شنبه ۱۵ آذرساعت ۰۰:۵۸Dec 2020 5
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «خمس»

ایکنا   ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ - ۱۵:۱۹    
برخی در حساب خمسی، هرسال آنچه موجودی پولی، خوراکی و ... مصرف نشده بود را محاسبه و با موجودی سال گذشته مقایسه و هر مقدار اضافه شده بود، خمس آن را پرداخت می کنند؛ سؤال اینجاست که آیا این روش صحیح است؟
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۸/۳۰ - ۰۱:۰۱    
تفاوت خمس و مالیات این است که خمس واجب دینی است و برعهده سرپرست است و او باید نیت کند و قصد قربت در آن شرط است.
خلخالیم   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۲۱:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال از افزایش سطح مشارکت های مردمی برای حفظ و احیای آثار تاریخی ،مذهبی ،ملی ، فرهنگی و تاریخی این شهرستان خبرداد. ...
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۱۸ - ۱۶:۲۱    
امام صادق علیه السلام می فرماید: براستی خداوندی که خدائی جز او نیست چون زکات را برای ما حرام کرده خمس را برای ما قرار داده است پس زکات را بر ما حرام کرده و خمس را برای ما (دادن خمس بما) واجب کرده است و کرامت برای ما حلال است .
کیهان   ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ - ۲۱:۰۰    
خمس حق سنوات س) آیا حق سنوات خمس دارد؟ در صورت تعلق خمس در صورتی که از مخارج سال زیاد بیاید سر سال خمسی باید پرداخت شود یا خمس آن به محض وصول لازم است؟ ...
مقام معظم رهبری   ۱۳۹۹/۰۸/۰۷ - ۱۱:۵۰   + ۳۶ سایت دیگر  
سؤال: 1) با توجه به اینکه واگذاری سهام عدالت به صورت اقساط (از محل سودِ حاصل از سهام)، بوده است آیا این سهام، متعلق خمس است؟ بر فرض وجوب، زمان تعلق چه زمانی است؟ ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۸/۰۶ - ۱۳:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
کتاب مستندات کتاب خمس با نگاهی به تحریرالوسیله حضرت آیت الله امام خمینی (ره) توسط عبدالله شامی زاده لیملو تهیه و جمع آوری و توسط نتشارات باقرالعلوم منتشر شده است.
پارسینه   ۱۳۹۹/۰۷/۲۸ - ۰۶:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
گاهی افراد برای انفاق و پرداخت خمس و زکات موضوع اختیار را مطرح می کنند. به این مفهوم که می گویند ما اختیار دارایی خودمان را داریم و وقتی خودمان و یا فرزندانمان به آن ها نیاز داریم، چه لزومی دارد که به دیگران ببخشیم ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۰۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
اگر میّت وصیت کند که مقداری از دارایی او به عنوان خمس پرداخت شود یا ورثه یقین پیدا کنند که وی مقداری خمس بدهکار است، تا وصیت میت و یا خمسی را که بر عهده دارد از ما ترک او ادا نکنند، نمی توانند در ترکه او تصرّف کنند.
ناطقان   ۱۳۹۹/۰۷/۲۰ - ۰۲:۰۵    
چیزی را که انسان ، بابت زکات به فقیر می دهد، لازم نیست به او بگوید که زکات است ؛ بلکه اگر فقیر خجالت بکشد، مستحب است به طوری که دروغ نشود به اسم پیشکش بدهد، ولی باید قصد زکات نماید.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۱:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام علی حسین زاده اظهار کرد: موقوفات باید احیا و به سمت نیازهای روز جامعه هدایت شود چراکه اگر احیای موقوفات، صدقات، زکات و خمس خوب اداره شود و خوب مصرف شود، فقیری نخواهیم داشت.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۰۶:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
حاجی خیلی تمکن مالی داشت، اما در قید و بند مادیات نبود. این قضیه که دارم می گویم سه سال قبل شهادتش بود، سال 92 . یادم است انحصار وراثت کردند و حاجی 180 میلیون خمس به دفتر آقا داد.
مقام معظم رهبری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۰۹:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
سؤال: آیا پرداخت خمس پولی را که همسر یا فرزندان به عنوان هدیه یا نفقه دریافت می کنند بر ایشان واجب است؟ جواب: نفقه و هدیه دریافت شده، خمس ندارد، هر چند احتیاط مستحب است که اگر از مخارج سال زیاد بیاید، خمس آن پرداخت شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۱۵ - ۲۲:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
مناجات خمس عشر، مجموعه دعاهای پانزده گانه ای است که از امام زین العابدین علیه السلام نقل شده است. مناجات خمس عشر، در کتاب های صحیفه سجادیه، بحارالانوار و مفاتیح الجنان آمده است. محور این راز و نیاز ها مباحث اخلاقی و عرفانی است.
