سه شنبه ۰۸ خردادساعت ۰۵:۰۵May 2024 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «اسطوره های ایرانی»

مدیر کل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری نظم خوانی را روشی برای آشنا کردن کودکان با اسطوره ها و ادبیات کهن دانست و افزود: تلاش ما بر این است که بچه ها را به متون نظم عادت دهیم. از این رو داستان های اساطیری شاهنامه را انتخاب و به زبانی ساده و روان به نظم درآورده ایم.
دیار آفتاب   ۱۴۰۳/۰۲/۲۶ - ۰۸:۵۲    
عضو هیئت علمی دانشگاه اراک با بیان این که در شاهنامه نقش زنان در جامعه و جایگاه آنان در اسطوره های ایرانی به خوبی مطرح شده گفت: در دوره ای که کمتر کسی برای زن ازرش قائل است فردوسی به شخصیت زن ایرانی زیبا پرداخته است.
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۷ - ۱۳:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
علی نوری در تشریح ظرفیت های علمی و پژوهشی اسطوره شناسی در استان لرستان، گفت: نیاز است هر چه بیشتر جوانان با اسطوره های ایرانی ملی و بومی آشنا شوند.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۲/۰۶ - ۰۱:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
جمشید یکی از پادشاهان اسطوری ایرانی است که در اسطوره ها و ادبیات ایران باستان ذکر شده است. نام او در منابع مختلف ایرانی از جمله اوستا، نوشتارهای پهلوی و منابع دوران اسلامی آمده است. در اسطوره های ایرانی او به عنوان یک شخصیت با قدرت بسیار، با کارهای بزرگ و شگفت انگیز شناخته می شود.
پایگاه خبری 361   ۱۴۰۳/۰۱/۲۷ - ۱۰:۲۶   + ۴۶ سایت دیگر  
شهرداری تهران در پی حمله ایران به اسرائیل بنرهایی با عکس اسطوره های ایرانی منتشر کرد.
خبرورزشی   ۱۴۰۳/۰۱/۰۱ - ۰۷:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
صفحه فارسی AFC با انتشار تصویر زیر به مناسبت نوروز 1403 با حضور ستارگان فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی مردان و زنان ایران نوشت: با آرزوی سالی پر از خوشبختی، سلامتی و موفقیت برای شما و تیم محبوب تان در سال جدید!
رویداد 24   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۰۹:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
از آن جایی که برخی از اسطوره های ایرانی ها، شاعران سده های گذشته بودند و اکثریت مردم، خواندن و شنیدن اشعار را دوست دارند، اشعار برجسته و برگزیده شاعران به نام ایران را در خصوص عید نوروز، برای شما گردآوری کردیم.
ایمنا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ - ۱۱:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
اگرچه به نظر می رسد شاهنامه کتابی مردانه و حماسی باشد اما برخلاف این نوع نگاه، نقش زنان نیز در آن بسیار برجسته است و با وجود این موضوع، محققان کمتر به این موضوع پرداخته اند؛ در واقع باید گفت که شاهنامه، آیینه فرهنگ و تمدن و اسطوره های ایرانی است که بانوان در آن نقش چشمگیری دارند.
برنامه سراچه به صورت حضوری و مجازی باحضور کارشناس ادبی،مربیان مسوول فرهنگی ، مربیان ادبی و اعضای مراکز استان ، درروز چهارشنبه 9 اسفندماه 1402 برگزار شد.
خبر گوهر دشت   ۱۴۰۲/۱۲/۰۶ - ۰۵:۰۳   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش خبرگوهردشت؛ هما در اسطوره های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد و معروف است که اگر سایه اش بر سر هر فردی بیفتد به سعادت و کامرانی می رسد. زرتشتیان قدیم ایران هم باور داشتند که اگر هما سراغ جنازه فردی که روی بلندی گذاشته شده بیاید، آن فرد در عالم جاودان سعادتمند خواهد شد.در واقع هما یا [...] ...
