سه شنبه ۱۶ خردادساعت ۱۹:۵۳Jun 2023 6
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فمینیسم»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۱ - ۰۹:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
در نبرد تمدنی حیطه خانواده، پاشیدگی وظایف و کارویژه زن و مرد، یکی از چالش های اساسی است. برخی نحله ها در گفتمان فمینیسم سعی دارند بانوان را نسبت به کارکرد و مسؤولیت های خانوادگی دلسرد کنند تا به این ترتیب زن و مرد در کانون خانواده، گرفتار تعارض نقش شوند.
جامعه الزهرا   ۱۴۰۲/۰۲/۲۸ - ۱۷:۲۰   + ۴ سایت دیگر  
حکیم زاده با اشاره به حقوق و ارزش های زن و مرد از منظر اسلام، مبانی اسلام و فمینیست را در نگرش به شخصیت زن تبیین کرد.
جام جم   ۱۴۰۲/۰۲/۲۴ - ۰۹:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
در این معادله، غرب نسخه ایده آل گرایانه فمینیست های افراطی را برای کشورهای مسلمان و غیرغربی و نسخه ضعیف شده و حداقلی آن را برای شهروندان خود ترویج می کند! همان گونه که مشاهده می شود، دستگاه های فکری غرب نسبت به فمینیسم نیز نگاه ابزاری و گزینشی دارند ...
تیتر ۱   ۱۴۰۲/۰۲/۱۱ - ۱۴:۱۴    
پرچمداران فمینیسم به بهانه احقاق حق زنان، هویت و شخصیت زن را با اسارت در هوس های حیوانی آلوده کردند. بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
جهان نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۰۹ - ۱۵:۴۹    
سیمون دوبووار نویسنده، فیلسوف و فمینیست فرانسوی است که در عرصه سیاست همواره نقشی فعال داشت و یکی از برجسته ترین چهره های روشنفکری سدة بیستم به شمار می آید. بعد از جنبش دانشجویی کارگری مه 1968 او را مادر معنوی فمینیسم لقب دادند.
تیتر ۱   ۱۴۰۲/۰۱/۲۸ - ۲۱:۴۱    
یکی از منتقدین اندیشه فمینیسم این پیام را به زنان می دهد: اکنون شما آزاد و برابر هستید، ولی هیچ وقت بدبخت تر از این نبوده اید! بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - ۱۶:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
از آنجا که مسائل مربوط به زنان از مسائل حساس جامعه محسوب می شود، جرح و تعدیل های زیادی روی لایحه ارتقای امنیت زنان صورت گرفت و همین حساسیت باعث شد 3 دولت عوض شود اما لایحه مربوط به حمایت از زنان که حتی طی این سال ها نام ثابتی هم نداشت و مرتب اسم عوض می کرد، رنگ تصویب و اجرا به خود نبیند.
بلاغ مازندران   ۱۴۰۲/۰۱/۱۸ - ۰۲:۵۲    
اندیشه غرب مدرن بر مبنای اومانیسم، سابجکتیویسم و سکولاریسم است؛ یعنی اصالت انسان، اصالت عقل خودبنیاد و اصالت دنیا. در این سه اصل، اصالت انسان، جوهر مدرنیته به شمار می آید؛ آن هم در ساحت های حیوانیت، شهوت و غضب که نماینده آن انسانی است که در هالیوود به نمایش درآمده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۲/۰۱/۰۱ - ۱۲:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
یک استاد دانشگاه می گوید تصویر فمینیسم سینمایی ما کور و عصبی است و به هیچ کدام از گرایش های این جنبش شباهت ندارد و فاقد شناسنامه است. اما این موضوع نباید باعث شود که به دنبال محتواسازی بدون توجه به جنبه های هنری و جذاب سینمایی برویم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۱۴:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
پایسابل والرو، روزنامه نگار اسپانیایی و فعال حقوق زنان گفت: فمینیسم یک فرقه و یک ایدئولوژی سکولار است. فمینیست ها نقشه های بیولوژیکی و اجتماعی را آشفته می کنند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۵:۵۲   + ۳ سایت دیگر  
وبینار تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه زنان و نقدی بر فمینیسم غربی 16 اسفندماه در اسپانیا برگزار می شود.
