پنجشنبه ۳۱ خردادساعت ۱۰:۰۷Jun 2024 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فلسفه اسلامی»

قم پرس   ۱۴۰۳/۰۳/۲۸ - ۱۵:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس شریف لک زایی ، دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به موضوع حرکت مباحث نظری و عملی در فلسفه به ویژه فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه ملاصدرا پرداخت و آن را بررسی کرد. ...
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۱۵:۲۵    
دفتر پر نقش و نگار بهار در خردادماه سال 1312 خرسند است به تولد یکی از فرزندان دانا و حکیم ایران عزیز با نام بلند و آباد رضا داوری اردکانی که در یونان کوچک این سرزمین و شهری که به گفت وگو و لبخند شهره است در اردکان یزد دیده به جهان گشود ...
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۶ - ۱۵:۱۶    
نویسنده و پژوهشگر فلسفه اسلامی گفت: نظریه پیدایش جهان از هیچ، منتقدان زیادی دارد و با علم و فلسفه هم سازگار نیست زیرا واضع این نظریه هیچ را با خلأ یکی می داند در حالی که خلأ تفاوت زیادی با هیچ دارد.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۱۱:۲۱    
مربی کانون همدان در اولین فراخوان داستان نویسی و طراحی بازی فلسفه برای کودکان با رویکرد فلسفه اسلامی "فابک" در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، با حضور مسئولان و مدیران کشوری و استانی به عنوان نفر دوم در بخش داستان بزرگسال شناخته شد.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۰۰:۳۶    
آیین اختتامیه اولین فراخوان داستان نویسی و طراحی بازی فلسفه برای کودکان با رویکرد فلسفه اسلامی "فابک" در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، با حضور مسئولان و مدیران کشوری و استانی برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۰۰:۱۵    
استاد فلسفه اسلامی گفت:فلسفه یک روند و جریان فکری است و آقای صدوقی سها هم با اینکه تاریخ فلسفه نوشته اند اما دوباره به فلسفه برگشتند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۰۰:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
محقق و پژوهشگر عرفان و فلسفه اسلامی گفت: فرهنگ اسلامی یعنی فرهنگ ایرانی و فرهنگ ایرانی یعنی فرهنگ اسلامی، بنابراین تاریخ فلسفه اسلامی تاریخ فلسفه ایران است.
آیین اختتامیه اولین فراخوان داستان نویسی و طراحی بازی فلسفه برای کودکان با رویکرد فلسفه اسلامی "فابک" در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، با حضور مسئولان و مدیران کشوری و استانی برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۴ - ۱۴:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبائی گفت: آقای صدوقی سها در کتاب تاریخ حکما و عرفا متاخرین صدرالمتالهین بسیاری از انگاشت های نادرست مستشرقان درباره فلسفه اسلامی را توضیح دادند و تصحیح کردند.
سینما پرس   ۱۴۰۳/۰۳/۲۴ - ۱۰:۳۲    
سینماپرس: پژوهشگر حکمت، فلسفه و عرفان ایرانی اسلامی با تاکید بر اینکه حرمت دانایی به دانا حرمت می دهد، گفت: می دانیم که یک دستگاه فلسفی به نام فلسفه اسلامی مطرح می شود. فلسفه اسلامی معنای واحد ندارد، بلکه معنای عام و خاص دارد.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۲۱:۱۱   + ۱۱ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - پژوهشگر حکمت، فلسفه و عرفان ایرانی اسلامی با تاکید بر اینکه حرمت دانایی به دانا حرمت می دهد، گفت: می دانیم که یک دستگاه فلسفی به نام فلسفه اسلامی مطرح می شود. فلسفه اسلامی معنای واحد ندارد، بلکه معنای عام و خاص دارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۱:۵۵   + ۶ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین ایمانی پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در سخنرانی خود در همایشی پیرامون فلسفه اسلامی و عرفان نظری، به بررسی نقش و تأثیر ابن عربی بر ملاصدرا پرداخت.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۱ - ۱۴:۵۱    
آیین افتتاحیه دفتر انجمن علمی فسلفه اسلامی تهران امروز دوشنبه 21 خردادماه از ساعت 9 با حضور اساتید، علی اکبر رشاد، غلامرضا فیاضی، محمدباقر تحریری، عسگر دیرباز، حسن معلمی، حسن رمضانی، علی شیروانی، عسگری سلیمانی امیری، محمدحسین کبیریان، عبدالرسول عبودیت، محمد عرب صالحی و محمدجواد رودگر برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ - ۱۰:۰۸    
تهران- ایرنا- پژوهشگر فلسفه اسلامی و عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: فضیلت شهید رئیسی سفر به مناطق دوردست برای گره گشایی از مشکلات مردم و ارتباط نزدیک با اقشار مختلف جامعه بود.
