یکشنبه ۲۶ فروردینساعت ۰۲:۴۹Apr 2024 14
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «جذام»

خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۳/۰۱/۱۰ - ۲۲:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید. تصاویری از دلخراش ترین حادثه سال 1403 تاریخچه ی بیماری جذام تغییر چهره بازیگر زن سریال در چشم باد بعد از 20 سال دروغ های شاخداری که پدر و مادر ها در بچگی به ما گفتند سلطان رمز ارز به 25 سال زندان محکوم شد ...
زیر نویس   ۱۴۰۳/۰۱/۱۰ - ۱۲:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
تابناک باتو تاریخچه ی بیماری جذامی از قدیمی ترین بیماریهای عفونی شناخته شده جهان به شمار می رود. جذام، یکی از بیماری های کهن میان جوامع بشری است. جذام، یا بیماری هانسن، نام یک بیماری عفونی است که میان انسان ها وجود دارد. منشا این بیماری را می توان با پیدایش انسان های اولیه هم زمان دانست . با [...]
ایمنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ - ۰۹:۰۴   + ۲۵ سایت دیگر  
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه میکروب سل در 80 درصد موارد ریه ها را هدف حمله خود قرار می دهد، گفت: راه اصلی انتقال میکروب این بیماری، هوا و تنفس است و افراد مبتلا به طور معمول علائمی مانند سرفه طولانی (به مدت دو هفته یا بیشتر) دارند.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۲:۲۲    
8 سالش که بود پوست دست هایش قرمزشد، متورم شد، 9 سالش که شد فهمید جذام دارد! 10 ساله بود که آمد مشهد، حالا 60 سال است که اینجاست ؛ کنج یک اتاق کوچک... اینجا شهرک جذامی هاست؛ تنهایی نام دیگر ساکنان اینجاست.
بهداشت نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ - ۱۸:۰۱    
رائول فولرو (Raoul Follereau) نویسنده و شاعر فرانسوی بشردوست، در سال 1953، روز 28 ژانویه را به عنوان روز جهانی کمک به جذامیان و با شعار "یکدیگر را دوست داشتن تنها حقیقتی است که وجود دارد" به ثبت رساند تا مردم جامعه با آگاهی علمی از این بیماری، به موقع به پزشک مراجعه کنند و با تشخیص و درمان سریع آن ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۱۱/۱۱ - ۰۹:۴۸   + ۹ سایت دیگر  
رئیس اداره کل کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: موارد ابتلا به جذام در دنیا و کشور ایران بسیار کاهش یافته و این امر بیانگر این است که عامل بیماری شناسایی و درمان موثری برای آن معرفی شده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۸ - ۱۱:۲۹    
تبریز- ایرنا- آسایشگاه باباباغی در تبریز، نخستین و تنها مرکز تخصصی جذام ایران است که اکنون یکصد بیمار جذامی یا لِپرُسی در این مرکز زندگی می کنند البته جذام این بیماران درمان شده ولی جامعه حاضر به پذیرش آنها نیست طوری که زندگی یکنواخت در آسایشگاه آنان را فرسوده کرده است.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۰۴ - ۱۳:۰۳   + ۳ سایت دیگر  
سازمان ملل از فرسایش خاک با عنوان جذام زمین یاد می کند و ایران در این شاخص رتبه اول در منطقه و سوم در دنیا است.
سینمای نو   ۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۱۲:۵۸    
پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " : فیلم تئاتر "شاه لیر" به کارگردانی پیتر بروک در سینماتک خانه هنرمندان ایران نمایش داده و بررسی می شود. پایگاه خبری تحلیلی " سینمای نو " ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۱۶:۵۹   + ۲۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- راه یابی سه فیلم کودک و نوجوان به جشنواره کودکان گوآهاتی هند، رونمایی از تیزر جدید ضد ، اکران رویاهای بیداری ، تولید مستند آیت الله بی عمامه ، نقد اوپنهایمر ، پایان مراحل فنی این خانه و جذام مادرم و نمایش جاماندگان در برج آزادی از خیرهای سینمایی امروز هستند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۱۵:۱۸   + ۲۸ سایت دیگر  
فیلم مستند آیت الله بی عمامه با محوریت شهید عبدالمهدی مغفوری در گروه مستند روایت فتح تولید و همچنین این خانه و جذام مادرم با اتمام مراحل فنی آماده نمایش و پخش جهانی شد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۱۲:۰۷   + ۱۳ سایت دیگر  
فیلم مستند این خانه و جذام مادرم با اتمام مراحل فنی آماده حضور در جشنواره های داخلی و خارجی شد.
