یکشنبه ۱۳ فروردینساعت ۱۶:۰۸Apr 2023 2
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «فرهنگستان»

ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ - ۱۷:۴۹   + ۹ سایت دیگر  
همزمان با اولین روز از برگزاری نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با حضور حجت الاسلام والمسلمین رئیسی، رئیس جمهور، اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا معاف معاون قرآن و عترت و حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی از خادمان قرآن کریم تجلیل شد.
پانا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۳:۵۰    
مشهد(پانا) - یک پژوهشگر، استاد زبان و ادبیات فارسی، گفت برای شناخت شاهنامه اول باید مفهوم آن را درک کرد. شاهنامه فردوسی فقط یک کتاب نیست، بلکه یک مجموعه فرهنگی کامل است که همه ارزش های فرهنگی و قومی زبان فارسی در آن منعکس است. ...
کمال مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۹ - ۱۳:۰۲    
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی از خانه رؤیایی خود در آمریکا و رها کردن آن به عشق خدمت به هموطنان گفت؛ از روزهایی که در آمریکا به عنوان شلوغ ترین مطب، نوزادان آمریکایی را ویزیت می کرد
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۳:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
مؤسسه موضوع شناسی احکام فقهی و فرهنگستان علوم پزشکی با انتشار جدولی به تفکیک بیماری های گوناگون، وظیفه بیمارانی که نمی دانند باید روزه بگیرند یا خیر، مشخص کرده است.
برترین ها / خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۷:۴۰   + ۲۰ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی از خانه رؤیایی خود در آمریکا و رها کردن آن به عشق خدمت به هموطنان گفت؛ از روزهایی که در آمریکا به عنوان شلوغ ترین مطب، نوزادان آمریکایی را ویزیت می کرد و از خواندن نماز در حمام بیمارستان روایت کرد.
برترین ها / پارسینه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ۰۸:۴۵   + ۱۵ سایت دیگر  
محلی که برای خانه ابدی احمد سمیعی گیلانی در نظر گرفته شده بود، حاشیه ای را برای مراسم خاکسپاری این چهره فقید فرهنگی و ادبی به وجود آورد و خاکسپاری او با تاخیر انجام شد.
آوای رشت   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۲۳:۱۹   + ۵ سایت دیگر  
رشت- رئیس جمهور در پیامی درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت ...
قم پرس   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۹:۲۰   + ۱۵ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در مراسم وداع با پیکر احمد سمیعی گیلانی، نویسنده و ویراستار که در محل فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد با اشاره به اینکه در روزهای آغازین بهار و آغاز ماه مبارک رمضان در سوگ فقدان استاد سمیعی گیلانی نشسته ایم ...
ریاست جمهوری   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۹:۱۱   + ۳۴ سایت دیگر  
رئیس جمهور در پیامی درگذشت استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به خانواده محترم، شاگردان و همکاران و عموم دوستدارانش تسلیت گفت.
رویداد ایران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۸:۲۶   + ۱۹ سایت دیگر  
مستند سبز بن دار به کارگردانی منوچهر مشیری روایتی از زندگی، زمانه و آرا و افکار احمد سمیعی گیلانی (11 بهمن 1299 – 2 فروردین 1402) مترجم، ویراستار و نویسنده ایرانی و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی است ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۶:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان پیکر مرحوم استاد احمد سمیعی گیلانی، عضو فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی با حضور شخصیت های فرهیخته ادبیات و هنر کشور و مردم فرهنگ دوست استان گیلان ظهر امروز در تالار مرکزی رشت به خاک سپرده شد.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۵:۵۲   + ۷ سایت دیگر  
رشت- معاون فرهنگستان سمیعی با بیان اینکه استاد سمیعی عمل را بر سخن ترجیح می داد، گفت: ایشان تحولی شگرف در ادبیات زمانه پدید آورد که سال ها از آن می توان نوشت.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۶ - ۱۰:۵۸   + ۲ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان گفت: استاد سمیعی انسان بسیار معتدلی بود و با نگاه عالمانه ای که داشت توانسته بود میان سنّت و مدرنیه پیوند برقرار کند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۲۲:۳۵    
پیکر استاد احمد سمیعی گیلانی ، نویسنده، مترجم و پدر ویراستاری نوین ایران ، در فرهنگستان زبان و ادب فارسی تشییع شد.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۲۲:۳۱    
شفقنا_ احمد جلالی سفیر پیشین ایران در یونسکو به دنبال درگذشت احمد سمیعی گیلانی پیام تسلیتی صادر کرد و به توصیف ویژگی های اخلاقی و شخصیتی این استاد پرداخت. به گزارش شفقنا، پیام او بدین شرح است؛ و یبقی وجه ربک ذوالجلال والاکرام ...
