یکشنبه ۰۴ آبانساعت ۰۶:۲۰Oct 2020 25

جدیدترین‌های «فمینیسم»

شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۱:۳۷    
جریان فمینیسم در هالیوود چنان به ابتذال کشیده شده است که قهرمانان مرد سال های اخیر به تدریج جای خود را به نمونه زنانه می دهند، گاهی بدون هیچ منطق و تناسب جنسیتی!
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۲۱:۰۷    
نگاه ابزاری به اسلام و تعلقات معناییِ زنان ایرانی، از متعارف ترین حربه هایی است که فعالان فمینیستی در سالیان اخیر با بهره گیری از آنها به تغییرات هویتی زنان دل بسته و تا حدی موفق شده اند ...
سینما پرس   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۱۱:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
سینماپرس: فیلم سینمایی روزهای نارنجی یک ماراتن ده روزه نمایش برای تصویرسازی از مانیفست فمینیسم مبتنی بر آموزه های موج سوم (Third-wave feminism) است؛ مانیفستی رقیق شده که بازیگری همچون هدیه تهرانی به عنوان پرسوناژی فرورفته در نقش مده آ (Medea) آن هم در مُدل ایرانی ...
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۷/۱۹ - ۱۵:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
آیا برداشتن موانع دینی و تاریخی در حقوق زنان، با اصلاح و بازبینی در متن و فقه و فتوی، قابل حل است یا اینکه کاری فراتر از آن می طلبد؟
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۰۷/۰۳ - ۲۱:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
آرش نراقی دانش آموختهٔ فلسفه و نواندیش دینی در یادداشتی زیر عنوانِ دربارهٔ زنانی که شریک نظام مردسالارند چند نکته را دربارهٔ نقش زنان در شکل بخشی و تداوم ساختارهای تبعیض آمیز برمی شمرد و در پایان نتیجه می گیرد که تغییر و اصلاح نظام تبعیض مردسالار مستلزم مشارکت فعالانهٔ مردان و زنان است و در این راه ...
سینما پرس   ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۱۳:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
سینماپرس: اثر سخیفی همچون فیلم سینمایی عصر جمعه با گذشت بیش از 15 سال از تولید خود، همچنان اثری هنجارشکن در فضای اجتماعی ایران تلقی می شود. اثری که سوای نظر از آنکه جیغ بلند فمینیسم ها را سبد محصولات سینمایی جمهوری اسلامی جای می دهد ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۰۶:۰۵    
نظریه فمینیسم آمد و گفت زن ها باید آزاد باشند. آزادی می خواهند. می خواستند، ولی آنچه می خواستند مشتی آزادی کذب بود که به اسم آزادی بیشتر در بند اسارت مردان درمی آمدند.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ - ۰۰:۰۵    
دنیای اقتصاد : سیمون دوبووار نویسنده و فعال اجتماعی یکی از زنان تاثیرگذار قرن بیستم است که آثاری همچون جنس دوم ، میهمان ، خون دیگران ، همه می میرند ، خاطرات یک دختر مطیع ، مرگی بسیار آرام ، کهنسالی و مراسم وداع را نوشت که در ایران هم ترجمه شده اند. از او به عنوان مادر فمینیسم در جهان نام می برند ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ۱۱:۰۷    
طی روز های اخیر ماجرای جنجالی تجاوز سریالی ک. ا به دختران دانشجو در فضای مجازی بسیار داغ شده است و این فضای ملتهب زمینه جولان برخی مدعیان حقوق زنان در این موضوع را هموار کرده است.