افکار نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۲۲:۴۸    
جذام یا خوره بیماری التهابی مزمن است.
روزنامه راه مردم   ۱۴۰۲/۱۰/۰۳ - ۲۱:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش راه مردم-سیاست زدگی در وضع قوانین آثار منفی در عملکرد حکومت می گذارد و در موارد بسیاری بخشی از حاکمیت باعث از بین رفتن منابع مالی و یا انسانی بخش دیگری از حکومت میشود که میتوان از آن با عنوان جذام سیاسی یاد کرد. ...
بولتن نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۰۳ - ۲۱:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
روزنامه راه مردم با تیتر های جذام در سیاست، معادله سه مجهولی فسادهای دبش و اعلام اینکه انتظار برای خرید خانه برای مردم به 148 سال رسیده منتشر شد.
نصر نیوز   ۱۴۰۲/۰۹/۱۳ - ۱۷:۱۱    
نصر: برخلاف تصور عموم، جذام نه ژنتیکی است نه مُسری؛ اما لازم است تا همگی دست در دست هم داده و برای از بین بردن افکار و برداشت های نادرستی که زمانی آویزه ذهن و گوش برخی از افراد جامعه شده بود، تلاش کنیم و مردم را با واقعیت فعلی بیماری جذام آشنا کنیم.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۹/۰۱ - ۱۳:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
تبریز-ایرنا- مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر اهمیت رسیدگی بیشتر به وضعیت مجتمع درمانی باباباغی ( محل نگهداری بیماران مبتلا به جذام ) تبریز ، گفت: خدمات دهی بهتر در این مجموعه نیازمند کمک و حمایت سازمان های مرتبط با حوزه سلامت روان است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۰۷ - ۰۹:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
تبریز- ایرنا- چین و چروک صورت، دستان بدون انگشت، درد و رنج های روحی و جسمی جذام و دوری از مردم عادی، حس غریبی به هر بیننده ای در مجتمع جذامیان باباباغی می دهد؛ اما همه چیز به این ناامیدی ها ختم نمی شود، چون خدایی هست که همه را با یک چشم می بیند.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۰۷/۲۹ - ۱۲:۴۰   + ۵ سایت دیگر  
مجتمع درمانی باباباغی در جوار کلانشهر تبریز نود سال قبل برای نگهداری بیماران جذامی ایجاد شد، اما با گذشت زمان غبار پیری و فرسودگی بر چهره ساکنان و مجتمع حاکم شده است.
Submitted by ravabet on 18 October 2023 کارشناس بیماری سل و جذام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص اجرای طرح گلوبال فاند چند کشوری سل ویژه اتباع کشور افغانستان از سال 2022 در ده شهرستان منتخب استان اصفهان خبر داد. ...
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۷/۲۳ - ۱۵:۲۵    
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: اصلی ترین سیاست، شناسایی به موقع بیمار و درمان او تا پیش از انتقال به سایرین و متوقف کردن چرخه انتقال بیماری است، در همین راستا دهه ها است که مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه ها و خانه های بهداشت اقدامات تشخیصی و درمانی سل را، رایگان ارائه می کنند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۷/۰۴ - ۰۹:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
تبریز- ایرنا- واژه "باباباغی" برای مردم ایران، آذربایجان و تبریز تداعی گر روستایی با ساکنان فراموش شده مبتلا به جذام است که عزلت نشین روزگار شده اند؛ اما پس از دهه ها بی توجهی، دولت سیزدهم با احساس مسئولیت نسبت به این خانواده ها وارد عمل شده و آنها را در آغوش مهر خود قرار داده است.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۸ - ۰۸:۲۳    
در صورتی که بیماری جذام بدون درمان رها شود، می تواند آسیب های دائمی و جبران ناپذیری را به پوست، اعصاب، دست وپا و چشم وارد کند.
سینا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۳ - ۰۹:۰۷   + ۳ سایت دیگر  
نتایج مطالعات پزشکی در فلوریدا نشان می دهد: تعداد فزاینده ای از موارد ابتلا به جذام شناسایی شده و احتمالا جنوب شرقی ایالات متحده کانون جدیدی برای این بیماری باشد. ...
