پنجشنبه ۰۶ آذرساعت ۲۲:۴۵Nov 2020 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ابوریحان بیرونی»

روزان   ۱۳۹۹/۰۹/۰۳ - ۱۹:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
این نویسنده در گفت وگو با ایسنا، درباره اعلام بازنشستگی نویسندگان و زمین گذاشتن قلم، اظهار کرد: من دو مثال در تاریخ می زنم؛ مشهور است ابوریحان بیرونی در بستر مرگ بود و شخصی به عیادت او آمد ...
پانا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۶:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
تهران (پانا) - همایش افتتاحیه رسمی طرح مهارت و درآمد دانشجویی (مدد) از سوی بنیاد خیرین حامی دانشگاه خوارزمی، با حضور اعضای هیئت رئیسه دانشگاه، بنیاد خیرین حامی دانشگاه، اتحادیه های صنفی، اساتید شبکه ارتباطی طرح مدد، اصحاب رسانه و دانشجویان در سالن ابوریحان بیرونی دانشگاه خوارزمی تهران ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۱:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
نام نویسی مدرسه پاییز و زمستان 1399 پژوهشکده ابوریحان بیرونی مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی آغاز شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۸/۱۲ - ۱۵:۱۷    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار پرسش و پاسخ را در مورد جایزه نوبل فیزیک 2020 برگزار می کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۰۸:۱۱    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد را برگزار می کنند.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/زنجان حمیدرضا شهسواری، عضو هیئت علمی دانشکده شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان به عنوان پژوهشگر جوان برجسته ششمین دوره جایزه ابوریحان بیرونی در سال 1399 معرفی شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۰:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
استادیار دانشگاه صنعتی اصفهان، پژوهشگر جوان برگزیده شمشین جایزه ابوریحان بیرونی شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۷ - ۲۰:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/یزد بلوارهای سردار شهید جلایی و ابوریحان بیرونی ابرکوه با لحاظ تدابیر بهداشتی مقابله با کرونا و اقدامات شبیه سازی به نمایشگاه بزرگ اربعین با عنوان طریق الحسین(ع) تبدیل شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۲:۳۲   + ۱۰ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- 6 پژوهشگر جوان کشور به عنوان برگزیدگان ششمین دوره اعطای جایزه ابوریحان بیرونی ویژه پژوهشگران جوان برجسته رشته های علوم پایه کشور، منتخب فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در سال 1399 انتخاب شدند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۰۸:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- ابوریحان بیرونی درباره سبب پیدایش مهرگان نوشته است که مهرگان، شانزدهم روز است از مهرماه و نامش مهر و اندرین روز افریدون ظفر یافت بر بیوراسبِ جادو، آنکه معروف است به ضحاک.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۱۹:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
برگزیدگان علوم پایه جایزه ابوریحان بیرونی در سال 1399 از سوی فرهنگستان علوم معرفی شدند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۰۹:۴۶   + ۲۲ سایت دیگر  
هم زمان با افتتاح هفته جهانی فضا 2020، مرکز یکپارچه سازی سامانه های پیشرانش فضایی رونمایی و آزمایشگاه ابوریحان بیرونی افتتاح شد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۲:۴۸    
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار فضای میان ستاره ای از طریق مولکول های سنگین را برگزار می کند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۰۶ - ۱۱:۲۲   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- بیست و یکمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی دوم دی ماه به صورت مجازی برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ - ۱۱:۰۱    
ابوریحان بیرونی یکی از بزرگ ترین دانشمندان مسلمان است که حدود هزار سال پیش می زیسته. آثار الباقیه جزو نخستین آثار او محسوب می شود، این کتاب مطالعه تطبیقی تقویمی فرهنگها و تمدن های گوناگون است که در هم بافته با ریاضیات، اطلاعات تاریخی، به همراه کاوش در مذاهب مختلف است ...
فیلم ویدیویی بزرگداشت ابوریحان بیرونی از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو بارگذاری شد. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ۱۲:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
مرکز فرهنگی شهر کتاب به مناسبت بزرگداشت ابوریحان بیرونی، فیلسوف برجسته ایرانی همایش مجازی دو روزه میراث علمی و فکری ابوریحان بیرونی را برگزار کرد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۵ - ۱۲:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
دهمین شماره فصلنامه تخصصی حکمت نامه مفاخر ویژه ابوریحان بیرونی از سوی انتشارات انجمن آثار و مفاخر فرهنگی منتشر شد.
ایمنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۴ - ۱۸:۰۰    
ابوریحان بیرونی، نویسنده اولین کتاب فارسی در زمینه ستاره شناسی و هندسه و حساب به نام التفهیم بود که در دوران سامانیان و سپس غزنویان می زیست.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۶/۱۴ - ۱۶:۳۵    
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از دهلی نو، هزار سال پیش دانشمند ایرانی کتابی به سوغات درباره هند نوشت که هنوز مرجع محققان جهان است. ابوریحان بیرونی که در قرون چهارم و پنجم هجری قمری زندگی کرد، سیزده سال از عمرش را در هند گذراند ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۱۷:۴۲    
امروز در تقویم رسمی کشور به نام ابوریحان بیرونی دانشمند بزرگ ایرانی نامگذاری شده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۱۶:۲۰   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استاد ابوریحان بیرونی درباره پیشینه عاشورا به این نکته مهم اشاره کرده است که این روز، یعنی دهمین روز از ماه محرم، تا پیش از آنچه در عاشورای سال 61 قمری رخ داد و آن مصیبت بزرگ واقع شد، نزد مسلمانان روزی خجسته بوده است.
میهن نوین   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۱۵:۰۶    
امروز 13 شهریور روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی دانشمند برجسته ایرانی و سالروز درگذشت محسن هشترودی از چهره های مشهور ایرانی است که درادامه بیشتر با او آشنا میشوید.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۰۸:۰۴    
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از لار ، ابوریحان محمد بن احمد بیرونی، در 13 شهریور سال 352 خورشیدی در خوارزم، دیده به جهان گشود . وی تحصیلات خود را با یادگیری قرآن و خط آغاز کرد و در پس این آموزش ها مقدمات علوم و ادبیات را آغاز کرد، پس از یادگیری مقدمات ...
همشهری   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
علی اصغر محمدخانی/معاون فرهنگی شهرکتاب: برای بزرگداشت ابوریحان بیرونی ابن سینا، زکریای رازی و ابوریحان بیرونی 3دانشمند برجسته ای هستند که در شهریورماه، روزهایی برای بزرگداشت آنان در تقویم ثبت شده است ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۲۰:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- رئیس انجمن مفاخر و آثار فرهنگی در بزرگداشت ابوریحان بیرونی گفت: این ابوریحان بود که با ترجمه آثار هندی و نیز نگارش کتاب عظیم ماللهند چشم تحقیق و پژوهش جهان اسلام را به سرزمین ناشناخته ای از معارف شرقی و هندی گشود و در این راه چنان عالمانه و صادقانه کوشید که اثر مهمی در رواج تعالیم هندی ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
ابوریحان بیرونی در توصیف طبیعیات و قوانین طبیعی از تعریف متداول حکمت مشائی از علوم طبیعی فاصله می گیرد. او می گوید شرایط، مبانی و مجاری طبیعی از گذشته بوده و خواهد بود و اگر شناخت حقیقی آنها حاصل شود، آنگاه این قوانین، علوم طبیعی خوانده می شوند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۹:۱۱    
محمدابراهیم ذاکر، پژوهشگر متون اسلامی و مترجم کتاب الحاوی فی الطب زکریای رازی به ارائه توضیحاتی در زمینه مهم ترین ویژگی های کتاب صیدنه ، نوشته ابوریحان بیرونی و منابعی پرداخت که برای نگارش این کتاب داشته است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۷:۵۰    
ابوریحان با مطالعات تطبیقی خود نشان می دهد در چه مواردی، نسبتی جدی میان اندیشه های باتانجلی یا یوگاسوترا یا بهگود گیتا با اهل تصوف ما وجود دارد؛ بنابراین او یکی از چهره های برجسته گفت وگوی میان تمدن ها است.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۶:۲۸    
7 نسخه خطی نفیس از آثار ابوریحان بیرونی دانشمند نامدار قرن چهارم و پنجم قمری در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران نگهداری می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۶/۱۲ - ۱۰:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
تتبعات و تحقیقات بسیار عالمانه و حقیقتاً محققانه ابوریحان بیرونی در باب عقائد و شرایع هندیان دریچه ای نوین در ظهور مفهوم دیگری و به رسمیت شناختن اندیشه ها و عقاید دیگران در تمدن اسلامی شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ - ۱۳:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
به همت مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، نشست نکوداشت زادروز ابوریحان محمد بن احمد بیرونی برگزار می شود. به گزارش شیعه پرس، یکصد و سی و سومین نشست از سلسله نشست های مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب، به نکوداشت زادروز ابوریحان محمد بن احمد بیرونی اختصاص دارد. ...
