دوشنبه ۱۴ آذرساعت ۰۰:۳۹Dec 2022 5
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «علوم انسانی»

فرهنگ سدید   ۶ ساعت پیش   + ۱ سایت دیگر  
مواجهه اصحاب علوم اجتماعی ایران با نظریه ها از کلیدی ترین مباحث برای شناخت وضعیت علوم انسانی و اجتماعی مدرن در ایران است. آنچه در کلاس های درس و در رساله های دانشجویی می گذرد، نشان می دهد که موقعیت نظریه و روش در دانشگاه ایرانی هنوز پرمناقشه است ...
همزمان با برگزاری بازی های جام جهانی فصل جدید برنامه زاویه نیز با موضوع جام جهانی از شبکه چهار سیما پخش می شود.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۰۹:۱۵    
حوزه/ سومین کارگاه شیوه های مدیریت کاربران در فضای مجازی، با ارائه حجت الاسلام کرباسی و در سالن اجتماعات مجمتع عالی علوم انسانی اسلامی برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۸:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
رئیس دانشگاه قم با اشاره به اینکه پژوهش رکن اصلی احیای تمدن نوین اسلامی است، تأکید کرد: بیشتر پژوهش های ما به خصوص در حوزه علوم انسانی ناظر به نیازهای کشور و جامعه نیست؛ ما در سال ده ها هزار پایان نامه و رساله دانشجویی داریم که اگر تقاضا محور باشد بسیاری از مشکلات را می توان به وسیله آن ها حل کرد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۶:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
حسن بنیانیان، دبیر کمیسیون فرهنگی شورای انقلاب فرهنگی در گفت وگو با قدس آنلاین اظهار کرد: بی توجهی عمیق دولت های بعد از انقلاب و بی تفاوتی نمایندگان مردم نسبت به تحولات فرهنگی جامعه ...
رئیس پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش و رئیس ستاد بزرگداشت هفته پژوهش، در نشستی جزئیات بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش و پرورش را اعلام کرد. برنامه عملیاتی اجرای سند تحول رونمایی می شود برنامه پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش برای قرار گرفتن در جمع 3 پژوهشگاه برتر علوم انسانی ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۰:۴۰    
فاطمه حمیدی فر پیشرفت علمی را مرجعیت ساز و تحول آفرین عنوان کرد و گفت: اکنون 57 نشریه از 245 نشریه در حوزه معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد دارای رتبه علمی از وزارتین هستند.
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۰:۳۰    
نشست تخصصی علوم انسانی و چالش های پیش رو در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار می شود.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۰۰:۳۴   + ۴ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : مراسم یادبود اسدالله حبیب -نویسنده، پژوهشگر و بیدل شناس افغانستانی- برگزار می شود. این مراسم توسط انجمن پایندان با همکاری قطب علمی فردوسی و شاهنامه و موسسه فرهنگی خردسرای فردوسی، روز شنبه ( 12 آذر ماه) از ساعت 11 در کتابخانه قطب علمی فردوسی و شاهنامه ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۱۱ - ۰۷:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ مدیر حوزه های علمیه کشور در جمع اساتید دانشگاه های شیراز گفت: در دانشگاه و حوزه به مقوله علوم انسانی توجه شده اما کافی نیست و کاستی هایی در حوزه علوم انسانی و اجتماعی وجود دارد، لذا باید چه در حوزه و چه دانشگاه بر روی حوزه فقه، فلسفه، تفسیر، تاریخ و تمدن و روش شناسی کار شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۰:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
مدیر پژوهشی و مدیر ستاد هفته پژوهش پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی شعار هفته پژوهش سال 1401 این پژوهشگاه علوم انسانی و مسئله هویت اعلام کرد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۲۱:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری علم و فناوری نیوز استان ایلام ، "ایرج گوهری" مسئول سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان ایلام عنوان کرد؛ پژوهشگران بسیجی حوزه علوم انسانی، می توانند تولیدات خود را برای حمایت مادی و معنوی به سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان ایلام ارسال کنند ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۴:۵۱    
استادیار پژوهشکده تاریخ ایران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: تمامی سازه های به جامانده از دوران قبل از اسلام اعم از کاخ ها و معابد و... همگی حاکی از نقش بسیار پررنگ مذهب در جامعه ایرانی و عجین شدن آن با زندگی مردم دارد.
گیل خبر   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۴۲   + ۱۱ سایت دیگر  
همایش ملی تبارشناسی شخصیت میرزاکوچک و نهضت جنگل امروز چهارشنبه به میزبانی دانشگاه گیلان در تالار حکمت دانشکده ادبیات و علوم انسانی این دانشگاه در رشت برگزار شد.
