یکشنبه ۰۳ بهمنساعت ۱۵:۴۴Jan 2022 23
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

شبستان   ۱ ساعت پیش    
عضوهیأت علمی گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه خداوند دوست داشتن و مهربانی خویش را بیش از همه، به قشر زنان هدیه کرده است گفت: زنان مظهر جمال؛ آیه آرامش و نشانه مهرورزی خدا در میان انسان ها هستند.
ایکنا   ۷ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
دانشیار گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: پیش نویس لایحه اصلاح نظام بانکداری طبق نظر اسلام و مراجع عظام تقلید از سوی حوزه علمیه قم تدوین شده و طبق آن قرار است تغییرات اساسی در نظام بانکداری کشور اتفاق بیفتد.
دانا   ۱۴۰۰/۱۱/۰۲ - ۱۱:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برخی جریان که منافع خود را در نزدیکی به غرب می دانند برای حفظ منافع خود ولو به قیمت زیر پا نهادن منافع ملی ایران و حفظ تحریم های ظالمانه غرب علیه جمهوری اسلامی ایران، این روزها به روسیه هراسی و چین هراسی روی آورده اند.
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۲۰:۱۵    
نماینده ولی فقیه در سیستان وبلوچستان و عضو هیئت علمی گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به دیدار و گفتگو پرداختند.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۱۷:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ در حکمرانی بحث از یک نهاد نیست؛ گذر از بحث حکومت و حاکمیت است و تلاشی است در راستای نظام سیاسی که از همه ظرفیت های موجود خود، از جمله مردم، نهادهای سیاسی اجتماعی غیردولتی، جامعه مدنی و نهادهای گوناگون استفاده کند تا به اهداف خویش دست پیدا کند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۱۰:۴۲    
کرسی ترویجی معنویت گرایی اسلامی و ضرورت امتداد اجتماعی آن عصر امروز از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۹ - ۱۰:۱۴    
مدیر عامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با تاکید بر نقش ترغیب کننده نمایشگاه مجازی برای مخاطبان گفت: یکی از مزیت های بزرگ نمایشگاه مجازی کتاب تهران امکان دیده شدن همه آثار ناشران و وارد نشدن آثار ممنوعه است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ - ۱۳:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
در بیست و یکمین قسمت از برنامه تلویزیونی سوره، علیرضا قائمی نیا دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی درباره موضوع الهیات سایبر سخن می گوید.
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۳:۱۹    
نشست “حفظ و صیانت از میراث فرهنگی: نگاه کالبدی و نگاه اجتماعی توسط مرکز رشد و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری ریاست جمهوری به صورت مجازی برگزار می شود.
رسا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۷ - ۱۲:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
کرسی آزاد اندیشی با موضوع ضرورت و الزام نظام وارگی در رویکرد فقه حکومتی به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۲۳:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به تجربه ناموفق دولت های گذشته بر ضرورت دوری دولتمردان کنونی از الگوی توسعه غربگرا در سه عرصه اقتصاد، سیاست و فرهنگ تأکید کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۱:۵۱   + ۹ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: هرچند اطبا عهده دار تامین سلامت جسم هستند، اما تامین سلامت جسم بدون سلامت روح میسر نبوده و تحصیل سلامت جسمانی بدون حصول سلامت اخلاقی ممکن نیست.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۶ - ۱۰:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ کرسی علمی ترویجی مسئولیت کیفری مطلق در جرایم یقه سفیدان به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت حضوری و مجازی در مرکز تحقیقات اسلامی مجلس برگزار شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۱۸:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: برخلاف تصوّرِ غرض ورزانه عدّه ای، نباید از آرمان حجابِ اسلامی دست کشید، حجاب را به حال خویش رها کرد و دولت اسلامی را در این باره، مسئول قلمداد نکرد، بلکه باید این هدف روشن و قطعی را در چشم انداز روشیِ متفاوتی قرار داد.
دانا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۵ - ۱۴:۱۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در جامعه ای که غیرت دینی وجود داشته باشد، آثار فردی و اجتماعی فراوانی هم به دنبال خواهد داشت، گفت: تقویت غیرت دینی مردم، از وظایف مسئولان نظام اسلامی است.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۳ - ۱۰:۰۱    
حوزه/ حجت الاسلام عشاقی، گفت: متأسفانه در آئین نامه آموزشی حوزه های علمیه فلسفه به عنوان یک درس جانبی در نظر گرفته شده است و این نیاز به اصلاح دارد.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۲ - ۱۴:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ مدیر مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی اختصاصی حکمرانی و مسئلۀ پیشرفت در چارچوب دلالت های راهبردی بیانیۀ گام دوم انقلاب اسلامی را تبیین کرد.
