دوشنبه ۳۱ اردیبهشتساعت ۱۹:۰۵May 2024 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

شبستان   ۶ ساعت پیش   + ۲ سایت دیگر  
رییس و موسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و رییس حوزه های علمیه استان تهران در گفتگو با خبرگزاری شبستان در خصوص ابعاد شخصیتی رییس جمهور محبوب و مردمی سید ابراهیم رییسی نکاتی بیان کرد.
خبرگزاری مهر   ۶ ساعت پیش    
رییس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: فقدان او مایه خسارت معنوی جبران ناپذیری در جامعه حوزوی و دانشگاهی و طبقات جوان خطه شهیدپرور تبریز است.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۰۰:۰۷    
کتاب روش شناسی اجتهاد که به معرفی مکاتب اجتهادی معاصر می پردازد، اثر جدید استاد ابوالقاسم علیدوست می باشد که به تازگی در 516 صفحه، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
دفتر نشر آثار رهبری   ۱۴۰۳/۰۲/۲۴ - ۲۰:۳۴    
بیست و چهارم اردیبهشت ماه 1403، رهبر انقلاب در بازدید سه ساعته از نمایشگاه کتاب که از ساعت 8:30 صبح آغاز و در ساعت 11:35 به پایان رسید، از بیش از 20 غرفه بازدید کردند ...
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۱۵:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه با بیان اینکه سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی امسال نیز در نمایشگاه کتاب حضور پرشوری دارد، گفت: این پژوهشگاه حدود 1000 عنوان کتاب و مجله و بیش از 110 عنوان کتاب چاپ اول را در نمایشگاه عرضه کرده است.
حوزه علمیه خراسان   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۰۹:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه کنشگری اجتماعی زنان، در نظریه الگوی سوم در کشورهای غربی و اسلامی کاملا متفاوت است، که این مهم نیاز به شفاف سازی دارد، گفت: اگر مردان نگاه خود را، به بانوان تغییر دهند، فرصتی برای آنان فراهم خواهد کرد، تا بتوانند نقش خود را ...
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۹ - ۱۴:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: امروز در جریان جنگ غزه شاهد تقابل و صف آرایی انسانیت با ضدانسان ها هستیم.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۴:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی اصحاب ادیان و مساله غزه صبح امروز سه شنبه 18 اردیبهشت ماه در تالار علامه جعفری (ره) پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۴:۳۵    
رئیس و مؤسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: موضوع فلسطین مسئله یک منطقه نیست، بلکه مسئله ای جهانی است.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۲:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی موضوع فلسطین را یک مساله جهانی دانست و گفت: صهیونیست ها افراد بی گناه را می کشند و جنایت می کنند، درحالی که هیچ دینی کشتار زنان و کودکان و بیماران را تایید نمی کند.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۱:۰۱    
حجت الاسلام حسین عشاقی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی در یادداشتی به تبیین آیه 148 سوره بقره پرداخت.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۰:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی اصحاب ادیان و مساله غزه صبح امروز (سه شنبه) در تالار علامه جعفری (ره) پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۱۷:۰۷    
حوزه/ تولیت حرم مطهر احمد بن موسی(ع) گفت: در کشور صدها پژوهشگاه با امکانات فراوان و نیروهای انسانی بسیار وجود دارد اما کاری که پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کرده معادل 20 پژوهشگاه با بودجه دولتی است.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۱۶:۵۳    
حوزه/ نخستین جایزه ملی محی الدین به رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تعلق گرفت.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ - ۱۴:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: یکی از مبانی اصلی دین شناسی و انسان شناسی شهید مطهری، سازگاری علم و دین است و او این دو را مکمل یکدیگر می داند؛ ایشان در برخی آثارشان علم نافع، علم مفید و علم واجب را علم دینی می داند.
هفت راه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۶ - ۰۸:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
محمدحسن شاهنگی، دبیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، نویسنده و پژوهشگر درباره آفت هایی که هر ساله دامن نمایشگاه کتاب تهران را می گیرد، گفت: اولین آسیب دولتی زدگی یا ارگان زدگی نمایشگاه کتاب است ...
