دوشنبه ۲۸ خردادساعت ۱۶:۴۹Jun 2024 17
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگ اسلامی»

قم پرس   ۱ ساعت پیش    
به گزارش قم پرس شریف لک زایی ، دانشیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به موضوع حرکت مباحث نظری و عملی در فلسفه به ویژه فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه ملاصدرا پرداخت و آن را بررسی کرد. ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۲۱:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
امیدعلی مسعودی باور دارد زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و جایگاهشان هم در دین مبین اسلام و هم در فرهنگ اسلامی بسیار بالا است، من فکر می کنم حضور زنان در انتخابات بسیار تاثیرگذار است، حالا چه به عنوان کاندیدا، چه به عنوان رای دهنده ما نمی توانیم نقش زنان را نادیده بگیریم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۱۴:۵۵    
کتاب مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم؛ براساس دیدگاه های مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۱۳:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: ذبح کردن تمام ماجرای روز عید قربان نیست بلکه در فرهنگ اسلامی به هر چیزی که سبب قُرب و نزدیکی انسان به خدا شود واژه قربان بر آن اطلاق می شود. مؤمنین در این روز علاوه بر ذبح کردن، باید به مناجات خداوند جهت قرب به او بکوشند.
جام جم   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۱۱:۳۵   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش جام جم آنلاین از روابط عمومی معاونت صدا، وحید موسوی، مدیر گروه رادیو گفتگو در این باره توضیح داد: مناظره های انتخاباتی نمایندگان نامزد های ریاست جمهوری امروز 27 خرداد ساعت 13 از رادیو فرهنگ پخش می شود. مناظره ها در قالب برنامه پاستور شماره 14 روانه آنتن می شود. ...
حوزه   ۱۴۰۳/۰۳/۲۷ - ۰۹:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/کتاب معرفی پروتکل های غنی سازی روابط زوجین و پیشگیری از طلاق در پژوهشکده اخلاق و معنویت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 437 صفحه به چاپ رسید.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۶ - ۱۳:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
نمین- رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نمین گفت: فرهنگ اسلامی سرآمد اخلاق است و پاسداشت مکارم اخلاق به ویژه در ایام انتخابات ضرورت دارد.
چند ثانیه   ۱۴۰۳/۰۳/۲۶ - ۰۹:۲۶   + ۱۹ سایت دیگر  
شهادت رئیس جمهور مکتبی و سیدالشهداء خدمت انقلاب اسلامی حضرت آیت الله رئیسی و همراهان گرانقدر ایشان، جلوه ای دیگر از وعده ی حق تعالی در پذیرش عمل خالصانه و مومنانه بود. ...
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۱۱:۰۸    
شفقنا- حجت الاسلام والمسلمین سیدقاسم رزاقی موسوی، نویسنده کتاب شیعه در دوره امام باقر(ع) و استادیار گروه تاریخ تشیع پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان کرد: امام باقر(ع) با تأکید بر رعایت اصول کلی اخلاقی ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۵ - ۰۰:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
محقق و پژوهشگر عرفان و فلسفه اسلامی گفت: فرهنگ اسلامی یعنی فرهنگ ایرانی و فرهنگ ایرانی یعنی فرهنگ اسلامی، بنابراین تاریخ فلسفه اسلامی تاریخ فلسفه ایران است.
مشرق نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۲۰:۲۳    
به گزارش مشرق، کانال تلگرامی پارسینTV ویدئویی از هراس شاهین نجفی منتشر کرد که می گوید: حسینیه شدن کاخ سفید و اروپا را احساس می کنم. وظیفه اصلی و خطیر ما در برابر گسترش روزافزون فرهنگ اسلامی در دنیا، اسلام هراسی است که راه نفس را برای امثال من و همجنس بازان بسته اند!
سلام نو / قدس آنلاین   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۱۸:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
شاهین نجفی خواننده مشهور لس آنجلسی در اظهاراتی عجیب گفت: وظیفه اصلی ما در برابر گسترش روزافزون فرهنگ اسلامی در دنیا، اسلام هراسی است . / مشرق
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۱۴:۴۲   + ۱۱۲ سایت دیگر  
معاون وزیرآموزش و پرورش گفت: شهریه سال تحصیلی 1403-1404 مدارس غیردولتی متناسب با خدمات و شاخص های آموزشی و تربیتی مدارس و به صورت منطقه ای در کشور تعیین شده است.