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۲:۴۹    
اینفوگرافی | به چه چیزهایی خمس تعلق می گیرد؟ را در سایز اصلی اینجا ببینید. پایان پیام/ 717
مقام معظم رهبری   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۸:۱۶   + ۹ سایت دیگر  
سؤال: آیا حق سنوات خمس دارد؟ در صورت تعلق خمس در صورتی که از مخارج سال زیاد بیاید سر سال خمسی باید پرداخت گردد یا خمس آن به محض وصول لازم است؟ جواب: حق سنوات که بر اساس قرارداد یا قانون کار از طرف کارفرما، در قبال کار کردن به کارگر داده می شود ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۱۲:۵۱    
ایرانی ، گفت: با توجه به اینکه خود زکات یک نوع مالیات است و بیشتر درآمد یک جامعه اسلامی از خمس و زکات،و در واقع کشورهای اسلامی که بخواهند زکات را به عنوان مالیات پرداخت کنند آن جامعه رشد کرده و باعث ریشه کنی فقر می شود.
کیهان   ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۲۰:۳۱    
کیفیت محاسبه خمس سهام س) چگونه می توان سهام را مخمس کرد؟ ج) کیفیت محاسبه خمس سهام در صور ذیل، متفاوت است: 1- سهامی که به قصد تجارت خریده شده، دو صورت دارد: الف) با درآمد بین سال خریده شده: ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۱۱ - ۱۲:۰۷   + ۴۳ سایت دیگر  
کانال احکام رهبر انقلاب جدیدترین استفتاء رهبر معظّم انقلاب اسلامی دربارۀ خمس سهام خرید و فروش شده در بورس را منتشر نموده است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۱۵:۱۵    
یکی از مسائلی که ممکن است از ذهن برخی اهل صنعت و تولیدکنندگان دور باشد، بحث خمس وسائل یا ابزار کار است. به بیان دیگر آیا ابزاری که در جهت گذراندن امورات زندگی است، خمس تعلق می گیرد؟
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۳:۳۵   + ۶ سایت دیگر  
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای به مجموعه ای از استفتائات را منتشر کرده است.
شفقنا   ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۴:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا-حضرت آیت الله العظمی سبحانی به پرسشی درباره مصرف خمس در عزاداری امام حسین(علیه السلام) پاسخ گفته است. به گزارش شفقنا متن پرسش وپاسخ مطرح شده بدین شرح است: سؤال : آیا خمس و سهم امام(علیه السلام) را می توان صرف روضه خوانی و یا اطعام مجالس اهل بیت(علیهم السلام) کرد؟ ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۸ - ۰۲:۰۰    
کارشناس مرکزی ملی پاسخگویی به سؤالات شرعی درباره حکم بخشش اموال برای فرار از خمس بیان کرد: با این گونه بخشش ها که صوری و برای فرار از خمس است، خمسِ واجب از انسان ساقط نمی شود.
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۱۰:۳۶    
مناجات خَمْسَ عَشَر امام سجاد یکی از دعاهای 15 گانه ایشان است که در 3 هفته متوالی باید قرائت شود. مناجات خمس عشر در صحیفه سجادیه و مفاتیح الجنان آمده است.
آفتاب نیوز   ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۰:۴۵   + ۹ سایت دیگر  
ثروت محصولی چه آن زمان که به عنوان وزیر منتظر رای اعتماد مجلس بود، چه امروز که تنها یک عضو جبهه پایداری است، اگرچه همواره مورد توجه بوده است اما این روزها و با گذر و نظری به انتخابات مجلس یازدهم، این نفوذ و جایگاه محصولی بیشتر خبرساز شده است.
وارث   ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ۰۱:۰۶    
اگر پدری سهامی را که خریداری نموده، به فرزند خردسال خود هدیه کند، اکنون که فرزند بالغ شده است وظیفه او نسبت به پرداخت خمس اصل سهام و سود حاصله از آن چیست؟ پاسخ اجمالی ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۴:۰۴   + ۶ سایت دیگر  
کیفیت محاسبه خمس سهام در صور مختلف، مطابق با فتوای حضرت آیت الله خامنه ای که در استفتائات شهریورماه به آن پاسخ داده شده است، پیش رویتان قرار می گیرد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۴:۵۱    
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای به مجموعه ای از استفتائات اقتصادی را منتشر کرده است.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ۱۶:۳۱    
حوزه/ رهبر معظم انقلاب اسلامی نظر خود را پیرامون خمس نفقه و هدیه اعلام کردند.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۶/۰۵ - ۱۵:۲۵    
حوزه/ رهبر معظم انقلاب اسلامی نظر خود را پیرامون خمس سنوات اعلام کردند.
رسا   ۱۳۹۹/۰۵/۰۳ - ۱۶:۰۲    
کارشناس بیان احکام گفت: برای پرداخت خمس فروش سهام، ابتدا باید قیمت تورم را از فروش سهام کم کرده و خمس سود باقی مانده را محاسبه و سپس پرداخت شود.