اینتیتر   ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ - ۰۹:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
در چهل و دومین جشنواره فیلم فجر سینماگرانی از نسل های مختلف با فیلم هایی از ژانرهای مختلف حضور دارند که سبب پدید آمدن تنوع و کثرتی جذاب در جشنواره امسال شده است. تا آغاز جشنواره هر روز تعدادی از فیلم های این رویداد را معرفی می کنیم تا بدانید در جشنواره با چه فیلم هایی مواجه خواهید شد.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ - ۱۲:۱۱    
تهران- ایرنا- تعدادی از عوامل سریال مستوران2 شامل محیا دهقانی، کاوه خداشناس، قاسم زارع (بازیگران) و سید علی هاشمی (کارگردان)، با حضور در مجموعه خبرگزاری ایرنا در نشستی خبری شرکت کردند و به سوالاتی پیرامون سریال مستوران پاسخ دادند.
پارس فوتبال   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۰۶:۰۷    
6️⃣0️⃣ ثانیه با حواشی | شنبه 23 دی 1402 مروری بر مهم ترین حواشی دنیای ورزش در 24 ساعت گذشته برد قطر برابر لبنان در اولین دیدار جام ملت های آسیا علی دایی، حشمت مهاجرانی، مهدوی کیا مهمان ویژه افتتاحیه بشار رسن گزینه پرسپولیس برای تقویت تیم ...
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۰/۱۸ - ۱۱:۱۲    
شبنم حاتم پور، نویسنده و پژوهشگر ادبی گفت: محمدعلی به اسطوره های ایرانی اکتفا نمی کرد چون می دانست اسطوره ها با هم ریشه های یکسان دارند و پرداختن به هرکدام در یک جغرافیای خاص، نیازمند آگاهی از سرگذشت همان اسطوره در جغرافیایی دیگر است.
وقت صبح   ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ - ۱۶:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
وقت صبح - عکسی بسیار جالب و قدیمی از تیپ علی دایی و کریم باقری مربوط به 30 سال پیش مورد توجه قرار گرفت. علی دایی یکی از اسطوره های ایرانی است که طرفداران بسیار زیادی دارد. او تاکنون دو بار ازدواج کرده و از هر کدام از همسرشان صاحب یک دختر است. ...
سلام نو / اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۰۹:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
تا اینجا زنان اگرچه در جایگاه قهرمان نمی ایستند، اما جز زنِ تلخ زبان فردوسی تصویری نازیبا از خود به نمایش نمی گذارند. در مجموعه آثار بیضایی، تنها یک جاست که زنِ بیضایی از تصویر همیشگی و آشنای خود فاصله می گیرد و به زنی دژکام و پلشت خو بدل می شود و آن آبنارخاتونِ طومار شیخ شرزین است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۱:۲۰    
دکتر مهرداد بهار، نخستین کسی بود که در ایران به پژوهش درباره اساطیر ایران پرداخت و در این زمینه شاگردان بسیاری پروراند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۸/۱۵ - ۱۶:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
محمدمهدی نیاز مند ترویج فرهنگ قصه گویی، آشناسازی آینده سازان با مفاخر هویتی ایران اسلامی را از اولویت های جامعه دانست و گفت: معرفی اسطوره های ایرانی اسلامی و آشناسازی نسل کودک و نوجوان با شخصیت هایی چون اسلم دیلمی و میرزاکوچک جنگلی می تواند در بستر فعالیت قصه و قصه گویی صورت گیرد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۶/۲۰ - ۱۰:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
محمد بقائی ماکان، نویسنده و اقبال شناس ایرانی گفت: ابوریحان بیرونی این اندیشمند بزرگ در تاریخ ما اختر بسیار فروزانی است که از یاد رفته است. باید از برگزارکنندگان این برنامه سپاسگزاری کنیم که به سراغ اختران از یاد رفته رفتند. ابوریحان یک انسان گرا به معنی واقعی کلمه بود.
