شنبه ۰۵ خردادساعت ۲۳:۲۴May 2024 25
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نظامی گنجوی»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۱۰:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
آباده - دبستان نظامی گنجوی سورمق با نام جدید جلال آل احمد در آستانه یکصدمین سال تاسیس خود میزبان محصلان و دانش آموختگانی شد که کوله بار خاطراتشان ما را به یک قرن پیش می برد.
موج   ۱۴۰۳/۰۲/۱۴ - ۲۱:۰۷   + ۲۳ سایت دیگر  
وزیر هرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فیلم سینمایی حکیم نظامی با همکاری وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان ساخته می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۲/۱۲ - ۱۷:۰۰    
روستای تا در پنج کیلومتری تفرش، دارای خانه ای است که شاهدی بر ایرانی و تفرشی بودن یکی از حکمای شهیر و شاعر ایرانی است.
انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۱۹:۴۴    
وبسایت ستاره نوشت: نظامی گنجوی شاعر ایرانی قرن ششم، از ارکان ادبیات فارسی و عاشقانه سرای بی نظیر است. گزیده ای از بهترین اشعار نظامی گنجوی از جمله شعرهای عاشقانه، عارفانه و تعلیمی را در مجله ستاره بخوانید. ...
روزنامه شهروند   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۰۹:۰۹    
به بهانه روز سعدی نشسته ایم پای صحبت های استاد اسماعیل آذر -که به سعدی شناسی مشهور است- تا از دریچه نگاه ایشان بخشی از وجود و شعر مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی را بشناسیم: ...
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۳/۰۱/۰۹ - ۱۵:۰۲    
فلسفه وجودی رشته روابط بین الملل مطالعه علل جنگ و چگونگی ایجاد صلح است. این رشته از آغاز بر بنیان رویکرد هنجاریِ شر دانستن جنگ و خیر پنداشتن صلح قوام گرفت و توسعه ی آن در طی بیش از صدسال گذشته نیز بر همین بنیان استوار بوده است ...
برنامه ها و فعالیتهای متنوع فرهنگی در راستای بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی به همت کتابخانه های عمومی شهید مطهری، شهدای مدافع حرم و ثارالله(ع) مشهد، شهید مطهری گناباد، مرحوم دوزنده روستای عبدل آباد مه ولات و شهید بهشتی تربت حیدریه خراسان رضوی برگزار شد.
به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، نشست گفتگو پیرامون جنبه های مختلف زندگی و آثار نظامی در سالن همایش های اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۱۰:۰۷    
مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن های ادبی فرهنگی در سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی هنری کوثر شهر صالحیه برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۲:۵۳    
نشست جمع خوانی و شعر خوانی به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در محل مجتمع فرهنگی و هنری شهید بهشتی آب بر برگزار شد .
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۲:۵۳    
به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی نشست صمیمی با جوانان در سطح روستاهای شهرستان در سالن مجتمع زرین شهر زرین آباد برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۱۶:۳۷    
بمناسبت هفته بزرگداشت مشاهیر ایرانی ،مسابقه خانوادگی از زندگینامه و آثار حکیم نظامی گنجوی و پروین اعتصامی با مشارکت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کتابخانه های شهرستان چهارباغ برگزار شد.
به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، نشست گفتگو پیرامون جنبه های مختلف زندگی و آثار حکیم نظامی گنجوی در سالن همایش های اداره کل کتابخانه های عمومی استان هرمزگان برگزار شد.
رییس کتابخانه مرکزی بجنورد گفت: به مناسبت سالروز بزرگداشت حکیم نظامی ویژه برنامه بزرگداشت نظامی گنجوی با حضور علاقه مندان و اهالی فرهنگ و ادب در محل سالن آمفی تئاتر کتابخانه دهخدا بجنورد برگزار شد.
شبستان   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۱۴:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
نشست شعرخوانی به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در دانشکده مطالعات خاورمیانه دانشگاه زبان و فرهنگ پکن برگزار شد.
همزمان با سالروز بزرگداشت نظامی گنجوی محفل ادبی و عصر شعرحکیم نظامی با همکاری ادارات کتابخانه های عمومی، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش شهرستان فاروج در محل کتابخانه عمومی ملاصدرا این شهرستان برگزار شد .
