چهارشنبه ۰۲ فروردینساعت ۱۷:۲۰Mar 2023 22
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

حوزه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۳:۴۵   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ایام تعطیل، فرصت مهمی در جهت تعلم، رشد علمی، تحصیل تقوای الهی و تهذیب نفس برای طلاب است.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۳:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ حجت الاسلام و المسلمین محمد ملک زاده، عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بر اساس رهنمودهای مقام معظم رهبری به معرفی چهار کتاب خواندنی برای مطالعه در ایام تعطیلات نوروزی پرداخته است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۲:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/قم کرسی علمی ترویجی بررسی و تحلیل نظام علم شناختی (ساختار معرفتی و سطوح مبانی) الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۱۴:۱۷    
ایسنا/قم کرسی ترویجی "حکمرانی پژوهش، مطالعه یک نمونه موفق" توسط گروه مدیریت اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۲۱:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از حجت الاسلام و المسلمین سیدمحسن شفیعی به عنوان سراجی منیر و اسوه ای بزرگ برای نسل امروز یاد کرد.
رسا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۲:۲۷    
پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی 13 اسفند از انتشار کتاب "نقد بهائیت متاخر" اثر آقای میناگر خبر داد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۲۲:۴۱    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اُمید به آینده و تلاش برای اصلاح جامعه، ریشه در فرهنگ و آموزه های ناب مهدوی دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۷:۵۴    
ایسنا/قم نشست علمی با موضوع آسیب شناسی تاریخ نگاری حوزه علمیه (با تاکید بر نقد کتاب تاریخ اسلام) در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۸:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: معتقدم نباید از حسن و قبح ذاتی سخن بگوییم چراکه مشتبه می شود آیا منطور علت تامه است یا ناقصه؟ بنابراین باید قائل به حسن و قبح تکوینی باشیم یعنی تکوین را به معنای عام در نظر بگیریم و بگوییم در مقام تکوین ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۰:۰۸    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: وقتی پیامبران الهی تجربه دینی کسب می کردند، رعد و برق یا الکتریسیته قوی ذهن آنها را تحریک نمی کرد، بلکه بسیاری از این موارد در شرایط طبیعی رخ می داد؛ مثلاً پیامبر(ص) در حضور اصحاب بودند و وحی بر ایشان نازل می شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۲۳:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/قم کرسی علمی ترویجی بررسی بافت موقعیتی مفهوم “عبادت” (بررسی انتقادی دیدگاه سلفیان از عبادت) توسط گروه کلام پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۲:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/قم رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه اصول فقه سرمایه شیعه و میراث معرفتی بی بدیلی است، عنوان کرد: این دانش از آن جهت که دانشی با غایت و ساختار معین است، رسالت و ماموریت خاص خود را دارد اما اگر بخواهیم آن را در حوزه عرفان بکار ببندیم، کفایت نمی کند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۹:۳۰    
رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه تهران و رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: عرفان اهل بیتی عرفان اجتماعی است نه عرفان انزوا و گوشه گیری، بلکه جامعه گراست و با مردم و در کف جامعه است.
رسا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۸:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه عرفان اهل بیتی، عرفانی همیشه در صحنه بوده است، گفت: این عرفان، اجتماعی بوده و به معنای انزوا و گوشه گیری نیست.
شفقنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۱:۲۱   + ۹ سایت دیگر  
شفقنا- همایش ملی عرفان اهل بیتی با پیام تصویری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی قم برگزار شد. به گزارش شفقنا، آیت الله جوادی آملی در این پیام اظهار داشتند: مستحضرید که وسعت علم به وسعت معلوم است از یک نظر و به سعه دیدگاه عالم است از نظر دیگر ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۱:۲۱    
شفقنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ویژگی هایی را برای عرفان اهل بیتی برشمرد و گفت: ما نیازمند تاسیس یک دستگاه منطقی و روشی برای استنباط عرفان اهل بیتی و معنویت شیعی هستیم و اگر بناست دستگاهی را طراحی کنیم باید مبتنی بر جهان اندیشگی دین باشد و در پارادایم دین تولید شود. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۷:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
استاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به تحولات گسترده ای که در دنیا در حال شکل گیری است تصریح کرد: انسان ها در چهل سال اخیر ادعا کردند ما جهان را می سازیم و جهان جدید ساختن سهم می خواهد؛ سهم مشارکت ما در ساختن جهان جدید کجا است؟
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۷:۰۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: خداشناسی در شکل گیری اخلاق اسلامی نقش ایفا می کند و در ارتقای آن هم مؤثر است. بخشی دیگر از اخلاق اسلامی، دنیاشناسی ماست چون در نگاه دینی، دنیا همانند برهوتی نیست که ما در آن افتاده باشیم بلکه فضایی است که برای رشد و حرکت ما فراهم آمده است.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۵:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی ایمان و معرفت از نظر کانت توسط گروه غرب شناسی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۴:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی دکترین سایبری جمهوری اسلامی ایران به همت مرکز مطاعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۰:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
نشست نقد و بررسی رمان همه نوکرها نوشته محمد رضا حدادپور جهرمی در راستای مجموعه نشست های روایت داستانی از امر قدسی به همت گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۰۱:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ با حضور اساتید و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی، کرسی علمی چیستی و چگونگی روش تفسیر در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۱۲/۰۸ - ۰۰:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه مهم ترین پرسش درباره این قاعده آن است که چگونه می توان دلیل عقلی مربوط به آن و مفاد قاعده را با تکیه بر دلایل عقلی تبیین کرد ...
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۶:۱۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: شیخ طوسی معتقد به وجوب طلاق در شرایط نفرت زن از شوهر است. دلیل وی برای وجوب طلاق نیز این است که در صورت نفرت زن از شوهر، این وضعیت، منکر است و نهی از منکر هم واجب است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۰:۰۷    
کتاب نقد بهائیت متاخراثر غلامرضا میناگر کاری از انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد .
قم پرس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۵:۲۱   + ۱۰ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، همایش ملی عرفان اهل بیتی (ع) با حضور اندیشمندان و صاحبنظران حوزه عرفان اسلامی 10 اسفندماه 1401 در شهر مقدس قم برگزار می شود. حجت الاسلام محمدجواد رودگر مدیر گروه فلسفه پژوهشکده حکمت و دین پژوهی و دبیر علمی این همایش ملی ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۲۰:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
همایش علمی عرفان اهل بیتی دهم اسفندماه با پیام آیت الله جوادی آملی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۶:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ همایش ملی "عرفان اهل بیتی" با پیام حضرت آیت الله جوادی آملی و با حضور اندیشمندان و صاحبنظران حوزه عرفان اسلامی 10 اسفندماه 1401 در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار می شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۵:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
دبیر علمی همایش ملی عرفان اهل بیتی گفت: گروه عرفان اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی سال 80 تشکیل شد که فلسفه وجودی آن پرکردن خلاءهای عرفانی بود.
