سه شنبه ۰۶ مهرساعت ۱۲:۰۳Sep 2021 28
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «محتشم کاشانی»

شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ - ۱۲:۴۲    
دومین اشک واره حسینی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی با یاد استاد عباس بهنیا ، محقق برجسته و استاد نامدار زبان و ادبیات فارسی در فرهنگ سرای علامه فیض کاشانی برگزار شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ۱۳:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
مهلت ارسال آثار به سومین جایزه ملی ادبی محتشم کاشانی تا اربعین حسینی است.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۶/۱۸ - ۲۲:۲۷    
مرتضی آل کثیر در قسمت سی و یکم دفتر شعر عاشورایی با کاروان خورشید با بهره از آرایه ادبی تضمین از محتشم کاشانی شعری را تقدیم مخاطبان ایکنا کرده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۶/۱۴ - ۱۱:۱۵   + ۱۵ سایت دیگر  
مقبل اصفهانی پس از محتشم کاشانی پایه گذار شیوه ای تازه در مرثیه سرایی است که به آن واقعه سرایی می گویند. حالا امیرحسین مدرس در جدیدترین کتابش اشعار وی را تصحیح و تدوین کرده است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۰۶ - ۱۱:۰۵    
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری کاشان از انتشار فراخوان سومین جایزه ملی ادبی محتشم کاشانی خبر داد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۶/۰۲ - ۱۷:۵۲    
دو تن از هنرمندان کاشانی در قالب یکی از برنامه های رویداد فرهنگی، هنری و ادبی محتشم کاشانی با خلق آثار در آستان سلطان امیراحمد، اقدام به ترویج فرهنگ عاشورایی از دریچه هنر کردند.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۳۰ - ۲۰:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
گروه استان ها - رئیس اداره تبلیغات اسلامی کاشان ضمن اشاره به برگزاری رویداد محتشم کاشانی گفت: ثبت "روز محتشم" در تقویم رسمی کشور فرصتی مغتنم است.
یافته   ۱۴۰۰/۰۵/۲۷ - ۱۰:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
چاپ ایمیل توضیحات بخش: اخبار مجموعه : فرهنگی هنری محمدجعفر محمدزاده: کمال الدین علی محتشم کاشانی شاعر سده دهم هجری و ملک الشعرای دربار شاه طهماسب اول است ...
جهانی پرس   ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ - ۱۸:۴۵   + ۴ سایت دیگر  
برنامه عندلیب این هفته جمعه 29 مرداد، در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) از تاثیر موسیقی شعر در مرثیه عاشورایی محتشم کاشانی می گوید.
ایمنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۶ - ۰۵:۵۹    
محتشم کاشانی که پدر مرثیه سرایی عاشورایی نامیده شده است، جزو شاعران سرآمد تعزیه سرای مذهب تشیع به شمار می رود. وی از پیروان مکتب وقوع بود و معروف ترین ترکیب بند را در رثای امام حسین (ع) و شهدای کربلا سروده است.
فرارو   ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ - ۱۶:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
مرثیه مشهور باز این چه شورش است... برای شیعیان بسیار آشناست. ترکیب بندی در دوازده فصل اثر کمال الدین علی محتشم کاشانی (996-905 ه. ق.) شاعر پارسی گوی عصر صفوی. ...
آنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ - ۱۲:۲۶    
صباحی بیگدلی در مرثیه سرایی مهارت داشت و ترکیب بندی در رثای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به تقلید از محتشم کاشانی سروده که از استادی وی در این زمینه حکایت دارد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ - ۰۹:۰۹   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- منظومه با کاروان نیزه سروده علیرضا قزوه که در استقبال از ترکیب بند شاخص محتشم کاشانی سروده و مجلد شده است در کنار استواری شاعر به بهره گیری و بازتاب فضای نوین تفکر اسلامی آمیزه ای از زبانی سنحیده و تعابیر هوشمندانه در قالب شعر سرخ معاصر ایران به شمار می رود.
آنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۴ - ۰۹:۵۲    
صباحی بیگدلی در مرثیه سرایی مهارت داشت و ترکیب بندی در رثای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به تقلید از محتشم کاشانی سروده که از استادی وی در این زمینه حکایت می کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۱۰:۵۸   + ۸ سایت دیگر  
پژوهشگر و عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی، شعر عاشورایی محتشم کاشانی را پراستفاده ترین متن فارسی در جهان عنوان می کند و می گوید: شعر محتشم در وصف عاشورا فراوان ترین متن فارسی است که از شرق آسیا تا شرق آفریقا مستند کرده ام.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۳ - ۰۰:۳۰   + ۱۲ سایت دیگر  
مرتضی رضوان فر شعر عاشورایی محتشم کاشانی را پراستفاده ترین متن فارسی در جهان عنوان می کند و می گوید: شعر محتشم در وصف عاشورا فراوان ترین متن فارسی است که از شرق آسیا تا شرق آفریقا مستند کرده ام.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ - ۱۲:۳۲    
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان گفت: محتشم کاشانی به عنوان نام آورترین شاعر عاشورایی به شمار می رود که اشعار او به عنوان گنجینه میراث شفاهی در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ۱۳:۵۰    
ایسنا/خوزستان یک استاد ادبیات و زبان فارسی می گوید: در حالی که تشنگی و مظلومیت امام حسین (ع) مرکز شعر محتشم کاشانی است، عمان سامانی معتقد است که قتلگاه اباعبدالله (ع) همه سرور و بهجت بود.
