جمعه ۲۴ اردیبهشتساعت ۱۴:۳۰May 2021 14
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگستان»

ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ - ۱۵:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- هفته ای که گذشت در کنار خبر خوش از سرگیری فعالیت هنرهای نمایشی، از اخبار مهم دیگر هم بی نصیب نبود که از جمله آنها می توان به برگزاری نخستین نشست شورای سیاستگذاری چهلمین جشنواره تئاتر فجر و ابلاغ حکم علی نصیریان به عنوان رئیس گروه نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر اشاره کرد.
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۲۳ - ۰۰:۱۷    
پیام فضلی نژاد در مصاحبه ای اظهار داشت: افراد بی تخصص و بی ارتباط مدیران فرهنگی نشوند. فرهنگستان ادب 22 سال است یک رئیس پرمشغله دارد و دچار رکورد شده است و قابل نجات نیست. مسئولیت اصلی رئیس جمهور آینده بازسازی فرهنگ است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۷:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن تسلیت درگذشت محمدرضا باطنی، چهره پیشکسوت زبان شناسی و همچنین حادثه تروریستی افغانستان، از برگزاری نشست واژه گزینی در فرهنگستان زبان و ادب فارسی و تغییر زمان برگزاری برنامه پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت ابوالقاسم فردوسی خبر داد.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۲:۵۵   + ۴ سایت دیگر  
رسول جعفریان عضویت پیوسته فرهنگستان علوم در توئیتی نوشت: تا آنجا که می دانم، آمدن آقای لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری قطعی شده است. امیدوارم این خبر تائید شود.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۲:۲۱   + ۲۵ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رسول جعفریان عضویت پیوسته فرهنگستان علوم در توییتی با بیان اینکه تا آنجا که می دانم حضور لاریجانی در انتخابات قطعی شده است، نوشت: آمدن علی لاریجانی به صحنه انتخابات می تواند به معنای حضور دو گفتمان متفاوت باشد.
دین آنلاین   ۱۴۰۰/۰۲/۲۲ - ۱۱:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
شب کتاب تفسیر معاصرانه قرآن کریم به همت مجله فرهنگی بخارا و با حضور استادان و چهره های برجسته حوزه فلسفه، عرفان و قرآن پژوهی یکشنبه 19 اردیبهشت ماه در فضای مجازی برگزار شد ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۳:۳۴   + ۷ سایت دیگر  
با امضای تفاهم نامه مشترک بین معاونت های فرهنگی و دانشجویی و آموزش وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و فرهنگستان علوم پزشکی، نخبگان و الگوهای موفق علوم پزشکی کشور معرفی می شوند.
برترین ها / ایلنا   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۲:۲۱   + ۴۱ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: استاد علی نصیریان طی حکمی از سوی بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، به سمت رئیس گروه تخصصی نمایش و ادبیات نمایشی فرهنگستان هنر منصوب گردید. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۱۱:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
عضو هیأت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: فقه حکومتی فراتر از تبیین احکام جدید و طراحی نظامات برخاسته از فقه اسلامی، به دنبال سرپرستی تکامل اجتماعی است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۸:۱۶   + ۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- فرهنگستان هنر به مناسبت ماه نزول قرآن، نسخه قرآنی نفیس کتابخانه چستربیتی در مرکز شهر دوبلین ایرلند، را در درگاه آنلاین خود به نمایش گذاشته است.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۲/۱۸ - ۱۳:۱۳   + ۲ سایت دیگر  
نشست مشترک مسئولان فرهنگستان هنر و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با هدف افزایش تعاملات بیشتر برگزار شد.
شبکه خبر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ - ۱۰:۰۶    
نمایشگاه مجازی خوشنویسی و نقاشی خط استاد علی تن با عنوان لیله القدرشامل 70 اثر به مناسب ماه رمضان به نمایش گذاشته شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۴:۱۵   + ۱۶ سایت دیگر  
مراسم هم اندیشی توسعه پایدار شهری و قرآن با محوریت تقویت معماری ایرانی اسلامی در مدیریت نوین شهری با حضور مشاور عالی ریاست دارالقرآن الکریم کشور ، مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری تهران و مسوولین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۴:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
با حضور مشاور عالی ریاست دارالقرآن الکریم کشور ، مشاور عالی معاونت شهرسازی شهرداری و هییت همراه ، از تلاش های ارزنده مسوولین فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و موسسه صبا تجلیل شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۲:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
کارگاه خلق اثر هنری در محضر خورشید با رونمایی از یک تابلو به هنرمندی علیرضا روح الامینی در رواق هنر فرهنگستان هنر برگزار شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۶ - ۱۲:۲۴   + ۱۱ سایت دیگر  
فرهنگستان هنر با همکاری حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی نمایشگاه مجازی کاریکاتور به رسم رمضان را برگزار می کند.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۹:۵۱   + ۴ سایت دیگر  
به مناسبت هفته گرافیک، فیلم خوانش بخشی از مطالب کتاب ممیز/... توسط نویسندگان آن به کوشش گروه تاریخ شفاهی فرهنگستان هنر تهیه شده، در وبگاه این فرهنگستان به نمایش درآمد.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۱۵:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- رئیس فرهنگستان هنر به مناسبت هفته گرافیک در تشریح جایگاه مرتضی ممیز گفت: ممیز از هنرمندان نادری بود که توانست ساحت خلق و عقل را با یکدیگر آشتی دهد و نه تنها در فردیت قابل ستایش است بلکه در کارهای گروهی و اجتماعی خلاق و نوآور بود و به حق این عضو جاوید فرهنگستان هنر؛ پدر گرافیک ایران است.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۵ - ۰۰:۳۵   + ۲ سایت دیگر  
نمایشگاهی از آثار هنری خوشنویسی اسلامی به عنوان تجسمی از کلام وحی به مناسبت شب های قدر این روزها در وبگاه فرهنگستان هنر به صورت آنلاین به نمایش درآمده است. نمایشگاهی با 70 اثر از علی تن که هر کدام از آثار، روایت گر هنری از کلام خدا هستند.
