چهارشنبه ۰۹ فروردینساعت ۱۷:۳۳Mar 2023 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «گسل»

وزارت امور خارجه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۲۱:۵۳   + ۲۵ سایت دیگر  
آتش در خانه آتش افروزان اشغالگر افتاده است. آتش در خانه آتش افروزان اشغالگر افتاده است. تلاش نخست وزیر جنایتکار رژیم اسرائیل برای افزایش قدرت و بقای خود، یک بار دیگر گسل های داخلی جامعه صهیونیستی را با ایجاد بی سابقه ترین اعتراضات و درگیری های خیابانی میان غاصبان سرزمین ⁧ #فلسطین⁩ عیان کرد ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۱۹:۵۰   + ۱۷ سایت دیگر  
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه آتش در خانه آتش افروزان اشغالگر افتاده، گفت: تلاش نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای افزایش قدرت و بقای خود، یک بار دیگر گسل های داخلی جامعه صهیونیستی را عیان کرد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۰۵:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، در ساعت 4 و 17 دقیقه روز 6 فوریه 2023 مصادف با 17 بهمن 1401، زمینلرزه ای سهمگین و فاجعه آمیز به بزرگی 7.8 مرکز و جنوب ترکیه و شمال و غرب سوریه را به مدت 75 ثانیه لرزاند و خسارات گسترده ای به جای گذاشت. ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۰۹:۴۲   + ۳ سایت دیگر  
نتایج مطالعات محققان زلزله شناسی کشور در خصوص زلزله 5 ریشتری شمال منطقه انبارالوم استان گلستان نشان می دهد که گسل پنهان و فعال و لرزه زایی در محدوده رو مرکزی قرار دارد و نیاز است تا مورد شناسایی و بررسی دقیق قرار گیرد.
آنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۲۰:۱۴    
شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تعیین دقیق حریم گسل های شهر کرج را تصویب کرد.
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۱:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
اگر چه روند تحولات در سرزمین های اشغالی پیش از قدرت گیری مجدد بنیامین نتانیاهو دچار آشفتگی، دودستگی و گسل سیاسی - اجتماعی بی سابقه ای در تاریخ رژیم صهیونیستی بود، اما با روی کار آمدن افراطی ترین کابینه این رژیم به نظر می رسد روند تحولات به سمت ناامنی ...
جماران   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۹:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
در شب 9 جولای 1958، زمین لرزه ای در امتداد گسل Fairweather در پان هندل آلاسکا بیش از 30 میلیون متر مکعب سنگ را در ارتفاعات ساحل شمال شرقی خلیج لیتویا از جا کند. این توده سنگ از ارتفاع تقریباً 914 متری در آبهای ورودی گیلبرت فرود آمدند.
نصر نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۰:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
نصر: شماره چهارم و ویژه نامه نوروزی ماهنامه نصر آذربایجان با نگاهی ویژه به زلزله های اخیر در منطقه و وضعیت گسل تبریز منتشر شد.
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۱:۴۵   + ۱۴ سایت دیگر  
این روزها فروپاشی و جنگ داخلی به دو کلیدواژه پرتکرار بین مقامات صهیونیست پیرامون آینده این رژیم بدل شده است؛ آینده ای که تنها به فاصله چهار ماه از بازگشت بی بی به قدرت به شدت تیره و تار جلوه می کند ...
برترین ها / بهار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۹:۵۷   + ۲۲ سایت دیگر  
دانشمندان یک مدل جدید و دقیق تر برای پیش بینی زمین لرزه ها با تقلید از انتشار انرژی زمین لرزه های گذشته طراحی کرده اند.
