سه شنبه ۲۹ مهرساعت ۰۷:۲۳Oct 2020 20

جدیدترین‌های «قانون چک»

 
اقتصاد آنلاین / شما نیوز   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۶:۳۸   + ۶ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس با بررسی یک فوریت لایحه ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل موافقت کردند.
برترین ها / رویداد 24   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۱:۳۹   + ۸۶ سایت دیگر  
خبرگزاری برنا: نمایندگان مجلس با لایحه ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل به صورت یک فوریتی موافقت کردند. نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه دو فوریت الحاق یک تبصره به قانون صدور چک مبنی بر ممنوعیت صدور چک تضمینی در وجه حامل که به دو سوم آرای نمایندگان نیاز داشت ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۱:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس در جلسه علنی با یک فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک موافقت کردند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۱:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک موافقت کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۱:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
عضو کمیسیون برنامه مجلس با اشاره به اصلاح قانون چک گفت: این کار باعث کاهش سرقت، شفافیت در پرداخت های قانونی، رفع فاصله صادر کننده و دریافت کننده چک و مانع از سفته بازی دلالان خواهد شد.
ایرنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۱:۰۱   + ۱۲ سایت دیگر  
تهران-ایرنا-نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت لایحه الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک موافقت کردند.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۰:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
نماینده مردم قائم شهر در مجلس با اشاره به لایحه دو فوریتی اصلاح قانون چک، گفت: این موضوع مسیر انحرافی دولت برای اصلاح اقتصاد کشور است که باید جلوی آن ایستادگی کرد. این در حالی است که ما در بازار شاهد قیمت های ساعتی اجناس و کالاها هستیم.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۷/۲۷ - ۱۰:۴۹   + ۹ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با بررسی لایحه الحاق یک تبصره به ماده 14 قانون صدور چک به صورت یک فوریتی موافقت کردند.
تازه ترین ها   ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ - ۱۰:۰۸   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار اقتصادی تازه ترین ها، مدتهاست که در فضای مجازی و در تبلیغات خیابانی، پدیده ای به نام رفع سوء اثر چک برگشتی به صورت تضمینی، دیده می شود. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۱۲:۱۴   + ۲۵ سایت دیگر  
با تصویب قانون جدید صدور چک، بندهایی بروزرسانی شده و مطابق با تکنولوژی روز دنیا به قانون قدیم افزوده شد. در این میان، قانون چک الکترونیک، از مهم ترین این بندها بود که در صورت اجرا، امنیت معاملات با چک را تا چندین برابر بالا خواهد برد.
میهن صنعت   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۱۱:۴۳   + ۱۴ سایت دیگر  
کمیسیون قضائی ابعاد حقوقی برخی طرح ها و لوایح را بررسی می کند و بدون نظرات آن مشکلاتی در اجرای قوانین به وجود می آید؛ کمااینکه در دوره دهم نظرات تخصصی کمیسیون حقوقی در اصلاح قانون چک بسیار راهگشا بود.
میزان   ۱۳۹۹/۰۵/۲۱ - ۰۸:۰۵   + ۱۴ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان- عضو هیئت رییسه مجلس با بیان اینکه تا کنون بیش از 100 نفر از کارکنان شبکه بانکی به علت ابتلا به کرونا جان باخته اند، گفت: رییس جمهور باید از ادامه قانون شکنی بانک مرکزی در اجرای قانون چک و ایجاد چک الکترونیکی به منظور جلوگیری از به خطر افتادن جان 200 هزار نفر از کارکنان بانک ها و ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۹/۰۵/۰۸ - ۱۰:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
صدور چک الکترونیک که یکی از مهم ترین قسمت های فاز دوم اجرای قانون چک بود، از آذر سال گذشته تاکنون اجرایی نشده است. این در حالی است که کمتر از 6 ماه تا اجرای فاز سوم و پایانی قانون چک باقی مانده است و هنوز اقدامات عملیاتی برای قدم سوم هم برداشته نشده است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۱۴:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
در حالی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به بهانه حمایت از تولید به دنبال تعلیق اجرای مواد 5 و 21 قانون جدید صدور چک برای واحدهای تولیدی بالای 50 نفر است که این موضوع به اعتبار چک لطمه می زد و نهایتا به ضرر بخش تولید تمام خواهد شد.
آی تی آنالایز   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۴:۳۳   + ۳۵ سایت دیگر  
در قانون جدید چک که سال 97 به تصویب رسید، تنبیه های سنگینی برای صادرکنندگان چک برگشتی لحاظ شد، از این رو، رفع سوء اثر چک های برگشتی بازار داغی برای مافیای رفع سوء اثر ایجاد کرده است. ...
