در فضای مجازی ادامه دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۲۱:۳۰    
نشست ابتذال در سینمای ایران عصر امروز در خانه هنرمندان برگزار و در آن درباره ریشه های ورود ابتذال به سلیقه مردم بحث شد.
رسا   ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۲:۵۸    
محمدرضایی در گفت وگو با رسا ماجرای مناظره با مجتهد شبستری را تشریح می کند و ضمن تاکید بر طفره رفتن وی از مناظره، مبانی اندیشه وی را سست می داند.
رسا   ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ - ۱۱:۴۰    
میرزا ملکم خان که پدر روشنفکری ایران است در حقیقت به چنین استنباط و حکمی رسیده بود، اما به دلیل آن که پیش از روشنفکری، سیاستمداری ورزیده بود، هرگز صراحتاً به اسلام حمله نکرد و در لفافه مواضع و دیدگاهایش را بیان می کرد.
رسا   ۱۳۹۷/۰۶/۲۰ - ۰۹:۵۴    
ساختارهای فکری میرزا ملکم خان را باید در راستای مطالعات و تجربیاتش مورد بررسی قرار داد. وی از سویی متأثر از مشاهداتش از غرب و پیشرفت های مادی و سیاسی آن دیار و از سوی دیگر ضعف سیاسی و اقتصادی کشور که وی در بطن آن زندگی می کرد، به تبیین و ترویج اندیشه های خود پرداخت.
فردا نیوز   ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۴:۰۰    
در ادامه این گزارش گفتگوی محمدرضا کائینی با روزنامه وطن امروز درباره حضور 80 ساله جلال در ادبیات و روشنفکری ایرانی را مشاهده می کنید.
ایبنا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۲:۳۹    
همزمان با سالروز درگذشت جلال آل احمد، پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی بسته کتاب روشنفکری را منتشر کرد.
فرهنگ امروز   ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۱۱:۱۲    
آخرین بار که دیدمش قبل از سفر بی بازگشتش به شمال بود، با لحنی خداحافظی کرد که کمتر با آن لحن سخن می گفت، گویی مرگ را دیده بود. مرگ با ماست ولی ما سعی می کنیم از آن غافل شویم زیرا یاد مرگ کار دنیا را مختل می کند ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۷/۰۶/۱۹ - ۰۷:۲۲    
این روز ها برخی سلبریتی ها که اعتبار خود را از رسانه ملی کسب کرده اند با ژست روشنفکری علیه صدا و سیما صحبت می کنند.
خرداد نیوز   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۱۱:۰۸    
خرداد:؛ آموزش عمومی؛ راهکاری برای جلوگیری از خودکشی؛ گردشگری نیازمند سرمایه گذاری و توجه مسوولان و آل احمد؛ ادیب و روشنفکری ضد استعمار از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب میشود که در مطبوعات امروز (یکشنبه) برجسته شده است. ...
ایرنا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۱۰:۵۶    
تهران- ایرنا- جلال آل احمد نویسنده، معلم و محقق معاصر، روشنفکری بود که روزگارش را در جست وجوی ریشه های مشکلات جامعه ایران در همه مکاتب، احزاب و اندیشه ها سپری کرد.
مشرق نیوز   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۰۹:۲۵    
روشنفکران غیراصیل و سرسپرده بیش از همه از جلال ضربه خوردند. علتش هم این بود که آل احمد به نقد خود و نقد جامعه و نقد روشنفکران اعتقاد کامل داشت و به همین دلیل که روشنفکران از نقد او در امان نمی ماندند.
تهران پرس   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۰۸:۴۶    
تهران- ایرنا- جلال آل احمد روشنفکری مردم دار و آزاد اندیش بود که با صراحت کلام در برابر استبداد موضع گیری کرد و رهایی از استعمار و امپریالیسم را با تکیه بر هویت بومی و سنت های اسلامی دانست.
ایرنا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۸ - ۰۸:۴۲    
تهران- ایرنا- جلال آل احمد روشنفکری مردم دار و آزاد اندیش بود که با صراحت کلام در برابر استبداد موضع گیری کرد و راه رهایی از استعمار و امپریالیسم را تکیه بر هویت بومی و سنت های اسلامی دانست.
ایبنا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۶:۳۳    
این مکان پاتوق روشنفکری بود؛ به این معنا که جریان های مختلف فرهنگی در آن آمد و شد داشتند. به جز جلسات معروف پنجشنبه ها که زمان حضور چهره های ادبی همچون غلامحسین ساعدی، اسلام کاظمیه، رضا براهنی، احمد شاملو، علی اصغر حاج سید جوادی و.. ...
تهران پرس   ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۲:۴۸    
جلال ال احمد مانند هر نویسنده یا روشنفکر دیگری محصول شرایط و فضای سیاسی، اجتماعی و فکری زمانه خویش است. قرائت خاص او از روشنفکری و تدوین نظریه روشنفکری متعهد و بومی را می بایست در پیوند با تحول ذهن و زبان او دید.
ایرنا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۷ - ۱۲:۴۱    
جلال ال احمد مانند هر نویسنده یا روشنفکر دیگری محصول شرایط و فضای سیاسی، اجتماعی و فکری زمانه خویش است. قرائت خاص او از روشنفکری و تدوین نظریه روشنفکری متعهد و بومی را می بایست در پیوند با تحول ذهن و زبان او دید.
سینما پرس   ۱۳۹۷/۰۶/۱۶ - ۲۱:۵۹    
کیهان: شبه روشنفکری که به غرور و تکبر و تحقیر دیگران مشهور است، نوه خودش را هم تحقیر کرد!
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۳۹۷/۰۶/۱۴ - ۱۱:۲۱    
مثل بچه آدم نمونه یک فیلم کوتاه استاندارد تراز بالاست که از ایده تا فیلمنامه، مراحل حرفه ای خود را طی کرده است. هم ایده خوب و چندوجهی برای پرداخت های متعدد دارد و هم در پروسه داستانی خود قوی و تا حدود زیادی مبتکرانه عمل می کند ...