اصفهان امروز آنلاین   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۱۰:۰۳   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: احمد اکبرپور با بیان این که می توانیم با اسطوره ها شوخی کنیم و یا هر کار دیگری و این کار باعث بهتر دیده شدن آن ها می شود می گوید: در بازآفرینی اسطوره ها باید نگاه مدرنی داشته باشیم تا دوباره در دام آن ها نیفتیم. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ - ۰۱:۳۴   + ۴ سایت دیگر  
فروغ اولاد می گوید: کودک روی کیف مدرسه یا روی جلد دفترش با تصاویر شخصیت های اساطیری غربی آشنا می شود، اما از تصاویر شخصیت های اساطیری ایرانی خبری نیست.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۵/۲۴ - ۰۲:۵۴   + ۸ سایت دیگر  
ابوالقاسم اسماعیل پور معتقد است با توجه به این که در معرفی اسطوره های ایرانی کم کار بوده ایم، کودکان و نوجوانان اسطوره های غربی چون زئوس و هرکول را بیشتر می شناسند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۴/۲۵ - ۱۸:۰۳    
مرکز تخصصی فرهنگ و ادبیات بومی لرستان با مشارکت کانون دانشجویی قلم سازمان دانشجویان استان لرستان و رویتاب در نظر دارد سلسله نشست های آشنایی با اسطوره های ایرانی را برگزار کند.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۴/۱۰ - ۱۰:۱۴    
تمدن های بزرگ در کنار آب ها و دریاها شکوفا شده اند. در آیین های مذهبی نیز، آب امیددهنده و زندگی بخش بوده است. مردم بر این باورند در آب نیروی نهفته ویژه ای هست که می تواند آن ها را از بیماری های گوناگون نجات دهد ...
برترین ها / پارس فوتبال   ۱۴۰۲/۰۴/۰۸ - ۰۷:۳۴   + ۱۶ سایت دیگر  
هادی چوپان به شکل ویژه ای به حمایت از چهره شاخص بدنسازی ایران پرداخت.
ایبنا   ۱۴۰۲/۰۳/۲۳ - ۰۹:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
کتاب اَدُبَرزید (زمان عالی و خاص که خلقت در آن صورت گرفت) نگاهی جالب و متفاوت به اساطیر ایرانی و داستان خلقت داشته است.
بسیج   ۱۴۰۲/۰۳/۰۱ - ۱۰:۳۸    
لیلا رشنوادی گفت: همانطور که قبلا، هنرمندان از معنویت و معرفت بهره می بردند و بعد وارد وادی فرهنگ و هنر می شدند، یکی از دغدغه های من هم موضوع کسب اخلاقیات توسط هنرجوهاست که این خلاء هم اکنون مشاهده می شود.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۷ - ۰۹:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
معمولا هرگاه به داستان های شاهنامه می رسیم و درباره آنها حرف می زنیم به یکی دو داستان مشهور برمی خوریم، مثلا رزم رستم و اسفندیار یا کشته شدن سهراب به دست پدرش اما اگر عمیق و دقیق شاهنامه را خوانده باشیم ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ - ۱۳:۰۲    
فردوسی کمر همت به جمع آوری قصه ها و اسطوره ها و باور های قوم ایرانی بست و با حکمت خود دست به گزینشگری از فرهنگ اسلامی و عربی زد و ارزش ها و باور ها و یافته های تازه اش از زندگانی اسوه های آیین مقدس اسلام را با هوشمندی و پختگی در میان صحنه آرایی ها و حرکات آدم ها و موجودات اسطوره های ایرانی آمیخت و ...
آنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۰۰:۴۵    
یک کارگردان تئاتر در روز فرهنگ پهلوانی گفت: ما نیاز به شناساندن سیاوش ها، رستم ها و سایر اسطوره های ایرانی داریم که نسل جوانمان با آنها ارتباط برقرار کنند، وگرنه خود غربی ها شخصیت های قهرمانی خودشان را بهتر از ما می شناسند و آنها را در آثار هنری شان معرفی می کنند.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۲ - ۱۳:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
اردیبهشت، در اسطوره های ایرانی و زرتشتی، دومین امشاسپند و نگهبان زمین است و فروزه ای از قانون هورمزدی و برپاکنندهٔ نظم در زمین و هستی است. همچنین اردیبهشت به ماه عاشقان و وصال عاشقان معروف است.
