چهارشنبه ۲۵ فروردینساعت ۰۳:۱۳Apr 2021 14
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی»

ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۴ - ۱۵:۵۷    
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اهداف همایش معنویت و علوم اسلامی بیان کرد: این همایش به دنبال ایجاد تحرک و پویایی لازم در میان دانشمندان اسلامی است که به دنبال پژوهش های روزآمد باشند و دیالکتیک بین معنویت و دانش های اسلامی را مورد مطالعه قرار دهند و بتوانیم در این دوره جدید ...
پرس شیعه   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۲:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
قم- گروه علمی قرآن حوزه علمیه خواهران با مشارکت گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کرسی علمی ترویجی بررسی نظریه پوشش اسلامی را برگزار می کند. ...
رسا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۱ - ۱۶:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
گروه علمی قرآن حوزه علمیه خواهران با مشارکت گروه قرآن پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کرسی علمی ترویجی بررسی نظریه پوشش اسلامی را برگزار می کند.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۲۱ - ۱۳:۴۶   + ۱۶ سایت دیگر  
دوره شبهه پژوهی حکومت دینی به دو زبان فارسی و عربی به همت مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه های علمیه با همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۱۳:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
جلد دوم کتاب مبانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اثر حمیدرضا شاکرین با همکاری محمدجواد رودگر، فاضل حسامی و محمدجداری عالی به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
انقلاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۱/۱۹ - ۱۰:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه وابستگی به خارج مشوق دشمنان برای تحریم است، گفت: بی شک امروزمهم ترین ابزار خنثی نمودن حربه ی تحریم، تقویت اقتصاد داخلی از طریق حمایت از تولیدات داخلی و برداشتن موانع از پیش روی تولید است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ - ۱۱:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
اولویت های مدیریتی پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال 1400 در گفت و گو با حجت الاسلام والمسلمین دکتر عرب صالحی تبیین شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۸ - ۱۱:۲۷   + ۶ سایت دیگر  
رئیس مرکز مطالعات فضای مجازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی پیشنهاد کرد که وزیر ارتباطات گزارشی از عمل به وظایف زیرساختی خود در توسعه فضای مجازی سالم، ارائه دهد.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۱۸:۳۶   + ۵ سایت دیگر  
شفقنا- رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اکنون فاصله ای با قحطی نداریم و تنها تفاوت آن این است که چون دسترسی ها زیاد شده عده کمی درگیر شده اند و واقعیت این است که آحادی از جامعه ما قحطی زده هستند. ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۵ - ۱۶:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی ضمن برشمردن معانی مختلف حسبه از منظر فقهای شیعه و اهل تسنن، گفت: حسبه یکی از موضوعاتی است که فقهای شیعه آن را برای اثبات ضرورت حکومت به کار می گیرند و امر به معروف و نهی از منکر از جمله مصادیق آن به حساب می آید.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ - ۲۳:۰۶    
دانشنامه دوجلدی علوم قرآن زیر نظر آیت الله علی اکبر رشاد و به کوشش سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر و روانه بازار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ - ۱۲:۵۳   + ۶ سایت دیگر  
جلد اول مبانی الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت اثر حمیدرضا شاکرین با همکاری محمدحسن قدردان قراملکی و قاسم ترخان به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
کتاب زمین در اقتصاد اسلامی به مباحث نظام های بهره برداری از اراضی ، مالکیت زمین در اسلام ، بررسی فقهی بهره برداری از زمین و ... پرداخته و توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۱/۱۳ - ۱۰:۰۴    
حوزه/عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: تاریخ ثابت کرده که روحانیت و علمای اسلام همواره در حمایت از تولید ملی، پیشگام بوده اند.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۲ - ۰۹:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه در تفکر شیعه، حق مردم در انتخاب حکومت محفوظ است ولی مطلق نیست، گفت: حق حاکمیت از خداوند است که آن را به افراد شایسته یعنی انبیاء و ائمه تفویض کرده و ولایت فقیه هم در تداوم آن است بنابراین انقلاب علاوه بر مقبولیت مردمی، مشروعیت دینی هم دارد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۱۱:۴۱    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: اُمید به آینده و تلاش برای اصلاح جامعه، ریشه در فرهنگ و آموزه های ناب مهدوی دارد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۱/۰۱ - ۱۴:۰۷    