هفت راه   ۱۴۰۳/۰۳/۲۳ - ۱۲:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
احمد ایرانی نسب شاعر و هنرمند انقلابی مازندران معتقد است، چشم مردم به دست و کلام هنرمندان است و از آنان تاثیر می گیرند. رضا شریعتی: خبرگزاری مهر در راستای رویکرد فرهنگی و هنری خود و همچنین حمایت از هنرمندانی که با رویکرد انقلابی و اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی گام بر می دارند ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۲:۱۱    
اقتصاد ایران: همدان-استاندار همدان گفت: آیت الله طه محمدی عمر خود را در راه اسلام و نشر فرهنگ اسلامی سپری کرد
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۱:۵۷   + ۳ سایت دیگر  
مجموعه داستان نذر آهوها شامل آثار برگزیده و شایسته تقدیر هشتمین جشنواره داستان نویسی خاتم توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر و راهی بازار نشر شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۲۲ - ۱۱:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
همدان-استاندار همدان گفت: آیت الله طه محمدی عمر خود را در راه اسلام و نشر فرهنگ اسلامی سپری کرد
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۱ - ۱۳:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
انگیزه اصلی آقابزرگ در تألیف کتاب ذریعه کنایه جرجی زیدان در کتاب معروف آداب اللغه العربیه بود. زیدان برای علمای شیعه نقش کم رنگی در غنی سازی و بنیاد نهادن فرهنگ اسلامی ترسیم کرد.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۱ - ۰۸:۲۳   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/یزد رئیس شورای اسلامی شهر یزد گفت: حذف رسوم غلط در جامعه باعث آسان تر شدن شرایط ازدواج و همچنین افزایش فرزندآوری و گسترش این فرهنگ اسلامی می شود و همه بخش های اداری و خصوصی در این زمینه تکلیف شرعی و قانونی دارند.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ - ۱۳:۳۵    
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: حکمرانی از جنس اقامه است به همین دلیل است که در حکمرانی اسلامی گفته می شود که موضوع حکمرانی، اقامه دین است. مسئله دیگر در حکمرانی، محرک ها و متحرک ها هستند. در اینجا هم معتمدین یک منطقه و آدم هایی که مردم حرف آنها را قبول دارند باید در کنار حاکمان باشند.
شیعه نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ - ۱۰:۵۰    
خضر یکی از اولیاء و پیامبران الهی است که معاصر حضرت موسی بود و شخصیتی مجهول الحقیقه در فرهنگ اسلامی و دارای مقامی خاص در عرفان اسلامی که به ادبیات فارسی و فرهنگ عامه نیز راه یافته است.
اقتصاد 24   ۱۴۰۳/۰۳/۱۷ - ۱۴:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
محمدمهدی اسماعیلی از چهره های شاخص اصولگرا به شمار می رود که خود را در عرصه های فرهنگی و اجتماعی صاحب سبک و نظر می داند. او در دولت سیزدهم وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی بود و حالا در انتخابات ریاست جمهوری 1403 ثبت نام کرده است.
خبرگزاری رضوی   ۱۴۰۳/۰۳/۱۷ - ۰۹:۵۳   + ۶ سایت دیگر  
حجت الاسلام دکتر محمد غفوری، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در یادداشت خود پیرامون اندیشه های اخلاقی و اخلاق اجتماعی امام جواد(ع) نوشت.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۷ - ۰۹:۵۰    
وقتی از فرهنگ اسلامی و جایگزین کردن آن به جای فرهنگ غربی و یا هر فرهنگ دیگری که قرآن نیاورده است - با هر شکل و از هر منبعی - سخن می گوییم، از امت نمی خواهیم که از تمدن جدید و علوم آن دست بردارد ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۱۷ - ۰۷:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
در فرهنگ اسلامی مفهوم صبر گسترده تر از مفهوم عرفی آن است و واژه ای که با مسامحه می توان به عنوان مترادف آن معرفی کرد مقاومت است.
سینا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۶ - ۱۶:۰۷    
مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان مرکزی از تدوین برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در استان مرکزی در قالب 7 مسئله اساسی خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۶ - ۱۲:۱۷    
پژوهشگر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: امام خمینی(ره) معتقد بودند مردم باید در تعیین سرنوشت خود و اداره کشور مشارکت فعال داشته باشند و این از بهترین راهکارها برای تحقق امنیت سیاسی است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۶ - ۰۹:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: حکمرانی امام(ره) مبتنی بر دانش های مختلفی چون؛ فلسفه، کلام، عرفان و اخلاق به عنوان فقه اکبر و فقه به عنوان تعیین کننده رفتار انسان که از آن با عنوان فقه اصغر یاد می شود، بود.
مشرق نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۱۵ - ۰۹:۰۱   + ۱۷ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، محمدعلی عباسی نویسنده و پژوهشگر چندسالی است کتاب هایی را از مجموعه روایات و خاطرات مربوط به علمای دین و عرفان گردآوری می کند. این آثار در قالب مجموعه قله ها به آسمان نزدیک ترند توسط دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر می شوند و تا به حال 5 عنوان از آن ها منتشر شده که عبارت اند از اقیانوس ...
حج   ۱۴۰۳/۰۳/۱۴ - ۰۹:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
دحو الارض روزی می باشد که زمین از مکه گسترده و پهن شده است و در فرهنگ اسلامی از روزهای بافضلیت شناخته می شود که در کتاب های ادعیه برخی اعمال عبادی برای این روز مستحب شمرده شده است.