فرهنگ وهنر   ۱۴۰۲/۰۱/۱۹ - ۱۱:۳۳    
رییس فرهنگسرای رازی گفت :روحیه نوجوانی را به دلیل ارتباط و تعامل با نوجوانها حفظ کردم / راه اندازی تم پارک با الگوها و نمادها و اسطوره های ایرانی اسلامی لازم است/ هرچقدر ظرفیت و بستر برای فعالیتهای فرهنگ بیشترشود، افراد بیشتری درآن زیست خواهد کرد و اتفاقات بهتری خواهد افتاد .
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۱۰/۱۹ - ۰۰:۳۷   + ۲ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : دانشنامه اساطیر ایران تالیف فاطمه مدرسی با معرفی و تحلیل اسطوره های ایرانی و همچنین بررسی شباهت ها و همسانی های میان اساطیر هند و بین النهرین و دیگر ملت ها و اقوام منتشر شد ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ - ۱۴:۱۲    
دانشنامه اساطیر ایران افزون بر اسطوره های ایرانی گاهی از اساطیر هند و بین النهرین و دیگر ملت ها و اقوام به مناسبت شباهت ها و همسانی هایی که میان آنها و اسطوره های ایرانی دیده می شود، سخن گفته است.
عطنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ - ۰۷:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
عطنا - شخصیت شهید سلیمانی برای نسل جدید و دهه هشتاد چگونه قابل ترجمه است. این جستار تلاشی شتابزده برای این مقصد است. شهید سلیمانی باید تکثیر و تولید انبوه شود. شهید سلیمانی یک قهرمان ملی است و در نزد ایرانیان در قامت یک اسطوره ظاهر شده است. اسطوره های ایرانی همچون آرش و رستم. ...
فاطمه نفری، نویسنده کتاب نگهبان سرو در نشست رونمایی این کتاب، آشنایی کودکان و نوجوانان با تاریخ و اسطوره های ایرانی و جغرافیای کهن ایران را از اهداف خود برای نوشتن این کتاب دانست.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۰۰:۲۵   + ۳ سایت دیگر  
احسان عزیزی/ مدیر مجتمع فروکروم جغتای هما یا همای پرنده ای با سه خصلت متفاوت سر عقاب، گوش گاو و یال اسب، در اسطوره های ایرانی جایگاه مهمی دارد. پرنده ای که از دیرباز در باورهای مردم نشانه خوشبختی و سعادت انسان ها بوده و نزد مردم صاحب کرامت است و معروف است که سایه اش بر سر هر کس بیفتد ...
پانا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۲ - ۱۵:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
تهران (پانا) - دیوارنگاره برای ایران همزمان با موعد بازی های جام جهانی، صبح امروز 22 آبان در میدان ولیعصر (عج) نصب و رونمایی شد. با فرا رسیدن موعد بازی های جام جهانی، سحرگاه امروز یکشنبه 22 آبان ، دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) با تصویری از بدرقه تیم ملی فوتبال توسط اسطوره های ایرانی رونمایی شد ...
سینا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۲ - ۰۹:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
با فرا رسیدن موعد بازی های جام جهانی، در سحرگاه امروز (یکشنبه مورخ 1401/08/22) دیوارنگاره میدان ولیعصر(عج) با تصویری از بدرقه تیم ملی فوتبال توسط اسطوره های ایرانی رونمایی شد. /عکس: فرهاد خیابانی
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۸/۰۲ - ۰۷:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
شهر باستانی دارابگرد واقع در جنوب شرقی استان فارس، 6 کیلومتری جنوب شهرستان داراب قرار گرفته که دارای قدمتی چند هزار ساله است. این شهر به صورت دایره ای توسط داراب شاه بنا شده که بزرگ ترین دیوار گلی جهان نیز در آن ساخته شده است.