کیهان   ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ - ۲۳:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
آیین نکوداشت منوچهر محمدی به پاس سال ها خدمت وی در جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، روز 28 دی ماه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار خواهد شد. به پاس دهه ها خدمت علمی و فرهنگی منوچهر محمدی و تألیف آثار ممتاز او در عرصه انقلاب اسلامی آیین نکوداشت مقام علمی و فرهنگی وی با سخنرانی محمدمهدی اسماعیلی وزیر ...
شفقنا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۱ - ۱۷:۵۴    
شفقنا- دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: نظام آرمان های سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت با بهره برداری از خوان پر نعمت قرآن و سنت، به سعادت دنیوی و اخروی انسان، توجه ویژه کرده و مؤلفه های آن را در بر گرفته است. ...
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - ۲۲:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ کرسی علمی ترویجی" نشست علمی مسئولیت کیفری مطلق در جرایم یقه سفیدان" به همت مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در قم برگزار می گردد.
رسا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - ۱۲:۱۲    
کرسی علمی - ترویجی ماهیت اقتصاد شناختی به همت گروه اقتصاد پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - ۱۱:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
کرسی ماهیت اقتصاد شناختی از سوی گروه اقتصاد پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۱۹ - ۱۴:۰۴    
سلسله نشست های آزمایشگاه علوم اجتماعی محاسباتی با موضوع “چالش های تحلیل افکار عمومی با استفاده از کلان داده شبکه های اجتماعی” توسط هسته آزمایشگاه علوم اجتماعی محاسباتی، هسته مشترک مرکز رشد و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۱۸ - ۱۴:۳۲    
حوزه/ نشست علمی راهبرد مقاومت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی توسط گروه سیاست پژوهشکده نظام اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۸ - ۱۰:۳۷   + ۴ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: الگوهای پیشرفت مطلوب اسلامی افزون بر آنکه ناظر به پیشرفت جامعه برای همه انسان ها هستند، بر عامل پیشرفت مطلوب که خودِ آحاد انسان ها باشند، تاکید دارند.
رسا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ - ۱۶:۳۶    
دانشنامه فاطمی دایرة المعارفی موضوعی درباره زندگانی، فضایل و ویژگی های حضرت فاطمه(س) است که به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و زیر نظر علی اکبر رشاد منتشر شده است.
ایستنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۷ - ۱۳:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
یک پژوهشگر فضای سایبر معتقد است که ناتوانی در تعریف صحیح فضای سایبر و اکتشاف مؤلفه های ماهوی این فضا، موجب ناتوانی در سیاست گذاری صحیح فضای سایبر شده است. ...
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ - ۰۸:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: بقای اسلام و آموزه های دینی مرهون مجاهدت مظلومانه حضرت زهرا(س) است.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۶:۰۰    
حوزه/ عضو هیأت علمی گروه فرهنگ پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی بر ضرورت تحول فرهنگی و بازسازی نظام فرهنگی کشور تأکید کرد.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۰۹:۲۸    
در نشستی علمی، در خبرگزاری حوزه کارشناسان و اعضای هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به تشریح جلوه های تربیت سیاسی در مکتب شهید سلیمانی پرداختند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۴:۵۵    
کرسی جریان های تمدن گرای علمی در جهان اسلام از سوی مرکز مطالعات پیشرفت و تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار خواهد شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۳:۰۸    
ایسنا/قم عضو هیئت علمی گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب به درستی و با حکمت بیان کردند که شهید سلیمانی از سردار سلیمانی برای دشمن ما رعب آورتر است و اثرگذاری شهید سلیمانی بالاتر از سردار سلیمانی بود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۳:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/قم عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: کارشناسان و رسانه ها در این ایام باید از افراط و تفریط در زمینه برخی مسایل به خصوص کیش شخصیتی ایشان پرهیز کنند و مساله اصلی در خصوص شخصیت ایشان که نماد یک نیروی ولایت مدار انقلاب اسلامی بود را به حاشیه نبرند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۳ - ۱۳:۰۷    
ایسنا/قم رئیس پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه سردار سلیمانی نماد تبدیل تهدید به فرصت بود، گفت: شاید ولایی تر از سردار سلیمانی در جامعه پیدا نشود که ستون انقلاب را با ولایت معنی می کرد.
