دوشنبه ۰۷ خردادساعت ۲۰:۲۱May 2024 27
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سبد معیشت»

اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۰۸:۳۶   + ۷۲ سایت دیگر  
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگری گفت: شورای عالی کار مطابق ماده 41قانون کار موظف است که هر ساله با توجه به سبد معیشت و نرخ تورم، مزد کارگران را تعیین کند. در این فضا یک خلاء بسیار بزرگی در مزد 1403وجود داشت و حق مسکن هیچ تغییری نکرد و عملا همان مبلغ 900هزار تومان سال گذشته اعمال شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۸ - ۰۵:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
در 2 سال دولت سیزدهم، حداقل دستمزد حدود 100 درصد رشد داشته است؛ با اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان و کارتخوان های ویژه خرید نان، سهم هزینه نان در سبد هزینه معیشت خانوار به طور متوسط در 2 سال گذشته، 35 تا 40 درصد کاهش داشته است.
زیر نویس   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۱۴:۵۳   + ۲ سایت دیگر  
مهر نوشت: ماده 41 قانون کار می گوید شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای درصد تورم و تأمین معیشت خانوار تعیین کند . محسن باقری، نماینده جامعه کارگری در شورای عالی کار درباره سبد معیشت که مبنا تعیین حداقل دستمزد [...]
8 صبح   ۱۴۰۳/۰۲/۲۵ - ۰۵:۵۵   + ۵۱ سایت دیگر  
به گزارش هشت صبح و به نقل از مهر : به گزارش خبرنگار مهر، ماده 41 قانون کار می گوید شورای عالی کار همه ساله موظف است، میزان حداقل مزد کارگران را برای نقاط مختلف کشور یا صنایع مختلف با توجه به معیارهای درصد تورم و تأمین معیشت خانوار تعیین کند . ...
محسن باقری گفت: گروه کارگری آماده است که در مورد اصلاح بخشنامه مزدی با شرکای اجتماعی مذاکره کند؛ بخشنامه مزدی 1403 بدون امضای نمایندگان کارگری به تصویب رسیده و نرخ تورم رسمی و سبد معیشت (دو معیار قانونی تعیین دستمزد) در آن لحاظ نشده است ...
ساعت24   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۰۹:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
ساعت 24 - حسین غلامی گفت: گر امروز افزایش حقوق ها 50 درصد باشد، باز هم سطح زندگی مان کاهش می یابد، چون حقوق 8 میلیون تومانی باید 4 برابر شود یعنی به طور دقیق 400 درصد افزایش یابد تا به سبد معیشت 30 و چند میلیون تومانی برسد.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۲۱ - ۰۷:۱۱   + ۱۶ سایت دیگر  
حسین غلامی گفت: گر امروز افزایش حقوق ها 50 درصد باشد، باز هم سطح زندگی مان کاهش می یابد، چون حقوق 8 میلیون تومانی باید 4 برابر شود یعنی به طور دقیق 400 درصد افزایش یابد تا به سبد معیشت 30 و چند میلیون تومانی برسد.
با استناد به سبد غذایی وزارت بهداشت که به گفته فعالان کارگری، میزان کالری مصرفی روزانه افراد را به میزان معناداری کاهش داده، رقمِ سبد معیشت بسیار حداقلی خانوارهای کارگری، 23 میلیون و 545 هزار تومان است.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۱۸ - ۰۸:۵۷   + ۲۰ سایت دیگر  
باقری، اصلاح دستمزد 1403 را یک ضرورت غیرقابل انکار می داند و تاکید می کند: مبنای قانون برای افزایش دستمزد، نرخ تورم رسمی و قیمت سبد معیشت است که در تعیین دستمزد 1403، هیچ یک از این مولفه ها لحاظ نشده ...
اینتیتر   ۱۴۰۳/۰۲/۱۴ - ۲۲:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش اینتیتر به نقل از روزنو، علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در گفتگوی زیر با تاکید بر لزوم اجرای ماده 96 قانون تامین اجتماعی می گوید: مقصود قانون گذار افزایش مستمری ها مطابق سبد معیشت خانوارها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می شود.
حادثه 24   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۲۲:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
حادثه 24 - علیرضا حیدری گفت: مقصود قانون گذار افزایش مستمری ها مطابق سبد معیشت خانوارها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می شود. مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی قول داده افزایش حقوق بازنشستگانِ این صندوق از اردیبهشت ماه اعمال می شود اما هنوز میزان این افزایش مشخص نیست ...