سازمان صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۲۱ - ۱۲:۵۳   + ۶ سایت دیگر  
برنامه محتشم نامه با موضوع اصلی بررسی و آسیب شناسی شعر عاشورایی روی آنتن رادیو فرهنگ می رود ، در این برنامه استقبال شعرا از ترکیب بند محتشم کاشانی که روحی تازه در کالبد مرثیه سرایی دمید و جوششی در دل ها پدید آوردبررسی می شود از همان ابتدا سرایش این ترکیب بند تا به امروز پس از محتشم کاشانی شاعرانی ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ - ۲۱:۰۱    
سومین دوره جایزه ادبی محتشم کاشانی در سه بخش قطعه ادبی، شعر و داستان برگزار می شود.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ - ۱۵:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان گفت: خانه محتشم کاشانی می تواند به عنوان دبیرخانه دفتر شعر آیینی کاشان مورد استفاده قرار گیرد.
حوزه   ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ - ۱۰:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه / طی مراسمی در فرهنگ سرای فیض کاشان از کتاب شارستان مرثیه اباعبداله الحسین(ع) و پوستر جایزه ادبی محتشم کاشانی رونمایی شد.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۲۰ - ۱۰:۳۲    
محمدعلی خرمی: اشعار مداحان در مراسم محرم و صفر در چندسال اخیر همواره مورد انتقاد اساتید زبان و ادبیات فارسی، شاعران و برخی از عالمان دینی بوده است. این در حالی است که زبان فارسی در طول اعصار گذشته، دارای گنجینه های ارزشمندی در این حوزه است ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ - ۱۲:۰۷   + ۲ سایت دیگر  
در نخستین روز از ماه محرم الحرام، آیین سنتی صلاة (صلات) با حضور خادمان بارگاه منور رضوی در حرم امام رضا(ع) برگزار شد، در این آیین سنتی 300ساله خادمان بارگاه منور رضوی به سمت گلدسته های حرم مطهر رضوی واقع در صحن های انقلاب اسلامی، گوهرشاد ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
کاشان - ایرنا - رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان با اشاره به نامگذاری اول محرم به عنوان روز ملی ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی در تقویم رسمی کشور گفت: خانه این مرثیه سرا و شاعر عاشورایی نامدار در کاشان بهترین مکان برای راه اندازی دبیرخانه دایمی شعر و ادبیات آیینی کشور است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ - ۱۳:۰۱   + ۲ سایت دیگر  
روز نخست محرم به عنوان روز محتشم کاشانی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۱۸ - ۰۸:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
گروه استان ها- فرماندار کاشان از ثبت روز محتشم کاشانی در روز اول محرم در تقویم رسمی کشور خبر داد.
میلاد لارستان   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۰۱:۰۶    
در پی انتشار خبر تاسیس بیمارستان بسیار مجهز جهرم، به وسیله وزارت راه و شهرسازی به یاد شعر محتشم کاشانی افتادم که می گوید: شکسته بال تر از من میان مرغان نیست...
جماران   ۱۴۰۰/۰۳/۱۸ - ۰۹:۵۶    
پایگاه خبری جماران: صبح امروز هفدهم خرداد 1400 مطلع شدیم یار دیرین و همدم ایام غربت امام، حجه الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر محتشمی پور براثر بیماری کرونا به دیار باقی شتافت و روحش به ابدیت پیوست ...
ربیع   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۱۷:۵۸   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری ربیع ، به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در برنامه زنده رادیویی شهر پرسشگر، شهردار پاسخگو با اشاره به اینکه در روزهای اخیر یک هزار و 100 اتوبوس به سامانه هوشمند تجهیز شد ...
روزنامه نصف جهان   ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ - ۱۵:۵۶    
نصف جهان: شهردار اصفهان در برنامه رادیویی شهر پرسشگر، شهردار پاسخگو ، در خصوص تعطیلی پارکینگ محتشم کاشانی، گفت: پارکینگ توسط دادگاه پلمب شده، در گذشته مدیران قبلی به قصد ایجاد پارکینگ برای تملک زمین توافق کردند، اما مالک به دلیل اینکه شاید آنگونه که باید از توافق انجام شده، رضایت نداشته ...
