دوشنبه ۲۷ دیساعت ۰۷:۰۶Jan 2022 17
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نظامی گنجوی»

در جلسه برنامه ریزی "کنگره بزرگداشت حکیم نظامی پارس زاد"، برنامه های پیشنهادی خراسان جنوبی برای معرفی حکیم نظامی گنجوی در سطح استان مورد بررسی قرار گرفت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ - ۱۶:۱۲    
جلسه برنامه ریزی بزرگداشت نظامی، شاعر قرن ششم در تفرش با حضور نمانیده یونسکو برگزار شد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۱۰/۱۴ - ۱۴:۴۲   + ۱۱ سایت دیگر  
دبیر هنری چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بیان کرد: امسال در انتخاب آثار هیچ کفی در نظر نگرفته ایم و مبنا را بر کیفیت بالای آثار گذاشته ایم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۱۰/۰۸ - ۱۷:۰۱    
دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری مراسم بزرگداشت نظامی گنجوی شاعر بزرگ پارسی گوی ایرانی در اسفند 1400 خبر داد.
شبستان   ۱۴۰۰/۱۰/۰۶ - ۱۶:۰۰    
ناظمی گفت: کنگره بزرگداشت نظامی گنجوی در صورت حمایت وزارتخانه؛ اسفند ماه سالجاری به میزبانی تبریز برگزار خواهد شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۹/۳۰ - ۱۵:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
مشهد- ایرنا- قدیمی ترین نسخه خطی خمسه نظامی گنجوی موجود در مرکز نسخ خطی کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی طی مراسمی در مشهد رونمایی شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۹/۲۱ - ۱۸:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
کنفرانس بین المللی حکیم نظامی گنجوی با مشارکت اساتید و محققان ادبی از 13 کشور در دانشگاه خزر باکو برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۹/۲۰ - ۱۱:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
کنفرانس بین المللی نظامی گنجوی در دپارتمان ادبیات و زبان انگلیسی دانشگاه خزر آذربایجان با حضور رایزن فرهنگی ایران در این کشور برگزار شد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۹/۱۹ - ۱۰:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
باکو –ایرنا – رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایرن در جمهوری آذربایجان گفت: نظامی گنجوی یکی از بهترین و محکم ترین پل ها ارتباطی و چهره ی تابان اشتراک ادبی و انسانی ایران و آذربایجان و بین بشریت است که باید به نحو شایسته از اندیشه های وی بهره جوییم.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۹/۱۸ - ۱۸:۳۵    
قرار است به زودی از بنای یادبود نظامی گنجوی، شاعر پارسی گوی ایرانی سده ششم هجری در شهر مینسک، پایتخت بلاروس رونمایی شود.
انصاف نیوز   ۱۴۰۰/۰۹/۱۶ - ۲۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
امیر هاشمی مقدم، پژوهشگر فرهنگی و عضو بخش تحلیلی انصاف نیوز، در یادداشتی درباره ی موضع مقامات جمهوری آذربایجان نسبت به اسامی خیابان هایی از تهران نوشت: ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۰۹:۰۸    
آستارا - ایرنا - نظامی گنجوی شاعر پارسی گوی و خداوندگار حماسه های عاشقانه ایران، از ستون های شعر و ادب این سرزمین و دارای شهرتی جهانی است و به نظر پژوهشگران فرهنگ و ادبیات، جعل عنوان و دیوان او با هدف هویت تراشی از سوی هر کشور دیگر، تحریف تاریخ و حقیقت محسوب می شود.
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۰/۰۹/۱۵ - ۰۷:۴۷    
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، عباس میرهاشمی دبیر چهاردهمین جشنواره تجسمی فجر در مصاحبه با برنامه تقاطع فرهنگ درباره جشنواره تجسمیِ 1400، گفت: امیدوارم اقداماتی که صورت می گیرد، برای هنرمندان و هنر کشور به یادگار بماند ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۹/۰۶ - ۱۴:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر بخشی را به حکیم نظامی گنجوی اختصاص داده تا زمینه برای استفاده از آثار این شاعر بزرگ در حوزه هنر و دوران کنونی فراهم شود.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ - ۱۹:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
در بسته خبری امروز تابناک تیتر هایی مانند: آصفری: مذاکرات شکست بخورد، مجلس طرح های ویژه ای دارد / هاشمی طبا: توفان بیاید دولت می شکند / نامزدی شهروند ایرانی تبار برای ریاست پارلمان نروژ / زاکانی با رئیسی دیدار کرد / محکومیت قطعی رسایی به نشر اکاذیب علیه ناطق نوری ...
حوزه   ۱۴۰۰/۰۹/۰۴ - ۰۸:۰۰   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ اخبار ایران و جهان در 24 ساعت گذشته از رسانه های مختلف در بسته ی خبری صبحگاهی تقدیم حضور کاربران محترم خبرگزاری حوزه می گردد،انتظار داریم با ارائه نظرات ارزشمند شما فرهیختگان گرامی، پویش روزافزون آن را شاهد باشیم.