جماران   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۶:۲۱   + ۳ سایت دیگر  
نکته اینجاست که صدور احکام جدید بازنشستگان چندان طول نمی کشد؛ صدور احکام به صورت الکترونیک و آنی انجام می شود؛ یعنی فرمول جدید را که به نرم افزار بدهند، خیلی سریع در چشم به هم زدنی، احکام جدید صادر می شود.
عرشه آنلاین   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۳:۵۱   + ۲ سایت دیگر  
جهت بهبود وضعیت معیشت شاغلین و مستمری بگیران، برابر قوانین موجود و مشخصاً ماده 41 قانون کار، مزد کارگران را بر اساس سبد معیشت و تورم رسمی اعلام شده توسط مرکز آمار ایران، بازنگری کرده تا آرامش نسبی به جامعه بازگردد
روز نو   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۱:۳۱   + ۶ سایت دیگر  
علیرضا حیدری گفت: مقصود قانون گذار افزایش مستمری ها مطابق سبد معیشت خانوارها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می شود.
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۱۰:۳۲    
افزایش حقوق بازنشستگان از این ماه اعمال میشود و احتمالا سبد معیشت مبنای این افزایش خواهد بود.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۲/۱۱ - ۰۶:۵۹   + ۲۹ سایت دیگر  
علیرضا حیدری گفت: مقصود قانون گذار افزایش مستمری ها مطابق سبد معیشت خانوارها بوده، این الزام همیشه نادیده گرفته می شود.
افکار نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۹ - ۱۵:۴۴    
یک کارشناس اقتصادی ضمن اشاره به قدرت خرید مردم و در آمدها با سبد معیشت خانوار، اظهار داشت: قطعاً اگر قدرت خرید برای عموم مردم جامعه ایجاد نشود و سبد هزینه با درآمد خانواده تراز نباشد، این مشکل خود را در بازار خرید کالاها نشان می دهد ...
تازه نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۹ - ۰۹:۰۱   + ۵ سایت دیگر  
نماینده کارگران گفت: به صراحت به ما گفته شد که رقم سبد معیشت را تعیین نخواهیم کرد و مستقیم وارد مذاکراتِ تعیین دستمزد خواهیم شد! این بی احترامیِ بزرگی به کارگران بود و تمام کارهای کارشناسیِ ما برای تعیین رقم متناسبی برای سبد معیشت بی اثر ماند.
روزنامه تعادل   ۱۴۰۳/۰۲/۰۹ - ۰۱:۳۱    
چند روز دیگر 11 اردیبهشت و روز جهانی کارگر است. اما کاگران ایرانی همچنان چشم انتظار مصوبه مزدی خود باقی مانده اند و این در حالی است که طی همین مدت افزایش تورم در کشور هم به شکل محسوسی رخ داده از افزایش هزینه های حمل و نقل تا افزایش نرخ اجاره بهای مسکن و حتی سبد معیشت خانوار اما دولت همچنان بر مصوبه ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۳/۰۲/۰۷ - ۲۰:۱۱   + ۱۵ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایران اکونومیست ، در هفته های نخست سال جاری، برخی اتفاقات که عمدتاً منشأ خارجی داشت و با مسائل اقتصاد کلان کشور مطابقت نداشت، سبب بروز نوساناتی در بازار ارز شد. ...
تیتر کوتاه   ۱۴۰۳/۰۲/۰۷ - ۰۷:۴۷    
در این گزارش به مقایسه سبد معیشت فرهنگیان ایرانی و کانادایی با توجه به میزان دریافتی این افراد پرداختیم.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۵ - ۱۹:۱۹   + ۱۴ سایت دیگر  
طی این سالها، "سرکوب دستمزدها" باعث عقب ماندگی شدید میزان حقوق کارگران از تورم اعلامی سالیانه شده و تکرار هر ساله این عقب ماندگی دستمزد های کارگری، سخت تر شدن وضعیت معیشتی کارگران در هر سال و ده ها مفسده و لطمه در بخش های مختلف را به همراه داشته است.
پایگاه خبری گسترش نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۴ - ۱۰:۳۲   + ۷ سایت دیگر  
سمیه گلپور: وقتی ما به این مسئله قائل هستیم که سبد معیشت کارگران با محاسبه ما بالای 21 میلیون تومان است، مشکل کارگران با افزودن اندک به مبلغ 11 میلیون تومان مزد حل نمی شود.
