یکشنبه ۱۳ اسفندساعت ۰۷:۰۹Mar 2024 3
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نانوذرات»

خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۲:۴۱    
یکی از محققان دانشگاه ویرجینیای غربی با دریافت گرنت از شرکت مرک (Merck) در حال ساخت واکسنی است که سیستم ایمنی بدن را نسبت به بیماری ها آماده می کند. این واکسن حاوی نانوذرات لیپیدی است که مواد ژنتیکی را در خود دارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۲:۱۵    
محققان با استفاده از سلول های بدن بیمار، نوعی نانوذرات حاوی پوشش ساختند که شبیه به سلول خود بیمار بوده و در نتیجه به راحتی در بدن جابه جا می شوند
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۰:۰۷   + ۷ سایت دیگر  
محققان با استفاده از سلول های بدن بیمار، نوعی نانوذرات حاوی پوشش ساختند که شبیه به سلول خود بیمار بوده و در نتیجه به راحتی در بدن جابه جا می شوند.
سلام نو   ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ - ۲۱:۱۱    
قناری های کوچک در بدن؛ غدد لنفاوی و نقش آنها در تشخیص سرطان.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ - ۱۰:۰۶   + ۵ سایت دیگر  
نتایج یک مطالعه نشان می دهد که اجاق گازها نانوذرات مضر بیشتری را نسبت به اگزوز وسایل نقلیه آزاد می کنند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ - ۱۱:۱۷    
دولت فنلاند با اختصاص بودجه 4٫3 میلیون یورویی به شرکت نانوفرم، به توسعه فناوری تحویل دارو با کمک نانوذرات کمک می کند.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۰:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
تحقیقات اخیر، خبر از پیشرفتی عظیم در درمان و ترمیم ریه های آسیب دیده می دهد. حالا پزشکان می توانند با بهره گیری از نانوذرات لیپیدی، رگ های خونی آسیب دیده را ترمیم کرده و این نویدبخش روشی امیدوار کننده در بهبود بیماران ریوی است.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۰۶:۳۲    
غزال زیاری: ریه ها و عروق بدن انسان را می توان به ساختمانی با سیستم لوله کشی پیچیده تشبیه کرد. رگ های خونی در حقیقت در حکم لوله هایی هستند که برای انتقال خون و مواد مغذی برای اکسیژن رسانی و حذف دی اکسید کربن ضروری هستند ...
فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۳:۴۱   + ۱۰ سایت دیگر  
تحویل مواد به سلول های منفرد با دقت بالا کاری بسیار مهم و دشوار بوده و نیاز به تجهیزات و فناوری پیشرفته ای دارد. به تازگی یک گروه تحقیقاتی به رهبری وحید صندوق دار از مؤسسه ماکس پلانک در آلمان نشان دادند که چگونه می توان مولکول های کوچک و نانوذرات منفرد را مستقیم روی سطح سلول قرار داد ...
سلام نو / ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۱:۲۶   + ۶ سایت دیگر  
مصرف گوشت غیر تازه می تواند خطرات قابل توجهی برای سلامتی افراد به همراه داشته باشد. باکتری های موجود در گوشت مانند سالمونلا، ای کولای و کمپیلوباکتر با افزایش سن گوشت به سرعت تکثیر می شوند و منجر به بیماری های ناشی از غذا می شوند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۵:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
با استفاده از یک روش سنتز زیستی، محققان نانوذرات کلاژنی تولید کردند که امکان حمل دارو را دارد. این نانوذرات خاصیت ضداکسیدان داشته و روی سلول های سرطانی اثرگذار هستند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۴:۱۵    
با استفاده از یک روش سنتز زیستی، محققان نانوذرات کلاژنی تولید کردند که امکان حمل دارو را دارد. این نانوذرات خاصیت ضداکسیدان داشته و روی سلول های سرطانی اثرگذار هستند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۳:۱۵    
محققان با استفاده از نانوذرات سیلیس، نانوحاملی ساختند که حاوی نوعی آنتی بیوتیک بوده و به صورت استنشاقی استفاده می شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۱:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
محققان با استفاده از نانوذرات سیلیس، نانوحاملی ساختند که حاوی نوعی آنتی بیوتیک بوده و به صورت استنشاقی استفاده می شود.
