پنجشنبه ۲۳ اردیبهشتساعت ۱۴:۲۵May 2021 13
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ابوریحان بیرونی»

عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۱/۰۵ - ۱۲:۵۶   + ۱۸ سایت دیگر  
ما نمی دانیم بومیان فلات ایران این ایزد گیاهی را چه می نامیدند اما در کتاب آثارالباقیه، ابوریحان بیرونی به فرشته ای به نام فیروز اشاره می کند که ارواح را برای انشاء خلق می راند و درست پیش از نوروز سر می رسد که احتمالاً همان نامی است که بعدها به حاجی ملقب شده و نماد ایزد یا فرشته ای مورد ستایش بوده ...
فرهنگ امروز   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۷:۰۰    
فرهنگ امروز/ صدرا صدوقی| محسن آزموده ابوریحان بیرونی (442-362 ه. ق.)، چهره شاخص و نام آور تاریخ علم در تمدن اسلامی- ایرانی است، نامی درخشان در عصر زرین فرهنگ ایرانی که در عموم دانش های زمانه خود سرآمد بود ...
فرهنگ امروز   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۵:۰۰    
فرهنگ امروز/ مهدی محقق صحبت ما درباره یکی از دانشمندان بزرگ ایرانی یعنی ابوریحان بیرونی است. اگر خواسته باشیم سه دانشمند را نام ببریم، دانشمند به معنی کسی که در یکی از رشته های علمی تبحر و تخصص داشته باشد یکی از آنها ابوریحان است، دیگری محمد بن زکریای رازی و یکی دیگر هم ابن سیناست. ...
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۴:۱۷    
ابوریحان بیرونی با صرف وقت، نیرو و توجهی فراوان و با گذر از معضل اختلاف در زبان و فرهنگ یعنی با فراگیری ادبیات سانسکریت، زبان علمی و مقدسِ هندوها و اقامت در هند و معاشرت با فرزانگان آنها همچنین با شناخت عمیقی از پارادایم علمی حاکم بر دوران خود و شناخت عمیق ساختارهای علمی نگاه هندی ها و سیر در علوم ...
فرهنگ امروز   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۳:۰۰    
فرهنگ امروز/ غلامرضا اعوانی بحث درباره یکی از بزرگ ترین دانشمندان ایران در قرن چهارم و پنجم است، ابوریحان بیرونی که بحق باید او را یکی از بزرگ ترین دانشمندان ایران و جهان دانست ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۵:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
اسلام آباد - ایرنا - طرح جدید گردشگری دولت پاکستان برای احیای منطقه تاریخی قلعه نَندانه واقع در ایالت پنجاب جایی که ابوریحان بیرونی بزرگترین دانشمند و ریاضیدان ایرانی محاسبه شعاع زمین را هزار سال پیش در این مکان انجام داده بود، افتتاح شد.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۴:۰۵    
شهلا حسنوند گفت: در حال حاضر کتابخانه عمومی ابوریحان بیرونی بیش از یک هزار و 100 عضو فعال دارد.
ایمنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۲:۲۷    
جشن اسفندگان یا سپندارمذگان یا جشن مژده گیران یکی از جشن های ایرانی است که در روز 5 اسفند برگزار می شود، ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می دانستند.