چهارمین دوره ی تربیت مربی به صورت حضوری در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه با سر فصل های کتابداری، بازی و سرگرمی، کاردستی و اوریگامی، نمایش خلاق، روخوانی و روانخوانی کتاب، قصه گویی، نشریه دیواری، آشنایی با اصول تعلیم و تربیت اسلامی، عروسک سازی با وسایل دور ریختنی، نقاشی خلاق ...
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۸ - ۱۳:۴۷   + ۶ سایت دیگر  
با حضور فرهیختگان حوزه و دانشگاه دفتر انجمن علمی فلسفه اسلامی تهران افتتاح می شود.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۴:۰۹   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/لرستان عضو هیئت علمی گروه آموزشی فلسفه اسلامی دانشگاه لرستان گفت: گفتمان حضرت امام (ره) خواهان توحید افعالی بود، توحیدی که نتیجه اش رفتار توحیدی انسان است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۶ - ۱۳:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
استاد فلسفه اسلامی حوزه علمیه گفت: اولین مخلوق در عالم روح رسول اکرم(ص) است. سپس ارواح ائمه(ع) و انبیاء و ارواح سایر انسان ها خلق شدند. بنابراین روح همه قبل از این عالم خلق شد و همه حقیقت انسان روح و بدن مرکب موقت است و وقتی کسی شهید شود، مرکب موقت از او جدا و مرکب دیگری جایگزین خواهد شد ...
رکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۱ - ۱۴:۱۷    
رکنا: ملاصدرا یکی از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان است.
55آنلاین   ۱۴۰۳/۰۳/۰۱ - ۱۳:۴۷    
اول خردادماه در تقویم کشور جمهوری اسلامی ایران روز بزرگداشت صدرالدین محمد بن ابراهیم قوام شیرازی ملقب به صدرالمتألهین یا ملا صدرا از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگ ترین دانشمندان جهان نام گذاری شده است.
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۱۳:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- مدرسه تابستانی فلسفه اسلامی؛ با مروری بر فلسفه مشاء، فلسفه اشراق و با تبیین مسائل فلسفه صدرا از روز شنبه 18 می 2024 (29 اردیبهشت 1403) توسط آکادمی اسلامی آلمان با همکاری دانشگاه قم در هامبورگ آغاز شد. ...