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۰۸:۱۳   + ۹ سایت دیگر  
زنجان-مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی با همکاری انجمن ادبی صراط و موسسه فرهنگی بینات در زنجان برگزار شد.
هورگان   ۱۴۰۲/۱۲/۲۴ - ۲۳:۱۳    
همزمان با هفته گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی، ویژه برنامه مشترک انجمن ادبی گلبانگ و کتابخانه زنده یاد رجبی برگزار شد.
مشرق نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۲۴ - ۱۷:۰۴   + ۱۴ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، خبرگزاری تاس نوشت: الهام علی اف در مراسم افتتاح یازدهمین مجمع جهانی باکو با عنوان بازگرداندن جهان تکه تکه شده ضمن بیان این مطلب تاکید کرد، جمهوری آذربایجان آماده ادامه مذاکرات صلح با ارمنستان است زیرا به گفته وی، زمان آن رسیده که به بی ثباتی در منطقه پایان داده شود. ...
شبستان   ۱۴۰۲/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آیین نکوداشت حکیم نظامی گنجوی توسط دانش دبیرستان غیر دولتی مانا در شهرستان قرچک برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۴ - ۱۰:۱۳    
همزمان با روز بزرگداشت نظامی گنجوی ، مراسمی با حضور اساتید ادبی در تالار مرکزی رشت برگزار شد.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۴:۴۱   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان عضو کانون منتقدان تئاتر ایران با تاکید بر این که آثار نظامی گنجوی ظرفیت بسیاری دارند که می توان در آثار نمایشی و سینمایی از آن ها بهره مند شد، گفت: لازم است آثار این شاعر و عارف ایرانی مورد توجه و بهره برداری کارگردان ها و نویسندگان سینما و تئاتر قرار گیرد.
به همت محفل ادبی اشراق وابسته به کتابخانه عمومی پیامبر اعظم(ص) شهرستان گرمه به مناسبت فرارسیدن سالروز بزرگداشت حکیم نظامی ویژه برنامه سیری در آثار و اندیشه های نظامی گنجوی در این کتابخانه برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۴:۱۲    
به مناسبت روز بزرگداشت نظامی گنجوی، دو محفل شعرخوانی در شمیرانات برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۴:۱۲    
انجمن ادبی وزیری، محفل عصر شعر و نمایشگاه هنرهای تجسمی و صنایع دستی را به مناسبت روز بزرگداشت نظامی گنجوی در باغ موزه وزیری لواسان برگزار کرد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۲:۰۲    
همزمان با روز نظامی گنجوی بزرگداشت این شاعر و ادیب فارسی توسط موسسه فرهنگی و هنری سیمرغ سخن با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین برگزار شد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۰:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
نماینده بنیاد سعدی در بنگلادش گفت: نظامی در بحث عرفان و خداشناسی، سراغ منبع اصلی این بحث رفته و آیات قرآن را مبنای برداشت و تفسیر خود از عرفان قرار داده است.
بزرگداشت " حکیم نظامی گنجوی " با عنوان ( آن گنج نامور ) با حضور اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی عصر روز دوشنبه 21 اسفند ماه 1402 ساعت 16 در تالار مرکزی رشت برگزار شد .
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۰۹:۲۵   + ۲ سایت دیگر  
برنامه شب های فرهنگ چهارشنبه 23 اسفند با موضوع شعر نظامی گنجوی از رادیو فرهنگ پخش می شود. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، این برنامه امشب با اجرای کارشناسی رشید کاکاوند و با محوریت بررسی سبک شاعری نظامی و مضامین محتوایی شعر او روی آنتن می رود ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۰۸:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
کهگیلویه و بویراحمد-استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه یاسوج گفت: نظامی در مقایسه با دیگر شاعران، دیدگاه برجسته تری نسبت به زن دارد. نقش شیرین در اثر خسرو و شیرین نظامی گنجوی برگرفته از شخصیت آفاق همسر او است.
