شنبه ۱۲ اسفندساعت ۰۴:۰۷Mar 2024 2
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «تیمورتاش»

همشهری   ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ - ۱۸:۵۲    
خانه تیمورتاش یا موزه دانشگاه جنگ از مجموعه کاخ های باغشاه در قلب تهران است.
فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۱ - ۱۱:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
خانه تیمورتاش تهران، یکی از خانه های قدیمی واقع در شهر تهران و به جا مانده از دوره قاجار است که محلی دیدنی برای علاقه مندان به آثار تاریخی است. این خانه که قدمت آن چیزی حدود 160 سال است؛ قبلا به عنوان دانشکده جنگ استفاده می شد. ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۸:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
زنبور درشتی روی گردن شاه نشست و نیش را به پشت گردنش فرو کرد. طبیبی را حاضر کردند. با مداوای طبیب درد شاه ساکت شد. این طبیب، منوچهر اقبال بود که آن موقع سرباز بود. با این معالجه، منوچهر اقبال رئیس بهداری مشهد شد و خیلی زود هم به دستور شاه وزیر دربار شد ...
همشهری   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۶:۰۷    
عبدالحسین تیمورتاش که در دوره رضاخان نخستین وزیر دربار بود و نقش مهمی در سیاست خارجی ایران داشت، مانند بسیاری از عوامل حکومت پهلوی در پایان سرنوشت غریبی پیدا کرد که ریشه در رفتار و اندیشه هایش داشت که با فساد و خیانت عجین شده بود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ - ۲۲:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
مردی که از 13 تا 24 سالگی در اروپا زندگی کرد و وقتی برگشت گفت من دیگر شرقی نیستم و غربی ام و ذهن خود را از تمام عقاید شرقیان رها کرده ام. مرد بانفوذی در دربار پهلوی اول بود و رضاشاه می گفت حرف او حرف من است. چهارمین قسمت مستند منقضی به زندگی و روزهای سپری شده عبدالحسین تیمورتاش می پردازد.
افق تهران   ۱۴۰۲/۱۰/۱۲ - ۱۴:۰۷    
خانه تیمورتاش یکی از دیدنی های تاریخی پایتخت به شمار می آید که متعلق به عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار رضاشاه پهلوی است و اکنون به عنوان موزه ی جنگ از آن یاد می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۴:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
شانزدهمین جلسه شورای هماهنگی موزه های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت با حضور سردار محمدقاسم ناظر در خانه موزه تیمورتاش (موزه جنگ) برگزار شد.
تیتر برتر   ۱۴۰۲/۰۸/۰۲ - ۰۰:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
عکس هایی از بازدید رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی از پالایشگاه نفت آبادان را می بینید. خبرآنلاین، این تصویر مربوط به بازدید رضا شاه به همراه تیمورتاش و ادوارد الکینگتن از پالایشگاه نفت آبادان در سال 1310 شمسی است. ...
جام جم   ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۷:۰۵    
به گزارش جام جم آنلاین، تقریبا یکسال پیش از این تاریخ در اول دی 1311 پاکت سر به مهری به دست تیمورتاش رسید که حاوی خبر برکناری او از وزارت دربار داشت و دو روز بعد روزنامه های ایران و شفق سرخ خبری کوتاهی در این باره با عنوان معاف از خدمت منتشر کردند. ...
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۰۹ - ۱۰:۲۷   + ۱۷ سایت دیگر  
رضاشاه به تیمورتاش زبانزد خاص و عام بود و قدرت زیادی به عنوان وزیر دربار از خود نشان می داد به طوریکه شخص دوم مملکت در امور کشور به جز امور نظامی محسوب می شد.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ - ۲۲:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
مبلغ نوشت: در تلگرافی به تاریخ اول خرداد 1305که از کاظمین به ایران ارسال شده است خبر تخریب بقیع توسط وهابیان در ایران منتشر می شود. تیمورتاش وزیر دربار پهلوی در نامه ای به تاریخ هفتم خرداد 1305 خطاب به رضاشاه ضمن اشاره به دستور وی جهت پیگیری قضیه ناگوار اعتاب بقیع ...
