چهارشنبه ۰۲ تیرساعت ۱۹:۵۵Jun 2021 23
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فلسفه اسلامی»

حوزه   ۴ ساعت پیش    
حوزه/ مهلت ثبت نام در سطح 3 رشته فلسفه اسلامی به زبان انگلیسی در مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب جهت سال تحصیلی 1401-1400 تمدید شد.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۴/۰۱ - ۱۲:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
احسان شریعتی با اشاره به نقد شریعتی نسبت به رویکرد انتزاعی به فلسفه گفت: به تعبیر شریعتی این رویکرد باعث می شود فلسفه از تجربه و عمل دور شود و این نقدی است که به یونانی زدگی فلسفه اسلامی بیان می شود. در واقع فلسفه این افراد انتزاعی است و نه فلسفه وجودی.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۵ - ۱۳:۱۲    
استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه فلسفه اسلامی گرفتار بحران عدم حضور اجتماعی و کارکردگرایی است، اظهار کرد: فلسفه به ما تعلیم می دهد که باید فرایندهای تقابلی و تعاملی را در مواجهه با مدرنیسم و پست مدرنیسم پیگیری کنیم ...
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۱۵:۳۲    
نشست الگوی استخراج مسائل در موضوع رابطه معنویت و فلسفه اسلامی از سوی پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی 25 خردادماه برگزار می شود.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۳:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
در برنامه شب های فرهنگ امشب 18 خرداد، سخنان آیت الله جوادی آملی درباره مبحث قرآن شناسی و وجه نام گذاری تفسیر تسنیم را از رادیو فرهنگ می شنوید. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه شب های فرهنگ با موضوع میراث فرهنگی، تاریخ عرفان ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۱۱:۵۰    
دکتر عبدالکریم سروش در پی درگذشت محمدتقی شریعتمداری در کانال تلگرام خود نوشت: انا لله و انا الیه راجعون دیروز شانزدهم خرداد 1400 خورشیدی استاد دانا و پارسای من در فلسفه اسلامی جناب شیخ محمد تقی شریعتمداری درگذشت و مرا با انبوهی از خاطرات واندوهی عظیم ترک گفت. ...
بسیج   ۱۴۰۰/۰۳/۱۷ - ۰۸:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
مدیر مجتمع آموزشی پسرانه سمای بوشهر عنوان کرد که امام خمینی(ره) در درجه بالای دین شناسی و فقاهت، عرفان و فلسفه اسلامی قرار داشت و ارتباط عمیق با خداوند مهم ترین عامل موفقیت ایشان بود.
رسا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۵ - ۱۱:۲۴    
ثبت نام مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب (SIOS) در رشته فلسفه اسلامی سطح سه ارائه به زبان انگلیسی آغاز شد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۵:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
دومین نشست تخصصی نقد و بررسی برنامه زندگی پس از زندگی با حضور استاد غلامرضا فیاضی، رئیس مرکز تخصصی فلسفه اسلامی و حجت الاسلام والمسلمین برنجکار، قائم مقام پژوهشگاه قرآن و حدیث در خبرگزاری حوزه برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۲ - ۱۲:۴۰    
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) به جایگاه و نقش اصطلاحات فلسفه اسلامی در نوسازی فلسفه دین اشاره و بیان کرد: اگر مبادی و مسائل فلسفه دین را با اصطلاحات خودی تبیین کنیم، می تواند ما را به بازسازی و تجدیدنظر در این علم برساند.
رسا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۱ - ۱۰:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
ثبت نام مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب (SIOS) در رشته فلسفه اسلامی سطح سه که ارائه آن به زبان انگلیسی است آغاز شد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۳/۰۹ - ۱۴:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ مدرسه عالی مطالعات اسلام و غرب اقدام به پذیرش از میان برادران طلبه ایرانی در سطح سه فلسفه اسلامی با رویکرد نیازهای جهان معاصر و با تاکید بر زبان انگلیسی کرده است.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۰۹ - ۱۳:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
برنامه شب های فرهنگ کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که با موضوع میراث فرهنگی، تاریخ عرفان، تاریخ ایران و تاریخ فلسفه اسلامی از رادیو فرهنگ پخش می شود. ...
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۳/۰۸ - ۰۹:۱۵   + ۴ سایت دیگر  
برنامه شب های فرهنگ کاری از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که با موضوع میراث فرهنگی، تاریخ عرفان، تاریخ ایران و تاریخ فلسفه اسلامی از رادیو فرهنگ پخش می شود. ...
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ - ۲۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- موسسه آموزش عالی حوزوی اسراء تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، در رشته تفسیر (با گرایش تفسیر اعتقادی) در سطح 4 و تفسیر و علوم قرآن و فلسفه اسلامی در مقطع سطح سه (کارشناسی ارشد) برای سال تحصیلی 1401-1400 از بین طلاب مستعد دانش پژوه می پذیرد. ...