مدیر گروه سیاست پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار داشت: فقه حکومتی به تعبیری به عنوان یک رویکردی برای کارآمدسازی حوزه فقه برای تدبیر امور کلان جامعه تلقی می شود. اگر غیر از این باشد ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۷ - ۱۸:۲۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به تحول فعالانه و نه منفعلانه در عملکرد علامه مصباح یزدی، گفت: ایشان معتقد بود علم، ضمن بومی و اسلامی بودن، باید جهانی هم باشد و در عمل هم این دغدغه را با تربیت شاگردانی که به زبان های دیگر مسلط بودند، دنبال کرد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۴:۴۵   + ۹ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه مردم سالاری تنها راه پایایی نظام و انقلاب است، گفت: نظریه ولایت فقیه با اقتضائات بومی نمی تواند در سطح جهانی ارائه شود؛ بنابراین باید با رویکرد تمدنی یعنی در قالب مردم سالاری دینی و حاکمیت شایستگان به ترویج آن بپردازیم.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۰:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
به مناسبت فرا رسیدن ماه شعبان و همچنین سال جدید بیش از هزار و صد عنوان از آثار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، کانون اندیشه جوان، موسسه فرهنگ دانش و اندیشه معاصر با تخفیف 10 الی 40 برای ارائه به علاقمندان در نظر گرفته است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۰۸:۳۷    
کتاب اراده آزاد و ناتَعَیُّن گرایی نوشته بهرام علیزاده به همت انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۱:۴۵   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله ابوالقاسم علیدوست عضو هیأت علمی گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی به بررسی کاربست های فقه نظام در دوران معاصر پرداخته اند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۰:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
شیری، استاد دانشگاه تهران در نشست نقش تعزیرات در عرفی کردن نظام کیفری با بیان اینکه اسلام مجازات تاسیس ندارد، وجود نظام حقوقی جهان شمول برای اسلام را نفی کرد ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۰۹:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ کرسی علمی- ترویجی "نظریه فهم شبکه ای متن (با تاکید بر گزاره های توصیفی)" از سوی گروه منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۱۳:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
سلسله نشست های علمی مصباح معرفت تبیین اندیشه های الهیاتی آیت الله علامه محمدتقی مصباح یزدی به همت قطب علمی فلسفه دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری موسسه امام خمینی(ره) برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۰:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
نشست بررسی و نقد کتاب حیدر اثر آزاده اسکندری فردا توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۴:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
مردم نیوز : پنجمین پیش نشست همایش حکمت سیاسی متعالیه به صورت مجازی در وبگاه وبینار پژوهشکدۀ اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید. دراین پیش نشست که به همت گروه حکمت و کلام جدید پژوهشکدۀ اسلام تمدنی و با همکاری مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد و با مدیریت اویس استادی برگزار شد ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۰:۰۵    
محورهای همایش بزرگداشت شخصیت علمی استاد سید عباس موسویان از سوی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اعلام شد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۶:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
شماره 79 و 80 فصلنامه انتقادی نظری در حوزه علوم انسانی با عنوان کتاب نقد به همت پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
انقلاب نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۱۲:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به اینکه مسجد یکی از سنگرهای بسیار مهم و کلیدی برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است، گفت: برای موفقیت در شکست تهاجم فرهنگی دشمن باید شرایط و زمینه فعالیت بهتر این نسل در مساجد را فراهم کنیم.