دنیای خودرو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۱ - ۱۸:۰۳    
پیوند مقادیر مناسبی از نانوذرات به لاستیک، مقاومت در برابر خستگی این مواد را 6 برابر افزایش می دهد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۰۷:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
پس از سال ها آزمایش، دانشمندان حوزه ژنتیک در ایالت آیووا توانستند ساختاری از جنس DNA بسازند که می تواند دستورالعمل های ژنتیکی خود را بیان کند. این یافته ها می تواند منجر به پیشرفت های مهمی در پزشکی شود.
سلام نو / انتخاب   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۲۲:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
محققان کانادایی تحت نظر دکتر ژیل سولز، رویکرد جدیدی را برای درمان تومورهای کبد با استفاده از میکروربات های هدایت شونده با آهنربا در دستگاه ام آرآی توسعه داده اند ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۱۱:۵۶   + ۸ سایت دیگر  
دو شرکت در هند توافق نامه ای برای استخراج نانوذرات اکسیدمس از زباله های الکترونیکی امضاء کردند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و هم از جنبه اقتصاد چرخه ای اهمیت دارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۱۰:۱۹    
دو شرکت در هند توافق نامه ای برای استخراج نانوذرات اکسیدمس از زباله های الکترونیکی امضاء کردند. این کار هم صرفه اقتصادی دارد و هم از جنبه اقتصاد چرخه ای اهمیت دارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۷ - ۱۰:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق شدند محصولی را برای کمک به اجرای آزمایش های نانویی دانش آموزان و دانشجویان در سراسر کشور تولید کنند. آموزش فرآیند دارورسانی هدفمند با استفاده از نانوذرات از جمله کاربردهای این محصول است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۷ - ۰۹:۲۱   + ۵ سایت دیگر  
محققان دانشگاه واشنگتن موفق به ساخت نانوساختارهای خاصی شدند که قادر به جذب نور و ایجاد گرما است. از این ساختار می توان برای ذخیره و انتشار مواد شیمیایی استفاده کرد ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ - ۱۶:۲۱    
سیناماننی و بارانی رامان موفق به ساخت نانوساختارهای خاصی شدند که قادر به جذب نور و ایجاد گرما است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۵ - ۱۱:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
نتایج تحقیقات محققان نشان می دهد کپسوله سازی داروی شیمی درمانی با آلبومین سرم گاوی موجب می شود در هنگام رسیدن به سلول های هدف، به صورت کنترل شده آزاد شوند و دارو می تواند مستقیم به سلول های سرطانی تحویل داده شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - ۱۰:۰۵   + ۶ سایت دیگر  
محققان یک لایه محافظ جدید برای افزایش طول عمر و کارآیی کاتالیزورهای طلا ایجاد کرده اند که می تواند برای کاربردهای صنعتی مناسب باشد. این گروه نشان داد که با استفاده از یک پوشش محافظ، می توان مقاومت نانوذرات طلا را افزایش داد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۱۰:۳۱    
با ترکیب نانوحفره و نانوذرات طلا، محققان روشی برای شناسایی زودهنگام بیماری سرطان ارائه کردند که دقت بالایی دارد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۱۰:۰۴   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، بهوونش بارتی از محققان رشته مهندسی شیمی دانشگاه ایالتی لویزیانا با همکاری جین گیون لی در حال ثبت پتنتی در حوزه نفت هستند. آنها موفق به ساخت نانوساختاری شدند که به مدیریت نشت نفت کمک می کند. ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ - ۱۲:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، گرافن برای خنک کردن PV می تواند به صورت های مختلف استفاده شود. به عنوان مثال، می توان از آن به عنوان یک پوشش جذب کننده انتخابی استفاده کرد یا به عنوان افزودنی در نانوسیال ها قابل استفاده است ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۲:۵۸   + ۸ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - محققان با استفاده از نانوذرات روش جدیدی برای ایجاد رنگ ارائه کردند که در آن از پراکندگی نور با طول موج های خاص در اطراف بلورهای کوچک و گرد استفاده شده است. این رنگ ها به شدت سبک تر از رنگ های معمولی هستند که برای کاربردهایی چون رنگ آمیزی هواپیما بسیار مناسب است.
