شنبه ۰۱ اردیبهشتساعت ۱۵:۰۱Apr 2024 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «نابرابری»

دیار میرزا   ۱ ساعت پیش   + ۹ سایت دیگر  
حداقل دستمزدها، که در بیش از 90 درصد کشور های عضو سازمان بین المللی کار وجود دارد، یکی از عناصر سیاست های مقابله با فقر و کاهش نابرابری هم می تواند باشد و از سویی می تواند تلاش ها در جهت برابری دستمزد های بین زن و مرد را تسهیل کند. ...
امروزه که خیلی ها در شعار و به ظاهر دنبال ایجاد و تشکیل یک دهکده جهانی برای رسیدن به یک زندگی همسطح در همه نقاط هستند، دقیقا همان ها با داشتن حق وتو در عرصه بین الملل، بنیانگذار و موسس بی عدالتی، ظلم و نابرابری در جلسات سطح اول دنیا شده اند.
میزان   ۱۴۰۳/۰۱/۳۱ - ۱۰:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
تبعیض نژادی در مجازات اعدام در آمریکا از زمان صدور حکم تا اجرای آن در اتاق های اعدام سیاه پوستان را تحت تاثیر قرار می دهد.
مددکاران اجتماعی نقش مهمی در رفع نابرابری های اقتصادی دارند
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۳۰ - ۰۹:۱۷    
قزوین – ایرنا - بی تفاوتی اجتماعی احقاق حقوق شهروندی را تضعیف و جامعه را با انواع ناهنجاری، نابرابری و ناعدالتی رو به رو کرده و باعث شکل گیری جامعه توده ای خواهد شد.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۳/۰۱/۲۹ - ۰۰:۰۳    
تا همین اواخر بسیاری از پژوهش ها پیرامون اثرات تغییرات اقلیمی، روی همسویی این پدیده با مهاجرت افراد، نابرابری در جوامع، ناپایداری زمین و آب در اقلیم های مختلف، تولید غذا و...نظر داشتند؛ مواردی که همه به نحو مستقیم یا غیرمستقیم روی اقتصاد کشورها و کل اقتصاد جهان اثر داشتند ...
یزد فردا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۰۶:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
یزدفردا: اگر مشکلات حوزه اقتصادی را رفع نکنیم و به مشکلات مردم بی توجه بمانیم و همچنان بستر رشد فساد و رانت و تبعیض و نابرابری گسترده باشد و گرانی و تورم و بیکاری و فاصله های طبقاتی هر روز فشارش را بر گلوی اکثریت مردم بیشتر و بیشتر کند، قادر به پیروزی در این نبرد نخواهیم بود.
روز نو   ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۱۵:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
بنا به گفته پژوهشگران، ناخرسندی اجتماعی با نابرابری اقتصادی رابطه مستقیم دارد. هر قدر جامعه ای نابرابر تر باشد، مردم طبقات پایین سطح زندگی خود را با طبقات بالا مقایسه می کنند و این امر به افسردگی اجتماعی آنان دامن می زند.
آنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۶ - ۱۳:۴۰    
امکانات آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی بخش مهمی از پازل آموزشی است که باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد تا چرخ آموزش لنگ نزند. برخی از نواقص فضای آموزشی، مربوط به کمبود ها و بعضی از بخش های آن متوجه عدالت در نابرابری های آموزشی است.
انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۱۲:۰۲    
احمد میدری در روزنامه اعتماد نوشت: کتاب مبارزه با نابرابری را نشر روزنه روانه بازار کرده است. در این کتاب 29 مقاله ارایه شده در همایشی در سال 2019 گردآوری شده است، این کتاب در سال 2021 به انگلیسی و سال 1401 به فارسی منتشر شد. عنوان کامل کتاب مبارزه با نابرابری: بازنگری نقش دولت است ...
نواندیش   ۱۴۰۳/۰۱/۲۴ - ۱۸:۲۷   + ۱ سایت دیگر  
آرش ملکی در هم میهن نوشت: سازمان جهانی سلامت در آینده نزدیک رویاروی مسائلی چند خواهد بود. اثرپذیری سلامت روان از مخاصمات مسلحانه در حال گسترش در اقصی نقاط جهان، ضرورت بازاندیشی در اخلاق پزشکی به واسطه ظهور فناوری های نوین، کاهش جهانی تعداد متصدیان خدمات درمانی ...
آنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۴ - ۱۳:۱۵    
در این پژوهش مطرح می شود با شدت گرفتن بحران های محیط زیستی در جهان و دشواری و تهدید زندگی انسان ها، محیط زیست هم بیش از پیش سیاست زدایی شده و مفاهیمی هم چون بحران های اقلیمی و گرمایش جهانی، در پارادایم های علوم مسلط، به اسم رمزی برای عبور از نابرابری های انسانی تبدیل شده است.