همدان پرس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۹:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
70 دستگاه خودروی عملیاتی و کمک دار با 150 نفر روز نیروی عملیاتی آماده، تیم واکنش سریع و آنست در 19 پایگاه ثابت و سیار به مسافران نوروزی خدمات ارائه می دهند | این استان با توجه به وجود گسل های زلزله نیازمند پیش بینی مکان هایی برای اسکان اضطراری یا کمپ اسکان موقت در مواقع بروز بحران است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۶ - ۰۹:۱۷   + ۱۳ سایت دیگر  
به گفته محقق مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، زلزله خوی استان آذربایجان غربی که روز گذشته 25 اسفند ماه رخ داد، ناشی از تجمع تدریجی تنش باقیمانده است و از آنجایی که سازوکار این رخدادهای لرزه ای به سمت گسل تبریز است، هر نوع تنشی در این منطقه حتی زلزله های کمتر از 2.5 باید مورد توجه و پایش قرار گیرد.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۲۰:۰۶   + ۲ سایت دیگر  
رییس مرکز پیش بینی زلزله پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله هشدار می دهد در تهران، جمعیت دو برابر وضعیت در معرض زلزله ترکیه است. بنابراین خطر زلزله و آسیب های ناشی از آن در حالت مشابه در تهران، دو برابر آن چیزی است که در ترکیه مشاهده کردیم. ...
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۲۲:۴۰   + ۱۷ سایت دیگر  
رییس پژوهشکده سوانح طبیعی برخی از درس آموخته های زلزله ترکیه برای مدیریت بحران کشورمان را تشریح کرد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز گفت: تهیه اسناد استانی و رعایت نقشه تدقیق شده موقعیت گسل های شهر کرج در امور عمرانی، توسعه شهری و اجرای مانورهای آمادگی در برابر بروز حوادث و بحران ها ضروری است.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۰ - ۲۲:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: نزدیکی عربستان و ایران برای تیم دیپلماتیک چین نمره A را به ارمغان آورده است. این یک گام بزرگ برای کاهش تنش در بحرانی ترین خط گسل بین بزرگترین و قدرت مندترین کشورهای خلیج است و در را برای پیشرفت بیش تر برای پایان دادن به جنگ در یمن باز می کند.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۷:۴۱   + ۱ سایت دیگر  
استاد دانشکده زمین شناسی دانشگاه اصفهان گفت: زلزله های اخیر در ترکیه و سوریه، زنگ خطری بزرگ برای ایران بشمار می آید و باید با درسی که از آن می گیریم بصورت منسجم و جدی برای تهیه نقشه گسل های فعال اقدام کنیم.
پایگاه خبری گسترش نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۶ - ۱۳:۱۰    
محمد هاشمی نژاد- فعال معدنی و دانش آموخته مهندسی زمین شناسی از کشور ترکیه
سلام نو / چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۱/۱۷ - ۱۹:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
مسبب زلزله ترکیه، گسل آناتولی شرقی است و به طور کلی صفحه تکتونیکی آن جدا از منطقه آذربایجان است. بر این اساس اثری در وقوع زلزله در ایران ندارند.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۲۳:۲۰    
در جریان این زلزله، جابه جایی زمین در خط گسل درخت زیتونی را دو نیم کرده و آنها را به فاصله ی 10 متری از یکدیگر منتقل کرده است.
مرور نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۲۳:۱۲    
در زمان وقوع زلزله ترکیه، خط گسل نیمی از درخت زیتون را به فاصله 10 متر منتقل کرده است
هزار ماسوله   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۵:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
دکتر اردشیر رستمی افزود:بهترین دوران خدمت هلال احمر دوران دفاع مقدس بود که برگ طلایی و دوران طلایی را از خود بر جای گذاشت.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۰۸:۰۶   + ۹ سایت دیگر  
شهروندان 10 شهر حاتای، قهرمان ماراش، غازی آنتپ، شانلی اورفا، عثمانیه، آدانا، دیاربکر، کیلیس، مالاتیا و آدیامان ترکیه در حالی که در روز 6 فوریه 2023 میلادی مانند روزهای گذشته باید کسب و کار و روزمرگی شان را آغاز می کردند ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۰۰:۲۴    
همراهی در پروژه کشته سازی، اصرار بر واژه اعتراض و انکار اغتشاش ، نفرت پراکنی علیه مدافعان امنیت، تحریک گسل های قومیتی و القای تحقیر و خشونت سیستماتیک علیه زنان در ایران، تنها بخشی از اقدامات چند ماه اخیرِ روزنامه اصلاح طلب اعتماد است.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۴:۱۵   + ۱۷ سایت دیگر  
یک زلزله شناس ترکیه ای گفت: گسل خطرناکی زیر شهر استانبول وجود دارد که در صورت به حرکت درآمدن می تواند زلزله های قوی و ویرانگری را رقم بزند.
شفقنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۲:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا-هشدارها نسبت به وقوع زلزله ویرانگر در شهر استانبول ترکیه افزایش یافته است در همین رابطه، ناجی کورور ، کارشناس زلزله شناسی با بیان اینکه احتمال وقوع زلزله بیش از 10 ریشتری در استانبول وجود دارد، از شهردار این شهر خواست از راهکارهای عملی برای کاهش خسارت ها استفاده کند. ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۱۲:۱۰    
رئیس بخش زلزله شناسی مهندسی و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره خطر زد و بند ها در اعطا مجوز های ساخت گفت: خطر زد و بند در کشور یکی از مشکلات اصلی بخش مسکن است که تجربه نشان داده عدول از قوانین بدترین ضربه را در زلزله ها به مردم زده است.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۰۰:۱۸   + ۴ سایت دیگر  
192سال پیش، در سال1209 ه.ش برابر با 1830میلادی، آخرین زلزله مهیب تهران بر اثر حرکت گسل مشا و با بزرگی 1/ 7ریشتر، رخ داده است. بر اثر این زلزله مناطق شمیرانات و دماوند به طور کامل ویران شد و حدود 70روستا در شرق جاجرود از بین رفتند. در پایتخت حتی یک خانه از آسیب در امان نماند ...
بلاغ مازندران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۰:۴۶    
جریان نفاق و نفوذ، در جنگ نرم بر آن است تا روحیه دشمن را تقویت کرده و روحیه امت را تضعیف کند؛ از این رو شایعاتی را در میان امت پخش می کند که همانند زمین لرزه عمل کرده و گسل های اجتماعی ایجاد می کند و مردم را نسبت به هم و نیز نسبت به نظام سیاسی بی اعتماد می سازد.(احزاب، آیه 60)
صدا نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۷:۲۱   + ۸ سایت دیگر  
سه گسل فعال و بیش از 70هزار هکتار بافت ناپایدار در سطح شهر تهران نگرانی بالقوه ای برای همه ماست. به گزارش نباءخبر،شهرداری تهران گفت: سه گسل فعال و 70هزار هکتار بافت ناپایدار در سطح شهر تهران نگرانی بالقوه ای برای همه ماست. ...
رکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۲:۲۲   + ۱۶ سایت دیگر  
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: شهر تهران به عنوان پایتخت در یک بافت گسل خیز قرار دارد و به همین جهت باید به این مسأله توجه شود.
ملت بیدار آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۱:۳۴   + ۲۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: شهر تهران به عنوان پایتخت در یک بافت گسل خیز قرار دارد و به همین جهت باید به این مسأله توجه شود.
پانا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۰:۴۴   + ۹ سایت دیگر  
تهران (پانا) _ شهردار تهران با پرداختن به شرایط جغرافیایی پایتخت گفت: 21 دستگاه امروز در کنار هم با 19 کارکرد مختلف در 11 نقطه و 7 منطقه مختلف شهرداری فعال هستند تا تمرین امداد هوایی را که قطعا در مخاطرات از عوامل موثر بر سرعت امداد و نجات است، صورت دهند. ...
همشهری   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۰:۳۴   + ۳۵ سایت دیگر  
شهردار تهران با پرداختن به شرایط جغرافیایی پایتخت گفت: سه گسل فعال و بیش از 12 هزار هکتار بافت ناپایدار در سطح شهر تهران نگرانی بالقوه ای برای همه ما ایجاد کرده است.
تهران نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۹:۵۲    
شهردار تهران در سومین تمرین مشترک امداد هوایی کلانشهر تهران با سناریوی بحران زلزله گفت: تهران 3 گسل بزرگ و 12 هزار هکتار بافت ناپایدار دارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۰۹:۲۶   + ۵۰ سایت دیگر  
شهرداری تهران گفت: سه گسل فعال و 12هزار هکتار بافت ناپایدار در سطح شهر تهران نگرانی بالقوه ای برای همه ماست.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۲۳:۰۰   + ۱۳ سایت دیگر  
فرماندار مشگین شهر با اشاره به وقوع هفت فقره زمین لرزه با بزرگی با 2.9 تا 3.1 ریشتری در این شهرستان در شب گذشته اظهار کرد: شایعات درباره فعال شدن گسل تالش و تبریز بی اساس بوده و واقعیت ندارد. ...