فکر شهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۴ - ۱۳:۴۵   + ۱۶ سایت دیگر  
فکرشهر: متخصصان بار دیگر برای بررسی یک بحران فرضی یعنی برخورد یک سیارک به زمین به صورت مجازی دور هم جمع شدند. به گزارش فکرشهر از ایسنا، هر دو سال یک بار ...
شبکه خبر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۲:۱۶   + ۶ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی لیلة القدر به مناسبت شب های قدر در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش درآمد.
شفقنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۰۹:۴۸   + ۸ سایت دیگر  
شفقنا رسانه- کتاب رسانه و سبک زندگی نوشته عباس معلمی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انتشارات سروش، کتاب رسانه و سبک زندگی نوشته عباس معلمی به تازگی توسط انتشارات سروش منتشر و راهی بازار نشر شده است. ...
جوان انلاین: فرهنگستان زبان و ادب فارسی بار دیگر نسبت به اینکه رسانه ملی از واژه های این مرکز استفاده نمی کند، ایراد گرفته و تذکر داده است، اما اینکه ضعف واژه های تولیدی چقدر در رواج نیافتن آن ها نقش دارد، موضوعی است که مغفول مانده است. ...
فکر شهر   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۲۲:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
فکرشهر: احمد اقتداری در مقاله خلیج فارس و نام آن و محمدحسن گنجی در کتاب وصف خلیج فارس در نقشه های تاریخی پاسخ هایی علمی به کسانی که به دنبال تحریف نام خلیج فارس هستند، داده اند. ...
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۰/۰۲/۱۰ - ۱۱:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
مدیر شبکه رادیویی فرهنگ طی پیامی درگذشت استاد فرزانه دکتر اله کرم لیراوی موسی فرهنگستان هندیجان را تسلیت گفت.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۰:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
فرهنگستان زبان و ادب فارسی میزبان رایزن فرهنگی هند در ایران بود که در این دیدار از او تقدیر شد.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۱۱:۲۷   + ۱۴ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: فرهنگستان زبان و ادب فارسی نسبت به استفاده دوباره صداوسیما از واژه سریال در عنوان برنامه های تلویزیونی انتقاد کرد. فرهنگستان زبان و ادب فارسی در نوشتاری با عنوان بازگشت سریال ! در این باره نوشته است: در ترویج واژه های فارسی به جای کلمات بیگانه ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ - ۰۹:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
دکتر بهزاد دماری دانشیار گروه آموزشی پزشکی اجتماعی پژوهشکده علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضو وابسته فرهنگستان علوم پزشکی درگذشت.
میزان   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۳:۰۵    
محمد امین نخعی در گفت وگو با خبرگزاری میزان پیرامون قیام عاشورا از بعد فلسفی گفت: امام حسین (ع) با قیام خود در مقابل با ساختار و پروژه کلان شیطان می ایستد. شیطان قسم یاد کرده تا اجازه ندهد کسی به بهشت راه یابد، اما امام حسین (ع) توسط قیامشان فرصتی ایجاد کردند که به واسطه آن انسان نیز به بهشت برود ...
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۷ - ۱۰:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
جعفر شجاع کیهانی، عضو هیئت علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، گفت: شگردهای زبانی سعدی زمینه های داستانی حکایت های او را جذاب تر و هیجان انگیزتر کرده است.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۴:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- وبینار رمضان در آیینه هنر و آیین های ایرانی با محوریت هنر موسیقی از سوی معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر برگزار می شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۳:۵۶   + ۶ سایت دیگر  
معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، وبینار رمضان در آیینه هنر و آیین های ایرانی را برگزار می کند.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۶ - ۱۰:۲۰   + ۷ سایت دیگر  
نمایشگاه مجازی آثار منتخب کتابت قرآنی بانوان خوشنویس با عنوان شمیم وحی در وبگاه فرهنگستان هنر به نمایش آمد.
ایبنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۴:۲۰    
کتاب آموزش الفبای فارسی اثر مرضیه صادق از سوی انتشارات فرهنگستان اندیشه منتشر شد.