رسا   ۱۳۹۹/۰۶/۰۲ - ۱۰:۴۱    
اصفهان رییس مؤسسه فتوح اندیشه گفت: اسلام ملاک را جنسیت نمی داند بلکه اصل موضوعه در اسلام تقوا است، نگاه فمینیستی حاصل مادی گرایی است.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۵/۰۶ - ۱۷:۴۹   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ معاون ترویج و همکاری های علمی پژوهشکده زن و خانواده به بررسی گره ها در منازعات چندفرهنگی گرایی و فمینیسم با تأکید بر زن مسلمان پرداخته و از دشواری تحقق عملی برابری و آزادی به عنوان ارزشهای اصلی لیبرالیسم سخن گفت.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۵/۰۴ - ۱۴:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/ سلسله وبینارهای تخصصی بررسی فمینیسم در ایران و جهان؛ از مبانی تا جریان شناسی برگزار می شود
روزنامه اصفهان زیبا   ۱۳۹۹/۰۵/۰۲ - ۰۰:۴۷    
پرنیان رحیمی / فعال مدنی ساختارهای جهان امروز ما، پیوندی عمیق با نظام سرمایه داری دارد. این پیوند را در بازارهای اقتصادی می توان به روشنی دید. در بسترهای اجتماعی، فرهنگی، هنری و ... نیز گرچه نمی توان به شکل مستقیمی حضور این ساختار را دنبال کرد، اما به شکل غیرمستقیم اثر خود را بر جای می گذارد ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۸ - ۱۳:۲۲    
حجت الاسلام دعایی گفت: برخی مسؤولان حوزه زنان و خانواده عناصر فمینیسم غرب گرای دارای کدهای نفوذی و امنیتی بوده که بعضا مدافع و مروج بی حیایی و بی عفتی در کشور هستند.
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۳:۴۵    
حجت الاسلام تکمیلی گفت: جنبش فمینیسم به بهانه دفاع از حقوق زن اقداماتی انجام داد که اگر به نتیجه آن اقدامات نگاه کنیم می بینیم درست مقابل مقوله دفاع زنان قرار دارد.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۰۰:۲۷   + ۳ سایت دیگر  
حوزه/رئیس پژوهشکده زن و خانواده با اشاره به اینکه فمینیسم سایبر را هیچکس ها اداره می کنند گفت: تا زمان انقلاب این جنبش های بدون سر می تواند کمک کننده باشد اما هنگام تاسیس این جنبش های بدون نشان به کار نمی آید و نیاز به تشکل وجود دارد.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۱:۲۸   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس پژوهشکده زن و خانواده گفت: تشکل های فمینیست ها چه اسلامی و سکولار بیشتر اقشار تحصیل کرده را تا سال 85 مخاطب قرار می دهند اما از سال 85 که وارد سبک جدیدی از فعالیت فمینیستی به نام فمینیسم کمپینی و شبکه ای شدیم دیگر مخاطب عموم زنان است.
سینما پرس   ۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۱۲:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
سینماپرس: فیلم سینمایی یلدا را می توان از جمله آثار و تولیدات ضد ضد قصاص در سال های اخیر قلمداد نمود.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۴/۱۵ - ۰۱:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس پژوهشکده زن و خانواده گفت: فعالیتی که جریان های فمنیستی در روایت گری از انقلاب و جریان زنان بعد از انقلاب و حتی از مشروطه انجام داده اند خیلی مهم است گویا دارند تاریخ را فمینیستی بازسازی می کنند و در نقطه مقابلش خلأ روایت گری در بین نیروهای انقلابی است.
شعار سال   ۱۳۹۹/۰۳/۲۵ - ۱۱:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
فمنیسم عربی از کجا آغاز شد و چه تحولاتی رو در جهان عرب ایجاد کرد را در متن پیش رو مطالعه می کنید.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۳/۲۰ - ۱۳:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
کنفرانس بین المللی سوسیالیسم و فلسفه مارس 2022 در مادرید، اسپانیا برگزار می شود به گزارش شیعه پرس، کنفرانس بین المللی سوسیالیسم و فلسفه در روزهای 25 و 26 مارس 2022 در مادرید، اسپانیا برگزار می شود ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۳۹۹/۰۳/۱۷ - ۱۶:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
در سالروز تولد شانتال آکرمن، سایت سینمایی کایه دو فمینیسم با تمرکز بر مقالات و تحلیل های سینمایی پیرامون مباحث فمینیسم و زنان کارش را آغاز کرده است.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۰۹:۴۰    
حوزه/حجت الاسلام مهدوی نژاد در سلسله نشست های هفتگی جایگاه زن در اسلام، تفاوت های نگاه جنسیتی فرهنگ غرب به زنان و نیز نگاه کرامت و انسانی زن در اسلام را تشریح کرد.