جهاد دانشگاهی کشور   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
تفاهم نامه همکاری مشترک بین پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاددانشگاهی و دفتر مطالعات و پژوهش های بنیاد شهید و امور ایثارگران با حضور دکتر فیضی رئیس پژوهشگاه و دکتر مودی مدیر کل دفتر مطالعات و پژوهش ها بنیاد شهید و امور ایثارگران 8 اذر در محل پزوهشگاه منعقد شد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۱:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با هدف گفتمان سازی، تولید علم و نظریه پردازی، تضارب اندیشه ها و ارتباط مستمر با جامعه علمی، آبان 1402 برگزار می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۰:۴۵    
به همت خبرگزاری ایکنا در اصفهان و با مشارکت گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان روز گذشته، نشست خبرنگار شدن و خبرنگار ماندن در تالار صائب دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۰:۲۴   + ۸ سایت دیگر  
اندیشه نو عنوان سلسله نشست های تخصصی معرفی و بررسی پایان نامه های برگزیده علوم انسانی است که از این پس به صورت منظم در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملّی ایران برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۰:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
مراسم معارفه دانشجویان نو ورود دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس با حضور جمعی از مسئولین دانشگاه برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۸:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
استاد دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم معتقد است: ما اول باید معنای حکمت را از دیدگاه قرآن کریم به دست بیاوریم و بفهمیم مراد قرآن از حکمت چیست و بعد نسبت آن را با فلسفه بررسی کنیم.
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۸:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- آئین اختتامیه اولین دوره سلسله نشست های هسته حکمرانی اسلامی مدرسه پاییزه حکمرانی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار خواهد شد. به گزارش شفقنا، قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه ...
فرهنگ سدید   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۷:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
امیررضا مافی گفت: اساساً به نظر می رسد ما در حوزه پژوهش امور نرم و علوم انسانی با یک انسداد کاربردی و راهبردی مواجهیم. به این معنا که فضای پژوهشی ما، نه در باب مسائل راهبردی به طرح پرسش ها و مسائل جدید و نیل به آن ها می پردازد و نه از جهت کاربردی پژوهش های ما در امور ملتفت به آن بروز و ابراز دارند ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۳۵    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: در عالم اسلامی فارابی به درستی توانست یک طرح اندازی را بر مبنای آموزه های افلاطون و انتقاداتی ارائه دهد که ارسطو درباره افلاطون بیان می کرد ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: نباید به دنبال یوتوپیا برویم، بلکه باید به دنبال جامعه خوب باشیم و می توانیم از تجارب آمیش ها استفاده کنیم و از توجه به مسائل مادی بکاهیم و اخلاق مدارتر شویم.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۴:۳۹    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: خیالی که در عالم اسلام شناخته شده است خودش را در شهر نشان می دهد و شهری شدن به معنای ورود از عالم ماده به عالم خیال است لذا انسان در شهر با آرمان زندگی می کند و آرمان ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۲:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی بیان کرد: گفتمان حکومت اسلامی که مراحل زیادی را از سیدجمال الدین اسدآبادی تاکنون طی کرده است می کوشد که نوعی اتوپیا یا آرمانشهر را برای ما رقم بزند، اما درباره اینکه در چه وضعیتی هستیم می توانیم بیشتر بیندیشیم.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۱:۴۱   + ۸ سایت دیگر  
آیین اختتامیه سومین همایش کتاب سال بانوان با تجلیل از 6 نویسنده برتر کتاب در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی و یک نویسنده در عرصه زن و خانواده به عنوان محور ویژه همایش برگزار شد.
تدبیر و امید   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۲۳:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
رئیس بسیج اساتید دانشگاه تهران با قدردانی از حضور با قوت بسیج دانشجویی در میدان دفاع از ارزش های انقلاب اسلامی، گفت: در حوادث اخیر در دانشگاه تهران کمترین تنش اتفاق افتاد. ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۲۲:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
شفقنا_حسین مصباحیان استادیار دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران در متنی کناره گیری اش از کار در دانشگاه را اعلام کرد و نوشت: از بهمن 1385 که به گروه فلسفه دانشگاه تهران پیوستم تا کنون که شانزده سال از آن میگذرد ...
رسا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۷:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
مستقیمی گفت: بسیاری از علوم اسلامی بر اساس پارادایم های غربی تدوین شده و از اساس در همه زمینه ها بازخوانی نشده و در بین علوم انسانی حیطه مطالعات زنان، ویژه است.
جامعه الزهرا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۶:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
در آیین اختتامیه سومین همایش کتاب سال بانوان، 6 کتاب در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی و یک کتاب در عرصه زن و خانواده به عنوان آثار برگزیده همایش مورد تجلیل قرار گرفتند.