به مناسبت روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی، نشست کتابخوان تخصصی با همین موضوع در کتابخانه عمومی امام محمد باقر(ع) آبپخش برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۴:۵۵    
به منظور بزرگداشت نظامی گنجوی نشستی با حضور اهالی فرهنگ و ادبیات برای تحلیل و بررسی آثار این شاعر بزرگ ایرانی در شوشتر برگزار شد.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۴:۴۷    
آیین بزرگداشت مقام دو تن از شاعران بلند آوازه ایران با حضور جمعی از اصحاب قلم و به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کتابخانه های عمومی و مؤسسه فرهنگی هنری بارانا گستران فیلم در سالن مطالعاتی کتابخانه پانزده خرداد شهرستان پیشوا برگزار شد.
نظامی حلقه وصل فردوسی به شاعران پس از خود است و فرهنگ فردوسی را به شاعران بعد از خود منتقل می کند.
رادیو ایران   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۳:۵۸   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، زهره سربازی، تهیه کننده مستند ژرفا گفت: جمال الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤید مشهور به نظامی شاعر و داستان سرای پارسی گوی در سده ششم هجری بوده است. ...
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۲:۱۲    
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز چهارمین روز از هفته بزرگداشت حکیم نظامی را با همکاری انجمن ادبی پرنان و موسسه فرهنگی هنری خانه هنر داتیس البرز، بر گزار نمود.
در سالروز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی شاعر نامدار ایرانی، مراسم ویژه بزرگداشت این حکیم با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و نهاد کتابخانه های عمومی استان و انجمن ادبی فرهنگی ئالا در شهر سنندج برگزار شد
اسماعیلی با تاکید بر اینکه نظامی گنجوی متعلق به منطقه فرهنگی ایران بزرگ است، گفت: به زودی کار ساخت اقلیم های فرهنگی آغاز خواهد شد و در استان آذربایجان و در شهر توس نقاط این فضا را گسترش خواهیم داد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۰۹:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
لرستان - فرهنگ از جنس اموال منقول نیست که خریدنی یا جداشدنی باشد؛ بخش عمده فرهنگ میراث ناملموس و متعلق به آن تمدن است و نظامی گنجوی میراث معنوی حوزه تمدنی ایران فرهنگی است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۰۷:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
دومین همایش "صدای پای بهار" به مناسبت بزرگداشت از حکیم نظامی گنجوی برگزار شد.
همایش بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و با محوریت دبیرخانه انجمن آثار و مفاخر فرهنگی استان و با همکاری دانشگاه شهید باهنر کرمان، مرکز کرمانشناسی، بنیاد ایرانشناسی، دفتر ترویج زبان و ادب فارسی دانشگاه امروز ...
تیتر ۱   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۲۱:۳۷    
مراسم گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی شاعر نامدار و داستان سرای ایرانی در کرج برگزار شد. بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
مراسم ادبی " گنج گنجه" به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی با حضور شاعران و نویسندگان شهرستان در سالن جلسات آموزش و پرورش خرم دره برگزار شد .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۲۰:۵۵    
مراسم گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی شاعر نامدار و داستان سرای ایرانی در کرج برگزار شد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۲۰:۰۴   + ۱۱ سایت دیگر  
مجسمه حکیم نظامی در روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در ضلع شمالی میدان ونک تهران رونمایی شد.
نشست تخصصی بررسی زندگی و آثار نظامی گنجوی به مناسبت بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در سالن خواجوی کرمانی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان برگزار شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان اردبیل گفت: نظامی گنجوی با خلق آثار ادبی گرانسنگ در حوزه ادب فارسی، از ستارگان پرفروغ آسمان شعر و ادب ایران بود و استفاده از مضامین و مفاهیم درنی درآثار او مشهود است.
فرادید   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۹:۱۰   + ۱۱ سایت دیگر  
این استاد دانشگاه و نظامی پژوه در گفت وگو با ایسنا، درباره شهرت و فراگیری لیلی و مجنون نسبت به دیگر آثار نظامی، اظهار کرد: نظامی پنج اثر با عنوان های مخزن الاسرار ، خسرو و شیرین ، لیلی و مجنون ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۷:۱۹    
کرمان - ایرنا - بزرگداشت هفته نظامی گنجوی شاعر پرآوازه پارسی زبان، جمعی از استادان و پژوهشگران حوزه ادبیات و فرهنگ را روز دوشنبه در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان گردهم آورد به طوری که به واکاوی، بررسی آثار و زندگی این شخصیت کهن ادبی ایران زمین نیز پرداختند.