روز نو   ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۱۴:۳۲   + ۱۹ سایت دیگر  
فعال کارگری با انتقاد از وضعیت معیشت حداقل بگیران میگوید:فاصله بازنشستگان و قشر حقوق بگیر هر روز با سبد معیشت بیشتر می شود و مشکلاتشان افزایش خواهد یافت و چرا که دولت ها به دلایلی که مورد قبول ما نیست حاضر نیستند در مسیر قانون حرکت کنند.
اینتیتر   ۱۴۰۳/۰۲/۰۲ - ۱۶:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش اینتیتر به نقل از اندیشه قرن، فعال کارگری با انتقاد از وضعیت معیشت حداقل بگیران میگوید:فاصله بازنشستگان و قشر حقوق بگیر هر روز با سبد معیشت بیشتر می شود و مشکلاتشان افزایش خواهد یافت و چرا که دولت ها به دلایلی که مورد قبول ما نیست حاضر نیستند در مسیر قانون حرکت کنند.
اقتصاد آنلاین / انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۱۸:۵۶   + ۵۵ سایت دیگر  
رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران درباره تغییرات مصوبه حداقل دستمزد کارگری 1403، حکایت از تغییر 35درصدی حق مسکن و یک درصدی سایر سطوح گفت: چانه زنی ما برای این عدد نیست, ولی اعتقاد به خرد جمعی داریم و خواستار برگزاری مجدد شورای عالی کار هستیم.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۳/۰۲/۰۱ - ۰۷:۴۰   + ۶۰ سایت دیگر  
عضو هیئت مدیره مجمع عالی نمایندگان کارگری گفت: هزینه زندگی کارگران با یک حساب سرانگشتی کاملاً مشخص است و به قدری اختلاف نرخ تورم و سبد معیشت با مصوبه مزدی 1403 زیاد است که می توانیم خودمان دستمزد را نقد و بررسی کنیم.
علیرضا میرغفاری: عدد سبد معیشت اعلامی گروه کارگری بر اساس نرخ تورم و گزارش مرکز آمار ایران حدود 21 میلیون و 668 هزار تومان بوده که در تعیین حداقل مزد ملاک قرار نگرفت.
عضوشورای عالی کار گفت: براساس سبدمعیشت و تورم انتظاری حداقل دستمزد1403 باید 15میلیون تومان باشد که البته این نخستین گام برای جبران عقب افتادگی و سرکوب دستمزد جامعه کارگری در سنوات گذشته است.
پایگاه خبری گسترش نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۲۸ - ۱۳:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
حسین حبیبی:حداقل دستمزد باید با توجه به تورم اعلامی بانک مرکزی یا مرکز آمار وسبد معیشت و به عبارتی حداقل 15 میلیون تومان افزایش یابد، درغیر این صورت دیوان عدالت اداری باید افزایش خارج از چهار چوب بندهای 1و2 ماده 41 قانون کار را به سرعت ابطال کند.
بازرس مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور با اشاره به اینکه افزایش 35 درصدی دستمزد امسال تأثیری در بالابردن قدرت خرید کارگران ندارد گفت: این دریافتی در زیرجولان افزایش نرخ دلار ناپدید و تبخیر شده است.
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۰۱:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
با وجود گذشت بیش از یک ماه از سال جدید هنوز هم زمزمه های نارضایتی از نحوه تعیین دستمزد 1403 کارگران به گوش می رسد. کارگران که از عدم تناسب افزایش حقوق با نرخ تورم و سبد معیشت گلایه دارند خواهان ابطال مصوبه شورای عالی کار هستند ...
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۳ - ۱۷:۴۵   + ۳ سایت دیگر  
یک فعال صنفی بازنشستگان گفت : رقم حداقلی سبد معیشت خانوار، 30 میلیون تومان است.
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۳ - ۱۱:۴۷    
هنگامی که حداقل سطح سبد معیشت خانوار به 30 میلیون تومان می رسد، چگونه انتظار دارند کارگران و بازنشستگان با دستمزد 10 یا 11 میلیون تومانی، هزینه های زندگی خود را تامین کنند؟
عرشه آنلاین   ۱۴۰۳/۰۱/۲۳ - ۱۰:۳۴   + ۱۴ سایت دیگر  
وقتی رقم حداقلی سبد معیشت خانوار، 30 میلیون تومان است، چطور انتظار دارند کارگران و بازنشستگان با دستمزد 10 یا 11 میلیون تومانی از پس هزینه های زندگی بربیایند؟
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۳ - ۱۰:۳۲   + ۱۵ سایت دیگر  
رقم حداقلی سبد معیشت خانوار، 30 میلیون تومان می باشد و حقوق کارگران و بازنشستگان 10 یا 11 میلیون تومان در سال جدید خواهد بود
ایکنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۲ - ۱۲:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام مصطفی کوهی گفت: رشد اقتصادی 5.4 درصدی در سال گذشته متاسفانه در سطح زندگی و حجم سبد معیشت خانوار نه تنها تأثیر مثبتی نداشته بلکه متاسفانه سفره خانواده ایرانی، کوچک و کوچک تر هم شده است، در سال جدید، این خلا مهم حتما باید مورد توجه برنامه ریزان و مجریان اقتصاد کشور قرار گیرد.