شفقنا   ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ - ۱۴:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
انتهای پیام شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام شفقنا-کمیته بانوان بنیاد خمس به منظور بهره گیری از ظرفیت جامعه زنان در گسترش و احیاء فرهنگ خمس در سطح بین المللی تشکیل شده است. ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ - ۱۸:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
مراجع عالیقدر تشیع به استفتائاتی درباره شیوه جبران خسارت در هنگام خجالت کشیدن و خمس پول حاصل از فروش خودرو پاسخ داده اند.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۴/۳۰ - ۱۸:۰۰    
شبکه اجتهاد: نمودار ذیل احکام خمس سهام مطابق با فتوای مقام معظم رهبری آیت الله خامنه ای می باشد که کیفیت محاسبه آن طراحی شده است.
598   ۱۳۹۹/۰۴/۲۶ - ۱۱:۳۰    
احکام خمس در بازار سهام
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۸:۴۷    
گزارش پیش رو به بررسی نظرات برخی از مراجع عظام تقلید درخصوص سرمایه گذاری در بورس و همچنین احکام خمس متعلق به بورس پرداخته است.
تابناک خوزستان   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۲:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
گزارش پیش رو به بررسی نظرات برخی از مراجع عظام تقلید در خصوص سرمایه گذاری در بورس و همچنین احکام خمس متعلق به بورس پرداخته است.
فردا نیوز   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۲:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
گزارش پیش رو به بررسی نظرات برخی از مراجع عظام تقلید در خصوص سرمایه گذاری در بورس و همچنین احکام خمس متعلق به بورس پرداخته است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۵:۴۲    
استاد حوزه علمیه قم ضمن تشریح احکام خمس درآمدهای بورسی تأکید کرد که مسیر فریب کاری سودجویان بازار بورس مسدود شود.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۴/۱۸ - ۱۵:۱۵   + ۳۸ سایت دیگر  
دفتر استفتائات مقام معظم رهبری احکام خمس سهام را منتشر کرد تا بسیاری از مردم که این روزها در این زمینه سوال دارند به پاسخ پرسش خود دست یابند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۴:۳۶   + ۲ سایت دیگر  
یکی از سؤالات در زمینه خمس این است که آیا خمس از مجموع پول باقی محاسبه می شود یا اینکه پول پیشتر خمس داده شده، مجدداً خمس ندارد؟
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۴/۰۶ - ۱۱:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
حکم شرعی فعالیت در بورس چیست؟ آیا سرمایه گذاری در بازار سهام و خرید و فروش سهام جایز است؟
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ - ۱۱:۲۱    
شاید بسیاری از متدینین درباره خمس کودک و سال خمسی او را نشنیده باشند، لیکن در شرایطی که فرزند نابالغ اموالی به دست بیاورد و برای مثال از معامله یا بورس سودی کسب کند، این سؤال پیش می آید که آیا خمس دارد و تکلیف به عهده والدین است یا خیر؟
برترین ها / شبکه ورزشی لحظه   ۱۳۹۹/۰۳/۲۶ - ۱۱:۵۹   + ۴۰ سایت دیگر  
خبرورزشی: به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جواد خیابانی مجری، کارشناس و گزارشگر فوتبال که برای تحقیق درباره ساخت فیلم مستند تاریخ ورزش از منابع موجود در سازمان و اسناد کتابخانه ملی بهره برده است ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۲۰:۵۰    
برترین اخبار سرویس فرهنگی مورخ 21 خرداد ماه 99 در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۲۱ - ۱۸:۳۰   + ۶ سایت دیگر  
استاد سطح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه قادر هستیم با اخذ واقعی خمس و زکات، فقر را ریشه کن کنیم، گفت: نگاه سکولاریستی سبب شده تا 40 سال است کمیته امداد داشته باشیم؛ چون برای گرفتن و خرج زکات برنامه نداریم، در صورتی که می توانیم با خمس و زکات، فقر را ریشه کن کنیم.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۲۰ - ۱۱:۲۱   + ۱۲ سایت دیگر  
آیا به سرمایه ای که در بورس یا در محل دیگر سرمایه گذاری شده است، در سررسید سال خمسی، خمس تعلق می گیرد و باید خمس آن پرداخت شود؟
شبستان   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۱۲:۲۶    
امام جمعه موقت تهران گفت: وقتی ما خمس خود یعنی سهم امام را پرداخت می کنیم یعنی اینکه با امام زمان(عج) شریک هستیم و حضرت سهمی در مال ما دارند و این افتخار برای ما است که امام در اموال ما سهم دارد و ما امانتدار و امین حضرت هستیم.
شما نیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۱۰:۲۹   + ۹ سایت دیگر  
کارشناس فقه مرکز ملی پاسخگویی به سؤالات دینی با اشاره به برخی احکام فقهی بازار سرمایه و بورس، گفت: در ارتباط خمس سهام عدالت نیز مراجع اعتقاد دارند آن مقدار از سهام عدالت که متعلق به خود شخص است در صورتی که قابل خرید و فروش باشد و سال خمسی بر آن بگذرد، خمس دارد.