موج   ۱۴۰۳/۰۱/۲۳ - ۲۰:۱۱   + ۷ سایت دیگر  
سرمربی تیم فوتبال استقلال تصریح کرد: امسال شرایط تیم ما چگونه است. یامگا را به آن شکل از دست دادیم. یکی از بهترین پاسورهای تیم مهدی پور را نیز از دست دادیم. کاملاً نابرابری داشتیم نسبت به مدعیان و امیدوارم مصدومیت های جزئی گریبان تیم ما را نگیرد.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۱/۲۲ - ۱۳:۱۷    
فمینیست های مارکسیست دولت مردسالار را در زمینه ای اقتصادی جا می دهند، فمینیست های رادیکال آن را در زمینۀ نابرابری جنسیتی قرار می دهند و اصرار دارند دولت اساسا نهادی با "قدرت مردانه" است.
شفقنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ - ۱۴:۰۰    
شفقنارسانه_ تحقیقات جدید موسسه رویترز به بررسی حضور زنان در سمت سردبیری ارشد در رسانه های مهم خبری در پنج قاره پرداخته است. نتایج این تحقیق نشان می دهد که تنها بیست وچهار درصد از سمت های ارشد سردبیری در اختیار زنان است ...
صمت   ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ - ۰۹:۵۷    
بیش از 90 درصد حمل ونقل کشور در حوزه جاده ای انجام می شود. حمل ونقل جاده ای نقش موثری در توسعه کشور و کاهش نابرابری اقتصادی و اجتماعی داشته و وابستگی مستقیم آن با تامین مایحتاج مردم در حمل ونقل کارآمد امری انکارناپذیر است ...
روزنامه تعادل   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۰۲:۲۲    
به اعتقاد سیرس، توسعه به معنی حذف فقر، بیکاری، و نابرابری است.
اقتصاد آنلاین / ایمنا   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۲۰:۵۰   + ۳۲ سایت دیگر  
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ارسال پیام های جداگانه خطاب به وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی، فرا رسیدن عید سعید فطر را تبریک گفت.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۱۵:۵۷   + ۱۰ سایت دیگر  
امروزه مردم برخی از کشور های آفریقایی به طور متوسط دو یا سه دهه قبل از ژاپنی ها می میرند؛ بنابراین با توجه به نابرابری هایی که در حال حاضر وجود دارد، آیا این اخلاقی است که افراد بیشتری در کشور های ثروتمندتر زندگی کنند، جایی که آن ها منابع بیشتری مصرف می کنند؟
فردا نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۰۸:۴۵    
مواجهه جریانات سنتی قدرت در اروپای واحد با بحرانهای اجتماعی و اقتصادی نشان می دهد که آنها نه تنها قدرت مدیریت بحران بر اساس رویکرد و روشی واحد را ندارند، بلکه در توصیف و ریشه یابی بحران های جاری نیز با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
روزنامه تعادل   ۱۴۰۳/۰۱/۱۸ - ۰۱:۵۲    
تجویز دخالت دولت در اقتصاد از سوی یک فیلسوف سیاسی لیبرال، در نگاه اول قابل تامل به نظر می رسد اما جان رالز (John Rawls) با طرح نظریه عدالت به مثابه انصاف کوشید تا از زاویه غیرمارکسیستی و تعریف ماموریت های تازه برای دولت، به کاهش نابرابری در نظام سرمایه داری کمک کند.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۳/۰۱/۱۶ - ۰۰:۰۷    
جویاتی گوش/ استاد اقتصاد دانشگاه امهرست در ماساچوست لزوم اصلاحات بنیادی در علم اقتصاد هرگز به این اندازه حیاتی نبوده است. بشریت با بحران های جهانی روبه روست و سلامت سیاره و مسائل زیست محیطی، چالش هایی جدی به شمار می آیند ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۳/۰۱/۱۰ - ۱۶:۰۶   + ۴ سایت دیگر  
اگر رسانه ها مستقل باشند، صدای فقرا شنیده می شود، بنابراین از این طریق نابرابری می تواند کاهش پیدا بکند. آزادی که باشد، فساد هم کاهش می یابد.
ساعت24   ۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۱۵:۳۱    
ساعت 24 - درحالی که وضعیت اقتصادایران به سوی بن بست سیاستگذاری پیش می رود و نابرابری در کشورروند فزاینده ای را تجربه می کند مدیران دولت از کارمنامه خود گزارش سفید و ناقص وسلیقه ای وقطره چکانی می دهند و برای امیدوارسازی بی پایه اعداد را پنهان می کنند.
