پنجشنبه ۰۳ فروردینساعت ۰۲:۳۱Mar 2023 23
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نجوم»

کارشناس نجوم گفت: برای رویت، ماه فاز حدود یک درصد دارد و سن ماه هم مناسب هست و پیش بینی می شود ماه در موقعیتی که آسمان ابری نباشد و غبار هم نداشته باشد، هم با ابزار و اگر آسمان خیلی صاف باشد با چشم دیده می شود.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۵:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- میدل ایست نیوز نوشت: رصدخانه نجومی الختم ابوظبی روز چهارشنبه اعلام کرد که اولین تصویر از هلال ماه مبارک رمضان را ثبت کرده است. به گزارش بغداد الیوم، این رصدخانه اعلام کرد که اولین تصویر از هلال ماه مبارک رمضان را صبح امروز چهارشنبه با استفاده از دوربین تصویربرداری CCDثبت شده است. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۳:۱۱   + ۲ سایت دیگر  
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه استان مرکزی گفت: هشت گروه از کارشناسان علم نجوم برای رویت هلال ماه مبارک رمضان تشکیل و به نقاط مختلف استان اعزام شدند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۵:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
محمد رنجبران، کارشناس نجوم در گفتگویی رسانه ای به تشریح مهمترین رخدادهای نجومی فروردین امسال پرداخت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۰۹:۴۸   + ۱۷ سایت دیگر  
کارشناس نجوم وضعیت سال 1401 را از دیدگاه نجومی تشریح و به رخدادهای نجومی فروردین ماه 1402 اشاره کرد.
فرارو   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۰۸:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
ساعت 1402 در حالی آغاز می شود که در روز 4 فروردین می توان هلال ماه رمضان را در کنار سیاره زهره، درخشان ترین جرم آسمانی بعد از خورشید و ماه، مشاهده کرد. ...
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۰۸:۳۳    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: مریخ در گذشته متشکل از لایه های داغ مواد مذاب بوده است، اما به مرور زمان شروع به سرد شدن می کند و در نهایت منجمد می شود.
اسپاش   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۰۸:۳۲    
سازمان خبری اسپیس دیلی (SpaceDaily) که در حوزه فضا و نجوم فعالیت می کند، با استفاده از فناوری هوش مصنوعی چت جی پی تی (ChatGPT) توانسته است تولید محتواهای خود را متحول کند. اسپیس دیلی با بهره گیری از چت جی پی تی موفق شده است تا در فرآیند تصویرسازی خود، عکس ها را بر اساس توضیحات مطالب نام گذاری کند ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۵:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
یک کارشناس نجوم گفت: از نظر منجمان سوم فروردین شروع ماه رمضان خواهد بود.
جام جم   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۳:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
زمین در فاصله متوسط 150میلیون کیلومتری از خورشید قرار دارد و در مدت 23 ساعت و 56 دقیقه به دور خودش و حدود 356 روز و شش ساعت به دور خورشید می چرخد. محور چرخش زمین به دور خود با خط عمود بر صفحه چرخش زمین به دور خورشید 23 ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۱۲:۳۲    
انجمن علمی دانشجوی نجوم دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، دوره نجوم مقدماتی را برگزار می کند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۹:۰۲    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: اگر جرم جهان از حدی بیشتر نباشد، انیشتین پیش بینی می کند که جهان تبخیر می شود و در این شرایط دیگر هیچ نشانه ای از کیهان باقی نمی ماند.