اقتصاد آنلاین / همشهری   ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۱۶:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
چندین میلیون دسته چک در اختیار مردم قرار دارد اما آیا همه نحوه استفاده صحیح از آن را می دانند؟ روزانه افراد زیادی در قبال کالا یا خدماتی که ارائه می دهند، مجبور هستند چک دریافت کنند. اما آیا از نکات حقوقی چک اطلاع دارند؟
آی تی آنالایز   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۵:۰۳   + ۱۵ سایت دیگر  
از مهمترین نکات قانون جدید چک، صدور چک الکترونیک است اما باوجود گذشت چند ماه از الزام قانون گذار هنوز بانک مرکزی اقدامی در این خصوص انجام نداده است. در حالی حدود 2 سال از ابلاغ قانون جدید چک برای ابلاغ می گذرد که در این مدت، قانون صدور چک، پستی و بلندی های بسیاری را تجربه کرده است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۴/۱۱ - ۰۶:۱۱   + ۴۳ سایت دیگر  
حدود دو سال است قانون جدید چک برای اجرا ابلاغ شده و در این مدت پستی و بلندی های بسیاری را تجربه کرده است. بانک مرکزی در این مدت نشان داده عزم راسخی برای اجرای کامل این قانون ندارد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۴/۰۷ - ۰۴:۴۱   + ۳۸ سایت دیگر  
یک کارشناس حقوق بانکی با اشاره به بخش های اجرا نشده قانون جدید چک گفت: در حال حاضر بانک مرکزی باید دو کار مهم را انجام دهد. اول، آماده کردن زیرساخت های لازم برای چک الکترونیک و چک موعدی است و دوم اینکه باید انتقال، صدور و انتقال چک در وجه حامل از آذر 99 ممنوع شود.
بانکداری الکترونیک   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۰۹:۵۶   + ۲۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، یاسر مرادی، کارشناس حقوق بانکی درباره سیستمی شدن انتقال چک از آذرماه 1399، اظهار داشت: در قانون چک که در تاریخ 21 آذرماه 1397 در روزنامه رسمی منتشر شد از جمله نوآوری های قانون گذار در زمینه چک بود ...
آی تی آنالایز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۱ - ۱۵:۲۴   + ۶ سایت دیگر  
یک کارشناس امور بانکی با اشاره به تعلل زیاد و غیر قابل توجیه بانک مرکزی در اجرای بندهای فراوان قانون جدید چک از جمله چک الکترونیک گفت: متاسفانه تاکنون بانک مرکزی هنوز بخشی از بندهایی از این قانون که در تاریخ 21 آذر 97 هم لازم اجرا می شدند، را اجرایی نکرده است. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۰۲/۲۵ - ۱۳:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس گفت: مصوبه جدید مجلس درباره قانون چک در راستای کاهش دعاوی و مشکلات پیرامون وصول چک است و به اعتبار چک به عنوان اوراق تجاری ارزش بیشتری می دهد.
بانک مردم   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۰:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
به موجب ماده 5 قانون اصلاح قانون چک مصوب 1397در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک بپردازد. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۰۹:۳۲   + ۳ سایت دیگر  
به موجب ماده 5 قانون اصلاح قانون چک مصوب 1397در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک نزد بانک کمتر از مبلغ چک باشد، به تقاضای دارنده چک بانک مکلف است مبلغ موجود در حساب را به دارنده چک بپردازد.
خانه ملت   ۱۳۹۹/۰۲/۱۹ - ۰۷:۵۵   + ۶ سایت دیگر  
در هفته ای که گذشت، بهارستان نشینان در مورد یکی از بندهای لایحه قانون تجارت یعنی قانون چک برگشتی تصمیماتی گرفته اند که اگر به درستی به مرحله اجرایی شدن برسد گام بلندی در عرصه نظام بانکی و حیطه اعتباربخشی به چک برداشته می شود.
آنا   ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ - ۱۰:۳۴    
یک مدرس دانشگاه گفت: در شرایط شیوع کرونا قوه قضائیه مهم ترین اقدامی که می تواند انجام دهد میانجی گری جهت اخذ فرصت برای صادرکنندگان چک هایی است که برگشت خورده اند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ - ۱۸:۲۶    
وکلای مردم امروز در اصلاح موادی از لایحه تجارت ضمن تعیین شرایط پرداخت نکردن برات، تغییری هم در قانون چک دادند.