کاماپرس   ۱۴۰۲/۰۵/۱۱ - ۰۹:۰۲    
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرد که ایالت فلوریدا شاهد افزایش آمار جذام بوده و در هر حاضر حدود یک پنجم از مبتلایان این بیماری را تشکیل می دهد. برای دسترسی سریع تر به اخبار داغ، تلگرام و توییتر کاماپرس را دنبال کنید. ...
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۵/۱۱ - ۰۵:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش بیماری های پوست و جذام دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری سالک یک بیماری انگلی است که در بیش از 80 کشور جهان و در 19 استان ایران وجود دارد و سالانه 20 هزار بیمار مبتلا به سالک شناسایی می شوند.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۳/۲۰ - ۰۹:۱۲    
بیماری جذام اگر بدون درمان رها شود، می تواند آسیب های دائمی و جبران ناپذیری را به پوست، اعصاب، دست وپا و چشم وارد کند. روش تشخیص، علائم، پیشگیری و راه های انتقال این بیماری مورد توجه کاربران فضای مجازی است.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۱۹:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور تا پایان سال 1401 اعلام شد. بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تا پایان سال 1401 جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به 11 هزار و 906 مورد رسید که از آن میان 8986 مورد بهبود یافته، 2503 مورد فوت شده، 411 مورد غایب از درمان ...
عصر امروز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۱۵:۱۴   + ۹ سایت دیگر  
در طول هفت دهه گذشته 11 هزار و 906 مورد جذام در کشور ثبت شده است که از این تعداد 8986 نفر به طور کامل درمان شده و بهبود یافته اند.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۲/۰۳/۱۶ - ۰۸:۱۶   + ۲۱ سایت دیگر  
تا پایان سال 1401 جمع تزایدی موارد ثبت شده جذام در کشور به 11 هزار و 906 مورد رسید که از آن میان 8986 مورد بهبود یافته و 2503 مورد فوت شده اند.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۳/۱۳ - ۱۵:۰۷   + ۷ سایت دیگر  
مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص آمار منتشر شده از بیماری جذام در ایران و شیوع دوباره آن در کشورمان توضیح داد.
تجارت گردان   ۱۴۰۲/۰۳/۱۲ - ۱۰:۳۹   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 11 هزار و 906 بیمار مبتلا به جذام در سال گذشته در کشور شناسایی شدند که 2 هزار و 503 بیمار جان خود را از دست دادند.
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۹ - ۰۵:۳۶   + ۲۷ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اتمام بسیج غربالگری سل در کشور، گفت: در این پویش 13 هزار و 478 نفر دارای علائمی با شک به سل شناسایی شدند که مشخص شد 386 نفر آنها مبتلا به سل ریوی هستند و درمان رایگان آنها نیز آغاز شد.
آناج   ۱۴۰۲/۰۱/۲۴ - ۱۱:۰۱   + ۳ سایت دیگر  
دانشگاه علوم پزشکی تبریز مجوز انتقال تعدادی از بیماران مزمن روان پزشکی بستری در مرکز آموزشی و درمانی رازی را به آسایشگاه باباباغی ( محل نگهداری بیماران مبتلا به جذام ) صادر کرد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۰۵:۳۵   + ۲۳ سایت دیگر  
دکتر مهشید ناصحی در گفت وگو با ایران اکونومیست ، درباره غربالگری سل ذیل اجرای کمپین واکسیناسیون تکمیلی اتباع غیرایرانی، گفت: نکته مهم این است که این بسیج تنها به اتباع غیرایرانی محدود نمی شود، یعنی 30 تا 40 درصد افرادی که در این پویش ممکن است تحت پوشش واکسیناسیون یا بیماریابی سل قرار گیرند ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۰۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
سازمان جهانی بهداشت خواستار تلاش های مشترک برای ریشه کن کردن بیماری جذام در نسل آینده شد.