فرمانداری کاشان   ۱۴۰۰/۰۱/۰۶ - ۰۰:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی فرمانداری ویژه کاشان علی اکبر مرتضایی در جلسه شورای اداری شهرستان کاشان با اشاره به اینکه یکی از مهمترین رویدادهای فرهنگی کاشان در سال 99 انتخاب این شهرستان به عنوان پایتخت ملی نهج البلاغه بود ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۱۶:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
کاشان - ایرنا - فرماندار ویژه کاشان گفت: نامگذاری اول محرم به عنوان روز ملی ادبیات آیینی و بزرگداشت محتشم کاشانی مرثیه سرا و شاعر عاشورایی برجسته و نامدار این خطه در نشست شورای فرهنگ عمومی کشور به تصویب رسید.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۱۴:۵۱    
حوزه / نماینده ولی فقیه در کاشان با بیان اینکه امام با نَفس مسیحایی، شجاعت و بصیرت را به مردم ایران هدیه داد، گفت: حاج قاسم سلیمانی ها، سیدحسن نصرالله ها، و ... پرورش یافته انقلاب و مکتب امام(ره) و مقام معظم هستند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۱ - ۱۰:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- محتشم کاشانی یکی از بزرگترین و مشهورترین شاعران دوره صفویه محسوب می شد که می توان وی را پیشرو مرثیه سرایان بزرگ جهان اسلام دانست. او با سرودن ترکیب بند 97 بیتی خود در رثای امام حسین(ع) و یارانش، به چنان موفقیتی نایل آمد که کم تر شاعری پس از او در سرودن مرثیه بدان پایه رسیده بود.
روزنامه نصف جهان   ۱۳۹۹/۱۰/۰۱ - ۱۷:۱۵   + ۳ سایت دیگر  
نصف جهان: لایحه نامگذاری تعدادی از معابر و مکان های شهر اصفهان با قید دو فوریت توسط اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان به تصویب رسید. مطابق با این مصوبه، حدفاصل خیابان های شریعتی، محتشم کاشانی و حکیم نظامی در محدوده شهرداری منطقه 5 به نام چهارراه پرستار نامگذاری شد ...
موج   ۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۳:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
مدیر منطقه یک شهرداری قم از مراحل پایانی تملک بلوار محتشم کاشانی خبرداد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۰۸:۳۶   + ۳ سایت دیگر  
کارگردان مستند ترکیب بند بیان کرد این مستند درباره تاریخ شکل گیری و خلق بند باز این چه شورش است سروده محتشم کاشانی است.
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۷/۱۶ - ۱۰:۰۴   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، شعر آیینی همواره یکی از بخش های مهم و قابل توجه ادبیات فارسی در سوگ حسینی و ستایش حماسه سومین امام شیعیان بوده است؛ از دیرباز با سروده های محتشم کاشانی تا به امروز، شعر آیینی جایگاه مهمی داشته و بخش های نادیده ای از واقعه کربلا را ماندگار کرده است. ...
دولت   ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - ۱۳:۰۷   + ۳۲ سایت دیگر  
مدیرکل هنرهای تجسمی از ارگان های سفارش دهنده آثار هنری و مجسمه های شهری خواست تا از مشورت یک شورای متخصص بهره بگیرند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری گفت: آثار یادمانی برای بزرگان، می تواند مثل ترجیع بند محتشم کاشانی برای حماسه کربلا ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۸ - ۲۳:۳۱   + ۲ سایت دیگر  
اصفهان - آیت الله سلیمانی گفت: اشعاری که در آن خلوص باشد در گرد و غبار تاریخ محو نمی شود، همانگونه که شعر محتشم کاشانی محو شدنی نیست.
همشهری   ۱۳۹۹/۰۶/۲۷ - ۰۰:۰۷    
اگر تاکنون گذرتان به کتابخانه و موزه ملی ملک افتاده باشد، حتما پرده بسیار زیبای قلم کار با نقش قیام مختار را دیده اید؛ پارچه نقاشی شده بزرگی که در میانه آن تمام افراد حاضر در قیام خونخواهانه مختار ثقفی از اولیا گرفته تا اشقیا با اسامی شان دیده می شوند ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۰۶/۲۰ - ۰۸:۵۵    
سوگواره هنر در ساحت عاشورا با مجوز مرکز بهداشت در زادگاه محتشم کاشانی پدر مرثیه سرایی ایران برگزار می شود.
ایسنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۱۴:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/یزد مروری بر دوازده بند محتشم کاشانی مصادف با سیزدهم ماه محرم به صورت مجازی برگزار شد.
برترین ها / روزنامه ابتکار   ۱۳۹۹/۰۶/۰۹ - ۰۹:۲۱   + ۱۶ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: یک شعر است ولی تاثیری بیش از یک شعر در فرهنگ شیعی و عزاداری ماه محرم داشته است؛ باز این چه شورش است که در خلق عالم است؟/ باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است؟ ...
سینا خبر   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۲:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
سیناخبر- متن کامل شعر محتشم کاشانی درباره قیام کربلا.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۱۰:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
شعر معروف محتشم کاشانی با دستخط رهبرمعظم انقلاب برای نخستین بار منتشر شد.
ایبنا   ۱۳۹۹/۰۶/۱۰ - ۰۸:۵۵    
شرح منظوم حماسه کربلا به سبک شاهنامه ، فیض الدموع و هفت دیوان محتشم کاشانی آثاری هستند که به رویداد تاریخی کربلا و شهادت امام حسین پرداخته اند.