دیده بان البرز   ۱۴۰۱/۰۷/۲۰ - ۲۰:۵۰    
مدیر اجرایی پنجمین نمایشگاه اسباب بازی در کرج گفت: با برپایی این نمایشگاه ها به اسطوره های ایرانی کشور بها و قهرمانی های آنان را در صنعت اسباب بازی مدنظر قرار می دهیم تا کودک از همان سال های آغاز زندگی خود با این الگوهای افتخار آفرین آشنا شود.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۰۰:۳۷    
حسین نوریان * در اسطوره های ایرانی ققنوس پرنده ای است که در آتش برافروخته خود می نشیند و پس از سوختن از خاکسترش برمی خیزد و گویی با چنین پیشامدی دوباره جانی بیشتر می گیرد و بالنده تر می شود ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۱۰:۱۰    
چاپ هفتم کتاب اسطوره، بیان نمادین نوشته ابوالقاسم پورمطلق از سوی انتشارات سروش منتشر شد. این کتاب درباره اسطوره شناسی و شناخت اسطوره های ایرانی است.
عموما وقتی صحبت از خام فروشی مطرح می شود بیشتر مساله خام فروشی نفت به ذهن متبادر می شود. واقعیت این است که مساله خام فروشی به هیچ وجه محدود به نفت و پتروشیمی نبوده و ابعداد بسیار وسیع تری را دربر می گیرد که خام فروشی، فرهنگ، ادبیات، شاخصه های تمدنی و هنر از آن جمله هستند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۴/۲۰ - ۱۱:۳۶    
یک کاربر فضای مجازی با اظهار تأسف از این که نسل امروزی، قهرمانان کشور خود را نمی شناسد، خواستار معرفی این قهرمانان در شبکه های اجتماعی شد.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۱۵:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش جام جم آنلاین ، البته تا به امروز به صورت پراکنده شاهد ساخت آثار نمایشی درباره بخش های مختلف تاریخ ایران بوده ایم، اما به صورت منسجم اتفاقی نیفتاده تا مخاطبان به واسطه تماشای آثار نمایشی، اطلاعات بیشتر از تاریخ ایران داشته باشند ...
جام جم   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۰۸:۴۱    
در این شماره مطالب و گزارش هایی از جمله: ایستاده در تاریخ / سالروز ربایش حاج احمد متوسلیان و یارانش ایران با صد میلیون بشکه نفت در مذاکره با غرب دست بالا را دارد / برگ برنده اسطوره های ایرانی در راه تلویزیون ...
پارسینه   ۱۴۰۱/۰۴/۱۴ - ۰۸:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
مهمترین تیتر های روزنامه های امروز سه شنبه سیزدهم تیر ماه به بیان مسائلی همچون ایستاده در تاریخ، برگ برنده، اسطوره های ایرانی در راه تلویزیون، معمای بازرگانی، ارتقای حقوق معلمان بر پایه عدالت، وضعیت قرمز خشونت علیه زنان در آمریکا، از معیشت تا رهایی، سایه جنگ ترکیبی بر مذاکره و سقوط رویا های زلنسکی ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۱/۲۸ - ۱۴:۴۸   + ۱۷ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- فیلم کوتاه سریشوک Sarsaok برگرفته از اسطوره های ایرانی و تلاش انسان برای رسیدن به نامیرایی به کارگردانی صمد قربان زاده آماده نمایش شد.
آقای خبر   ۱۴۰۰/۱۲/۱۷ - ۲۱:۲۲   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش گروه فرهنگ و هنر دفاع پرس ، دومین نشست تخصصی مهمان برای دیدار با چهره های ماندگار داستان ایرانی، به همت مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری، با حضور مجید قیصری و علی اصغر عزتی پاک در سالن طاهره صفارزاده حوزه هنری برگزار شد. تنها سنگر و پناهم کتاب است ...