مرآت   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۸:۴۷   + ۳۹ سایت دیگر  
منجم، رصدگر هلال ماه و سردبیر پیشین مجله نجوم گفت: هلال ماه رمضان 1444 قمری در شامگاه 29 شعبان (دوم فروردین 1402) با چشم غیرمسلح در ایران و کل منطقه غرب آسیا به احتمال قریب به یقین، دیده می شود.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۰۸:۲۹    
رئیس مرکز آموزش نجوم ادیب گفت: برنامه از ساعت 17:30 امروز _چهارشنبه بیست وچهارم اسفندماه_ در سالن میرزاخانی شهر علم آغاز می شود؛ سخنران این رویداد عمران مرادی، مدرس و عضو شورای علمی مرکز آموزش نجوم ادیب است.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۹:۲۵    
حوزه/ حجت الاسلام یمینی با بیان اینکه مسئله استهلال و نجوم یک زمانی جزء دروس متداول حوزه های علمیه بوده است گفت: اکنون طلاب با علم نجوم تقریباً ارتباطی ندارند و در مسیر علمی و آموزشی کسی درس نجوم از آنان نمی خواهد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۹:۲۸    
غلامرضا امیرخانی ضمن اشاره به اینکه استاد انوار تا پایان عمر دست از مطالعه و تحقیق برنداشت، تصریح کرد: ایشان مثل همه افرادی که فهرست نگار نسخ خطی هستند به حوزه های مختلف علوم مثل ادبیات عرب، ادبیات فارسی، مباحث علوم اسلامی مثل نجوم و ریاضی و طبیعیات و همینطور الهیات، فلسفه، کلام و غیره تسلط داشتند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۹:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: انبساطی که در اقیانوس شکل می گیرد، به واسطه تلاطم و انرژی دریا به وجود آمده است، این انرژی موجب شده قالب های یخ شکل بگیرد سپس از یکدیگر دور شود.
دانشگاه هنر اصفهان   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۱۱:۲۵    
این رویداد با همکاری معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه هنر اصفهان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان، مرکز نجوم ادیب اصفهان، کانون های فیلم و عکس و هنرهای تجسمی و انجمن های گردشگری، کارآفرینی گردشگری، نقاشی و عکاسی، به سرپرستی آقای مهرشاد قنبری، برگزار گردید. ...
به مناسبت میلاد امام زمان ( عج ) مرکز فرهنگی هنری فردوس در حاشیه همایش پیاده روی عمومی ایستگاه علمی نجوم را برگزار کرد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۱۲:۱۹    
حوزه/ مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان بوشهر گفت: حوزه در گذشته نجوم درس های متداول حوزه های علمیه بوده است و یکی از درس هایی بوده است که در حوزه علمیه تدریس می شده است. ولی الان غریبه شده است در حالی که علم نجوم یکی از علوم رسمی و دانشی حوزه های علمیه بوده است ...
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۰۸:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: انفجار بزرگ در ابر سیاه چاله ای رخ داد که تحت عنوان گوی داغ چگال اولیه شناخته می شود و عملاً در این شرایط، جهان از لبه یک سیاه چاله به واسطه انفجار بزرگ شکل گرفت.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اصفهان و مریم جواهریان مسوول مرکز نجوم کانون در دوازدهمین ایده کاپ ( نمادهای شهری با استفاده از صنایع دستی ترکیبی خلاق ) خوش درخشیدند .
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۷:۲۵    
برنامه صبح پارسی جمعه 19 اسفند، با حضور کارشناس نجوم پخش می شود.
فرادید   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۱۲:۱۶   + ۱۱ سایت دیگر  
رئیس بخش فیزیک خورشیدی و نجوم دانشگاه تهران ادامه داد:، چون زمین دارای میدان مغناطیسی است، این میدان از ورود و فرود این ذرات پرانرژی که بعضاً می توانند تأثیر خطرناک داشته باشند، جلوگیری می کند؛ اما در خصوص ماه که میدان مغناطیسی قابل توجهی ندارد ...
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۸ - ۰۹:۲۵    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: اگر انرژی خلأ را در کنار سیاه چاله قرار دهیم، مشاهده می کنیم که در لبه افق سیاه چاله شرایطی وجود دارد که اگر انرژی خلأ خود را نمایان کند، امکان تولید ماده و پادماده فراهم می شود.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۰۰:۰۸   + ۳ سایت دیگر  
تصویر روز نجوم ناسا دو سیاره درخشان مشتری و زهره را در آسمان به تصویر کشیده است.