رویداد 24   ۱۴۰۲/۰۳/۳۱ - ۱۱:۵۱    
فیلمی از آخرین سفر عبدالحسین تیمورتاش (سردار معظم خراسانی) به روسیه. نسخه کامل این فیلم در یکی از آرشیوهای اسناد تاریخی روسیه نگهداری می شود.
برترین ها / فرارو   ۱۴۰۲/۰۳/۲۵ - ۱۴:۳۳   + ۷ سایت دیگر  
در ادامه تصویری قدیمی و دیده نشده از عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار پهلوی اول در بندر انزلی در سال 1309 را مشاهده می کنید.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۲/۲۰ - ۰۹:۱۲   + ۵ سایت دیگر  
ساختمان موزه جنگ که به نام خانه تیمورتاش شهرت دارد در حد فاصل خیابان امام خمینی (ره) و خیابان پاستور و ضلع شمال غربی پادگان باغشاه سابق و میدان حر امروزی واقع شده است.
عصر اترک   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۰۰:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
شهید مرتضی زیبایی فرزند نقی در سال 1342 در روستای تیمورتاش از توابع شهرستان بجنورد، استان خراسان شمالی به دنیا آمد و در سال 61 در پست امداد در منطقه بستان به شهادت رسید.
رکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۳ - ۲۱:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
محمدرضا پهلوی در سال 1310 شمسی به اتفاق دو تن از همکلاسی هایش به نام های حسین فردوست و مهرپور تیمورتاش روانه شهر سوئیس شد تا در کالج لُه روزه به ادامه تحصیل بپردازد، اما او در این دوران که کمتر از 20 سال داشت، عیاشی بسیار کرد.
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۰۷:۳۰    
عبدالحسین تیمورتاش (معززالملک) به جرم اخذ 9 هزار لیره و 200 هزار ریال رشوه، به 5 سال زندان و بازگرداندن رشوه به خزانه دولتی محکوم شده بود.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۰۰:۱۹    
روزنامه اطلاعات 27 اسفند 1311 نتیجه دادگاه عبدالحسین تیمورتاش، وزیر دربار را به جرم فساد و رشوه اعلام کرد. تیمورتاش به زندان و انفصال از خدمات دولتی و جریمه محکوم شد و یک سال بعد در مرگی مشکوک در زندان درگذشت.
عصر اترک   ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۸    
شهید مرتضی زیبایی در سال 1342 در روستای تیمورتاش از توابع شهرستان بجنورد به دنیا آمد و در بهار سال 1361 به شهادت رسید اما مفقودالاثر اعلام شد تا این که پس از یافتن پیکر مطهرش، در میان حزن و اندوه دوستدارانش در روستای تیمورتاش به خاک سپرده شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۲۰:۲۰    
به همت بسیج جامعه پزشکی، اردوی جهادی برای مردم محروم روستای تیمورتاش بجنورد برگزار شد.
پارس فوتبال   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۲۲:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
دوره کلاس بندی درجه سه پارا فدراسیون جهانی به میزبانی بوپال هند با حضور مسئولین فدراسیون جهانی و کنفدراسیون کانوئینگ آسیا برگزار شد. به گزارش طرفداری ...
برترین ها / همشهری   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۱۲:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
خانه تیمورتاش یا موزه جنگ کنونی که داخل دانشگاه جنگ قرار دارد، از بناهای تاریخی متعلق به عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار پهلوی اول است. این خانه 160 سال پیش در ضلع شمال غربی مجموع پادگان باغشاه ساخته شده و متعلق به ابتدای دوره ناصری است.
اقتصاد 24   ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۱۹:۱۶    
برخی معتقدند جاه طلبی تیمورتاش، سرنوشتی شوم را برایش رقم زد و برخی دیگر می گویند رضاشاه اشتباه بزرگی کرد که این مردِ بزرگ و تاثیرگذار را به دلیل بعضی تصورات غیرواقعی، حذف کرد.
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۹:۴۰    
تیمورتاش همه استعداد خود را در خدمت رضاشاه گذاشت اما پس از چند سال خدمت مثل یک دستمال مچاله شده دور انداخته شد.