رسا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۲ - ۱۲:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
اول خرداد در تقویم جمهوری اسلامی روز بزرگداشت ملاصدرا صدرالمتالهین شیرازی از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان نامگذاری شده است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۰۱ - ۱۶:۳۱    
حجت الاسلام والمسلمین احمدرضا یزدانی مقدم با اشاره به موضوع محوری در فلسفه اسلامی بیان کرد: کسانی که در مورد فلسفه اسلامی یا فلسفه سیاسی اسلامی مطالعه می کنند، متذکر می شوند که موضوع مرکزی و محوری، همانا نسبت عقل و وحی و جایگاه نبوت است.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ - ۱۹:۳۱    
حوزه/ مرکز تخصصی سطح سه فلسفه اسلامی اهواز برای سال تحصیلی 1401 _ 1400 دانشجو می پذیرد.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۲۶ - ۱۱:۲۴   + ۷ سایت دیگر  
شب های فرهنگ برنامه ای از گروه تاریخ و اندیشه رادیو فرهنگ است که میراث فرهنگی، تاریخ عرفان، تاریخ ایران و تاریخ فلسفه اسلامی و مباحثی از این دست را در گفتگو با مهمان فرهیخته برنامه به بوته بحث می گذارد ...
رسا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۴:۴۲    
مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی قم ، سال تحصیلی 1400_ 1401 از میان طلاب علاقمند پذیرش می کند.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۰:۱۶    
محمدابراهیم آیتی نویسنده و مورخ شیعه، نویسنده کتاب تاریخ آندلس و کتاب تاریخ پیامبر اسلام (ص) و نیز مترجم تاریخ یعقوبی به زبان فارسی است که علاوه بر تحصیلات حوزوی، دارای مدرک دکتری فلسفه اسلامی از دانشگاه تهران بود.
فرهنگ سدید   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۳:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
چیستی هویت را باید در سروش دهه شصت دنبال کرد. ازنظر او سه فرهنگی که ما وارث و حامل آن هستیم، عبارت اند از: فرهنگ ملی، دینی و غربی. درواقع سروش به دنبال اعتباربخشی به غرب به عنوان یکی از ارکان هویت ایرانی است، وی حتی طرح بازگشت به خویشتن را که به نوعی در مقابل غرب هویتی مطرح شده است نمی پذیرد.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۰۳ - ۲۱:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
نشست اهمیت فلسفه غیرغربی: درباره فلسفه اسلامی با سخنرانی دکتر سیدحسین نصر، فیلسوف ایرانی و استاد دانشگاه جورج واشنگتن چهارشنبه 28 آوریل برگزار خواهد شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۳:۳۶    
تهران- ایرنا- استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفان، در تبین محورهای اصلی اندیشه عطار، گفت: نظریه وحدت وجود را نخستین بار، عطار نیشابوری مطرح کرد و نه ابن عربی.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ - ۱۰:۵۶    
به همت دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بیست و هفتمین شماره نشریه علمی آموزه های فلسفه اسلامی متشکل از 12 مقاله منتشر شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۲۱ - ۲۰:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
دکتر موسویان گفت: اندیشه ابن سینا، همچنان که در بنیادهای فلسفه جدید و متفکرانی چون هگل و کانت و شاخه های متعدد رشته فلسفه تاثیر جدی دارد، نه فقط در شکل گیری آنچه فلسفه اسلامی خوانده می شود، بلکه در مباحث سایر علوم چون کلام و اصول و نحو تاثیرگذار است.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۱۶ - ۰۹:۲۹   + ۵ سایت دیگر  
برنامه مستند فرهنگ امروز شنوندگان رادیو فرهنگ را با زندگی و اندیشه غلامرضا اعوانی، استاد فلسفه و اندیشه اسلامی آشنا می کند. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، برنامه مستند فرهنگ 16 فروردین به زندگی و اندیشه غلامرضا اعوانی، استاد فلسفه و اندیشه اسلامی می پردازد. ...
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۱/۱۶ - ۰۸:۵۸   + ۶ سایت دیگر  
شبکه رادیویی فرهنگ دوشنبه 16 فروردین در برنامه شب های فرهنگ میزبان محمدرضا یوسفی، نویسنده می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، میراث فرهنگی، تاریخ عرفان، تاریخ ایران و تاریخ فلسفه اسلامی موضوعاتی است که در برنامه شب های فرهنگ بررسی می شود. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۶:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
نشست رویکرد تاریخی-متنی به فلسفه اسلامی در ادامه سلسله نشست های رویکردهای معاصر در بازخوانی فلسفه ی اسلامی به صورت آنلاین برگزار می شود.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۹    
دانشگاه اسلامی علیگر مرکز فلسفه اسلامی را با هدف ایجاد بستری برای مطالعات و گفتگوهای بین دینی در سطح ملی و بین المللی راه اندازی خواهد کرد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۱۱:۵۱   + ۱۵ سایت دیگر  
سومین دوره جایزه ابن سیناپژوهی از سوی دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و گروه مطالعات فلسفه اسلامی و قرون وسطی در پژوهشگاه دانش های بنیادی برگزار می شود.
