چهارشنبه ۱۳ مردادساعت ۰۳:۱۴Aug 2021 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «زلزله شناسی»

ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۲۴ - ۱۸:۵۸    
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: با پیشرفت شهرنشینی در سراسر جهان، زمین لرزه ها تهدیدی جدی برای زندگی در مناطق شهری نزدیک گسل های مهم فعال یا مناطق فرو رانش دور از ساحل هستند.
آنا   ۱۴۰۰/۰۴/۲۳ - ۱۶:۱۵    
استاد پژوهشکده زلزله شناسی کشور گفت: مشکل فرونشست های زمین به دلیل از بین رفتن سفره آبهای زیرزمینی است که 28 مرکز استان در کشور با این پدیده مواجه است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۲۰ - ۱۰:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: جمعیت شب های تهران در ابتدای تابستان امسال در حد 9.3 میلیون نفر و جمعیت روزهای آن 13.5 میلیون نفر برآورد شده است. افزایش حدود 4 میلیونی جمعیت روزانه تهران خطرات بروز احتمالی زلزله در پایتخت را دوچندان می کند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۱۸ - ۱۴:۵۸    
تهران- ایرنا- عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی معتقد است: افزایش جمعیت و تراکم صنایع در مناطق آسیب پذیر از اواخر قرن بیستم، نرخ خسارت و زیان های اقتصادی ناشی از بلایای طبیعی را افزایش داده و اهمیت سامانه های هشدار سریع زلزله را به عنوان مهمترین ابزار کاهش شدت فاجعه بیشتر کرده است.
انتخاب   ۱۴۰۰/۰۴/۱۴ - ۰۴:۱۵   + ۲۸ سایت دیگر  
تصاویر و ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی از انفجاری بزرگ در 30 کیلومتری آب های ساحلی جمهوری آذربایجان در دریای خزر خبر می دهد. وزارت محیط زیست و ذخایر طبیعی و مرکز زلزله شناسی جمهوری آذربایجان اما در گزارشی دلیل انفجار در دریای خزر را بروز فوران آتش فشان اعلام کردند .
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۱۱ - ۱۹:۰۷   + ۴ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رییس پژوهشکده مهندسی سازه پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: ساختمان های با سیستم های سازه ای قدیمی (بافت فرسوده) و رعایت نشدن دقیق ضوابط و مقررات احداث ساختمان های نوساز خطرات بالقوه ای برای مدیریت شهری و چالشی برای تاب آوری پایتخت محسوب می شوند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۰۶ - ۰۷:۵۸   + ۱۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اعلام هشدار زودهنگام نسبت مخاطرات زلزله احتمالی در پایتخت گفت: خسارات جانی و مالی زلزله احتمالی تهران، در هشت منطقه پایتخت به دلیل جمعیت بالا و بافت فرسوده گسترده خواهد بود.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۴/۰۳ - ۱۲:۰۳    
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه زلزله کشنده ترین نوع سانحه طبیعی در جهان است و بیشترین تلفات آن نیز در کشورهای در حال توسعه گزارش می شود، گفت: حدود 68 درصد از تلفات زلزله های دنیا از سال 2000 تاکنون در آسیا و کشورهای در حال توسعه رخ داده است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۴/۰۲ - ۱۲:۱۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو وابسته فرهنگستان گروه علوم پایه علوم، استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله درباره موضوع ایران و شکوفایی بهینه سازی بهره وری از منابع یادداشتی منتشر کرد.
مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی   ۱۴۰۰/۰۳/۳۱ - ۱۳:۰۵    
در راستای طرح ارزیابی سریع چند مخاطره ای شهرهای جدید کشور و همچنین در جهت تقویت همکاری های فی ما بین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با شرکت عمران شهرهای جدید کشور، تیم تخصصی بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری این مرکز، از شهر جدید مهاجران بازدید کردند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۹ - ۰۸:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: فرآیند اسکان اضطراری که چند روز تا چند هفته به طول می انجامد و اسکان موقت که تا زمان اتمام بازسازی ادامه دارد از مهم ترین چالش های مدیریت بحران در کشور پس از رخداد سوانح طبیعی هستند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۷ - ۰۸:۱۹   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: دلیل عمده فرونشست تدریجی زمین در مناطقی از ایران، تخلیه سفره های آب زیرزمینی با استفاده از چاه های عمیق است.