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۵:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین فرج الله هدایت نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: به نظر می رسد تأثیر تحولات اجتماعی و هویت زن دوسویه است، به این معنا که تحولات اجتماعی و فرهنگی زمان ما به زنان و دختران هویت تازه ای بخشیده است.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۴:۲۹    
هم اندیشی ابعاد فرهنگی و اجتماعی عملیات وعده صادق و اعتراضات دانشگاهی ایالات متحده، به میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت حضوری و همچنین در بستر فضای مجازی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۴:۲۷    
قم - مدیر انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پیشنهاد می کنم شرایط دسترسی آسان به ویرایش اطلاعات کتاب ها فراهم شود.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۲:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از مهم ترین ابعاد شخصیتی شهید مطهری که متاسفانه با کم توجهی روبرو شده، غیرت دینی ایشان در دفاع از کیان سیاسی قرآن کریم است.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۱:۳۷    
رویکرد شهید مطهری در قالب کرسی علمی-ترویجی حکمت حجاب در رویکرد جنسیت اندیشانه استاد مطهری به میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بررسی شد.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۱:۱۳   + ۱۴ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی اصحاب ادیان و مساله غزه، به میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود
خبر آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۰۷:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام دکتر علی ذوعلم، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و از چهره های سیاستگذار در حوزه کتاب های مدارس بوده است.
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۸:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اشکال جوانان امروزی ما این است که ما نتوانسته ایم زیربنای اعتقادی آنان را درست کنیم، به همین دلیل جوان ما با دو ابهام در فضای مجازی آشفته می شود. ...
رسا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۱:۴۵    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه اسلام به دنبال سپردن حکومت به مردم است، گفت: شعار امسال نمونه ای از توجه رهبر معظم انقلاب به نقش مردم در حکمرانی اسلامی است.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۱:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: اعتراضات دانشجویی در آمریکا در دفاع از مردم مظلوم غزه، جرقه هایی از شروع یک جهنم بزرگ برای سردمداران غرب است.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۰:۵۷    
عضو شورای علمی گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه تناقض در حکمرانی منجر به عدم تحقق آن در موضوع حجاب شده است، گفت: اگر این مداخلات در حوزه حجاب در اندیشه نیرو های نظامی و انتظامی باشد خلاف حکمرانی است.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۰۹ - ۱۸:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
پژوهشگران در جریان برگزاری هم اندیشی علمی مساله حجاب؛ حکمرانی سخت و نرم که به میزبانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد، مساله توجه به حکمرانی نرم و تقویت رویکرد فرهنگی را مهمترین مساله در ترویج مساله حجاب دانستند.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۰۸ - ۲۲:۱۰    
هم اندیشی علمی مسئله حجاب؛ حکمرانی سخت و نرم به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۰۸ - ۱۶:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
هم اندیشی علمی مساله حجاب؛ حکمرانی نرم و سخت به همت پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۸ - ۱۳:۱۹    
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره حقوق انسان ها نسبت به یکدیگر گفت: پائینترین مرتبه ادای حق از مال این است که او را به منزله خادمی بدانی که اگر برای رفع حاجتش می کوشی باید تلاش کنی او را به حاجتی که دارد برسانی و مرتبه دوم این حقوق آن است که او را در مال خود شریک بدانی و از ...
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۰۹:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: با وجود ده ها آیه نورانی در قرآن کریم، خواهیم دید که عملیات غرورآفرین وعده صادق مصداق صریح آیات قرآن کریم است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۱:۰۴    
نشست علمی تبلیغ دین؛ آسیب ها و بایسته ها با حضور حجت الاسلام محمدصفر جبرییلی عضو هیات علمی گروه کلام اسلامی و الهیات جدید پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۸:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در فقه نهادی برای طراحی نسبت دولت و مردم وجود ندارد و از مجموعه قواعد استنباط می شود؛ الان اگر در فقه دنبال آزادی بیان بگردید با این تعبیر وجود ندارد، بنابراین در فقه نظریه منسجمی در مورد آزادی نداریم.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۸:۰۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: عملیات وعده صادق، باعث رسوایی بیش از پیش رژیم صهیونیستی در ابعاد نظامی و اطلاعاتی شد.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۸:۰۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: کسب اقتدار نظامی حداکثری در برابر دشمنان، ریشه در آموزه های دینی و قرآنی ما دارد.