فرارو   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۹:۱۴   + ۸ سایت دیگر  
ازدحام های ماهواره ای مانند ماهواره های استارلینک اسپیس ایکس به طور فزاینده ای تصاویر تلسکوپ هابل را خراب می کنند. به گزارش همشهری آنلاین، تحقیقات جدید نشان می دهد که تصاویر هابل توسط ماهواره هایی که از میدان دید تلسکوپ عبور می کنند، مختل می شود ...
پانا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۴:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
اردوی علمی تفریحی مدرسه دخترانه استعدادهای درخشان شهدای مدافع حرم به مقصد مرکز نجوم و ستاره شناسی تهران برگزار شد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۱:۳۶    
آیا ما موجودات کوچک در این گوشه دوردست از فضا می توانیم به شکل واقعی کیهان پی ببریم؟ به گفته دانشمندان کیهان در سه مدل اصلی وجود دارد؛ کیهان با انحنای مثبت، کیهان با انحنای منفی و کیهان تخت. برای یافتن پاسخ این پرسش، همراه ما باشید در رادیو نجوم ایمنا.
دراجرای طرح کانون مدرسه دراستان لرستان هشت مرکز کانون در شهرهای خرم آباد، بروجرد، ازنا، دورود و الشتر فعالیت می کنند. معرفی کتاب، قصه گویی، معرفی شخصیت، معرفی وقایع و ایام، ساخت کاردستی، انجام فعالیت های نمایشی، نمایش فیلم، برگزرای کارگاه های هنری مانند: نقاشی، سفالگری ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۱:۴۲    
همه چیز از علاقه دختر خانواده به نجوم و تحصیل در این زمینه شروع شد. از طرفی مادر خانواده عضو کانون های مختلف مانند جهاندیدگان و محیط زیست بود و تجربه فعالیت در تشکل ها را داشت. به همین دلیل، مادر و دختر تصمیم گرفتند، تشکلی دائر کنند که هدفش آشنایی مردم با رمز و راز آسمان ها باشد.
فرادید   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۲۱:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
ورا روبین یک متخصص فیزیک نجومی بود که وجود ماده تاریک را اثبات کرد. کشف او که یکی از مهم ترین پیشرفت های علم نجوم محسوب می شود، به بسیاری از مشاهداتی که برای دهه ها دانشمندان را سردرگم کرده بود، پاسخ داد.
کارگاه علمی نجوم با عنوان زیر چتر آسمان با همت مرکز فرهنگی هنری قیدار و در تعامل شایسته با مدرسه کوثر شهر قیدار نبی (ع) برگزار شد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۰۸:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: سیاه چاله از جنس ماده نیست و گرانش آن باعث می شود که ماده از انرژی تولید شود، درواقع ماده ای که توسط سیاه چاله هضم می شود براساس تابش هاوکینگ به انرژی تبدیل شده و قصد دارد که از سیاه چاله خارج شود.
بهار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۴:۴۰   + ۹ سایت دیگر  
گروه علمی: داده های جدید از یک بررسی پیشگامانه شش ساله، نقشه عظیم دو بعدی از فضا را گسترش داده است.به گزارش ایسنا، بزرگترین نقشه دو بعدی از آسمان بر روی زمین که تاکنون ایجاد شده است، بزرگتر شده است و اکنون تقریباً نیمی از آسمانی را که از زمین مشاهده می شود، در بر می گیرد. ...
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۰:۱۴    
آیین پایانی مهرواره استانی "گاهی به آسمان نگاه کن"، روز پنجشنبه 4 اسفند 1401 ساعت 11صبح در مرکز علوم و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان زنجان، به همراه بخش جنبی نمایشگاه آثار منتخب این مهرواره برگزار شد.
آنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۰:۱۳    
علاقه مندان به علم نجوم می توانند با مطالعه تقویم نجومی خبرگزاری آنا از زمان وقوع مهم ترین رویدادهای فضایی در اسفند ماه 1401 آگاه شوند.
کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۹:۵۹    
به گزارش روابط عمومی اداره کل کانون پرورش فکری استان زنجان؛ آیین پایانی مهرواره استانی "گاهی به آسمان نگاه کن" با حضور سرپرست کانون استان، کارشناسان و همکاران مراکز استان به همراه جمعی از اولیا، اعضا مرکز و برگزیدگان مهرواره ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۲۱:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
هفدهمین ماراتن مسیه پس از سه سال وقفه در دو بخش رصدی و عکاسی در کویر زواره اردستان برگزار شد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۰۹:۰۱    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم، گفت: زمانی که فعالیت جبه مریخ کم رنگ می شود، فشاری که باید به هسته مرکزی وارد شود به صورت تصاعدی کاهش می یابد و این مسئله بر فعالیت های هسته ای سیاره تأثیر می گذارد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ - ۱۹:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
دانشمندان بزرگ غرب مانند کوپرنیک در ریاضیات و نجوم از روش و نظریات دانشمندان مسلمان مانند خواجه نصیر الدین طوسی استفاده می کردند.
اسپاش   ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ - ۱۰:۳۴    
عطارد سریع ترین و کوچک ترین سیاره منظومه شمسی به شمار می رود که یکی از دلایل شهرت آن فاصله نزدیکش به خورشید است. در این مطلب طی گفتگوی آیناز فیض اله پور، خبرنگار اسپاش، و محمدرضا فتحی، کارشناس نجوم پژوهشسرای ابوریحان بیرونی مشهد، به بررسی سیاره عطارد پرداخته شده است. مرور مقاله - ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۵ - ۱۰:۰۴    
امروز، پنجم اسفندماه زادروز ابوجعفر محمد بن حسن طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین شاعر، فیلسوف، فقیه، دانشمند، ریاضیدان و منجم سده هفتم است.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۷:۵۴    
فرماندار اردستان از برگزاری مارتن نجوم مسیه در شیخ رجبی برسی زواره با حضور علاقمندان از 12 استان خبر داد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۳:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
فرماندار شهرستان اردستان گفت :هجدهمین دوره ماراتن نجوم مسیه برای دومین دوره متوالی پس از سال 97 روزهای پنجشنبه و جمعه در زواره اردستان برگزار خواهد شد.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۱:۴۳    
در این قسمت از رادیو نجوم ایمنا از تازه های دنیای ستارگان و مهاجرت آنها به کهکشان آندرومدا، تصاویر جدید و عجیب ناسا از پرتوهای ناشناخته خورشیدی، دومین سالگرد پرتاب مریخ نورد استقامت به فضا و خاموشی عجیب یکی از تجهیزات کاوشگر خورشیدی برای شما علاقمندان به اخترشناسی و نجوم خواهیم گفت.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۰۹:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/اصفهان فرماندار اردستان گفت: هجدهمین ماراتن نجومی مسیه به عنوان بزرگ ترین مسابقه علمی در بخش نجوم روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در شهر زواره برگزار می شود.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۰۹:۳۱    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم، گفت: عاملی که موجب شده قمر تایتان مورد توجه پژوهشگران قرار بگیرد، ایجاد شرایط شکل گیری حیات با اعمال تغییراتی از نظر دمایی بر این قمر است.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۰۸:۴۸    
یک ستاره شناس و مخترع فناوری های حوزه نجوم گفت: با توجه به اولویت پژوهشگران در بررسی حیات بیگانه، قمرهایی در منظومه شمسی وجود دارند که مستعد وجود حیات هستند؛ برخی از این قمرها متعلق به سیاره مشتری است و شامل اروپا، گانیمد و کالیستو می شود.