آقای خبر   ۱۴۰۰/۰۳/۲۴ - ۱۴:۳۱   + ۱۵ سایت دیگر  
به گزارش ایرنا، حسینعلی امیری روز دوشنبه گفت: لایحه موافقتنامه میان جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) درخصوص تاسیس مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله (پژوهشگاه) ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۳/۲۳ - ۱۲:۵۶    
تهران- ایرنا- استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: در فلات ایران، لرزه خیزی نتیجه فعالیت یک نوع فعالیت زمینساختی و گسلشی ساده نیست بلکه به دلیل تخلیه انرژی در مناطق گسله گوناگون رخ می دهد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۳/۲۲ - ۱۲:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی توضیحاتی درباره نقش سازمان های مردم نهاد در حوزه بحران ارائه داد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۲/۲۷ - ۰۷:۵۸   + ۳ سایت دیگر  
بنا بر اعلام مرکز زلزله شناسی کشور، پس از زلزله 5.5 ریشتری بامداد امروز در سنخواست، تا 7 صبح امروز 5 زمین لرزه دیگر در این منقطه ثبت شد.
آخرین نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۱۹:۳۰   + ۳ سایت دیگر  
بررسی های انجام شده در یک سال پس از زلزله 19 اردیبهشت 1399 تهران نشان می دهد که خطر زلزله در پهنه مرکزی تهران بالاست. توضیحات مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی را بشنوید.
خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۲۰ - ۰۶:۳۹   + ۲ سایت دیگر  
بررسی های انجام شده در یک سال پس از زلزله 19 اردیبهشت 1399 تهران نشان می دهد که خطر زلزله در پهنه مرکزی تهران بالاست. توضیحات مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی را بشنوید. منبع: خبرآنلاین
پانا   ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ - ۱۰:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
تهران (پانا) - رخداد زلزله 5.9 ریشتری روز گذشته در بندر گناوه استان بوشهر تا صبح امروز 58 پس لرزه داشته است. علی بیت اللهی، رئیس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در کانال تلگرامی خود نوشت: تا ساعت 4:26 روز 30/1/1400، ( 17 ساعت بعد از رخداد زلزله 5 ...
فرارو   ۱۴۰۰/۰۱/۳۰ - ۱۰:۴۰   + ۵ سایت دیگر  
مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در یادداشتی در رورنامه شرق نوشت: در ساعت 11:11 صبح یکشنبه 29 فروردین، زمین لرزه ای با بزرگای 5.8 در 28 کیلومتری شمال شرق بندر گناوه در نزدیکی روستای گمارون در 91 کیلومتری شمال بوشهر رخ داد ...
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۹:۲۵   + ۷ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی به بیان توضیحاتی درباره علت وقوع پس لرزه های زیاد پس از وقوع پس لرزه 5.8 دهم ریشتری بندر گناوه که امروز صبح به وقوع پیوست، پرداخت. ...
برترین ها / خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۵:۴۵   + ۹ سایت دیگر  
خبرگزاری مهر: معاون پژوهشی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت: به احتمال خیلی زیاد زمین لرزه ای که صبح امروز در گناوه رخ داده، زمین لرزه اصلی بوده است. ...
نامه نیوز   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۴:۱۷   + ۲ سایت دیگر  
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: این زلزله در نیم ساعت اول 3 پس لرزه با بزرگای 4.5، 3.9 . 4.4 داشته است، این که در روزهای آینده هم زلزله هایی با اندازه کوچکتر رخ بدهند طبیعی است. ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۲:۴۹   + ۸ سایت دیگر  
استاد پژوهشگاه زلزله شناسی درباره جزییات زلزله بوشهر توضیحاتی داد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۰:۱۳   + ۸ سایت دیگر  
نتایج یافته های محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله نشان می دهد که سازه هایی که پس از زلزله دچار حریق می شوند، 9 تا 25 دقیقه در دمای 600 تا 800 درجه سانتی گراد پایدار می مانند و این میزان حرارت در پیش از زلزله کمتر است.