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۳۰ - ۱۱:۴۹    
اول خرداد در تقویم جمهوری اسلامی روز بزرگداشت ملاصدرا صدرالمتالهین شیرازی از بزرگان فلسفه اسلامی و از بزرگترین دانشمندان جهان نامگذاری شده است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۱۵:۲۰    
استاد و پژوهشگر فلسفه اسلامی حوزه، تاکید کرد: روان شناسی تجربی اثبات کرده است که گزاره های دینی و اخلاقی در پیشگیری از ناهنجاری های روانی مؤثر است و به درمان آنها کمک می کند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۰:۲۴    
دبیر علمی همایش واقع گروی معرفتی در فلسفه اسلامی گفت: واقع گروی یک نظریه نیست یک فرانظریه است و فرانظریه ها نظریات بنیادین و مبانی هستند و باعث شکل گیری نظامات مختلف دانش می شوند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۰۹:۵۵    
نشست علمی فلسفه غرب به همت مجمع عالی حکمت اسلامی و با موضوع مسائل اگزیستانسیالیستی در فلسفه اسلامی در برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۳ - ۰۵:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه فلسفه اسلامی بسته به رویکرد و تلاش اهالی آن، می تواند تمدن سازتر از این که هست باشد, گفت:اهل تحقیق نباید مشهوراتی که رایج است را مفروض بگیرند.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۱۶:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نشست تخصصی فرصت ها و چالش های فلسفه اسلامی در مواجهه با جهان ما با حضور دکتر روزبه زارع (عضو هیات علمی غرب شناسی در پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی)، دکتر حسین بنا و دکتر نیما نریمانی (پژوهشگر فلسفه دین) در سالن یاس برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۲ - ۱۴:۱۲    
دبیر همایش علمی واقع گروی معرفتی در فلسفه اسلامی و چالش های پیش روی آن ضمن اشاره به اهمیت همایش توضیح داد: اصولا وجه تفاوت بنیادین ما با تفکر غربی مسئله رئالیسم و نقطه مقابل رئالیسم است.
ایبنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۱۲:۳۹    
عبدالله صلواتی، عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت دبیر رجایی، برای نمایشگاه کتاب تهران 6 کتاب در موضوعات مختلف به مخاطبان ایبنا معرفی کرد.
انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۱۲:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
علی نیلی، انصاف نیوز: انتشار تصویری تازه از کتابخانه شخصی آیت الله خامنه ای غیر از جذابیت های معمول عکس های غیررسمی، از منظر کنج کاوی درباره نوع کتاب ها هم حداقل برای اهالی مطالعه و کتاب خوان ها جذاب است. حاصل این کنج کاوی در عناوین کتاب ها، نویسندگان و مترجمان و ناشران شان را از نظر می گذرانید: ...
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۱۱:۲۴   + ۳ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی گفت: هجمه کنندگان به زبان فارسی حقیقت و اصل هویت ملی ایرانی را نشانه گرفته اند و برخی شبکه های خارجی، دقیقا با آگاهی از این نکته می کوشند زبان ملی را مقابل زبان های مادری قرار دهند.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۱:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
همایش ملی واقع گروی معرفتی در فلسفه اسلامی و چالش های پیش رو به همت گروه فلسفه اسلامی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه اسلامی برگزار می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۱۰:۱۷    
همایش ملی واقع گروی معرفتی در فلسفه اسلامی و چالش های پیش رو 24 و 25 اردیبهشت ماه در موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه برگزار می شود.
زیر نویس   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۰۷:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
اطلاعات نوشت: آئین بزرگداشت دکتر اصغر دادبه استاد ادبیات و فلسفه اسلامی عصر دیروز در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. در ابتدای این آیین دکتر هرمز رحیمیان، استاد ادبیات اظهار کرد: دادبه در دوستی بی نظیر است. او فر فرماندهی دارد و می تواند گروهی را رهبری کند ...
تقریب   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۲۳:۵۳    
امام جمعه و جماعت مسجد اسلام آباد سلماس گفت: با ورود شخصیت مؤثری همچون آیت الله مطهری به عرصه فلسفه، فلسفه نورانیت خاصی پیدا کرد و عنوان فلسفه اسلامی را به خود اختصاص داد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۵ - ۱۱:۳۲    
پژوهشگر و مدرس فلسفه اسلامی گفت: آزادی نه با اصل اعتقاد به وجود خدا، نه با قضا و قدر الهی، نه با اصل فطرت در تنافی نیست و با همه آن ها از منظر فلسفه اسلامی و فلاسفه اسلامی سازگاری دارد.
جام جم   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۲۲:۰۲    
آن روز عده یی با گرایشِ ایران مداری می خواستند با اسلام مبارزه کنند؛ ایشان گفت نه، اسلام به ایران خدمت کرده؛ ایران هم به اسلام خدمت کرده. خدمات متقابل ایران و اسلام همانقدر ارزش دارد که کتاب عدل الهی شهید مطهری. ...