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ - ۱۸:۰۰    
خانم ابراهیم آبادی گفت: اگر رومینا اشرفی قصد ازدواج در این سن را داشت، جریان های فمینیست فریاد کودک همسری بلند می کردند.
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۰۹ - ۰۱:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
ترویج خشونت با سیاست گذاری کدام نهاد در کشور می تواند طراحی شود و از کنار ترویج سند 2030 و پیوست رسانه ای آن به تئوریزه کردن خشونت بپردازند.
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۰۰:۳۱    
دنیای اقتصاد : دوشنبه ای که گذشت روز پیروزی جاسیندا آردن نخست وزیر نیوزیلند بود. او گفت: از تلاش های ملت تشکر می کنم. نیوزیلند تا حد زیادی موفق شده است تا اهداف جاه طلبانه خود را برای ریشه کن کردن، نه فقط کنترل کردن کووید-19 محقق کند ...
جامعه الزهرا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۹ - ۱۰:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد در نشست علمی نقش کنشگران فمینیسم بر وضعیت حجاب در ایران به سیر تاریخی وضعیت حجاب در دوران انقلاب اسلامی پرداخت.
آنا   ۱۳۹۹/۰۲/۱۸ - ۱۷:۵۴   + ۹ سایت دیگر  
نرگس آبیار کارگردان سینما گفت: تطبیقی با تعاریفی که از فمینیسم می شود، ندارم. ولی درباره عدالت جنسیتی برخی مفاهیم آن قدر روشن هستند که نیاز به توضیح ندارند.
ایلنا   ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ - ۱۱:۱۹    
کتاب فمینیسم و مردان با نگاهی به مساله فمینیسم، نگرش ها و جنبه های اجتماعی آن، از سوی انتشارات چترنگ منتشر شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۱۵ - ۱۰:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
کنفرانس بین المللی فلسفه و دین در فرهنگ های مختلف آوریل ، 2022 در دبی، امارات متحده عربی برگزار می شود. به گزارش خبرنگارمهر ، کنفرانس بین المللی فلسفه و دین در فرهنگ های مختلف در روزهای 4 و 5 آوریل، 2022 در دبی، امارات متحده عربی برگزار می شود. ...
شوشان   ۱۳۹۹/۰۲/۱۲ - ۱۹:۵۷    
شوشان - ابوالفضل بابادی شوراب / دوستدار مردم ایران : قبل از آنکه به بحث اصلی یادداشت برویم بایستی به معرفی سه واژه گلوبالیسم، فمینیسم و آنارشیسم مردانه پرداخت. ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۰۲/۰۷ - ۰۰:۱۸    
دنیای اقتصاد : فمینیسم و مردان اثر نیکی وندرگاگ با ترجمه ایمان سلطانی نسب در نشر چترنگ منتشر شد. این کتاب که با رویکرد روانشناسی اجتماعی به رویدادهای تاریخ معاصر نگاه کرده است، به بررسی هم سویی میان جنبش های فمینیستی از یکسو و جنبش هایی برابری خواهانه مردان می پردازد.
برترین ها   ۱۳۹۹/۰۲/۰۲ - ۰۱:۳۲    
برترین ها: احمدرضا کاظمی، طنزپرداز جوان این بار برای شوخی سراغ لایو حسن آقامیری و احلام رفته است. او در این برنامه طنازانه، فمینیسم پنهان در تماس اینستاگرامی دو چهره را بررسی می کند و به شما می گوید که آنها چطور با یک نقشه پیچیده سیاهی و ناامیدی را تبلیغ می کنند. تماشا کنید.