اقتصاد آنلاین / الف   ۱۳۹۹/۰۲/۱۶ - ۱۶:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس مصوب کردند: هرگاه موجودی حساب از مبلغ چک، کمتر باشد، همه موجودی به دارنده چک داده شود.
جماران   ۱۳۹۹/۰۱/۳۱ - ۱۶:۳۳   + ۱۱ سایت دیگر  
سید موسی خادمی روز یکشنبه درحاشیه جلسه ویدئو کنفرانس ستاد ملی کرونا به ریاست رئیس جمهوری و با حضور وزرا و استانداران اظهار داشت: با توجه به شرایط کنونی مقرر شد مشاغل و کارگاه های تولیدی در صورتی که کارگر خود را اخراج نکرده و اشتغال را حفظ کرده باشند ...
پایگاه خبری گسترش   ۱۳۹۹/۰۱/۲۵ - ۱۲:۰۷   + ۱۹ سایت دیگر  
مدتی است که قانون جدید چک برای اجرایی شدن ابلاغ شده و بر اساس این قانون جدید در صورتی که موجودی حساب صادرکننده چک در بانک کمتر از مبلغ چک باشد، بانک مکلف است به تقاضای دارنده چک مبلغ موجودی در حساب را به دارنده چک بپردازد. ...
آی تی آنالایز   ۱۳۹۹/۰۱/۲۲ - ۱۶:۵۸   + ۳۸ سایت دیگر  
ویروس کرونا جان تعدادی از باجه نشینان بانکها را گرفته و بانک مرکزی علیرغم 5 ماه تاخیر، هنوز زیرساختهای صدور چک الکترونیکی را فراهم نیاورده تا بلکه مراجعات مردم به شعب بانکی کاهش یابد. ...
در شرایط فعلی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، دولت به دنبال کاهش تردد مردم در جامعه است، اجرای قانون چک الکترونیک توسط بانک مرکزی می تواند کمک بزرگی به دولت در این راستا نماید زیرا خدمات مربوط به چک یکی از پر متقاضی ترین خدمات بانکی در کشور است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ - ۱۲:۰۲   + ۴۳ سایت دیگر  
براساس تغییرات قانون چک در سال 1399، 11 تغییر در زمینه ممنوعیت صدور و انتقال چک در وجه حامل در سال جاری عملی خواهد شد و بر همین اساس صدور و انتقال چک در وجه حامل از 21 آذر سال جاری ممنوع می شود.
اقتصاد آنلاین / اکو فارس   ۱۳۹۹/۰۱/۱۶ - ۱۲:۰۱   + ۸۸ سایت دیگر  
صدور چک بانکی در وجه حامل، پشت نویسی و ظهرنویسی چک بر اساس قانون جدید چک از 21 آذر 99 ممنوع خواهد بود و هر گونه نقل و انتقال چک باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی به ثبت برسد.
جماران   ۱۳۹۹/۰۱/۰۵ - ۱۷:۵۶   + ۱۲ سایت دیگر  
سید جلاال الدین محمد شکریه عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : با پیگیری های اتاق اصناف و با موافقت استانداری و همکاری بانکها مقرر شد؛ تا نیمه فروردین امسال تمامی چک هایی که به صورت حضوری به بانکهای گیلان ارجاع می شود در صورت عدم موجودی کافی برگشت نخورد. ...
بانکداری ایرانی   ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
طبق قانون چک در ایران، شخص باید در زمان نوشتن چک، به اندازه مبلغ مندرج در آن، در حساب خود وجه نقد، اعتبار یا پشتوانه قابل تبدیل به وجه نقد داشته باشد. تفاوت چک با کارت های اعتباری نیز در همین است.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۱۲/۰۱ - ۰۰:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
در مجلس دهم 132 طرح و لایحه به کمیسیون قضایی ارجاع شده که تنها 29 عدد از آنها تبدیل به قانون شده است که اصلاح قانون چک مهمترین مصوبه این کمیسیون بوده است.
آنا   ۱۳۹۸/۱۱/۲۵ - ۱۰:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
استاد دانشگاه قم درباره تعداد چک برگشتی گفت: فضای اقتصادی کشور به نحوی است که اگر قانون تغییر نمی کرد آمار چک های برگشتی به شدت بالا می رفت زیرا نوسانات در این یکسال بالا بود.