حوزه علمیه خراسان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۰۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
نشست جرم سیاسی از منظر فقه کیفری اسلام با حضور استاد یار گروه فقه و حقوق پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۶:۳۶    
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: در بحث معنویت، مهم ترین و زیرساختی ترین مسئله ما شناخت ماهیت آن است؛ وقتی معنویت اسلامی را تعریف می کنیم باید به تعریف مکتبی آن و بپردازیم. در واقع معنویت اسلامی باید جهت دار و دارای هدف باشد.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۵:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به هر حال این یک سوال است که جناب پاپ در این سفر به این منطقه چرا؟، و در میان تمامی کشورهای دنیا، عراق چرا؟ و چرا اکنون!؟
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۱:۳۰   + ۳۰ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در واکنش سفر پاپ به عراق، تأکید کرد: از حضور جناب پاپ از منطقه استقبال می کنیم ولی پرسش های منطقی هم داریم که ایشان چرا اکنون و چرا عراق را در میان این همه کشور اسلامی انتخاب کرده اند و چرا با جنایات ترامپ مقابله نکرد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۰:۱۴    
اقتصاد ایران: کرسی علمی- ترویجی با موضوع نقد نظریه هرمنوتیکی شلایرماخر با ارائه مسعود فیاضی روز دوشنبه 19 اسفند در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۰۹:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
کرسی علمی- ترویجی با موضوع نقد نظریه هرمنوتیکی شلایرماخر با ارائه مسعود فیاضی روز دوشنبه 18 اسفند در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۴ - ۱۰:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
فراخوان مقالات کنگره بزرگداشت شخصیت علمی استاد موسویان به همت گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۷:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی اظهار کرد: علم دینی هزار هنر دارد و بزرگترین هنر آن این است که علم را از اسارت تک ساحتی نگری و تک چشمی بودن خلاص می کند، چراکه الان علم اسیر تجربه و دچار مشکل یک چشمی است.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۱۴:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
خستین پیش نشست همایش ملی عرفان اهل بیتی؛ ماهیت و ضرورت، توسط گروه عرفان پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۴:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
کتاب واقع گرایی در علوم انسانی اسلامی به قلم ابراهیم دادجو توسط سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۳:۵۷   + ۵ سایت دیگر  
کرسی علمی- ترویجی با موضوع “کارکردهای معرفتی عقل در علوم انسانی اسلامی (با تأکید بر آیات قرآن)“ توسط گروه تخصصی علوم انسانی قرآنی با مشارکت گروه منطق فهم دین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۱۰:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
کتاب زمین در اقتصاد اسلامی توسط سازمان انتشارات اداره پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نقد نوشتار اخیر سروش محلاتی، یادداشتی با عنوان "نقض عهد پیمان شکن؛ وجوب یا جواز" منتشر کرد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
نشست تبیین اندیشه های الهیاتی آیت الله علامه محمدتقی مصباح یزدی 13 اسفندماه در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۳۶    
هشتاد و سومین شماره از فصلنامه ذهن، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۲۱    
نود و هشتمین شماره از فصلنامه علمی قبسات، به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۱:۰۶    
شصت و ششمین شماره از فصلنامه علمی پژوهشی حقوق اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۰:۳۰    
هفتاد و نهمین شماره از فصلنامه اقتصاد اسلامی به صاحب امتیازی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به زیور طبع آراسته شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۲۳   + ۳ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمد عرب صالحی معتقد است؛ یکی از علل مهم شکست مسیحیت در مقابل رنسانس و پروتستانتیزم مسیحی حذف شریعت و فقه از دین مسیح (ع) بود. متن زیر یادداشتی است که حجت الاسلام محمد عرب صالحی رئیس پژوهشکده حکمت و دین پژوهی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در خصوص اهمیت و ضرورت ارتقای منطق فهم احکام ...
سراج24   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۳:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در نشست عدالت در حکمت متعالیه گفت: عدالت نمی تواند منفک از اخلاق و تکوین و تشریع باشد.