پارسینه   ۱۴۰۰/۰۹/۰۳ - ۱۹:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
به نقل از مرکز ترجمه دولتی آذربایجان، دولت باکو در اقدامی اعلام کرد در سالی که به اسم نظامی گنجوی نام گذاری کرده موفق شده کتاب هفت پیکر را به زبان های اسپانیایی، روسی و انگلیسی ترجمه کرده و به اروپا بفرستند ...
دو انیمیشن و یک فیلم کوتاه از جمهوری اسلامی ایران به دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه باکو راه یافت. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، دوازدهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه با حضور صدها هنرمند، کارگردان و اهالی سینما در سینمای نظامی گنجوی شهر باکو افتتاح شد. ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۸/۲۹ - ۱۲:۰۱    
فیلم سینمایی شیرین به کارگردانی عباس کیارستمی و نویسندگی فریده گلبو بر اساس داستان خسرو و شیرین نظامی گنجوی محصول سال 1387 است. فیلم تصویرگر نگاه 113 بازیگر زن، بدون هیچ سخنی به دوربین فیلمبرداری است، در حالی که صداهایی از خواندن منظومه خسرو و شیرین نظامی گنجوی به گوش می رسد ...
بولتن نیوز   ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ۲۱:۳۵    
آنار کریم اف، وزیر فرهنگ جمهوری باکو گفت : متاسفانه در برخی کشورها ، شخصیت های برجسته و آثار هنری متعلق به ما، به عنوان فارس یا ارمنی معرفی می شوند.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۸/۱۸ - ۱۲:۰۷    
به منظور معرفی آثار نظامی گنجوی، شاعر بزرگ ایرانی سده ششم هجری، بنیاد سعدی با همکاری موزه ملک، نمایشگاه مجازی دائمی نسخ خطی خمسۀ نظامی در موزه ملک را در صفحه اینستاگرام خود برگزار کرد.
سلام نو / ایرنا   ۱۴۰۰/۰۸/۱۲ - ۱۴:۵۵   + ۲۵ سایت دیگر  
چهاردهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر در بخش های طوبای زرین، ایثار و فداکاری، آینه در آینه (موزه هنرهای معاصر) و ویژه نظامی گنجوی در 10 رشته هنری برگزار خواهد شد.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۳:۰۴    
به مناسبت معرفی آثار نظامی گنجوی، شاعر و داستان سرای بزرگ ایرانی، نمایشگاه مجازی نسخ خطی خمسه نظامی برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۸/۰۳ - ۱۲:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
کتابخانه و موزه ملی ملک برنامه گنج نظامی یادواره نظامی گنجوی شاعر و داستان سرای پارسی گوی سده ششم هجری را برگزار می کند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۸/۰۱ - ۰۸:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- کنسرت سنتی پرسه در خمسه با خوانندگی حسام الدین سراج به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ شاعر پر آوازه ایرانی، نظام گنجوی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۰/۰۷/۲۸ - ۱۳:۳۰   + ۱۶ سایت دیگر  
یکی از گروه های فعال در حوزه موسیقی ایرانی روز جمعه سی ام مهر ماه به یاد حکیم نظامی گنجوی اجرای زنده ای را در فرهنگسرای نیاوران برگزار می کند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۸ - ۱۲:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
نشست تخصصی نظامی گنجوی و ادب غنایی برگزار می شود.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۷ - ۱۳:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
باکو –ایرنا - پس از افتتاحیه نمایشگاه کتاب باکو و رونمائی از ترجمه کتاب هفت پیکر نظامی گنجوی در غرفه ایران که با حضور وزیران فرهنگ و آموزش و پرورش و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان انجام شد، برنامه های متعدد فرهنگی دیگری در غرفه ایران در حال برگزاری است که با استقبال مراجعان همراه بوده است.
کتاب هفت پیکر نظامی گنجوی با ترجمه میرجلال زکی به زبان آذری با حضور مقامات جمهوری آذربایجان و دهها تن از شخصیت های سیاسی و فرهنگی در نمایشگاه کتاب باکو رونمایی شد. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۵ - ۱۳:۳۳   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو با نمایش بیشترین آثار مربوط به نظامی گنجوی مورد توجه نویسندگان و فرهیختگان جمهوری آذربایجان و سایر کشورها قرار گرفت.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۵ - ۱۱:۳۷   + ۱۳ سایت دیگر  
خانه کتاب و ادبیات ایران اعلام کرد: غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب باکو با 300 عنوان کتاب و بیشترین آثار در خصوص نظامی گنجوی مورد توجه نویسندگان و فرهیختگان جمهوری آذربایجان و سایر کشورها قرار گرفت.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۲۰:۳۱   + ۱۶ سایت دیگر  
ایسنا: در نخستین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب باکو، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو، معاون نخست وزیر و معاون حزب حاکم آذربایجان، وزیر فرهنگ، وزیر تحصیل، رئیس کتابخانه ملی ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۷/۱۴ - ۱۷:۵۳   + ۶ سایت دیگر  
باکو-ایرنا-ترجمه کتاب هفت پیکر نظامی گنجوی در غرفه ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب باکو با حضور معاون نخست وزیر و وزیران فرهنگ و آموزش و پرورش جمهوری آذربایجان، رونمایی شد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۰/۰۷/۱۲ - ۲۰:۳۸    
محمدجعفر محمدزاده در نوشتاری به نظامی گنجوی پرداخته و می گوید: برگردانِ دیوان و کتیبه های جعلی نوشته شده از این شاعر بلندآوازه در زادگاهش فراوان است.