عصر ایران   ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ - ۱۵:۴۶    
مفهوم جنسیت گرایی (یا جنسیت زدگی) فقط زنان را از چنگ مردسالاری رها نمی کند بلکه مردان را هم از زیر بار وظایفی که فرهنگ مردسالار برای آن ها تعریف کرده، خلاص می کند. مثلا این ایده که پول زن برای زن است و پول مرد برای زن و مرد ، ایده ای برآمده از نگاه جنسیت گرایانه است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۱۴:۳۲    
نشست علمی جنبش های اجتماعی زنان و نقد و بررسی فمینیسم به همت مرکز نوآوری بین المللی یاس و دپارتمان زنان دانشگاه بین المللی اهل بیت(ع) برگزار می شود.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۲۲ - ۲۳:۰۲    
به همراه نگاهی به تاریخچه ی فمینیسم یا جنبش زنان در ایران و جهان در گفت و گو با علیرضا بابایی شنبه ( 22 بهمن 1401)
فرادید   ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۱۵:۲۲    
در مگان به طرز رندانه ای روی موضوع حساسیت برانگیز زنانگی مسموم دست گذاشته شده، یعنی همان چیزی که باعث شده در دنیای مدرن خیلی ها نسبت به خوانش های افراطی از فمینیسم هراس داشته باشند و جرات هم نکنند که درباره اش حرف بزنند ...
کیهان   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۱۹:۰۲    
یکی از نکات مهمی که در سخنرانی رهبر انقلاب در دیدار اخیر با بانوان به آن اشاره شد، این بود که باید به نظام خانواده و جایگاه زن براساس نظریه زوجیّت نگاه کرد. تعبیر حضرت آیت الله خامنه ای این بود که تشکیل خانواده بر مبنای یک قانون عام در آفرینش یعنی قانون زوجیّت، استوار است ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۰۹:۰۵   + ۶ سایت دیگر  
اسلام می گوید تشکیل خانواده بر مبنای قانون زوجیّت است و زوجیّت، تلائم، سازگاری، محبت، مودّت و سکونت عامل حرکت و حیات طیبه است. خانواده سلول تشکیل جامعه است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۰۳:۰۷    
روز هایی که بر ما می گذرد، تداعی گر سالروز اجرای فرمان کشف حجاب رضاخانی است. به همین مناسبت و در مقال پی آمده، تجربه تاریخی فمینیسم در غرب و کشف حجاب در ایران، به گونه ای توأمان مورد بررسی قرار گرفته اند. امید آنکه علاقه مندان را مفید و مقبول آید.
گلستان ما   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۱:۱۵    
زن مسلمان ایرانی، الگویی مانند فاطمهٔ زهرا سلام الله علیها دارد که معنویت و عبودیت را با علم و سخنوری، خانه داری و همسرداری را با فعالیت های اجتماعی و حیا و حجاب بی نظیر خود را با مجاهدت و روشنگری، جمع کرد و مغالطهٔ "ناسازگاری حقوق دینی زن با آزادی و حقوق انسانی زن" را برای همیشه پاسخ داد.
برترین ها / عرشه آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۱۹ - ۲۳:۵۸   + ۱۱ سایت دیگر  
از همان روزی که دیکتاتور سفّاک و بی خِرد، پهلوی اول به زور سرنیزه، چادر از سر بانوان این سرزمین کشید تا همین اغتشاشات اخیر که به بهانه حمایت از زنان ایران و با شعار ناراست زن- زندگی- آزادی صورت گرفت، دست دسیسه گر و خونریز دشمنان این مرز و بوم سرمایه گذار، طراح و صحنه گردان حوادث بوده است.