عصر ایران   ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ - ۱۵:۵۱   + ۷ سایت دیگر  
دکتر محمدرضا حاتمی، رئیس مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران شد. به گزارش ایسنا ، محمدرضا حاتمی، استادیار گروه آموزشی زلزله شناسی دانشگاه تهران از سوی محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران به عنوان رئیس مؤسسه ژئوفیزیک منصوب شد. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۵ - ۰۸:۱۲   + ۱۳ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی، تلفات انسانی را مهمترین تهدید مورد انتظار زلزله احتمالی در تهران دانست و گفت: طبق نقشه آسیب پذیری فیزیکی، 10 منطقه از 22 منطقه در شهر بزرگ تهران آسیب پذیری بالاتری نسبت به سایر مناطق در صورت زلزله احتمالی دارند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۱۲ - ۰۸:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی گفت: شهر تهران برای توسعه شناخت زلزله های قابل رخداد، آئین نامه ها و طراحی مقاوم در برابر زلزله و برای توسعه سامانه های هشدار پیش هنگام زلزله و سامانه پاسخ سریع و تخمین خسارت آن به ایستگاه های شتابنگاری نیاز دارد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۰۹:۳۹   + ۵ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی گفت: کلانشهر تهران به طور فزاینده ای در معرض طیف گسترده ای از مخاطرات طبیعی از جمله زلزله قرار دارد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۱/۰۷ - ۰۹:۰۹   + ۷ سایت دیگر  
رئیس سابق مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به آخرین آمار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی گفت: ایران در سال 99 به تعداد 11هزار و 94 بار لرزید.
مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی   ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ - ۲۲:۵۳    
به دنبال رخداد زلزله 6/5 ریشتر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد، تیم تخصصی بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با حضور در مناطق زلزله زده، ارزیابی های جامع میدانی را در این شهر و پیرامون آن به عمل آوردند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ - ۰۸:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی با بیان اینکه سازمان های محلی نقش مهمی در مدیریت سوانح دارند، گفت: باید اطلاعات مربوط به ریسک حوادث و سوانح در دسترس این سازمان ها باشد تا آنها بتوانند از چنین اطلاعاتی استفاده کنند.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۸ - ۰۸:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی گفت: سازمان ها محلی نقش مهمی در مدیریت سوانح دارند براین اساس ضرورت دارد اطلاعات مربوط به ریسک حوادث و سوانح در دسترس این سازمان ها قرار گیرد تا بتوانند از چنین اطلاعاتی استفاده کنند.
خبرهای فوری   ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ - ۱۸:۳۰   + ۶ سایت دیگر  
به گزارش بخش حوادث سایت خبرمهم ، نقشه جهانی خطر زلزله و جایگاه ایران مهدی زارع نقشه جهانی خطر زلزله که اخیرا به عنوان نتیجه پروژه بین المللی مدل زمین لرزه جهان منتشر شده است، جایگاه منطقه و کشور ما را به خوبی از نظر خطر و ریسک زلزله در دنیا نشان می دهد ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۰۴:۱۴   + ۷ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با ارزیابی لرزه ای آسیب پذیری اتصالات رزوه ای در صنعت نیروگاهی، راهکاری را برای افزایش مقاومت لرزه ای اتصالات رزوه ای صنایع نیروگاهی و پالایشگاهی ارائه کردند.
دانا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۶:۳۳    
مدیر بخش مرکز زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در جلسه شورای برنامه ریزی گفت: حریم گسل ها دو سال قبل برای شهر یاسوج مشخص شد اما اعتبار کافی وجود نداشت.
پارسینه   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۴:۱۵   + ۲۰ سایت دیگر  
ابر رایانه سیمرغ جزو 100 ابررایانه جهان است که فناوری ساخت آن ها در انحصار چند کشور است، این پروژه در مسائلی مانند هوش مصنوعی، کلان داده ها و اینترنت اشیا کاربرد دارد و زمینه پیش بینی هوا، تحلیل زمین شناسی، زلزله شناسی و تحلیل داده های ژنتیکی را بر بستر داده فراهم می کند. ...
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۶ - ۱۱:۱۶   + ۶ سایت دیگر  
مطالعات محققان پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در زمینه خرابی های ناشی از زلزله 5.6 سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد نشان می دهد که بیشتر خسارات و خرابی ها مربوط به دیوارها و اجزای غیرسازه ای است و به اعتقاد آنها اجرای صحیح میلگرد بستر و وال پست در دیوارهای غیرسازه ای باعث بهبود ...