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۹ - ۰۷:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
پژوهشگر فلسفه اسلامی با اشاره به اینکه ایرانیان همواره سعی کردند عناصر مدرن را با فرهنگ خود منطبق کنند، عنوان کرد: فهم من این است که ملت ما همه ارتباطات جهانی را می بیند و می گیرد آنهایی که با خودش سازگار است نگه می دارد و آنهایی که با خودش سازگار نیست کنار می گذارد ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۱۱:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
حوزه/ فلسفه اسلامی که زبان گویای انقلاب ما است باید بتواند در فلسفه رسانه و... سایر فلسفه های مضاف پاسخ دهد و اقدامات عمیق انجام دهد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۱۰:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
نشست رویکرد سنت گرایانه-پدیدارشناختی به فلسفه اسلامی در ادامه سلسله نشست های رویکردهای معاصر در بازخوانی فلسفه ی اسلامی برگزار می شود.
حوزه علمیه خراسان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۸ - ۰۸:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
پذیرش تخصصی سطح 2 و 3 مدرسه علمیه عالی نواب در چهار رشته ادبیات عرب، فقه و اصول، فلسفه اسلامی و کلام اسلامی، از پانزدهم اسفندماه آغاز شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۱۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
نشست علمی رویکردهای معاصر در بازخوانی فلسفه اسلامی برگزار و در آن بر لزوم تعامل میان فلسفه اسلامی و تحلیلی معاصر برای بین المللی و روزآمدشدن فلسفه اسلامی بدون آنکه هویت خود را از دست بدهد، تأکید شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۵ - ۱۰:۱۲    
نشست علمی رویکردهای معاصر در بازخوانی فلسفه اسلامی از سوی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۲۰:۰۵    
مسعود صادقی ضمن اشاره به اینکه یکی از اشکالاتی که نسبت به فلسفه دین مطرح است، سلطه الاهیات مسیحی بر آن است، تصریح کرد: تلاش ان شاءالله رحمتی در دانشنامه فلسفه دین برای توانمند نشان دادن فلسفه اسلامی تا حدی این اشکال را جبران کرده است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۲۱:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه حکیم سبزواری گفت: حاج ملاهادی به عنوان خاتم فلاسفه ایرانی اسلامی شناخته می شود؛ شرح و بسط فلسفه اسلامی از مهم ترین فعالیت های او است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۲:۰۳    
ایسنا/خراسان رضوی عضو هیأت علمی فلسفه دانشگاه فردوسی مشهد با اشاره به نبوغ و خلاقیت خواجه نصیرالدین طوسی گفت: نقشی که خواجه نصیرالدین طوسی بر عهده داشت بسیار مهم بود و سبب احیای فلسفه اسلامی شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۲۲:۴۷    
منوچهر صدوقی سها ضمن تقسیم فلسفه اسلامی بمعنی الاعم و بمعنی الاخص بیان کرد: فلسفه اسلامی بمعنی الاعم همان است که از یونان آمده و در اسلام نیز بررسی ها و تغییراتی روی آن اعمال شده است، اما یک نظامی هم منبعث از خود اسلام، به تنهایی است ...
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۰۷:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
بیژن عبدالکریمی در کتاب ” هایدگر در ایران ” به نظرگاه فردید درباره فلسفه اسلامی اشاره می کند و از نگاه او با عنوان ” بصیرت های اصیل درباره سنت تفکر اسلامی ” یاد می کند.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۲:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تشریح طبقه شناسی فلسفه سیاسی از منظر اسلام پرداخت.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۲۲:۵۱    
حوزه / نشست علمی نقاط تماس فلسفه غرب با فلسفه اسلامی به همت مدیریت ارتباطات و بین الملل حوزه علمیه استان قزوین و با همکاری گروه علوم عقلی اساتید در حوزه علمیه قزوین برگزار شد.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۳:۱۵    
معاون بین الملل دفتر رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه علوم انسانی در هر سه لایه تمدن سازی یعنی زیربنا، لایه میانی و روئین نقش دارد، بر احیای فلسفه اسلامی تأکید کرد و گفت: تاریخ تمدن اسلامی نشان می دهد هر زمانی که مکاتب عقل گرا رواج یافته ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۲۱:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
تبریز- معاون تهذیب حوزه علمیه برادران استان آذربایجان شرقی گفت: آیت الله علامه مصباح یزدی یک متفکر و فیلسوفی ژرف اندیش بود و به همین خاطر اندیشه های خود را بر اساس فلسفه اسلامی بنا کرد.
پورتال خبری کاشان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۳:۵۷    
*اختصاصی پورتال حبری کاشان/ حجت الاسلام محمد حسین شجری: مدرس فلسفه اسلامی در حوزه علمیه کاشان
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۱۰:۱۳   + ۷ سایت دیگر  
استاد فلسفه کالج کانترا کاستای آمریکا گفت: در قرآن قلب و تفکر با هم می آیند و قلب حتی مهم تر از فکر است. پس فلسفه اسلامی نباید به سیاق دکارت نفس انسانی را با جوهر فکری یکی بداند.
حدیر باقر در کتاب چرا نماز می خوانیم؟ اثبات کرده که نماز به عنوان وسیله ای برای روشنگری فکری در انسان عمل می کند. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از خبرنگار مهر ، کتاب چرا نماز می خوانیم؟ از آثار دکتر حیدر باقر ...