شیعه نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۶:۳۰    
در این مطلب داستان ابوریحان بیرونی و مرد مزدور را برای شما آورده ایم.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۰۹:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
1002 سال پیش در چنین روزی، دوم رجب سال 440 هجری قمری ابوریحان بیرونی ، دانشمند برجسته و کم نظیر ایرانی در شهر غزنه در مرکز افغانستان کنونی درگذشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۰۸:۰۱    
امروز یکشنبه بیست و ششم بهمن سال 1399 هجری شمسی، برابر با دوم رجب سال 1442 هجری قمری و مطابق با چهاردهم فوریه سال 2021 میلادی است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۶:۱۹   + ۷ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی دستور داده که هرچه سریع تر با کشور افغانستان هماهنگی های لازم برای بازسازی مقبره ابوریحان بیرونی ، دانشمند و ریاضیدان ایرانی در شهر غزنی انجام شود که افغانستان چندین بار از به مشارکت گرفتن ازبکستان برای بازسازی مزار این چهره سخن گفته است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۲:۵۷    
ابوریحان بیرونی از دانشمندان صاحب نام مسلمان است که آثار و تألیفات مهمی از خود به یادگار گذاشته است. او در سال 440 هجری در سن 78 سالگی در غزنه بدرود حیات گفت و در همان جا مدفون شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۱:۳۷   + ۱۷ سایت دیگر  
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به معاون میراث فرهنگی دستور داد هرچه سریع تر با کشور افغانستان هماهنگی های لازم را برای بازسازی مقبره ابوریحان بیرونی دانشمند و ریاضیدان ایرانی در شهر غزنی این کشور انجام دهد.
برترین ها / ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۲ - ۱۳:۵۷   + ۱۷ سایت دیگر  
خبرگزاری ایرنا: وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اعلام آمادگی ایران برای کمک به بازسازی اصولی مقبره ابوریحان بیرونی در افغانستان، گفت: از معاون میراث فرهنگی وزارتخانه خواسته ام با مقامات کابل هماهنگی های لازم را در این زمینه انجام دهد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۰۹:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
با معرفی چاپ دوم ترجمه منوچهر صدوقی سها از اثر ماندگار ابوریحان بیرونی پانصد و نود و نهمین شب از شب های بخارا به بررسی کتاب تحقیق ماللهند ابوریحان بیرونی اختصاص یافته است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ - ۱۱:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
چاپ دوم ترجمه تحقیق ما لِلهند ابوریحان بیرونی اثر منوچهر صدوقی سها یکی از اتفاقات خوب عرصه کتاب و نشر بود؛ چراکه نه فقط کتاب اصلی از آثار بسیار مهم تاریخ ادیان و مردم نگاری سنت اسلامی است، بلکه با ترجمه ای دقیق و قابل اتکا زیور طبع پوشیده است.
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ - ۱۱:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
بوعلی در خوارزم با دانشمندانی ازجمله ابوریحان بیرونی و ابوسهل مسیحی و ابونصر عَرّاق معاشرت و مجالست داشت.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۳:۱۹    
رصدخانه ابوریحان بیرونی با همکاری انجمن علمی نجوم دانشگاه شیراز و انجمن علمی فیزیک دانشگاه شهید بهشتی، وبینار چرا و چگونه به دنیای پسا لامبدا سی دی ام فکر کنیم؟ را برگزار کرد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۳:۱۳    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری آذربایجان شرقی،در بیست و یکمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی ( دی 99 - دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - تهران)، دکتر ابوالقاسم جویبان، عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استاد گروه شیمی داروئی و پژوهشگر مرکز تحقیقات آنالیز داروئی ...
ایلنا   ۱۳۹۹/۱۰/۰۵ - ۰۸:۰۱   + ۵ سایت دیگر  
ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه پیرامون همانندی جشن چله ٔ ایرانی و کریسمس مسیحیان می گوید: شب چله در مذهب رومیان عید یلداست و آن میلاد مسیح است. سنایی غزنوی چکامه سرای سده پنجم نیز دراین باره چامه ای سروده است.
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۱۰/۰۴ - ۰۷:۱۵    
دی (در فارسی افغانستان: جدی) دهمین ماه سال خورشیدی است و همواره 30 روز دارد و از روز 277م سال آغاز شده و در روز 306م سال پایان می یابد. دی نخستین ماه فصل زمستان است. با این پنج شنبه برنا همراه باشید تا در این باره بیشتر و بهتر بدانید.
اقتصاد تهران   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۴:۲۶   + ۳۱ سایت دیگر  
اقتصادتهران: فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران گفت: حضور 3 هزار بیمار کرونایی بستری در شرایط فعلی در استان تهران نشان می دهد آمار قابل توجهی از افراد مبتلا به کرونا هستند و به عبارتی شرایط تهران همچنان ناپایدار و شکننده است. ...