میزان   ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۲:۵۰   + ۱۶ سایت دیگر  
خبرگزاری میزان - طبق اعلام روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامعلی حداد عادل نویسنده، فیلسوف، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور در پویش کتابخوانی ملی ...
شبستان   ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۲:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
مرکز هنر پژوهی نقش جهان، آثار خوشنویسی آیت الله سید مرتضی نجومی، عضو جاوید فرهنگستان هنر، به مناسبت ماه مبارک رمضان در فضای مجازی به نمایش گذاشت.
پانا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۴ - ۱۱:۵۶   + ۱ سایت دیگر  
تهران (پانا) - سومین جشنواره ملی فردوسی ویژه دانش آموزان دوره اول و دوّم متوسطه، فرهنگیان و دانش آموختگان مدارس استعدادهای درخشان سراسر کشور به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در حال برگزاری است. ...
شعار سال   ۱۴۰۰/۰۲/۰۳ - ۲۰:۱۷    
روح برتراندراسل در پاسخ به توئیت حداد عادل در خصوص ترجمه ترکی بوستان سعدی، نوشته که: آقاجان! وقتی نمی تونی درست فارسی بنویسی، خب توئیت نکن. البته شاید ما هم درست نویسی را خوب ندانیم، ولی رئیس فرهنگستان ادبیات فارسی کشور هم نیستیم.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۰/۰۲/۰۲ - ۱۲:۳۵   + ۸ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: شیرین تر از سخن سعدی در زبان فارسی پدید نیامده است.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۴:۳۶    
اقتصاد ایران: رئیس فرهنگستان علوم پزشکی درنامه به وزیر بهداشت نوشت: از درگیر کردن واکسن کرونا، به شدت پرهیز شود؛ خطر "رانت خواری" در صورت ورود بخش خصوصی به خرید واکسن کرونا، حمل و نگهداری و نیز کیفیت واکسن خریداری شده بسیار زیاد خواهد بود.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۳:۵۶    
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یادروز سعدی گفت: مهمتر از منابع مادی کشور، ثروت و دارایی های فرهنگی و معنوی است و به یک ملت می آموزد که آن دارایی ها را چگونه خرج و به صورت صحیح استفاده کند.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۳:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
شیراز- ایرنا- رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: در عظمت سعدی و حافظ همین بس که استادان گفته اند اگر به فرض محال روزی همه آثار مکتوب به زبان فارسی نابود شود و فقط آثار سعدی و دیوان حافظ باقی بماند، می توان زبان فارسی را با همین قوت و توانایی از آثار این 2 شاعر بنا کرد و دوباره ساخت.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۳:۱۶   + ۲ سایت دیگر  
شیراز- رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: سعدی از جمله مفاخر و دارایی های فرهنگی و معنوی است که می تواند عاملی برای گسترش فرهنگ پارسی در جهان شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۳:۰۱   + ۲۳ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پیامی سالروز بزرگداشت سعدی و آغاز نهمین سال فعالیت بنیاد سعدی را تبریک گفت.
جام جم   ۱۴۰۰/۰۲/۰۱ - ۱۰:۱۷   + ۱۱ سایت دیگر  
دکتر سیدعلیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نامه مهمی به دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چند نکته مهم و اساسی در زمینه واکسن و ایمن سازی جامعه علیه ویروس کرونا متذکر شدند ...
تیک   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۸:۱۲   + ۷ سایت دیگر  
پس از چند بار تائید و تکذیب نهایتا امروز رسما واردات واکسن از سوی بخش خصوصی تائید شد و حتی قیمت های احتمال واکسن آزاد نیز مشخص شده است. در حالیکه دو روز پیش کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو عرضه واکسن آزاد یا پولی را تکذیب کرده بود امروز مقامات اتاق بازرگانی آن را تائید کردند. ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۵:۴۵    
تهران- ایرنا- دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان به مناسبت ماه مبارک رمضان با همکاری فرهنگستان هنر نمایشگاه اوراق زریّن مصحف وحی به روایت خوشنویسان و هنرمندان ایران و سراسر دنیای اسلام را با عنوان سّر راز برگزار کرد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۱۲:۴۹   + ۲۲ سایت دیگر  
رییس فرهنگستان علوم پزشکی در نامه ای به وزیر بهداشت با تاکید بر لزوم استفاده از شبکه بهداشتی در انجام واکسیناسیون کرونا در کشور، در عین حال درباره مباحث مطرح شده پیرامون ورود بخش خصوصی به عرصه واکسن کرونا گفت: از درگیر کردن بخش خصوصی، به شدت پرهیز شود ...
آفتاب یزد   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱ - ۰۰:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
لورن بینه از موفق ترین نویسندگان نسل خود در فرانسه است؛ خالق رمان پرفروش و محبوب ه ه ح ه که برنده جایزه معتبر گنکور بهترین رمان اول شد و رمان جنایی معمایی هفتمین کارکرد زبان بر اساس زندگی و آثار رولان بارت . آخرین کتاب بینه تمدن ها در 2019 به بازار آمد و جایزه بزرگ رمان فرهنگستان فرانسه را برد ...