تبیان   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۷:۰۴    
امروز مصادف است با 25 ذی القعده که روز دحو الارض و از روزهای پرفضیلت سال در فرهنگ اسلامی است. طبق گفته اندیشمندان اسلامی، در ابتدا سطح زمین را آب های حاصل از باران های سیلابی فرا گرفته بود اما به تدریج خشکی ها سربرآوردند و اولین نقطه ای که از زیر آب نمایان شد، خانه کعبه بود ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۷:۰۳    
نشست علمی حج البرائه در اندیشه امام خمینی(ره) به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۰:۲۳   + ۶ سایت دیگر  
آیت الله خامنه ای شخصیتی هستند که در طول دوران زندگی شان خودسازی را در چارچوب فرهنگ اسلامی و دینی انجام داده اند و شخصیتی باثبات، عمیق و باصلابت دارند؛ این نکته ای است که باید به آن توجه کنیم.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۱۰:۱۰   + ۱۴ سایت دیگر  
کتاب مقاومت اسلامی از نگاه قرآن کریم؛ براساس دیدگاه های مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
رهیاب   ۱۴۰۳/۰۳/۱۳ - ۰۰:۱۰    
شهید محمدحسین حاجی کریمیان در وصیت نامه خود می نویسد: مبادا به خاطر مسائل مادی از انقلاب غافل شوید و به جای عبادت مطلق و زنده کردن اسلام و کُشتن خواهش های نفسانی و ازبین بردن گرایش ها مادی، پشت پا به فرهنگ اسلامی بزنید.
رسا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۷:۴۰   + ۴ سایت دیگر  
معاون پژوهشی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: آمادگی به دو بخش فردی و اجتماعی تقسیم می شود و آمادگی اجتماعی اوج آمادگی است و اوج آمادگی اجتماعی نیز تشکیل حکومت اسلامی در عصر غیبت است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۵:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
هفدهمین شماره فصلنامه علمی ترویجی مطالعات علوم قرآن از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد. در این شماره مبحث تحریف قرآن از دیدگاه پطروشفسکی در کتاب اسلام در ایران مورد بررسی قرار گرفته است.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۴:۴۰    
حوزه/ کرسی علمی ترویج "منظومه اندیشه سیاسی امام خمینی(ره)" به همت گروه حکمرانی اسلامی مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۲:۰۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: از نظر امام خمینی(ره) فقهای عادل، وارث انبیا و دارای همه شئون نبوت و امامت هستند و ایفای این نقش که فقها دژ استوار اسلام باشند جز با تشکیل حکومت اسلامی محقق نخواهد شد بنابراین تشکیل حکومت، بخشی از ولایتی است که فقها از آن برخوردار هستند.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۱:۰۰    
نخستین شماره از دوره هشتم فصلنامه مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی به صاحب امتیازی انجمن ایرانی مطالعات قرآنی و فرهنگ اسلامی با همکاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۰۸:۴۷   + ۱۷ سایت دیگر  
کتاب عدالت پژوهی در آموزه های قرآن اثر سید علی نقی ایازی است که در پژوهشکده اسلام تمدنی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه به چاپ رسید.
حوزه   ۱۴۰۳/۰۳/۱۰ - ۱۶:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ نشست امام خمینی(ره)؛ فلسطین، آخرالزمان که به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار شد.
بسیج   ۱۴۰۳/۰۳/۱۰ - ۱۴:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
همدان- فرماندار ویژه ملایر گفت: امروز کشور در همه عرصه ها بدون خلل پیش می رود و عرصه قرآن آموزی و ترویج فرهنگ اسلامی از مهمترین اولویت ها برای فعالیت جهادی است.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۲۱:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: عضو هیئت علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به طرح بحث جامع ملاصدرا در موضوع سعادت، گفت: غایت اندیشه صدرالمتألهین در موضوع آرمان شهر، تحقق سعادت انسان هم در دنیا و هم در آخرت است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۶:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیات علمی گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: غایت آرمانشهر صدرایی، تحقق سعادت انسان در دنیا و آخرت، آراسته شدن به فضایل و دوری از رذایل است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۰:۳۰    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ضمن تشریح تفاوت جایگاه اخلاق در نظریه های دولت و حکمرانی، تصریح کرد: کوچک کردن دولت در غرب که افرادی همانند نوزیک و هایک، نظریه پرداز آن بودند هنوز به نتیجه ای نرسیده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۱۰:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
نشست امام خمینی؛ فلسطین، آخرالزمان به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۰۹:۵۵   + ۸ سایت دیگر  
کتاب پویایی و گستره اجتماعی اسلام و آموزه های قرآنی اثر محمدجواد ابوالقاسمی به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
قم نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۰۹:۵۱   + ۶۷ سایت دیگر  
قم نیوز : مرجع تقلید شیعیان گفت: تعطیلی روز شنبه از احکام و رسوم و نمادهای دین یهود است و انجام این کار در بلاد مسلمانان تشبه به یهودیان و تضعیف فرهنگ اسلامی است.
رهیاب   ۱۴۰۳/۰۳/۰۹ - ۰۷:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان خوزستان گفت: انتظار مردم از دولت به رغم وجود شهید رئیسی بسیار زیاد شده و مردم رئیس جمهوری در تراز وی می خواهند تا ادامه دهنده راه خدمت رسانی به مردم باشد.