شنبه ۱۷ خردادساعت ۱۵:۳۶Jun 2020 6

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

 
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۱۳:۴۱    
استادیار گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به بررسی انقلاب اسلامی و تحول فرهنگی پرداخت و تأکید کرد: یک نوع خاص از جهان بینی و اعتقادات و یک گونه از هنجارشناسی و ارزش مداری که تا قبل از آن، جنبه فرهنگ غالب و عمومی را در همه عرصه های اجتماعی و فردی نیافته بود ...
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۰۹:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
فرهنگ عمیق انقلاب، در منصه عمل، فراگیر نشده است. وضعیت یادشده در امروز بیشتر ناشی از عدم درک کافی از انقلاب فرهنگی عمیقی است. به گزارش شیعه پرس، حجت الاسلام مسعود اسماعیلی استادیار گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به بهانه سالگرد ارتحال بنیان گذار انقلاب اسلامی ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۵ - ۰۸:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
احمد جهان بزرگی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اولویت دادن به منافع و مصالح مستضعفین و محرومین از مهم ترین توصیه های امام در زمینه مسائل اقتصادی است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۱۷:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه مکتب امام ترکیبی از عناصر معرفتی است، گفت: اخلاص، شجاعت، به روز کردن متغیرهای دینی بر مبنای ثابتات و احترام به رأی مردم؛ ویژگی های بارز امام خمینی بود.
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۱۶:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی گروه عرفان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امام خمینی عرفان را با ادبیات مخصوص و ملموس جمعی و اجتماعی به متن جامعه آوردند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۱۵:۴۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد: امام(ره) میان همه مؤلفه های سنتی و مدرن جمع کرد، بازخوانی وی از نصوص طوری بود که متون را به صورت روز بازسازی کردند و مکتب پیامبر(ص) و علوی را به عصر حاضر آورد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۱۷:۱۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه عقلانیت سکولار عامل کرونا و حوادث بعد از آن است، تأکید کرد: مسئولیت اجتماعی ادیان در عصر کرونا و پساکرونا، تبیین و ترویج عقلانیت حکیمانه در دنیای معاصر است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۱۶:۴۲   + ۶ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی بررسی تاثیر کرونا بر معرفت توسط گروه معرفت شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی تحت نرم افزار اسکایپ برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۰۹:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
نشست علمی مکتب فکری سیاسی امام خمینی(ره) از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۰۱:۰۰    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: آمریکایی ها با وجود ادعای زیاد و پررویی خاص خود، ناقض حقوق بشر و دموکراسی هستند و در قضیه کشته شدن یک فرد سیاهپوست به دست پلیس این کشور، این مسأله بار دیگر خود را نشان داد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ - ۱۱:۱۲    
کرسی علمی ترویجی کرونا؛ ثبات ها و تغییرها از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۰۳/۱۰ - ۰۸:۴۸    
رئیس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: دچار یک نوع فهم و تلقی نارسا درباره تربیت دینی هستیم یعنی غالباً این گمان وجود دارد که تربیت دینی در کنار تربیت علمی، سیاسی، اقتصادی و زیستی قرار دارد در حالی که تربیت علمی ما هم باید یک تربیت دینی در عرصه علم باشد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۰۸ - ۱۰:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی با عنوان اندیشه فرهنگی آیت الله خامنه ای 10 و 11 خردادماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شفقنا   ۱۳۹۹/۰۳/۰۷ - ۱۹:۰۷   + ۸ سایت دیگر  
شفقنا-نشست مسئولیت اجتماعی ادیان در عصر کرونا و پساکرونا به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود. به گزارش شفقنا، از سلسله نشست های انتقال دانش ...
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۱۵:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
فطر از منظری ژرف، یادگاه کنه وجود آدمی و بازگشت گاهی است به میثاق فطرت؛ و امانت الهی را در وجود انسان، شفاف تر می کند. به گزارش شیعه پرس، متن زیر نوشتاری از حجت الاسلام مسعود اسماعیلی استادیار گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که در ادامه از نظر شما می گذرد: ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۱۳:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
کرسی کرونا و تکثرگرایی توسط گروه معرفت شناسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار می شود
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۰۵ - ۲۳:۰۳    
نشست علمی قدس و فلسطین در آینه فقه مقاومت با ارائه حجت الاسلام دکتر سید سجاد ایزدهی رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت الاسلام دکتر ذبیح الله نعیمیان عضو گروه فقه سیاسی دانشگاه باقرالعلوم در سالن نشست های موسسه رسا برگزار شد.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۳/۰۴ - ۰۰:۵۷    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: عید فطر جشن خاص مؤمنان روزه داری است که اعمال آن ها مقبول درگاه الهی است.