قدس آنلاین   ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۱۰:۱۴    
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به تازگی بازی هفت گنبد که از منظومه هفت پیکر نظامی گنجوی الهام گرفته شده را روانه بازار کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۶:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- بازی رومیزی هفت گنبد ، برگرفته از هفت پیکر اثر ارزشمند نظامی گنجوی با جزییاتی از ادبیات کهن و هنر مینیاتور برای مخاطبان و آلبوم موسیقی نوشتم دوستت دارم از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راهی بازار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۰ - ۱۴:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
طراح بازی هفت گنبد گفت: کتاب هفت پیکر نظامی گنجوی برای نخستین بار موضوع یک بازی ایرانی قرار گرفته است تا کودکان و نوجوانان با زبان فارسی بیشتر آشنا شوند.
کتاب هفت پیکر نظامی گنجوی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در نمایشگاه بین المللی کتاب باکو رونمایی می شود. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو در نمایشگاه بین المللی کتاب باکو که (14 تا 18 مهرماه) در محل اکسپوی این شهر برگزار می شود ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۵ - ۰۸:۱۰    
تهران- ایرنا- مهم ترین ویژگی شعر نظامی گنجوی این است که در آثارش مقلد نیست بلکه مبتکر است، اگرچه از شاعران پیش از خود مثل فردوسی و انوری بهره گرفته است.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۰/۰۶/۰۱ - ۱۱:۵۶    
سرگرمی هفت گنبد برگرفته از منظومه هفت پیکر نظامی گنجوی از مجموعه میز بازی ایرانی برای گروه سنی 12 سال به بالا در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تولید شده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۰۷:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- افشین اعلا شاعر و منتقد ادبی در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: برخی کشورهای نوظهور و حتی کهن، آن قدر کمبود مصداق و نماد دارند که برای عرض اندام در میان سایر اقوام و ملل، از چهره های نام آور ایرانی چون نظامی گنجوی استفاده می کنند و برای خودشان هویت فرهنگی می سازند.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ - ۰۷:۵۶    
بیژن ارژن می گوید: منظومه شیرین خه و را بر اساس جغرافیای منطقه نوشته ام. این اثر با آنچه نظامی گنجوی روایت کرده، تفاوت دارد. در کتاب نظامی گنجوی داستان شیرین و فرهاد نسبت داستان خسرو و شیرین، روایتی کاملا فرعی است ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۲۳ - ۱۵:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
تبریز - ایرنا - استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تبریز با بیان این که نظامی گنجوی شیفته فرهنگ و ادب ایران بود، گفت: نظامی همیشه متون و آثار شاعران قبل از خود را خوانده و به فرهنگ ایرانی علاقمند بود.
آقای خبر   ۱۴۰۰/۰۴/۱۱ - ۱۷:۳۷   + ۴ سایت دیگر  
در یادداشت این نویسنده و پژوهشگر با عنوان نظامی که نظمِ دری کارِ اوست ، آمده است: پیش تر درباره نظامی گنجوی و جایگاه شعر او در ادب فارسی در جاهایی گفته و نوشته ام؛ همان نظامی که امروز بر روی سنگ مزارش، در زادگاهش ...
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۰/۰۴/۱۰ - ۱۲:۰۰    
اولین جلسه هماهنگی بزرگداشت شاعر برجسته کشور نظامی گنجوی با هدف گذاری برنامه ها برای سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
صالحی در این جلسه سه مقطع کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت را برای برگزاری بزرگداشت نظام گنجوی پیشنهاد داد و گفت: در مدت زمان باقیمانده از دولت باید ساز و کارهای برگزاری این رویداد فراهم و شورای سیاست گذاری آن مشخص شود ...
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برای برگزاری بزرگداشت نظامی گنجوی قرار است دستگاه هایی که امکان همراهی دارند در برپایی این برنامه ما را یاری کنند، گفت: برای تجلیل هرچه بهتر مقام این شاعر یک پیش همایش در تابستان امسال با برنامه های فرهنگی ...
سید عباس صالحی در حکمی مهدی محمدی مشاور وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی این وزارتخانه را به عنوان دبیر اجرایی ستاد بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی منصوب کرد.
رکنا   ۱۴۰۰/۰۳/۱۹ - ۱۱:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
شناور نظامی گنجوی 4 یک شناور لندینگ کرافت کاتاماران با ظرفیت بارگیری 800تن است که سال 1393 در مجتمع ایزوایکو طراحی و ساخته شده که طی هفته گذشته برای دومین بار جهت تعمیرات دوره ای وارد این مجموعه شد.