جامعه الزهرا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۳۷    
سومین همایش ملی کتاب سال بانوان صبح امروز با تجلیل از 6 نویسنده برتر کتاب در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی و یک نویسنده در عرصه زن و خانواده به کار خود پایان داد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۱۱    
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: امسال برای رتبه های برتر کنکور که رشته های علوم انسانی را انتخاب کرده اند، تسیلات ویژه ای از جمله سهمیه هیئت علمی برای رتبه های برتر در نظر گرفته شده است.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۳:۴۶   + ۸ سایت دیگر  
معاون پژوهشی وزارت علوم و رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری ، با اعلام برنامه های این هفته، از برگزاری همزمان نمایشگاه های ایران ساخت ، دستاوردهای پژوهش و فناوری و تستا خبر داد و گفت: علاوه بر وزارت علوم و معاونت علمی رییس جمهور، وزارتخانه های دیگر هم در این نمایشگاه ها حضور خواهند داشت. ...
جامعه الزهرا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۳:۳۷   + ۴ سایت دیگر  
سومین همایش کتاب سال بانوان با تجلیل از 6 نویسنده برتر کتاب در حوزه علوم اسلامی و علوم انسانی و یک نویسنده در عرصه زن و خانواده به کار خود پایان داد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۲:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
شجاعی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: فلسفه ناظر بر دغدغه و درد و رنج انسان است، لذا اهالی علوم انسانی و خاصه فلسفه نمی توانند نسبت به آلام مردم در جامعه بی تفاوت باشند.
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۱:۴۶    
به گفته استادیار پژوهشکده تاریخ ایرانِ پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، کاخ ها و معابد بر جای مانده از دوره پیش از اسلام، نشان از نقش پر رنگ مذهب در جامعه ایرانی دارد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۰:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
همایش میراث باستان شناختی و بازخوانی هویت ملی ایرانی، از نگاه غربی، از نگاه ایرانی به دبیری علمی دکتر سیروس نصراله زاده و دبیری اجرایی دکتر شاهین آریامنش در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۰:۱۷   + ۳ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : سیدمحمد بحرینیان، پژوهشگر توسعه در جلسه ای که به همت شاخه اقتصاد گروه علوم انسانی فرهنگستان علوم درتهران برگزار شد، به بررسی ساخت صنعتی کشور پرداخت و باردیگر عدم اهلیت حرفه ای تصمیم گیران اقتصادی کشور را ریشه مشکلات حال حاضر معرفی کرد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۶:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی گفت: نسل نو هیچ امر اجتماعی را ثابت نمی داند و هر چیزی قابل تغییر است و او آموخته که ساختار اجتماعی سیال تر از آن چیزی است که بتواند آینده را پیش بینی کند. در واقع اگر نسل گذشته آرمان گرا است، نسل جدید لذت امروز را مبنا قرار می دهد ...
حوزه   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۲:۵۷    
حوزه/ حجت الاسلام والمسلمین حسن خیری گفت: نگاه به مقوله وحدت حوزه و دانشگاه باید یک نگاه تمدنی باشد چرا که برخی دانشگاه ها و مراکز آموزشی که می توان گفت یک پدیده وارداتی است مبتنی بر تمدن غربی شکل گرفته است و اولیت بندی و مسئله شناسی آنها نیز مبتنی بر نحو خاصی است.
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۰:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
اگرچه پیامدهای مثبت اقدامات امیرکبیر مانند پیدایش طبقه منورالفکر و نقّاد و در نتیجه فاصله گرفتنِ تدریجی ساختار فرهنگی و علمی کشور از همسایگانش، آشکار است اما با توجه به نیت اصلی امیر که اقتدار نظامی و همچنین تمرکز بر ظواهر تمدن غرب بود، کاستی هایی داشت و رأس این کاستی ها ...
صدا نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۹:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
بی شک حرکت موثر و سرنوشت ساز از سوی ساخت قدرت نقشی بی بدیلی خواهد داشت. درک واقعیت و علل اتفاقات و عدم احاله به مسائل کم اثر و یا غیرواقعی از تحلیل و تصمیم درست شرط آغاز این حرکت است ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۷:۴۰   + ۷ سایت دیگر  
هفتمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی با هدف گفتمان سازی، تولید علم و نظریه پردازی، تضارب اندیشه ها و ارتباط مستمر با جامعه علمی آبان 1402 در ایران برگزار می شود.
اخبار رسمی   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۷:۱۵    
شنبه 01/9/05 ، تهران , (اخبار رسمی) : منابع کنکور کارشناسی ارشد علوم انسانی 1402 و منابع کنکور دکتری علوم انسانی 1402 اگر به درستی انتخاب شوند،اولین قدم صحیح در مسیر حرکت به سوی قبولی در دانشگاه ها است
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۶:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- سومین همایش علوم انسانی – اسلامی، پژوهش و فناوری با مشارکت و همکاری پژوهشگاه قرآن و حدیث برگزار می شود. به گزارش شفقنا به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه قرآن و حدیث، همزمان با هفته پژوهش 1401، سومین همایش علوم انسانی – اسلامی ...
آنا / پانا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۲:۰۵   + ۱۵ سایت دیگر  
دستورالعمل نحوه برگزاری کلاس های درسی دانشجویان غیرایرانی غیرمقیم ورودی ماقبل 1401 رشته های غیرپزشکی در نیمسال اول 1401 دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.