برترین ها / حوزه   ۱۳۹۹/۰۳/۰۳ - ۰۳:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: استاد کلام حوزه بیان کرد: کرونا اعتقاد به خداوند را در میان مردم بیشتر کرده است. بیست و ششمین نشست از سلسله نشست های علمی فرهنگی چالش کرونا و زندگی مومنانه با موضوع نقش خداباوری در حیات بشر با تاکید بر وضعیت کرونایی که به همت دانشکده الهیات پردیس فارابی دانشگاه تهران و ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۶:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به مناسبت روز جهانی قدس، تأکید کرد: منطق دینی و عقلانیت انقلابی، دلیل دفاع از مظلوم است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۳:۳۶    
به مناسبت بزرگداشت روز جهانی قدس، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نشست علمی فلسطین و جهان اسلام را برگزار می کند.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۳:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
حل مسائل پیش روی اراده آزاد و اختیار انسان، علاوه بر بررسی مسائل سنّتی آن نیازمند به توجه جدی به مسائل برخاسته از حوزه علوم شناختی است. به گزارش شیعه پرس، روزبه زارع ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۲:۴۸   + ۱۵ سایت دیگر  
مؤسس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با صدور پیامی به مناسبت روز جهانی قدس، پیشنهاد تشکیل زنجیره انسانی از میدان راه آهن تا میدان قدس تهران را با رعایت همه اصول بهداشتی مطرح کرد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۴:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
هم اکنون دانش های موجود در مجامع علمی و آکادمیک ایران با خلأهایی مواجه است که همت و حمّیت فرهیختگان را در حل بحران های موجود آن می طلبد. به گزارش شیعه پرس، سیدحسین فخرزارع ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۳:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
کرسی علمی- ترویجی بازسازی اعتماد در فضای پساکرونایی با ارائه محسن ردادی عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر گزار می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۲۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر کارِ جدیِ تئوریک درخصوص عدالت اتفاق نیفتد دچار مشکل می شویم و فقر تئوریک عدالتخواهی را به بیراهه می برد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۱:۱۲   + ۸ سایت دیگر  
مدیرعامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) از همکاری این انتشارات و مرکز پژوهش های جوان پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در تولید 15 عنوان کتاب مبتنی بر اندیشه و پژوهش مطالعات فرهنگی و اجتماعی خبر داد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۰:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
فقه و اخلاق، دست در آغوش هم دارند، و از نشانه های فقه پیشرفته آن است که با اخلاق پیوند خورده باشد و قهراً یک فقیه روشن بین بر خلاف اخلاق فتوا نمی دهد. ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۰:۱۶    
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: خدای متعال به انسان کرامت ذاتی بخشیده است و باید آن را حفظ کرد. اگر تصرفاتی در چارچوب و فرایند زیست فناوری صورت ببندد که منتهی به نقض کرامت انسان شود، مشروع قلمداد نمی شود.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۶ - ۰۸:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: امیرمومنان علی (ع) در راستای تحقق عدالت اجتماعی حکومت تشکیل دادند و ما به عنوان حلقه میانی باید زمینه های تشکیل حکومت جهانی و نهایی را آماده کنیم.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۲۳:۱۶    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تصریح کرد: حفظ اخلاق و تحقق عدالت اولویت نخست در حکومت و سیره امیرالمؤمنین(ع) بوده است.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۲۱:۲۲    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بی شک فرهنگ مواسات و برادری در سایه عمل به سیره علوی ترویج پیدا می کند.