حوزه علمیه خراسان   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۵:۴۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: وقتی حب خداوند در وجود انسان وارد و قلبش نورانی شد می تواند عواقب امور را تشخیص بدهد.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۱:۰۸   + ۶ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مشارکت همگانی و فعال مردم در نظام اسلامی جوهره و ذات اصلی مردم سالاری دینی است؛ مشارکت و مسئولیت همگانی در مدیریت جامعه اسلامی نماد مردم سالاری دینی است. در نظام مردم سالاری دینی مردم صاحب کار و ولی نعمت هستند.
رسا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۰:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
بیستمین جلسه از سلسله نشست های دین و چالش های روز با ارائه حجت الاسلام جبرئیلی عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
دانا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۰۷:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
استادیار گروه مطالعات انقلاب اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: گروههای مردمی به خیال اینکه دولت کارها را انجام می دهد از وظایف دینی خود فاصله گرفتند و تلاشی که در سابق برای دیندار کردن افراد وجود داشت کم رنگ شد،دولت معلم خوبی برای جوانان نیست.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۱۵:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
هم اندیشی بین المللی بررسی ابعاد راهبردی -امنیتی عملیات وعده صادق به همت گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۱۲:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
کتاب "جریان شناسی تجدید نظرطلبی، پشیمانی از انقلاب اسلامی!؟ " به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۱۱:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ایران با توجه به سابقه و پیشینه تمدنی خودش و التزام به ارزش های اسلامی و انسانی، نه بیمارستان ها و نه مراکز غیرنظامی و یا مدارس را، بلکه مراکز نظامی را مورد هجوم قرار داد و عملیات وعده صادق اخلاقی ترین عملیات نظامی جهان بود.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۰۹:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
مدیر حلقه نظام پردازی اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی نوشت: قدرت در فرهنگ اسلامی با اخلاق پیوسته است؛ به طوری که می توان گفت قدرت عاری از اخلاق، یک قدرت ظالمانه و غاصبانه است.
رسا   ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۱۵:۴۲    
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عملیات وعده صادق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را عملیات بسیار مقتدرانه ای دانست که به نفع جبهه مقاومت تمام شد و ابهت پوشالی رژیم صهیونیستی را فرو ریخت.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: عملیات غرورآفرین وعده صادق ، کم نظیر، مدبرانه، شجاعانه، قهرمانانه و هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران در راستای دفاع مشروع و به منظور تنبیه رژیم صهیونیستی انجام شد.
زیر نویس   ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۰۷:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
در گفت وگو با پایگاه خبری تحلیلی زیرنویسمطرح شد؛ حجت الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی نیا، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به هوش مصنوعی درباره مسائل دینی اعتماد کرد؟ گفت: باید اطلاعاتی که از هوش مصنوعی به دست می آید، اعتبارسنجی شود ...
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۲۳:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی گروه غرب شناسی پژوهشگاه فرهنگ واندیشه اسلامی گفت: عملیات وعده صادق سپاه قهرمان ایران، از جهات متعددی، بی سابقه در مقابله با رژیم اشغالگر قدس بوده است.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۴:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
دومین فراخوان همایش بین المللی "دشمن شناسی" به مناسبت سالگرد رحلت استاد محمدحسین فرج نژاد اعلام شد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۰:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اقدام مقتدرانه ایران براساس اصل دفاع مشروع مطابق ماده 51 منشور سازمان ملل در عرف بین الملل کاملا موجه است؛ در عرف سیاسی روابط بین الملل حمله به مراکز دیپلماتیک، حمله به خاک کشور متبوع تلقی شده و کشور مورد تهاجم از حق دفاع مشروع برخوردار است.