شبکه دو سیما   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۲۰:۰۴    
فیلم سینمایی سردار جنگل بعد از پایان جنگ جهانی اول و غلبه متفقین خصوصاً انگلستان، با اعمال نفوذ انگلیسی ها در ایران، وثوق الدوله به قدرت می رسد. او ابتدا به میرزا پیشنهاد می کند که ضمن تأمین جانی به عتبات برود و قوایش را در اختیار دولت قرار دهد ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۷/۰۹ - ۰۳:۵۲    
رضاخان با کودتا بر سرِکار آمد؛ سوم اسفند سال1299، او در کسوت بازوی نظامی کودتای سیدضیاءالدین طباطبایی یزدی و البته، با پولی که انگلیسی ها برای تقویت روحیه قزاق ها در اختیار وی قرار دادند، وارد عمل شد و تهران را پس از زد و خوردی کوتاه گرفت و عنوان سردار سپه را تصاحب کرد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۹ - ۱۱:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
در دوره حکومت بر گیلان همیشه مست و عصبانی بود یا می گفتند که همیشه چنین است. سر همه داد می زد و همیشه کج خلق و بی حوصله بود. گویا اصرار داشت که هر هفته حتما چند نفری اعدام شوند تا رعب و هراس حکومت در قلب مردم باقی بماند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۰۱/۲۲ - ۱۲:۰۵    
یاد بدرالزمان تیمورتاش مثل نامش ماه کامل است؛ ماهی که در آسمان مردم دوستی این شهر می درخشد و خاموش نمی شود. زنی که نه تنها عنوان نخستین دندان پزشک زن را در پسوند نامش دارد، بلکه نخستین زنی نیز هست که توانسته در تأسیس یک دانشکده نقش مؤثر داشته باشد و بعد ها هم به مقام ریاستش برسد.
صنایع   ۱۴۰۱/۰۱/۲۰ - ۱۴:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
ساختمان موزه جنگ که با نام خانه تیمورتاش شهرت دارد، از جاذبه های دیدنی تهران به شمار می رود. این موزه در ضلع شمال غربی مجموعه کاخ های باغشاه قرار دارد و حدود 160 سال قبل، در دوره قاجاریه ساخته شده است . در معماری عمارت تیمورتاش می توان تلفیقی از سه نوع معماری ایرانی، روسی و هندی را مشاهده کرد ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۹/۲۷ - ۱۱:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
پنجاه چهره علمی خراسان بزرگ نوشته جمال مدیرشانه چی منتشر شد. در این کتاب شخصیت هایی چون بدری تیمورتاش، فاضل تونی، آیت الله میلانی، مهدی محسنیان راد و... معرفی شده اند.
راه دانا   ۱۴۰۰/۰۸/۲۲ - ۱۳:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
معماری خانه تیمورتاش مربوط به دوره قاجاریه است و حدود 160 سال پیش در شمال غرب پادگان باغشاه (میدان حر) بنا شده است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۰/۰۸/۱۰ - ۱۵:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
برخی از خانه های تاریخی تهران این روز ها مورد مغفول مانده و گویی هویت شهری پایتخت به فراموشی سپرده شده است.
یک پزشک   ۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ۰۸:۰۳    
نویسندگان: الهام شیرین زبان ومحمد بختیاری عبدالحسین تیمورتاش وزیر دربار رضا شاه و شخص دوم مملکت، دچار همان سرنوشتی شدکه تعدای از معاصرانش، او با این که یکی از پایه های اصلی رضا شاه در کسب قدرت بود و درمدت چند سال اولیه حکومت او با احراز منصب وزارت دربار-البته با اختیاراتی بسیار فراتر ازآن-خدمات ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۱ - ۱۱:۴۴    
نصرالله حدادی در یادداشتی به عبدالحسین تیمورتاش در شکل گیری حکومت پهلوی اول پرداخت؛ وزیری که به حیاتش پایان دادند تا رسم وزیرکشی در دوران پهلوی، همچون دوران قاجار، جاری و ساری باشد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۴/۰۴ - ۰۷:۰۵    
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی چهارمین روز تیر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
روزنامه شهروند   ۱۳۹۹/۰۹/۲۴ - ۲۳:۲۲    
95 سال پیش، برابر با بیست و پنجم آذر 1304 خورشیدی، عبدالحسین تیمورتاش به حکم پهلوی اول پست وزارت دربار را عهده دار شد. تیمورتاش ملقب به سردار معظم خراسانی از جمله رجالی بود که در سرنگونی سلسله قاجار و تفویض سلطنت به پهلوی نقشی مهم ایفا کرد و به پاس همین خدمات ارج و قربی بسیار در دستگاه رضاخان یافت ...