شبکه خبر   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۴:۲۰    
از پژوهشگران برتر بین المللی، ملی و پژوهشگران دانشگاه و برگزیدگان و منتخبان پژوهشی در حوزه های دانشجویی، مراکز، دانشکده ها، مجلات و مقالات در بیست و یکمین جشنواره ابوریحان بیرونی قدردانی شد.
برترین ها   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۳:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
خبرگزاری دانشجو: زالی، فرمانده ستاد کرونا در جشنواره ابوریحان بیرونی گفت: متاسفم که هیچ دل مشغولی در مسوولان کشور نسبت به تاراج ملی و تاریخی احساس نمی کنم. تار را از ما گرفتند و زعفران نیز در شرف گرفته شدن است. ممکن است شب یلدا با 8 هزار سال تاریخ نیز توسط آذربایجان مصادره شود.
خرداد نیوز   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۳:۳۴   + ۴۰ سایت دیگر  
خرداد: رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به جهش جدید ویروس کرونا در انگلستان، گفت: این جهش بخشی از نگرانی های محققان درخصوص جهش این ویروس را محقق کرد از این رو نسبت به خرید واکسن ها و همچنین تولید و بازتولید آنها در کشور نیازمند تحلیل هستیم. ...
تازه ترین ها   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۲:۲۳   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر علیرضا زالی در جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به جهش جدید ویروس کرونا در انگلستان و تاثیر آن بر تحقیقات حوزه کرونا گفت ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۰/۰۲ - ۱۱:۳۱    
در بیست و یکمین جشنواره ابوریحان بیرونی از پژوهشگران برتر بین المللی، ملی و پژوهشگران دانشگاه و برگزیدگان و منتخبان پژوهشی در حوزه های دانشجویی، مراکز، دانشکده ها، مجلات و مقالات معرفی و تقدیر شدند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۱۰/۰۱ - ۱۴:۲۱    
ابوریحان بیرونی در کتاب آثارالباقیه به ماه آغاز زمستان که می رسد، می نویسد: آن را خورماه گویند. نخستین روز از آن خرم روز است و این روز و این ماه، هردو، به نام خدای تعالی نامیده می شود. چله، یلدا یا به تعبیر ابوریحان، شب مانده به خرم روز، شب آغاز زمستان است، اولین فرصت از فراغت کشاورز و دامدار.
جام جم   ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۲۱:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
برگزاری مراسم یلدا، اگر بتوان نام جشن بر آن نهاد، آیینی خانوادگی است و گردهمایی ها به خویشاوندان و دوستان نزدیک محدود می شود. در کتاب ها و سندهای تاریخی به برگزاری مراسم شب یلدا اشاره ای نشده است. ابوریحان بیرونی از جشن روز اول دی ماه که آن را خرم روز نامند، در دستگاه حکومتی و پادشاهی یاد می کند.
شفاف نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۱۸:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
چنان که ابوریحان بیرونی هم در کتاب معروفش، آثارالباقیه عن القرون الخالیه می نویسد روز بعد از شب یلدا را روز خور (خور همان خورشید است) می خواندند و یکی از روزهای مقدس خودشان تلقی می کردند ...