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۶:۰۶    
مرکز آموزش تخصصی فلسفه اسلامی حوزه علمیه قم در سطوح تحصیلی 2، 3 و 4 دانش پژوه می پذیرد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۱:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
مراسم نکوداشت اصغر دادبه، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی دانشگاه علامه طباطبایی روز هفدهم اردیبهشت برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۳/۰۲/۱۰ - ۱۷:۰۰    
حجت الاسلام غلامی در جریان برگزاری ویژه برنامه یک عمر معلم که در راستای گرامیداشت مرحوم دکتر کریم مجتهدی برگزار شد، اظهار کرد: تداوم مسیر علمی استاد مجتهدی به نفع فلسفه اسلامی و فلسفه غرب است.
رادیو فرهنگ   ۱۴۰۳/۰۲/۰۹ - ۰۷:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
در این برنامه گفتگوی بهروز افخمی و میرشکاک با اسماعیل باستانی نویسنده و تهیه کننده،، رسول نجفیان هنرمند و محمود اکرامی فر جامعه شناس درباره مسائل فرهنگی و اجتماعی پخش می شود. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۱۸:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
اولین نشست از سلسله نشست های علوم انسانی و مسائل جامعه ایرانی با عنوان فلسفه دانشگاهی و مسائل ایران امروز در فرهنگسرای اندیشه برگزار شد.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۰۸:۴۸   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ کتاب فرهنگ نامه فلسفه اسلامی ذیل کلان طرح فرهنگ نامه جامع علوم اسلامی انسانی توسط انتشارات پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام منتشر و راهی بازار کتاب شد.
قم پرس   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۰۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس مراسم بزرگداشت حکمت الله ملاصالحی عصر روز سه شنبه چهارم اردیبهشت ماه در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد. یکی از سخنرانان این مراسم اصغر دادبه ...
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۲:۰۳    
تهران- ایرنا- یک فلسفه پژوه گفت: بعضی می گویند فلسفه اسلامی همان فلسفه یونانی است که از سمت راست نوشته می شود، اما این درست نیست. قبل از ورود فلسفه یونانی به فلسفه اسلامی، فلسفه اسلامی وجود داشته است.
همشهری   ۱۴۰۳/۰۱/۳۱ - ۲۳:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
فرشاد شیرزادی- روزنامه نگار غلامحسین ابراهیمی دینانی، صدر و ذیل ادبیات و فلسفه را خوانده است و دکتری فلسفه اسلامی دارد. کتاب ارزشمندی در فلسفه اسلامی و غرب نیست که به یک بار خواندن بیرزد و دینانی آن را نخوانده باشد ...
تیتر برتر   ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۱۱:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
علی رضا کمیلی، عضو اتحادیه بین المللی امت واحده، محقق فلسفه اسلامی در کانال خود در تلگرام نوشت: اصلا حمله به سفارت ایران در سوریه برای ایجاد یک دستاورد جهت برون رفت از فشار سنگین بر نتانیاهو بود که علاوه بر متهم بودن در شکست هفتم اکتبر ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۰۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
عبدالله صلواتی گفت:برای اثبات جولان عقل در فلسفه اسلامی همین کافی است که این فلاسفه مسلمان نوآوری هایی دارند که مسبوق به سابقه نیست و حتی فلاسفه بزرگ یونان باستان چنین مطالبی را بیان نکردند.
روزنامه سپهر   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۱۸:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان همدان از اجرای طرح فابک (فلسفه اسلامی برای کودکان) در همدان خبر داد و گفت: این طرح ملی با هدف تقویت قوه تفکر و خردورزی در بین کودکان و نوجوانان اجرا می شود.
مشرق نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ - ۱۴:۴۷   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، علی رضا کمیلی، عضو اتحادیه بین المللی امت واحده، محقق فلسفه اسلامی در کانال تلگرامی خود نوشت: این روزها که مسأله انتقام از رژیم بالا گرفته باز همان دعوای همیشگی مطرح شده که خلاصه آن در سطحی از طرفداران نظام، پرسش از علت سستی در مقابل رژیم و حتی آمریکا در منطقه است. ...