شبکه اجتهاد   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۱:۲۷    
شبکه اجتهاد: یکی از سوالات رایج سال های اخیر، مدل سیاست ورزی آیت الله سیستانی و به طور عمومی تر حوزه علمیه نجف اشرف است. شعوبا به سراغ دکتر عبدالوهاب فراتی، عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی رفته تا نگاه حوزه نجف و مرجعیت اعلای آن، آیت الله سیستانی را با دقت بیشتری مورد کنکاش قرار دهد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۲۰:۳۹    
ایسنا/قم کرسی علمی ترویجی چیستی و چگونگی روش تفسیر شبکه ای در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۶:۳۸    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نمی توانیم علوم انسانی اسلامی را با فقه یکی بدانیم چون علم فقه دنبال پیدا کردن حکم شرعیِ فرعی، ولی علوم انسانی اسلامی دنبال توصیف، تبیین و پیش بینی افعال انسانی و البته تجویز در این زمینه است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۱۲:۳۳    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بیان کرد: شیخ طوسی معتقد به وجوب طلاق در شرایط نفرت زن از شوهر است. دلیل وی برای وجوب طلاق نیز این است که در صورت نفرت زن از شوهر، این وضعیت، منکر است و نهی از منکر هم واجب است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۶:۵۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مهمترین قاعده رفتاری انسان، بیشینه سازی منفعت های مادی، معنوی و آخرتی با بهترین ترکیب است، این خلاصه مباحث انسان شناسی قرآن کریم است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۲:۲۱    
ایسنا/قم نخستین نشست در راستای برگزاری همایش عرفان اهل بیتی”، پنجشنبه 4 اسفند ماه توسط گروه عرفان پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری دانشکده عرفان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۱ - ۱۲:۱۳    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین ذوعلم گفت: بنابر دیدگاه و اندیشه آیت الله العظمی خامنه ای اگر بخواهیم نگرش های غلط و تلقی های نادرست را در جامعه و به خصوص جوان اصلاح کنیم، با تبیین این اصلاح صورت می گیرد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۱۵:۰۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در وبینار آشنایی با رشته تفسیر، با تاکید بر اینکه قرآن و حدیث پاسخگوی انواع نیازهای انسانی و اجتماعی بشر خواهند بود، بر ضرورت تدوین پژوهش های قرآنی با نگاه علمی تاکید کرد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۱۳:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تأکید بر اینکه نمایشگاه کتاب دین به سلایق مختلف در حوزه دین توجه دارد، گفت: هر چه فعالیت های علمی و پژوهشی گسترده تر شود، خروجی آثار ناشران دینی نیز بیشتر خواهد شد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۴:۴۳    
حوزه/ در مراسم اختتامیه بیست و چهارمین همایش کتاب سال حوزه از آیت الله محمود رجبی رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و استاد علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت ویژه تجلیل به عمل آمد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۲:۵۵    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین ملک زاده بیان کرد: وقتی شاخصه های عمومی پیشرفت کشورمان در حوزه تولید دانش و اقتدار نظامی و دیگر حوزه ها مورد بررسی قرار می گیرد، می بینیم که عمدتا به قشر جوان متکی است .
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۶ - ۱۱:۴۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن اشاره به ویژگی های معرفت شناختی فضای سایبر تصریح کرد: در ظاهر یک آشوب معرفتی گسترده در این فضا حاکم است که آینده این نوع معرفت را دچار اشکال می کند.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۱۳:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی رابطه فقه نظام و علوم انسانی اسلامی توسط گروه منطق فهم دین پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۱۳:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/قم کرسی علمی- ترویجی با موضوع “چالش های طلاق خلع در فقه و حقوق ایران” توسط گروه فقه و حقوق پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۱۰:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در وبینار راهکارهای دستیابی به شفافیت سیاسی کوچک سازی دولت، اجماع نخبگان، بازتر شدن نظام سیاسی و دیگر عوامل را بر تحقق شفافیت سیاسی مؤثر دانست.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۲۰:۰۰    
ایسنا/قم کرسی علمی ترویجی نگاهی نو به مفاد قاعده لاضرر با تکیه بر مبانی انسان شناسی قرآن کریم توسط گروه اقتصاد پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی و انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم برگزار می شود.
شفقنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۹:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: یکی از مهم ترین اشکالات ما این است که به سنت های حاکم الهی بر جامعه بشری توجه نداریم درحالیکه برخی آینده نگری های رهبر انقلاب براساس مطالعه تاریخ و تطبیق سنن الهی می باشد. ...
شعار سال   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۸:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا جباران عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست مقایسه تطبیقی میان نهاد طلاق در اسلام و دنیای مدرن ، گفت: اگر کسی طلاق را انتخاب کند اگرچه از نظر قانونی مشکلی ندارد، اما از نظر اخلاقی گناهکار است ...
ادیان نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۰۸:۵۴   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، آیت الله علی اکبر رشاد رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: افزون بر 40 سال از آن رویداد عظیم تاریخی و تاریخ ساز سپری شده است به رغم اینکه همه قدرت های استکباری و مبادی قدرت و ثروت در مقابل این انقلاب صف آرایی ...