فوت وفن   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۰۸:۴۲    
پلاستیک به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است، اما آلودگی ناشی از آن، نگرانی فزاینده ای را به وجود آورده است. پلاستیک ها باگذشت زمان تجزیه شده و ذرات ریزتری به نام میکروپلاستیک تشکیل می دهند که اندازه آن ها کمتر از 5 میلی متر است، یعنی اندازه ای کوچک تر از یک دانه کنجد ...
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۱/۱۵ - ۱۳:۳۰   + ۱۲ سایت دیگر  
این تحقیق که با همکاری دانشگاه بیرمنگام انگلستان انجام شد، نشان دهنده کشفی مهم در زمینه انتشار گازهای گلخانه ای از وسایل نقلیه است. محققان نانوذرات دوده تولید شده توسط موتورها را با استفاده از سوخت های زیستی مختلف تجزیه وتحلیل کردند ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۰۸:۲۶   + ۱۳ سایت دیگر  
محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با همکاری چند مرکز تحقیقاتی دیگر، نانوذراتی را طراحی کردند که شبیه به ویروس بوده و می توان از آن برای تولید واکسن استفاده کرد. این نانوذرات برای ایجاد پاسخ ایمنی برعلیه ویروس کرونا مورد استفاده قرار گرفت.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ - ۱۱:۲۷   + ۴ سایت دیگر  
محققان در جورجیاتک نشان دادند که می توان نانوذرات فلزی را بسیار سریع تر و ارزانتر روی سطح چاپ کرد. آنها برای این کار از LEDهای سوپرلومینسانس به جای لیزرهای فمتوثانیه استفاده کردند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - ۱۴:۴۰    
با امضاء قراردادی میان دو شرکت، قرار است از توانمندی یکدیگر برای شناسایی نانوذراتی استفاده شود که برای تولید داروهای مربوط به مشکلات خودایمنی مناسب هستند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۹ - ۱۳:۱۵    
محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ، یک روش جدید برای بخیه زدن زخم ها با کمک لیزر و نانوذرات ابداع کرده اند که می تواند جایگزین روش های سنتی شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ - ۰۹:۰۴   + ۱۱ سایت دیگر  
محققان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به انجام آزمایش موفقیت آمیز رهایش دارو به مغز توسط نانوذرات لیپیدی شدند. یافته های آنها مدلی را ارائه می دهد که از نانوذرات لیپیدی (LNPs) برای تحویل mRNA استفاده می کند و امید جدیدی را برای درمان بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر و تشنج ارائه می کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۱/۰۷ - ۰۸:۵۸   + ۳۹ سایت دیگر  
پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان توانستند از داروی دوکسوزوم در درمان سرطان سینه به ویژه بیمارانی که دارای مشکلات قلبی هستند و همچنین درمان سرطان تخمدان پیشرفته استفاده کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۴ - ۱۰:۱۵    
محققان دانشگاه قطب شمال نروژ، موفق به تولید کپسول های جدیدِ حاوی نانوذرات انسولین شده اند که با موفقیت روی میمون ها آزمایش شده است و احتمالا به زودی جایگزین تزریق انسولین برای بیماران مبتلا به دیابت می شود.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۲ - ۱۱:۰۶   + ۲۷ سایت دیگر  
یافته های اخیر نشان می دهد چگونه چند مدل سازی که توسط هوش مصنوعی انجام شده، می تواند در طراحی نانوذرات با خواص رهایش دقیق دارو کمک کند.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۱۱/۰۲ - ۱۰:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید و تجاری سازی کامپوزیت دندانی حاوی نانوذرات شدند که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در کودکان استفاده می شود.