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۲۰:۳۲    
شهراد شاهرخی طهرانی، تحلیلگر مسائل اجتماعی: متأسفانه جریانی در جامعه به راه افتاده است (که البته سال هاست که این جریان فکری در جوامع و نظام اجتماعی خانواده نفوذ کرده است)که این جریان به توده های فکری غربی بر می گردد و اساس خانواده و بنیان نظام اجتماعی را هدف قرار داده است و باعث بر هم زدن نظام ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۰/۱۰ - ۲۲:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
متأسفانه جریانی به راه افتاده است که اساس خانواده و بنیان نظام اجتماعی را هدف قرار داده است و باعث بر هم زدن نظام خانواده و مهم تر از آن باعث از بین رفتن اصول اخلاقی در جامعه می شود. فمینیسم امروزه به دفاع از حقوق اساسی زنان براساس آرمان برابری طلبی اطلاق می شود.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۰/۱۰ - ۲۱:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
حوزه/ در کرسی آزاداندیشی سکولار و فمینیسم حجاب اختیاری و ممنوعیت حجاب؟ مطرح شد: اگر زنان و دختران ایرانی باور کنند که در سایه احکام و قوانین اسلامی می توانند شخصیت انسانی، حقوق فردی و جایگاه اجتماعی شایسته خود را بازیابند و هویت از دست رفته خود را پیدا کنند، هرگز به بدحجابی ...
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۱۰:۴۶   + ۱ سایت دیگر  
فمینیسم رادیکال، روابط بین الملل را همانند سایر حوزه های شناخت علمی تحت نفود و سلطه جهان بینی و اندیشه ای مردمدارانه می داند.
افکار نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۰۴ - ۰۸:۱۳   + ۷ سایت دیگر  
با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در جهانی که دین را مرده می پنداشتند، اسلام دوباره جوانه زد. مسلمانان در گوشه جهان امید گرفتند و در اندک زمانی، اسلام به سریع ترین دین در حال رشد تبدیل شد. در این میان آنچه بیش از همه عجیب بود روند پرشتاب اسلام آوری زنان غربی، زنان خسته از فمینیسم و مدرنیسم بود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۹/۲۰ - ۰۹:۵۱   + ۴ سایت دیگر  
شبکه مخفی زنان گذار جامعه زنان را از حالت سنت به مدرنیته به تصویر می کشد، البته تصویری همیشه مخدوش. این سریال ها اغلب دست به گریبان مسئله فمینیسم می شوند. فمینیسمی که می خواهد از بیرون یک جامعه سنتی را هدایت کند و به مردم مانند یک بیگانه نگاه کند.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۸/۲۸ - ۱۰:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ نشست علمی با موضوع واکاوی مبانی فکری روانی، شعار زن، زندگی، آزادی و نقد آن ، با سخنرانی مریم پناهی در مدرسه علمیه خواهران الزهراء (س) زرین شهر برگزار شد.
روزنامه سراسری سایه   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۰۷:۰۹    
جولی بیندل ؛ روزنامه نگار، نویسنده و فعال فمینیست؛ مؤلف کتاب فمینیسم برای زنان: راه واقعی رهایی که در می 2021 منتشر شد؛ نگاهی دارد به پدیده زن کشی با برچسب قتل ناموسی که به تاریخِ 21 اکتبر 2022 در Al Jazeera منتشر شده است. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۹ - ۱۱:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
نویسنده کتاب فمینیسم و خانواده در نشست معرفی و نقد و بررسی این کتاب گفت: افول و تزلزل جایگاه خانواده، اهمیت و ضرورت پرداختن به موضوع فمینیسم را نشان می دهد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۱۷:۱۲    
نویسنده کتاب فمینیسم و خانواده با اشاره به آمار تکان دهنده طلاق در کشور، بیان کرد: خانواده امروز ایرانی با تزلزل و مشکلات جدی روبه روست و در کنار مشکلات اقتصادی، عدم شناخت صحیح از جنسیت، نشناختن مسئولیت و نیز رواج سبک زندگی غربی از عوامل افزایش طلاق بوده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۱۶:۰۹    
متینه السادات موسوی، پژوهشگر فمینیسم اسلامی، گفت: 25 آیه در قرآن درباره بحث برتری مردان بر زنان مانند تعدد زوجات، شهادتین و ارث وجود دارد، ولی با بررسی به این نتیجه رسیدم که تفاسیر طوری انجام شده است که گویی مردان تنها جنس برتر هستند.
ایمنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۸ - ۱۴:۲۴    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: فمینیست ها دیدگاه هایی درباره نهاد خانواده دارند و فرودستی زنان در این نهاد تأثیرگذار با مطرح می کنند که در چهار بخش خانه داری، ازدواج زودهنگام، ساختار قدرت و خشونت در خانواده تقسیم بندی می شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ - ۰۸:۳۱    
ایسنا/خوزستان یک داستان نویس می گوید: وقتی از ردپای فمینیسم در آثار زنان صحبت می کنیم برخی می خواهند بار و ارزش منفی به این واژه بدهند و این نگاه کاملا نادرست است.
حوزه علمیه خواهران   ۱۴۰۱/۰۸/۰۲ - ۰۹:۳۱    
سامانه رصد هوشمند رهنما با بررسی صفحات و اشخاص تأثیرگذار در حوزه فمینیسم در شبکه های اجتماعی، رویکرد آنها را به موضوع فمینیسم با بررسی محتواهای منتشر شده از سوی این صفحات، تحلیل کرده است.
بر اساس یک باور رایج، اما بی مبنا میان متدینان و سیاستمداران ما، جنبش هایی که خواهان برابری میان حقوق زن و مرد هستند، ماهیتی غیردینی یا لائیک دارند و در سالیانی دراز، به گونه ای رفتار شده که واژه فمینیسم گویی حساسیت زا و حتی هراس آور است.
آنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۸ - ۱۵:۳۶    
مفهوم آزادی در غرب با تاثیرپذیری از تفکر منحط فمینیسم به معنای رهایی از هرگونه قید و بند و هر نوع قاعده و ضابطه ای و بدیهی است چنین برداشتی از آزادی در حقیقت گونه ای از اسارت و بردگی زن است.
صدای ایران   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۱۲:۴۸   + ۲ سایت دیگر  
صدای ایران -فمینیسم (به فرانسوی: F minisme) گستره ای از جنبش های سیاسی، ایدئولوژی ها و جنبش های اجتماعی است که به دنبال تعریف، برقراری و دستیابی به حقوق برابر جنسیتی در مسائل سیاسی، اقتصادی، شخصی و اجتماعی است ...
الف   ۱۴۰۱/۰۷/۰۸ - ۰۹:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
یکی از زنان نویسنده و فمینیست در غرب در کتاب سیاست ابدان می گوید که زنان می آموزند بدن هایشان را جمع کنند اما مردان می آموزند بدن هایشان را بر جهان بگشایند. او این وضع را نماد قدرت بیشتر مردان و تسلط مردانه می داند. ...
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۰:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
این کتاب حاوی رویکردهای متکثری به مد است. پیشگفتار کتاب دفاعیه ای است از مد که با خوانش موج سوم فمینیسم همخوانی دارد و تلاش دارد تا مزیت های مد را، که از چشم فیلسوفان دور مانده است، مطرح کند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۰۰:۲۲    
در نشست زن، خانواده و برنامه درسی نتایج دو پژوهش در خصوص محتوای درسی کتاب های دوره متوسطه مطرح و مشخص شد که 37 درصد کتاب های مقطع متوسطه اول رویکرد فمینیستی دارد.