فرارو   ۱۴۰۳/۰۱/۰۸ - ۰۲:۳۰   + ۴ سایت دیگر  
فرارو- مردخای کورتز؛ اقتصاددانی است که کار های تحقیقاتی او مشکلات مختلفی را در نظریه و سیاست اقتصادی پوشش داده است. او در زمینه نظریه رشد، نظریه بازی ها، شکل گیری باور ها و تاثیر قدرت بازار بر نابرابری و رشد مطالب زیادی نوشته و روی پروژه های مختلف سیاستگذاری کارکرده است ...
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۶:۲۶   + ۲۴ سایت دیگر  
تکان دهنده تر این است که افزایش سود بانکی، به شوک نرخ ارز و رونق بازار رباخواری منجر شد و انبوهی از پیامدهای مخرب را به دنبال افزایش خطر ورشکستگی بانکها و به هم ریختگی بازار سرمایه و بحران شدید از نظر تعمیق فساد و تشدید نابرابری ناموجه را به همراه داشته است.
همشهری   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۳:۲۳    
شاخص توزیع درآمد در کشور طی 2 سال منتهی به سال 1401 روند بهبود را تجربه کرده و انتظار این است که با کنترل تورم و البته سیاست های دولت سیزدهم بازهم بهتر شود. اما ترازوی سنجش نابرابری درآمدی در یک کشور چگونه کار می کند؟
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۷ - ۱۳:۰۳   + ۴ سایت دیگر  
رییس ستاد انتفاضه و روز جهانی قدس گفت:در جنگ نابرابری که در 6 ماه گذشته در جریان بود شاهد هستیم که برخی خائنین در امت اسلامی و امت عربی به صهیونیست ها کمک کردند و این ظلم مضاعفی بود که در این شرایط صورت گرفت.
تجارت نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۰۹:۰۷   + ۶ سایت دیگر  
نابرابری در دسترسی به کار، پیشرفت شغلی و پاداش ها هنوز یک واقعیت روزمره برای زنان در اروپاست؛ اما کدام کشورها فرصت های شغلی بهتری را برای زنان نسبت به سایرین ارائه می دهند؟
جماران   ۱۴۰۳/۰۱/۰۶ - ۰۰:۰۴    
به گزارش جماران، نتیجه نظرسنجی اختصاصی یورونیوز نشان می دهد که دغدغه های اصلی رای دهندگان برای انتخابات پارلمانی اروپا افزایش قیمت ها و نابرابری اجتماعی است. انتخابات پارلمانی اروپا قرار است ماه ژوئن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا برگزار شود.
ایرنا   ۱۴۰۳/۰۱/۰۵ - ۰۵:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- نتایج نظرسنجی یورونیوز که در بحبوحه مبارزات انتخابات پارلمان اروپا در ماه ژوئن انجام شده است، نشان می دهد که افزایش قیمت ها و نابرابری های اجتماعی مهمترین دغدغه رای دهندگان اروپایی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۰۲ - ۱۴:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
کارزار حمایت از زنان بازنشسته در انگلیس می گوید میلیون ها زن به لحاظ مالی آسیب دیدند، زیرا از قبل درباره افزایش سن بازنشستگی آنان از 60 به 66 سال اطلاع رسانی و درباره پیامد های آن هشدار داده نشده است.
شورای اروپایی در گزارشی سطح بالای فقر و نابرابری اجتماعی در آلمان را متناسب با ثروت این کشور ندانسته و خواستار اقداماتی برای مقابله با این مسئله شد.
رسانه اقتصادی کیان آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۱۹:۵۲    
کیان آنلاین – تجارت نیوز نوشت: اندازه گیری پیشرفت دیجیتال در سطح کشور، منطقه و جهان به کشورها کمک می کند تا پیشرفت دیجیتال را بهتر درک و راه حل های مؤثرتری ایجاد کنند که می تواند به رفع نابرابری در دسترسی دیجیتال کمک کند. دیجیتالی شدن کسب وکار ...
جهان صنعت نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۲۸ - ۱۶:۰۸    
به گزارش سرویس اقتصاد کلان جهان صنعت نیوز، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: آن ها که می گویند اگر یک ارزن روی زمین افتاده باشد، چقدر عقوبت قیامتی دارد، در روز روشن می توانند 150 میلیارد دلار را تحت عنوان طرح های عمرانی بی ضابطه ی تعریف شده ...