عیار آنلاین   ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۱:۱۲   + ۸ سایت دیگر  
قانون جدید چک توانست با افزایش نظارت بانک مرکزی بر صدور چک از طریق اقداماتی مانند سامانه صدور یکپارچه چک ونیز استعلام میزان اعتبار مالی صادر کننده چک از طریق پیامک، هزینه صدور چک بلا محل را افزایش داده و به تبع آن تعداد چک برگشتی را نیز به شدت کاهش دهد.
خانه ملت   ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
عضو کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر اینکه مجلس باید جرم انگاری را کنار گذاشته و به بحث پیشگیری از وقوع جرم توجه کند، گفت: با اجرای قانون چک و تصویب طرح ساماندهی اسناد عادی پرونده های قضایی 50 درصد کاهش می یابد.
عیار آنلاین   ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - ۱۰:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در حال حاضر مشکل اصلی ما در اجرای قانون جدید چک بانک مرکزی نیست. بلکه نبود قوه قهریه ای است تا بانک ها را ملزم به اجرای قانون کند. در این خصوص لازم است قوه قضائیه در ذیل دادستان کل یا معاونت پیگیری این قوه به مساله وارد شود.
آنا   ۱۳۹۸/۱۱/۱۲ - ۱۲:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
مطابق گزارش آذرماه سال 98 بانک مرکزی، در ماه های گذشته نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده در کشور برای اولین بار تک رقمی شد و به عدد 9.7 درصد رسید؛ این اتفاق درحالی است که هنوز بانک مرکزی قانون چک را (مصوبه سال 97) به طور کامل اجرا نکرده است.
شما نیوز   ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ - ۱۰:۵۵   + ۱۴ سایت دیگر  
بر اساس قانون صدور چک بلامحل جرم است و برای صادر کننده آن نیز مجازاتی تعیین شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۱/۰۷ - ۱۴:۳۵   + ۱۴ سایت دیگر  
مطابق آخرین گزارش بانک مرکزی درباره آمار چک های برگشتی که مربوط به آمارهای آذرماه سال جاری است، نسبت تعداد چک های برگشتی به کل چک های مبادله شده در این ماه هنوز تک رقمی است.
استانداری مازندران   ۱۳۹۸/۱۱/۰۳ - ۰۰:۰۱    
اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور بهمراه علی استادی، مدیر کل زندان های استان و غمگسار، مدیرعامل ستاد دیه مازندران با احمد حسین زادگان، مقام عالی دولت در استان دیدار و گفتگو کردند. ...
خبرگزاری تابناک   ۱۳۹۸/۱۰/۲۷ - ۰۷:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
سال گذشته قانونگذار هنگام اصلاح قانون چک در برخی از مواد آن محدودیت های تازه ای برای افراد دارای چک بلامحل در نظر گرفت. این محرومیت ها که با هدف ممانعت از صدور چک بلامحل و همچنین جلوگیری از تبعات حقوقی این چک ها وضع شده در مرحله اجرا همراه با کاستی هایی بوده که برخی از این کاستی ها به آیین نامه های ...
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ - ۰۹:۰۶   + ۷ سایت دیگر  
عضو شورای راهبردی نظام مالیاتی گفت: در مصوبات مجلس هیچ اراده ای بر اخذ مالیات از ثروتمندان و جلوگیری از فرار مالیاتی نبوده است. یعنی نه دولت در این رابطه لایحه ای تهیه کرده و نه مجلس طرحی داده است.
اقتصاد آنلاین / ایران جیب   ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ - ۰۹:۱۸   + ۳۹ سایت دیگر  
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، بالغ بر یکسال از ابلاغ رسمی قانون جدید چک به نظام بانکی می گذرد و هنوز برخی موارد همچون صدور چک های موردی به درخواست مشتریان نظام بانکی و صدور چک الکترونیکی همچنان از سوی بانک مرکزی اجرایی نشده و این در حال است که مهلت قانونی اجرای آنها نیز به سر آمده است ...
یاسر مرادی در گفتگو با خبرنگار مهر از راه اندازی سامانه جدید قوه قضاییه برای رفع سوءاثر چک های برگشتی خبر داد و گفت: با آغاز به کار این سامانه جدید، به سرعت از کلیه چکهای برگشتی سه ساله فاقد شکایت رفع سوءاثر می شود. ...
رویداد ایران   ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ - ۱۵:۲۴    
چک برگشتی را باید معضل اقتصاد ایران دانست که اصلاحیه های قانون چک هم نتوانسته از روند فزاینده آن جلوگیری کند. 95 درصد برگشتی چک در ایران به خاطر بی پولی و حساب خالی است.