خبرگزاری برنا   ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۱۵:۰۲    
یلدا برگرفته از واژهٔ سریانی به معنای زایش است و شب چله هم که مترادف شب یلداست از آن روست که چهل روز اول زمستان را چله بزرگ و بیست روز بعد از آن را چله کوچک نامیده اند. ابوریحان بیرونی از این جشن با نام میلاد اکبر نام برده و منظور از آن را میلاد خورشید دانسته است.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۱۱:۵۰    
ایسنا/همدان شب چله از 500 سال، پیش از میلاد به تقویم ایرانیان وارد شده و بعضی از باستان شناسان قدمت این فرهنگ را تا 7000 سال تخمین زده اند. ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ و تقویم شناس شب چله را میلاد خورشید دانسته است.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ - ۰۲:۱۰   + ۷ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: ابوریحان بیرونی درباره چرایی جشن شب چله در کتاب آثارالباقیه می گوید: و این نام روز میلاد اکبر است و مقصود از آن انقلاب شتوی است.گویند در این روز نور از حد نقصان به حد زیادت خارج می شود و آدمیان به نشو ونما آغاز می کنند و پری ها به ذبول و فنا روی می آورند
پانا   ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ - ۲۱:۲۸    
مشهد(پانا)- -مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 تاکید کرد شب یلدای امسال را از راه دور و در فضای مجازی جشن بگیریم و از احوال یکدیگر مطلع شویم. رزا درسنی مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 در گفت و گو با پانا اظهار کرد: یلدا واژه سریانی به معنای زایش و تولد است ...
شما نیوز   ۱۳۹۹/۰۹/۲۶ - ۱۸:۵۷   + ۶ سایت دیگر  
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پردیس با حضور حدود 82 درصد از سهامداران در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه شهید بهشتی تهران برگزار شد.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۰۹/۱۹ - ۱۴:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: بیست و یکمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دوم دی ماه بصورت مجازی برگزار می شود.
روزان   ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۱۹:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
این نویسنده در گفت وگو با ایسنا، درباره اعلام بازنشستگی نویسندگان و زمین گذاشتن قلم، اظهار کرد: من دو مثال در تاریخ می زنم؛ مشهور است ابوریحان بیرونی در بستر مرگ بود و شخصی به عیادت او آمد ...
پانا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۶:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
تهران (پانا) - همایش افتتاحیه رسمی طرح مهارت و درآمد دانشجویی (مدد) از سوی بنیاد خیرین حامی دانشگاه خوارزمی، با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، بنیاد خیرین حامی دانشگاه، اتحادیه های صنفی، اساتید شبکه ارتباطی طرح مدد، اصحاب رسانه و دانشجویان در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه خوارزمی تهران ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۱:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
نام نویسی مدرسه پاییز و زمستان 1399 پژوهشکده ابوریحان بیرونی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی آغاز شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۵:۱۷    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار پرسش و پاسخ را در مورد جایزه نوبل فیزیک 2020 برگزار می کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۰۸:۱۱    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد را برگزار می کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/زنجان حمیدرضا شهسواری، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به عنوان پژوهشگر جوان برجسته ششمین دوره جایزه ابوریحان بیرونی در سال 1399 معرفی شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۰:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
استادیار دانشگاه صنعتی اصفهان، پژوهشگر جوان برگزیده شمشین جایزه ابوریحان بیرونی شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ - ۲۰:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/یزد بلوارهای سردار شهید جلایی و ابوریحان بیرونی ابرکوه با لحاظ تدابیر بهداشتی مقابله با کرونا و اقدامات شبیه سازی به نمایشگاه بزرگ اربعین با عنوان طریق الحسین(ع) تبدیل شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۲:۳۲   + ۱۰ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- 6 پژوهشگر جوان کشور به عنوان برگزیدگان ششمین دوره اعطای جایزه ابوریحان بیرونی ویژه پژوهشگران جوان برجسته رشته های علوم پایه کشور، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1399 انتخاب شدند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۰۸:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- ابوریحان بیرونی درباره سبب پیدایش مهرگان نوشته است که مهرگان، شانزدهم روز است از مهرماه و نامش مهر و اندرین روز افریدون ظفر یافت بر بیوراسبِ جادو، آنکه معروف است به ضحاک.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۹:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
برگزیدگان علوم پایه جایزه ابوریحان بیرونی در سال 1399 از سوی فرهنگستان علوم معرفی شدند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۹:۴۶   + ۲۲ سایت دیگر  
هم زمان با افتتاح هفته جهانی فضا 2020، مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی رونمایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی افتتاح شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۲:۴۸    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار فضای میان ستاره ای از طریق مولکول های سنگین را برگزار می کند.