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۲ - ۰۶:۳۱   + ۲۸ سایت دیگر  
وقتی رقم حداقلی سبد معیشت خانوار، 30 میلیون تومان است، چطور انتظار دارند کارگران و بازنشستگان با دستمزد 10 یا 11 میلیون تومانی از پس هزینه های زندگی بربیایند؟
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۳/۰۱/۲۱ - ۱۱:۴۳   + ۴ سایت دیگر  
استاندار یزد: اقدامات و فعالیت های تعزیرات حکومتی، به صورت مستقیم بر معیشت مردم و سبد غذایی آن ها تاثیر می گذارد.
فرامرز توفیقی گفت: عدد و رقمی که امسال در شورایعالی کار مصوب کردند، با هیچ کدام از ترم های ادبیات قانونی نمی خواند، نه تورم در آن لحاظ شده و نه سبد معیشت در آن منظور شده؛ چنین دستمزدی نه کمک حال کارگر است و نه می تواند به کارفرما کمک کند.
عصر ایران   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۲۲:۰۲   + ۷ سایت دیگر  
قانونگذار با تصویب ماده 96 قانون تامین اجتماعی، سازمان تامین اجتماعی را مکلّف نموده براساس افزایش هزینه های زندگی ،به اندازه سبد معیشت و هزینه های زندگی کارگران بازنشسته توجه و حقوق پرداختی کارگران بازنشسته را مطابق با تورم واقعی کشور بروز رسانی نماید.
نبض بازار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۱۲:۲۱   + ۳۷ سایت دیگر  
نمایندگان کارگران در شورای عالی کار با امضای نکردن مصوبه مزد 1403 اعتراض خود را به عدم تناسب این مصوبه با تورم و سبد معیشت خانوار نشان دادند.
رکنا   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۰۹:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
رکنا اجتماعی، فاطمه عزیزخانی کارشناس کار و دستمزد گفت: تعیین دستمزد و سبد معیشت کارگران بر مبنای تورم دی و بهمن است و به نظر همین موضوع محل اختلاف کارگران و دولت در تعیین دستمزد ها است.
اکونگار   ۱۴۰۳/۰۱/۲۰ - ۰۵:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
یک فعال کارگری گفت: ماده 41 قانون کار در خصوص تعیین مزد کارگران است؛ در این ماده، تعیین حداقل دستمزد کارگر بر عهده شورای عالی کار قرار داده شده است. این شورا در یک فرآیند سه جانبه گرایانه باید بین کارگر، کارفرما و دولت یک وفاقی را ایجاد کند و متناسب با نرخ تورم و سبد معیشت کارگران، مزد تعیین شود ...
بهار نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۱۹ - ۱۰:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
گروه اقتصادی:روز پایانی اسفند 1402، در جلسه شورای عالی کار، دستمزد کارگران برای سال 1403 تعیین شد؛ اما این تصمیم باعث بروز مشکلات و حاشیه های فراوانی شد. یکی از مشکلات مهم، عدم افزایش دستمزد کارگران مطابق با نرخ سبد معیشت بود ...
اسدی تصریح کرد: قانون کار از آنچه اکنون می گویم فراتر رفته و مکمل تورم را سبد معیشت خانوار کارگری ارزیابی کرده است.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۳/۰۱/۱۸ - ۱۵:۵۲   + ۱۴ سایت دیگر  
قیمت سیگار از آنجایی که جزئی از سبد معیشت برخی از مردم است برای مصرف کنندگان آن اهمیت زیادی دارد و گران شدن آن دغدغه جمعیت قابل توجهی از مردم کشور محسوب می شود.
انصاف نیوز   ۱۴۰۳/۰۱/۱۶ - ۱۴:۲۷   + ۲۴ سایت دیگر  
روزنامه کار و کارگر نوشت: نماینده کارگران در شورای عالی کار اظهار کرد: اختلافی که درباره رقم سبد معیشت گروه کارگری و کارفرمایی ایجاد شده در نحوه محاسبه قیمت کالاهاست ...