عصر تبریز   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۲:۰۲    
رییس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی شمالغرب کشور می گوید: شهرک های هایی که اخیرا ساخته شده اند موجب خواهد شد که در 10 سال آینده 55 درصد این کلانشهر روی گسل تبریز واقع شود.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۲۳:۵۱    
بیش از 53 مخاطره طبیعی ایران را تهدید می کند که 14 مورد آن ها جدی است!
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۵:۰۶    
زمین شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه گفت: شهرستان خوی روی گسل فعال قرار گرفته و هیچ ارتباطی بین خشک شدن دریاچه ارومیه و برداشت آب های زیرزمینی با زمین لرزه خوی وجود ندارد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۴:۲۷   + ۵ سایت دیگر  
معاون دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی گفت:93 درصد خاک ایران روی گسل هایی است که قدرت بیش از 6 ریشتر زلزله را دارند.
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۳:۰۸    
هران شهری است که پیرامون آن گسل های شناخته شده زیادی کشیده شده است. از سال 1175 شمسی که آغامحمدخان قاجار این منطقه را پایتخت اعلام کرد تنها حوالی ری بود، ولی امروزه این شهر تا کوه های توچال پیش رفته است ...
عصر ایران   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۰۸:۳۲   + ۱۱ سایت دیگر  
یکی دیگر از عواملی که ممکن است باعث ایجاد زلزله شود، ساخت آسمان خراش ها است. به عنوان مثال پس از ساخت برج تایپیه 101 در تایوان، دو زلزله این منطقه را لرزاند. زمین شناسان تایوانی احتمال می دهند که شاید این آسمان خراش 700 هزار تنی، باعث باز شدن یک گسل قدیمی شده باشد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۸ - ۱۷:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
با توجه به شکست پروژه آشوب در ماه های گذشته، دشمن در پی آن است تا به طرق مختلف، گسل های مختلف را در کشور فعال کند. یکی از سرفصل های عملیات رسانه ای دشمن در این خصوص و در این مقطع، نفرت پراکنی علیه اقشار مذهبی و القای ظلم به زنان توسط این بخش از جامعه است.
هفته نامه وقایع استان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۸ - ۱۲:۱۱   + ۴ سایت دیگر  
رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی رئیس سازمان نظام مهندسی استان مرکزی گفت: در حال حاضر کیفیت ساخت و ساز در استان مرکزی در مقایسه با دیگر استان ها شرایط بهتری دارد. ...
نصر نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۲۲:۰۱    
نصر: مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان شرقی گفت: دو هزار هکتار سکونتگاه غیر رسمی و بافت حاشیه نشین در تبریز وجود دارد که جمعیت ساکن در این مناطق بالغ بر نیمی از جمعیت تبریز است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۷:۱۹    
چندی پیش در سلسله گزارش هایی به مساله ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه گسل سبزپوشان و ارتفاعات برف فروشان ورود کرده و از تداوم ساختمان سازی روی رسوبات و خاک ضعیف آن محدوده انتقاد کردیم که اندکی بعدتر حادثه تلخ زلزله ویرانگر ترکیه به همه ما فهماند که خطر برای همه ما جدی است و خشم طبیعت نیز لزوم ساخت ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۷:۱۴   + ۲ سایت دیگر  
نتایج تحقیقات میدانی در زمینه رخدادهای لرزه ای شدید از 2 میلیون سال گذشته تاکنون نشان می دهد که یکی از دلایل آن حرکت صفحه خزری به سمت ایران مرکزی است.
پارسینه   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۶:۴۴   + ۷۴ سایت دیگر  
علی نصیری در این باره اظهار کرد: سومین تمرین امداد هوایی در کلانشهر تهران در زمان بحران با هدف ارتقاء سطح آمادگی و هماهنگی ارکان سیستم مدیریت بحران کلانشهر تهران روز پنج شنبه - 11 اسفندماه با مشارکت بیش از 15 سازمان و نهاد تخصصی در 22 نقطه تهران برگزار می شود. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۴:۲۳   + ۲۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از برگزاری تمرین امداد هوایی براساس یک زلزله فرضی 7 ریشتر در گسل شمال تهران خبر داد.