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۰۷:۰۷   + ۹ سایت دیگر  
مهدی زارع استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در روزنامه شرق نوشت: محدوده شمال تهران از مناطق خوش آب وهوا و البته اعیان نشین و گران قیمت و هم زمان از خطرناک ترین مناطق شهری از دید زلزله و سوانح طبیعی مانند زمین لغزش و سیلاب است.
یکتا پرس   ۱۳۹۹/۱۲/۱۱ - ۰۸:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
قدرتمندترین ابررایانه ایرانی با نام "سیمرغ" اردیبهشت سال آینده رونمایی شود. این ابررایانه، علاوه بر جنبه تحقیقاتی، پیش بینی سریع آب و هوا، تحلیل های زمین شناسی و زلزله شناسی و تحلیل های داده های ژنتیکی را بر بستر شبکه ملی اطاعات امکان پذیر می کند.
تازه ترین ها   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۰:۱۰   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، ساعت 7:11 صبح امروز زلزله ای به بزرگی 4.1 ریشتر تاجیکستان را لرزاند. مرکز زلزله شناسی تاجیکستان با اعلام این خبر اظهار داشته که بزرگی این زمین لرزه 4.1 ریشتر و در عمق 151 کیلومتری رخ داده است. ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۸:۴۱    
رییس بخش زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: پس لرزه ها در استان کهگیلویه و بویراحمد نشانه ای مثبت از عدم وقوع زلزله با بزرگی بیشتر است.
مرکز تحقیقات راه،مسکن و شهرسازی   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۲:۵۲    
تیم تخصصی بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در راستای پروژه ارزیابی شهرهای جدید کشور بر اساس ریسک چند مخاطره ای، از شهرهای جدید استان خوزستان بازدید کردند.
پانا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۹:۳۹    
تهران (پانا) - در گستره ایران زمین، گسل و خطواره های متعددی توسط مراجع مختلف جانمایی شده است که بنا به گفته کارشناسان زلزله شناسی شعاع تاثیر گسل ها و زلزله های بزرگ به مراتب بیش از 10 کیلومتری اطراف گسل ها است و اگر گسلی بزرگ زلزله ای مهیبی را موجب شود ...
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۹:۳۴   + ۱۱ سایت دیگر  
بیست و یکمین جایزه ترویج علم به استاد پژوهشگاه زلزله شناسی رسید.
دنیای معدن   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۲:۵۶   + ۴ سایت دیگر  
مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی درباره زلزله دیشب سی سنگ به #خبرآنلاین گفت: ▫️از ایستگاه شتاب نگاری سی سخت گزارش داده شده است که شتاب حداکثر در شهر سی سخت نزدیک نصف شتاب جاذبه زمین بود و این خودش نشان دهنده تکان شدیدی است که در پهنه مرکزی مردم حس کردند. ...
خبر آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۰۸:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسی می گوید احتمالا در ساعات بعدی زلزله سی سخت پیش لرزه هایی خواهد داشت. توضیحات او را در این رابطه بشنوید. منبع: خبرآنلاین
با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری، موافقت نامه بین سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و جمهوری اسلامی ایران درخصوص تاسیس مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی مدیریت خطرپذیری و تاب آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله به امضاء ...
روزنامه سپهر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۴:۰۹   + ۱۴ سایت دیگر  
سپهرغرب، گروه کار و دانش: ایستگاه لرزه نگاری جزیره خارک چهارمین ایستگاه لرزه نگاری باند پهن راه اندازی شده جدید الاحداث در سال 1399 است که توسط پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله راه اندازی شده است. ...
پانا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۰۹:۳۵    
تهران (پانا) - طبق آمار حدود 250 هزار پلاک مسکونی در بافت فرسوده تهران قرار دارد که 15 درصد از جمعیت تهران در این بافت ها زندگی می کنند. 95 درصد بافت فرسوده در مناطق 7 تا 20 قرار دارد و همچنین 85 درصد آن در جنوب خط خیابان انقلاب- آزادی، مناطق 9 تا 20 قرار دارند. ...