جهان نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۰۳:۲۰    
هشتم بهمن ماه مصادف با 28 ژانویه روز جهانی کمک به جذامیان نامیده شده است. جذام یا خوره که همچنین با نام هانسن شناخته می شود یک بیماری عفونی مسری است که بیشتر پوست، اعصاب محیطی، چشم ها و مخاط دستگاه تنفسی فوقانی را درگیر کرده و به مرور به دیگر اعضای بدن سرایت می کند.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۲:۲۳    
بیماری جذام یک عفونت باکتریایی مزمن و پیش رونده است که در اثر باکتری به نام مایکوباکتریوم لپره ایجاد می شود. این عفونت ابتدا عصب های دست و پا، پوست، جداره ی بینی و مجرای فوقانی تنفسی را تحت تأثیر قرار می دهد.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۱۲:۰۶    
جذام نوعی بیماری التهابی مزمن است که به وسیله مایکوباکتریوم لپرا ایجاد می شود و طیف بالینی آن وابسته به پاسخ ایمنی فرد میزبان است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۲۰:۱۱    
رئیس اداره سل و جذام مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: 95 درصد مردم در برابر بیماری جزام ایمنی ذاتی دارند، این بیماری کمترین قدرت سرایت را میان بیماری های واگیر دارد و فقط با تماس طولانی مدت منتقل می شود.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۱/۰۹ - ۱۱:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
مستند کوتاه خانه سیاه است ، تنها اثر سینمایی فروغ فرخزاد، شرح حالی 20 دقیقه ای از ساکنین یکی از جذام خانه های آذربایجان شرقی در پاییز سال 1341 است
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۲:۲۲   + ۲۶ سایت دیگر  
رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سیستم ایمنی بدن 95 درصد افراد استعداد ابتلا به بیماری جذام را ندارد، حتی اگر در تماس نزدیک با افراد درمان نشده قرار بگیرند هرگز به این بیماری مبتلا نخواهند شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۱۱:۱۶   + ۷ سایت دیگر  
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت با اشاره شناسایی هفت مورد جدید مبتلا به جذام در کشور طی سال قبل، گفت: وقتی در یک سال تنها هفت مورد بیمار مجذوم شناسایی می شوند به این معناست که همه دانشجویان پزشکی این شانس را ندارند که در طول دوره تحصیل با بیمار مبتلا به جذام روبرو شوند ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۸ - ۰۷:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
رئیس اداره کنترل سل و جذام مرکز مدیریت بیماریهای واگیر با بیان اینکه 95 درصد آحاد بشر و به تبع آن ایرانی ها نسبت به بیماری جذام مصونیت ذاتی دارند و هرگز به این بیماری مبتلا نمی شوند، گفت: در سال گذشته تنها 7 نفر مبتلا به جذام در کشور شناسایی شده اند.
خبر فوری   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۴:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
زندگی بیماران جذامی ساکن در آسایشگاه بابا باغی تبریز طی سال های مدید، این افراد را در معرض امراض روحی و روانی قرار داده و قطع ارتباط با جامعه و فضای بیرون از آسایشگاه، آنها را به فراموش شده های خسته اجتماع تبدیل کرده است.
جماران   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۰:۵۲    
آسایشگاه بابا باغی ، ویژه بیماران جذامی، بیش از 90 سال قبل در روستایی به همین نام در زمینی به وسعت 75 هکتار در بخش شمالی تبریز برای زندگی دور از جامعه و هم نوعان احداث و تجهیز شد تا پناهگاه امنی برای آن دسته از بیماران باشد که جامعه به دلیل ناآگاهی از آنها رویگردان بود.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۱۵:۰۰    
محققان تدفین های قرون وسطایی را در یک گورستان آلمانی بررسی کردند و یک جامعه روستایی را کشف کردند که از بیماری رنج می برد. به گزارش سیناپرس همدان، یک مطالعه جدید نشان می دهد که بیش از یک سوم از افرادی که در یک گورستان اوایل قرون وسطی در آلمان دفن شده بودند از بیماری های عفونی رنج می بردند. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۰۹:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
تا مدت ها تصور می شد آنچه که باعث تحلیل عضلات و انگشت ها، از بین رفتن چشم ها و... می شود، بیماری ارثی، لاعلاج و عذابی از جانب خداوند است؛ موضوعی که سبب می شد تا جوامع مختلف بیماران مبتلا به جذام را از شهرها برانند و آنها مجبور به زندگی در انزوا و تنهایی خود شوند...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۸ - ۰۷:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
مدیر کشوری برنامه کنترل سل و جذام وزارت بهداشت گفت: در سال های اوج بیماری کرونا، شناسایی بیماری سل به میزان 28 درصد افت پیدا کرده است.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۲۲:۰۹   + ۶ سایت دیگر  
محققان دانشگاه ادینبرو اسکاتلند در مطالعه اخیرشان نشان دادند بیماری های باستانی توانایی شگفت انگیزی در بازسازی کبد دارد.