جماران   ۱۴۰۲/۱۱/۰۲ - ۱۰:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
تیمی از محققان به تازگی مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings منتشر کرده اند که در آن جزئیات مربوط به استفاده از نانوذرات ساخته از پوسته تخم مرغ تشریح شده است، نانوذراتی که به عنوان پرکننده در پوشش های ضدخوردگی فولادی قابل استفاده هستند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۲ - ۰۹:۱۹   + ۱۳ سایت دیگر  
محققان نشان دادند که چگونه از نانوذرات طلا می توان برای کمک به ذخیره سازی و حفظ گونه های در معرض انقراض مرجان ها استفاده کرد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۲ - ۰۹:۰۲   + ۴۲ سایت دیگر  
تیمی از محققان به تازگی مقاله ای در نشریه Progress in Organic Coatings منتشر کرده اند که در آن جزئیات مربوط به استفاده از نانوذرات ساخته از پوسته تخم مرغ تشریح شده است، نانوذراتی که به عنوان پرکننده در پوشش های ضدخوردگی فولادی قابل استفاده هستند.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۱۵:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید و تجاری سازی کامپوزیت دندانی حاوی نانوذرات شدند که به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در کودکان استفاده می شود.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۱۴:۱۵   + ۵ سایت دیگر  
یک تیم تحقیقاتی در موسسه علوم و فناوری پیشرفته کره (KAIST) روشی برای تولید پوشش لایه نازک ارائه کرده که می تواند برای استفاده از اثر فوتوترمال نانوذرات طلا در صنعت به کار گرفته شود. این روش نیاز به سیم های گرمایشی، مواد شیمیایی ضدیخ که به طور منظم اسپری می شوند، را از بین می برد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۰۹:۵۶   + ۲۲ سایت دیگر  
یکی از شرکت های دانش بنیان کامپوزیت دندانی حاوی نانوذرات را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در کودکان تولید و به بازار عرضه کرده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۱ - ۰۹:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
محققان اسپانیایی نشان دادند که چگونه می توان عملکرد فتوکاتالیستی نانوذرات دی اکسیدتیتانیم را برای تولید هیدروژن بهبود داد.
جماران   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۱۴:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
کپسول های جدید حاوی نانوذرات انسولین که روی میمون ها با موفقیت آزمایش شده اند، ممکن است به زودی جای تزریق های دردناک را بگیرند و به افراد مبتلا به دیابت کمک کنند.
اقتصاد آنلاین / ایسنا   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۲۲:۳۰   + ۲۴ سایت دیگر  
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، تقریبا 425 میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و تقریبا 75 میلیون نفر از این افراد روزانه به خود انسولین تزریق می کنند اما آنها ممکن است به زودی یک جایگزین جدید را برای سرنگ یا پمپ انسولین داشته باشند ...
پایگاه خبری 361   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۱۱:۰۷   + ۲۴ سایت دیگر  
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید فرآورده های پلیمری، خاطرنشان کرد: تولید مواد پیشرفته مانند کوپلیمرهای بلوکی، نانو الگوهای پلیمری، مواد و فیلم های نازک نانولیتوگرافی، فلوکولنت های زیست تخریب پذیر، سطوح فوق آبگریز، نانوذرات سیلیکای تغییر یافته، گرافن، گرافن اکساید ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ - ۲۰:۲۷    
یک شرکت دانش بنیان موفق شد محصولات بهداشتی از جمله دستمال مرطوب را بر پایه نانوذرات مس تولید و عرضه کند.