قم فردا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۱۲:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه متأسفانه امروز جای تفکر و نیروی انقلابی در وزارت خارجه خالی احساس می شود، گفت: حضور سفرای جاسوس در کشور نتیجه دیپلماسی لبخند است.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ - ۱۶:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
مرتضی روحانی، پژوهشگر فلسفه نوشت: کانت از آن حیث که فیلسوفی نظام ساز و بنابر قولی آخرین فیلسوف نظام ساز است، اهمیتی تاریخی دارد. به گزارش شیعه پرس، متن پیش رو یادداشتی با عنوان چرا باید کانت بخوانیم؟ است که توسط حجت الاسلام والمسلمین مرتضی روحانی ...
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ - ۱۵:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
عدالت در مکتب قرآن، از مهم ترین اهدافِ میانی حکومت اسلامی، و ابزار رساندن جامعه به هدف نهایی حکومت تحقق عبودیت در شهروندان تا مرز تکامل و کسب رضوان الهی است. ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۴ - ۱۴:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: در شب قدر یک قرآن تدوینی منزل و قرآن تکوینی عینیه داریم و قرآن در قرآن تجلی می یابد. از طرفی شب های قدر شب های دعا و راز و نیاز است و دعا به تعبیر بزرگان اهل معرفت به قرآن صاعد تعبیر شده است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۷:۲۷    
فراخوان انتشار مقاله برای فصلنامه کتاب نقد، فصلنامه انتقادی نظری در حوزه علوم انسانی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اعلام شد.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۶:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
حوزه/ شماره هفتاد و هفتم فصلنامه اقتصاد اسلامی از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۴:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به بررسی حقوقی انتقال ویروس های واگیر ماند کرونا پرداخت و گفت: در برخی موارد، این انتقال، جنایت عمدی، در برخی موارد شبه عمد و در برخی موارد خطای محض است.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۱:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
بحران هایی که تمدن غربی با آن ها در طول سه سدۀ گذشته روبه رو بوده و اکنون خود را در قالب روبناهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آشکار ساخته ، در هویت فلسفی، ارزشی و اخلاقی آن ریشه دارند. ...
روزنامه سپهر   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۲۳:۴۷   + ۴ سایت دیگر  
سپهرغرب، گروه اندیشه : روزه داری انسان را نیرومند می سازد و قدرت ایستادگی وی را در مواجهه با خواهش نفس افزایش می دهد. نیز توان بردباری و تاب آوری وی را در ناملایمات روزگار تقویت می نماید. ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۷:۱۲    
نشست علمی کرونا و مسئله حضور خدا با ارائه حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا شاکرین به همت قطب علمی فلسفه دین اسلامی و گروه علمی منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۵:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی با موضوع بهره های اخلاقی از بیماری کرونا از سوی گروه اخلاق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به شکل مجازی تحت نر افزار اسکایپ برگزار می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۴:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به بررسی علل برخورد متفاوت جامعه ایرانی با سایر جوامع در مقابله با کرونا پرداخت.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۲:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
فراخوان نگارش مقاله با موضوع تحلیل تمدنی جهان در میانۀ فاجعۀ کرونا و آینده نگاری تمدنی جهان پساکرونا توسط فصلنامه انتقادی نظری کتاب نقد منتشر شد. به گزارش شیعه پرس ...
حوزه   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۱۲:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
حوزه/ نشست علمی مجازی با موضوع کرونا و بحران معنا سه شنبه، 23 اردیبهشت ماه، از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۰۹:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پاسخ به اظهارات عبدالکریم سروش در مورد نقش خداوند در هستی گفت: برای تبیین صحیح نقش خدا در هستی و حیات بشر باید چند مسئله مبنایی توجه کرد؛ خدا علم مطلق دارد و هیچ چیزی از آشکار و پنهان بر او پوشیده نیست ...
روزنامه تعادل   ۱۳۹۹/۰۲/۲۲ - ۰۰:۵۵    
کتاب عدالت اقتصادی از دیدگاه اسلام به کوشش سید حسین میرمعزی از سوی انتشارات سروش و پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۱ - ۲۰:۰۷    
حجت الاسلام والمسلمین محمد عابدی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی که به صورت اختصاصی به ایکنا داده است، تأکید کرد: نظام اسلامی که فاقد ضعف های سیستمی است، با وجود برخی کاستی ها در ساختار اجرایی و تقنینی کشور، در تحقق عدالت اجتماعی در درمان کرونا موفق عمل کرده است.