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ - ۱۱:۵۵   + ۴ سایت دیگر  
مرکز فرهنگی شهرکتاب به مناسبت روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی، هم اندیشی مجازی دو روزه میراث علمی و فکری ابوریحان بیرونی را برگزار می کند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۱ - ۰۹:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
نشست مجازی روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی ، چهارشنبه 12 شهریورماه، به مناسبت پاسداشت مقام علمی این فیلسوف و ریاضیدان برجسته ایرانی برگزار می شود.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۵:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
انجمن آثار و مفاخر فرهنگی نشست مجازی روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی را چهارشنبه 13 شهریور ماه به مناسبت پاسداشت مقام علمی این فیلسوف و ریاضیدان برجسته ایرانی برگزار می کند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۲:۲۲   + ۲ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، از اخذ گواهینامه ایزو 17025 آزمایشگاه ابوریحان بیرونی این پژوهشکده خبر داد.
آنا   ۱۳۹۹/۰۵/۱۳ - ۰۰:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
نجم الدین (کمال الدین) ابوالفتوح احمدبن صلاح همدانی ریاضی دان و پزشک مشهور ایرانی تبار اهل همدان در سده ششم هجری است.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۵/۰۵ - ۰۴:۰۲   + ۲ سایت دیگر  
احمد بن محمد بن عبدالجلیل، معروف به ابوسعید سجزی، ریاضیدان و ستاره شناس مشهور قرن چهارم هجری قمری است.
آنا   ۱۳۹۹/۰۵/۰۵ - ۰۰:۰۶   + ۳ سایت دیگر  
احمد بن محمد بن عبدالجلیل،معروف به ابوسعید سجزی، ریاضیدان و ستاره شناس مشهور قرن چهارم هجری قمری است.
محسن پورمحسنی، رایزن فرهنگی کشورمان در ازبکستان با جلال الدین جورایف، ایرانشناس و مصحح کتاب شرف الدین علی یزدی دیدار کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۰:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
روایت خواندنی ابوریحان بیرونی از جشن تیرگان در گاهشماری کهن ایرانی، روز سیزدهم هر ماه تیر نام دارد و از آن جا که هر گاه نام روز با نام ماه برابر شود آن روز را جشن می گیرند و شادمانی می کنند، از همین رو، سیزدهم تیر به گاهشماری کهن، دهم تیر به گاهشماری کنونی ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۴/۰۶ - ۱۱:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
کتاب مجموعه مقالات همایش بزرگداشت هزاره ارتحال ابوریحان بیرونی توسط بنیاد ابوریحان بیرونی در داکا منتشر شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۴/۰۱ - ۱۴:۰۷    
ایرنا - شیراز - خورشیدگرفتگی یکم تیرماه 99 که به عنوان آخرین کسوف قرن چهاردهم شناخته می شود از نوع حلقوی و در شیراز با پوشش 68 درصدی قابل رویت و رصد بود.گزارش اختصاصی ایرنا از رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز را در تصاویر مشاهده می کنید ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۱۷:۰۸   + ۴ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- رییس رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز گفت: خورشیدگرفتگی یکم تیرماه 99 که به عنوان آخرین کسوف قرن چهاردهم شناخته می شود از نوع حلقوی است و در شیراز با 68 درصد پوشیدگی قابل رویت و رصد است.
ناطقان   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۰۳:۰۳    
نام وی محمد و نام پدرش زکریا و کنیه اش ابوبکر است. مورخان شرقی در کتاب هایشان او را محمد بن زکریای رازی خوانده اند، اما اروپائیان و مورخان غربی از او به نام های رازس Rhazes و رازی Al-Razi در کتاب های خود یاد کرده اند ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ - ۰۰:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
فرماندار ابرکوه گفت: در پی تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران ابرکوه مقرر شد کلیه ساخت وسازها در بلوار ابوریحان بیرونی تا زمان اجرای طرح مهار آب های سطحی ممنوع شود.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۲/۰۴ - ۱۷:۳۰    
ابوریحان محمد بن احمد بیرونی؛ از دانشمندان بزرگ اسلامی در علوم حکمت، اخترشناسی، ریاضیات، تاریخ و جغرافیا مقامی ارزنده داشته است. او در سال 362 هجری قمری در حوالی خوارزم متولد شده و گفته اند که از این جهت به بیرونی یعنی خارج از خوارزم معروف شده است.
پارسینه   ۱۳۹۸/۱۲/۲۸ - ۲۳:۳۸   + ۲۸ سایت دیگر  
دکتر معین مصلحی رییس رصدخانه ابوریحان بیرونی دانشگاه شیراز در این باره معتقد است: براساس پژوهش های انجام شده احتمال برخورد این سیارک خطرناک با زمین بسیار کم است و این سیارک بدون دردسر از کنار زمین عبور می کند. ...
بولتن نیوز   ۱۳۹۸/۱۲/۲۲ - ۲۱:۵۰    
ابوریحان بیرونی 600 سال قبل از گالیله میدانست که زمین گرد است و 500 سال قبل از کوپرنیک میدانست که زمین به دور خورشید میچرخد!