حوزه   ۱۴۰۰/۱۰/۱۲ - ۲۱:۰۶    
حوزه/ عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مرحوم آیت الله مصباح یزدی، عمار انقلاب اسلامی و مجاهد بزرگی در عرصه بسیار مهم جهاد تبیین بود.
ایرنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۱ - ۱۵:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نوشت: آیت الله مصباح یزدی می گفت چنین نیست که بتوان امر حق را با فشار و اجبار به دیگران قبولاند، بلکه باید مردم آن را باور کنند و تا زمانی که این باور در مردم ایجاد نشود، امور جامعه، اصلاح نخواهد شد.
دانا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۹ - ۱۱:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در 9 دی مشخص شد مردم خود حافظ اصلی انقلاب هستند، گفت: بصیرت انقلابی مردم در 9دی 1388 تنها مرهمی بود که این فتنه را خاموش کرد و نشان داد صف مردم از صف آشوب طلبان جداست.
ایسنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۱۶:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/قم مراسم رونمایی از کتاب "موافقت معنایی" امروز به همت مرکز رشد و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با همکاری بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۱۱:۵۴    
نشست الهام از مکتب سلیمانی در شعر و ادبیات معاصر با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و فرهنگسرای اندیشه برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۰۸:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
در ویژه برنامه سالگرد ارتحال آیت الله مصباح یزدی در دانشگاه صداوسیما، از کتاب مسئولیت سنگین هویت سازان با موضوع جایگاه رسانه در اندیشه علامه مصباح یزدی رونمایی شد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ - ۲۱:۰۲    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: از لحاظ فلسفه اسلامی معتقدم که هر چند آگاهی های ضعیف برای هوش مصنوعی قابل اثبات است ولی نمی توان قابلیت عقلی انسان را در موجود دیگری مانند هوش مصنوعی فراهم بیاوریم و قطعا این مسائل با فلسفه صدرایی سازگار نیست.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ - ۱۵:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
کتاب علم اجتماعی اسلامی: بازآفرینی نظریه استاد مطهری به قلم مهدی جمشیدی از سوی انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
دانا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ - ۱۵:۴۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه در این مذاکرات سه موضوع لغو کامل تحریم ها، بازگشت آمریکا به برجام و جبران خسارات و پرداخت غرامت پیگیری می شود، گفت: ایران در مذاکرات با قدرت بر سیاست های اصولی خود پافشاری می کند
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۷ - ۱۲:۰۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه عرفان حضرت فاطمه(س) تمدن ساز و اجتماعی است، گفت: عرفان اجتماعی در متن زندگی فردی و اجتماعی وجود دارد و درون گرایانه نیست و عرفانی که کاری به سیاست، اقتصاد، تعلیم و تربیت و هنر ندارد عرفان اجتماعی نیست.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۹:۰۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به تحریف شخصیت آیت الله مصباح، گفت: ما با یک روایت وارونه و غلط و ناصواب از ایشان روبه رو هستیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۶:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
کرسی علمی ترویجی تبیین مؤلفه های فضای سایبر توسط مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شفقنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۵:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
شفقنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، نقشه راه جامع و کلان حرکت جامعه به سمت آرمان هاست. به گزارش شفقنا به نقل از دفتر ارتباطات مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۲:۲۶    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تاریخ، محصول واکنش انسان هاست و افراد مختلف در طول تاریخ اراده هایی داشتند که تاریخ ساز و اثرگذار شدند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۵ - ۱۹:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: یکی از مشکلات ما این است که هنوز تعریفی درست و منطبق با آموزه های قرآنی از تمدن نداریم و نگاه هایی داریم که با نگاه قرآنی در تضاد هستند و در تمدن سازی باعث اشکال می شود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۱۰/۰۵ - ۱۸:۴۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اگر می گوییم کلام نقش تمدن ساز دارد، باید توجه کنیم که کلام اگر به کلام عصر معصومین(ع) بازگردد، این کارکرد را دارد.