الف   ۱۴۰۱/۰۵/۳۱ - ۱۹:۵۸   + ۱ سایت دیگر  
سیمون دوبوار، فیلسوف، نویسنده و نظریه پردازی است که طی عمر حرفه ای اش در جنبش های مختلف سیاسی و اجتماعی فعال و الهام بخش بوده است. او با آثار خود چه در حیطه ی داستان و چه در حوزه ی فلسفه و جامعه شناسی تأثیر شگرفی بر تئوری های مرتبط با انسان شناسی، فمینیسم و رسالت روشنفکری داشته است
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۶:۲۶   + ۷ سایت دیگر  
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی گفت: غرب به دنبال پمپاژ ناامیدی و تضعیف اراده زن و مرد ایرانی است و برای اینکه بتواند بستر جنگ نظامی را فراهم کند از ابزار رسانه استفاده سو می کند، همانطور که از زن به عنوان فمینیسم استفاده ابزاری می کند.
دیپلماسی ایرانی   ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ - ۱۲:۱۳    
شاید کمی غریب باشد که چون منی به جای کتاب های قطور علمایی به فیلم و رمان ارجاع دهم. از آن غریب تر اینکه گاهی، از جمله در همین یادداشت، به کارتون (نقاشی متحرک) هم رفرنس می دهم. ...
الف   ۱۴۰۱/۰۵/۱۰ - ۰۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
فمینیسم با اقتصادی کردنِ پیوند ازدواج(تأکید بر چیزهایی مانند تنصیف یا نصف کردن اموال، حقوقی کردن ازدواج و بنابراین، اخلاق زدایی از آن) سبب بی پناهی زن و سپس مرد است. ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ - ۱۷:۴۶    
گزارش کامل از گزیده خبرهای امروز تابناک با تو را با کلیک بر تیتر آن بخوانید سیگار کشیدن خانم بازیگر جنجال به پا کرد! زمان طلایی برای نوشیدن آب سرگذشت نابغه ای که تشنه دانستن بود باورهای نادرست و رایج که درباره ی فمینیسم وجود دارد خوردنی های مناسب برای درمان غلظت خون بالا ...
الف   ۱۴۰۱/۰۴/۳۰ - ۰۹:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
تردیدی نیست که فمینیسم سکولار و وسیع تر از آن، "دین زدایی" از عوامل برهم خوردن تعادل در غرب و نیز جامعه ما در گذشته بوده است. حجاب زدایی نیز مقارن و سازگار با خانواده زدایی بوده است(و گاه ملازم). حجاب زدایی نیز مشابه پدرزدایی به افول یا سقوط خانواده انجامیده است ...
الف   ۱۴۰۱/۰۴/۲۶ - ۰۹:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
فمینیسم در غرب می گوید جامعه غربی بر اساس برادری شکل گرفته و خواهری را نادیده گرفته است. به بیان دقیق تر، این نگاه می گوید قرارداد اجتماعی که بر اساس آن، دولت و ملت مدرن شکل گرفته، قراردادی برادرانه و مردسالار بوده که زنان را در حوزه اجتماع(قرارداد اجتماعی) راه نداده و در عوض ...
رادیو گفت و گو   ۱۴۰۱/۰۴/۲۳ - ۱۱:۳۸   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر فاطمه محرمی مدیر و مدرس حوزه و دانشگاه و کارشناس سبک زندگی زنان با برنامه گفتگوی فرهنگی مصاحبه کرد. محرمی با تأکید بر ضرورت تبیین هویت انسانی برای افراد جامعه اعم از زن و مرد گفت ...
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۱۱:۴۷   + ۲ سایت دیگر  
ربیعی گفت: دشمن برنامه ریزی وسیعی برای فراگیری جاهلیت مدرن دارد و این یعنی اینکه غرب به دنبال حاکم شدن فمینیسم رسانه ای است.