حوزه   ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۰:۳۷    
حوزه/ بدیهی است نگاه متعالی نویسندۀ این اثر به مقولۀ هویت و ماهیت زنان در اسلام و نیز تبیین احترام و کرامت بانوان در اسلام در عصر و زمانۀ سیطرۀ بی حد و حصر فمینیسم در جوامع بشری ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ - ۰۰:۰۲    
اولین شماره روزنامه تجدد 19 اسفند 1295 شیخ محمد خیابانی روزنامه ای به نام تجدد در تبریز انتشار داد.تقی رفعت سردبیر این روزنامه بود و برای اولین بار واژه فمینیسم در ادبیات فارسی (در سال 1299 خورشیدی) در این روزنامه استفاده شد ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۸/۱۲/۱۸ - ۱۳:۳۳   + ۳ سایت دیگر  
فمینیسم در ایران به مثابه یک نظریه بومی و تولد یافته در لایه های معرفتی فرهنگ جامعه ایرانی نبوده و در قالب یک نظریه وارداتی و با انگیزه های غیرمعرفتی در ایران حضور یافته است.
دین آنلاین   ۱۳۹۸/۱۲/۱۸ - ۰۱:۲۹    
فاطمه مرنیسی از جمله نویسندگانی بود که به فمینیسم اسلامی می اندیشید. معتقد بود که نگاهی مردسالار بر جوامع اسلامی حاکم است. پروژه او نقادی عقل مردانه در جهان عرب بود و کوشید تا این رویکرد را به پیش بَرَد ...
دین آنلاین   ۱۳۹۸/۱۲/۱۸ - ۰۱:۲۹    
کمی تا بهار 1990 باقی مانده بود، فاطمه مرنیسی در یک کنفرانس دانشگاهی در لندن سخنرانی داشت، سخنانش و اندیشه اش نشان می داد از تمام سرها سر است، توجه همه را به خود جلب کرده بود، بسیار زیبا بود و بسیار باهوش ...
ایرنا   ۱۳۹۸/۱۲/۱۰ - ۱۱:۰۷    
تهران- ایرنا- فاطمه مرنیسی نویسنده و جامعه شناس ممتاز مراکشی و نامی آشنا در جهان روشنفکری عرب، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا است. او یکی از اثرگذارترین زنانی بود که توانست جنبش زنان مسلمان را تحت تاثیر قرار دهد و اینگونه وی را پایه گذار فمینیسم می خوانند.
ایبنا   ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۱۲:۰۵    
کتاب گفتگوی میان فمینیسم و اسلام با عنوان فرعی تحلیل و نقد مبانی معرفتی فمینیسم اسلامی نوشته محسن بدره ازسوی نشر آرما در اصفهان منتشر شد.
ایکنا   ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۴:۴۵    
شصت و چهارمین شماره فصلنامه علمی ترویجی سفینه مشتمل بر 9 مقاله از جمله معناشناسی حجاب در قرآن تحلیل انتقادی نظریه فمینیسم قرآنی مارگوت بدران در دائرةالمعارف قرآن منتشر شد.
جامعه سینما   ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۰:۲۰    
برای جامعه سینما:امین احمدی/فمینیسم در ایران در سالهای پس از اتمام جنگ و به ویژه از دوم خرداد هفتاد و شش به بعد خود را در اذهان و افواه عامه و خاص مطرح نموده و تاثیرات آن قابل بررسی و شناخت است گرچه هنوز این گزاره “فمینیسم یعنی جنبشی علیه و ضد جنس مرد ...
سینما پرس   ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۳:۰۰    
سینماپرس: فیلم سینمایی آتابای خواسته است فضای فیلم های نوری بیلگه جیران کارگردان ترکیه ای را تکرار کند و یک نگرش کلی و البته جشنواره پسند ارایه دهد نسبت به موضوع انسانیت، خشونت و مرد گرایی و فمینیسم و...؛ فیلمی که موضوعش زن و افسردگی و مرد و بی خردی است.
مشرق نیوز   ۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۸:۳۸   + ۴ سایت دیگر  
کارگردان، عمداً فیلم را به زبان آذری ساخته تا عقاید فمینیستی خودش را در آن خطۀ مردسالار ترویج کند. وگرنه اقتضای قصه به جغرافیای آذربایجان ربطی ندارد.