انصاف نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۶:۵۸    
رضا امیدی، استاد دانشگاه در روزنامه شرق نوشت: رشد سریع اقتصادی در دهه 1340 که از آن به انقلاب صنعتی کوچک یاد می شود و برخی پیامدهای اجتماعی آن نظیر گسترش حاشیه نشینی، نمودیافتن نابرابری های اقتصادی و اجتماعی و .. ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۱۳:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
یاسوج- ایرنا- برخی کم توجهی ها و عدم نگرش به بُعد تصمیم گیری ها موجب تشدید عدم تعادل منطقه ای شده و نابرابری های اجتماعی و اقتصادی را برای مناطق کم برخوردار دامن زده است که در این راستا آمایش سرزمینی در استان ها بهترین و مناسب ترین راهکار برای خروج از این وضعیت و حرکت در مسیر توسعه متوازن منطقه ای ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۱۲/۲۷ - ۰۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
دکتر محمدرضا عارفیان/پژوهشگر اقتصاد سلامت مطابق با تعریف سازمان بهداشت جهانی، سلامت را می توان به عنوان مفهومی از وضعیت رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی انسان در نظر گرفت. بنابراین، مفهوم سلامت شامل ابعاد فیزیولوژیک، روانی و اجتماعی زندگی انسان است ...
استانداری گلستان   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۱۳:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
رمضانعلی سنگدوینی نماینده مردم شهرستان های گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی با حمزه کرایلو مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان گلستان دیدار و گفتگو کرد. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۱۲/۲۶ - ۰۰:۰۶    
محمدرضا خاتم ساز اصفهانی : دولت ها تنها به یک دلیل مالیات می گیرند، اینکه مخارج خود را تامین کنند اما نحوه مالیات گرفتن دولت ها به ادعای خودشان بر اساس تحقق اصل عدالت اجتماعی است ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۶:۴۵    
با تمرکز بر اعطای یارانه بنزین به نفر علاوه بر رفع نابرابری ها در توزیع یارانه ها،مصرف کنندگان انرژی را به سمت بهینه کردن مصرف رهنمون می شوی موضوعی که در حال حاضر با اعطای 100 میلیون تومان یارانه بنزین به هر خودرو اتفاق نمی افتد و مردم بازنده اصلی این ماجرا هستند.
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۸:۱۲    
اولیور بلانچارد را شاید بتوان قوی ترین کلان کار جهان دانست که در تقابل با اقتصادخوانده های آکادمیک که برداشت درستی از دنیای واقع و کنش های انسانی ندارند قرار می گیرد ...
رویداد 24   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۱:۴۰   + ۱۲ سایت دیگر  
حسین راغفر، اقتصاددان که در حوزه فقر و نابرابری پژوهش می کند، در واکنش به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که گفته بود ایران بزرگ ترین مصرف کننده نان در جهان است، می گوید
تقویت طبقه متوسط نابرابری میان اقشار میانی و اقشار بالا را از بین می برد و این به ثبات و آرامش سیاسی کمک می کند. علی اصغر سعیدی، جامعه شناس در این مقاله به اهمیت و جایگاه طبقه متوسط در ثبات سیاسی تاکید دارد. لینک کوتاه: https://news.tccim.ir/?77622
ایمنا   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۰:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
زنان در اروپا با نابرابری های عمده در دسترسی به کار، پیشرفت و پاداش روبه رو هستند که به شکاف دستمزد جنسیتی منجر می شود، با این حال شاخص این شکاف برای لوکزامبورگ در محدوده منفی قرار دارد.
نصر نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۲۱ - ۱۰:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
نصر: در جامعه ای که نابرابری های اجتماعی نهادینه شده است، قشربندی اجتماعی به وجود می آید و جامعه به طبقات اجتماعی تقسیم می شود که اعضای آنها دسترسی یکسانی به فرصت ها و امتیازهای اجتماعی ندارند.
اخبار رسمی   ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ - ۲۲:۴۲    
شنبه 02/12/19 ، تهران , (اخبار رسمی) : درجوامع امروزی زندگی بدون ابزار های دیجیتالی، بدون دسترسی به فناوری ها غیر قابل تصور است. فناوری های دیجیتال یک روند جهانی است که ملت ها، دولت ها و مدل های کسب و کار سنتی را متحول می کند و در کاهش فساد، افزایش اشتغال ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ - ۱۵:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست از موسسه دارالاکرام، پس از 23 سال فعالیت برای برقراری عدالت اجتماعی و رفع نابرابری آموزشی و با دارا بودن 23 شعبه رسمی در 90 شهر ایران 7300 دانش آموز در معرض خطر ترک تحصیل را بورسیه کرده است و جزو 6 خیریه ی برتر ایران در حوزه ی خیر و صلح براساس معیارهای جهانی به شمار می رود ...
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ - ۱۴:۱۱   + ۸ سایت دیگر  
بانک جهانی اعلام کرد کاهش نابرابری جنسیتی می تواند تولید ناخالص جهانی را تا 20 درصد افزایش دهد.