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۰:۱۲    
بدرالزمان تیمورتاش برای سپید پوشان عرصه بهداشت و درمان نامی آشنا است نخستین دندانپزشک زن ایرانی که زاده روستای کوچک، اما باصفای نردین میامی در شرق استان سمنان امروزی و در قلب ولایت خراسان روز های دور که زندگی پرفرازونشیبش امروز الهام بخش بسیاری از پزشکان جوان روزگار ما است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۱۴:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
عبدالحسین تیمورتاش معروف به "سردار معظم خراسانی" از آن قماش روشنفکرانی بود که پس از دیری یقه درانی برای پاگرفتن مشروطیت، به ناگاه دست به دامن "دیکتاتوری منور" شدند!
ایثار   ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ۱۳:۱۶    
یادواره 8 شهدای روستای تیمورتاش، با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۲:۱۶    
آرش نهاوندی روزنامه نیویورک تایمز در مطلب کوتاهی در 21فوریه 1933(2اسفند 1311) با عنوان دو متهم در ایران ، از بازداشت عبدالحسین تیمورتاش و یکی دیگر از مقامات دولتی ایران خبر داد ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۲:۱۶    
محمد ناصر احدی توفیری ندارد سال1311 را با عزل تیمورتاش به یاد بیاوریم یا با لغو امتیازنامه نفتی دارسی. با اینکه هر دو این رخدادها بسیار مهم و سرنوشت ساز بودند اما بال و پر مطبوعات چنان چیده شده بود که نمی توانستند چندان به آنها بپردازند ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۲:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
گروه گزارش او خود را قدرتمندترین فرد در ایران بعد از شاه می دانست و شاید همین، کار دستش داد. عبدالحسین تیمورتاش در گروه کسانی که از نزدیک برای روی کارآمدن رضاخان تلاش می کردند جزو نزدیکان و محارم او بود ...
رویداد 24   ۱۳۹۹/۰۵/۱۲ - ۱۷:۱۱    
تیمورتاش از شخصیت های مهم دوران پهلوی و از مشاهیر ایران است. زمانی قدرتمدترین فرد ایران پس از شاه بود و نهایتا با خفت زندانی شد و از مناصبی که داشت خلع شد. این رخداد تراژیک، اما حاصل کار خود او بود؛ پروراندن نوعی استبداد ظالمی که آتشش دامن خود پرورش دهندگان را نیز گرفت.
راک نیوز   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۰۸:۱۰    
به گزارش راک نیوز ازمرکز استان کهگیلویه وبویراحمد ، اعتبارنامه مهم ترین سند تایید نمایندگی افرادی است که پیش از انقلاب در سال 57 و پس از آن عزم حضور در انتخابی ترین قوای مملکتی می کنند ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ - ۱۶:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
چند سالی نفر دوم - و حتی گاهی اول - کشور بود و در همه کارها از قراردادهای خارجی گرفته تا انتخاب نمایندگان مجلس شورای ملی و تشکیل کابینه و گزینش وزرا دخالت مستقیم داشت. اما بد بی آبرو شد و بد سقوط کرد و به قول قدیمی هایی که او و آن سال ها را به یاد داشتند عاقبت بخیر نشد .
خبرگزاری تابناک   ۱۳۹۹/۰۴/۰۴ - ۰۸:۳۰    
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی چهارمین روز تیر ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۳ - ۱۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- عبدالحسین تیمورتاش وزیر مقتدر دربار و یکی از مرموزترین و تاثیرگذارترین رجال دوران پهلوی اول بود که عملاً پس از رضاخان دومین مقام حکومت قلمداد می شد و صاحب اقتداری افسانه ای بود که همین امر هم پاشنه آشیلی شد که مرگش را در کنج فراموشی زندان رقم زد.