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۲۲:۲۹   + ۱۳ سایت دیگر  
مراسم وداع با پیکر احمد سمیعی گیلانی، مترجم، ویراستار و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی، شنبه، پنجم فروردین ماه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۴:۰۹   + ۹ سایت دیگر  
مراسم بدرقه استاد سمیعی گیلانی عضو فقید فرهنگستان زبان و ادب فارسی به سوی خانه ابدی ، فردا (یکشنبه 6 فروردین ماه 1402) از ساعت 10 در تالار مرکزی رشت برگزار می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۳:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
معاون گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی گفت: پیکر استاد سمیعی بعد از آیین وداع در فرهنگستان زبان و ادب فارسی به شهر رشت منتقل و در آن جا به خاک سپرده می شود.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ - ۱۳:۰۸   + ۱۶ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: مراسم وداع با پیکر احمد سمیعی گیلانی از جایی که سال ها در آن به زبان فارسی خدمت کرده بود؛ فرهنگستان زبان و ادب فارسی آغاز شد. از جمله چهره های حاضر در این مراسم محمدعلی موحد، محمدرضا شفیعی کدکنی، سیدعلی آل داوود، موسی اسوار، محمود عابدی، غلامعلی حداد عادل و محمدمهدی اسماعیلی بودند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۴ - ۱۸:۳۱    
مراسم وداع با پیکر استاد احمد سمیعی (گیلانی) نویسنده، مترجم و ویراستار، فردا پنجم فروردین از مقابل ساختمان فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار می شود.
جماران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۲۲:۲۳   + ۵ سایت دیگر  
رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم در پیامی درگذشت احمد سمیعی گیلانی استاد زبان و ادب معاصر فارسی را تسلیت گفت.
حوزه   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۵:۰۴    
حوزه/رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: روزه یک امر واجبی است که نمی توان بدون توجیه پزشکی، فرد را از روزه گرفتن منع کرد، پزشک ممحض باید شرایط را برای بیمار تبیین کند و در نهایت مسئولیت روزه با خود بیمار است.
همشهری   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۳:۳۰   + ۱۰ سایت دیگر  
آیین وداع با پیکر استاد احمد سمیعی (گیلانی)، نویسنده، مترجم، زبان شناس، ویراستار و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ساعت 10 روز شنبه 5 فروردین سال 1402 در ساختمان فرهنگستان برگزار خواهد شد.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۱:۱۸    
پیکر احمد سمیعی (نویسنده، مترجم، زبان شناس، ویراستار و عضو پیوستۀ فرهنگستان زبان و ادب فارسی) ساعت 10 صبح در ساختمان فرهنگستان برگزار می شود.
خبر آنلاین   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۱۰:۴۷   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: مراسم تشییع پیکر احمد سمیعی گیلانی روز شنبه، پنجم فروردین ماه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تهران برگزار می شود. پیکر او برای خاکسپاری در روز ششم فروردین به زادگاهش رشت منتقل خواهد شد.
پرسش   ۱۴۰۲/۰۱/۰۳ - ۰۶:۵۲    
احمد سمیعی گیلانی از سال 1370 به عضویت فرهنگستان درآمد و پس از آن نیز سردبیر نامه فرهنگستان ، فصلنامه فرهنگستان زبان و ادب فارسی و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی پیامی در گذشت استاد احمد سمیعی گیلانی مترجم، نویسنده، ویراستار پیشکسوت و مدیر گروه ادبیات معاصر فرهنگستان زبان و ادب فارسی را تسلیت گفت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۸:۲۱   + ۶ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با بیان اینکه احمد سمیعی گیلانی از چهره های برجسته در ادبیات و فرهنگ بود، گفت: ایرانیان و فارسی زبانان از دانش و ذوق نویسنده ای فکور، توانا و مترجمی استاد محروم شدند.
شفقنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۷:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
شفقنا- استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران درگذشت. به گزارش شفقنا، استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران، چهره ماندگار در رشته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، امروز (چهارشنبه 2 فروردین 1402 ) بدرود حیات گفت. انتهای پیام ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۷:۱۱    
اقتصاد ایران: استاد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران، چهره ماندگار در رشته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، جان به جان آفرین تسلیم کرد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۶:۳۹    
استاد احمد سمیعی گیلانی عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در 103 سالگی درگذشت.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۵:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران، چهره ماندگار در رشته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی ، امروز بدرود حیات گفت.
ایلنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۴:۳۹   + ۲۲ سایت دیگر  
استاد احمد سمیعی گیلانی پدر ویراستاری نوین ایران، چهره ماندگار در رشته ادبیات و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، امروز -چهارشنبه 2 فروردین 1402-بدرود حیات گفت.
احمد سمیعی (گیلانی)، پیشکسوت حوزه فرهنگ و ادبیات در 103 سالگی از دنیا رفت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۶:۵۹    
فرهنگستان زبان و ادب فارسی در یک سال گذشته حدود 2 هزار و 500 واژه را تصویب کرد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۵:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آیین بدرقه پسران دانش آموز طرح مهمان بهشت گفت: گستردگی آثار و برکات آستان قدس رضوی از نتایج انقلاب اسلامی است.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۳:۱۰   + ۳ سایت دیگر  
فرهنگستان علوم پزشکی کشور و موسسه موضوع شناسی احکام فقهی دستور العمل روزه داری بیماران را در ماه مبارک رمضان اعلام کرد.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۰۲:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
اگر حکومت مصلحت اندیش باشد و سیاست را با اعتقاد اشتباه نکند و حقوق مردم را رعایت کند شاید راه های کم خطری برای خروج از بحران پیدا شود رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم: در آینده نگری توسعه و پیشرفت ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۲۳:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
علی اکبر صالحی معاون پژوهشی و قائم مقام رئیس فرهنگستان علوم ایران سوگوار درگذشت برادرش زنده یاد مهندس محمد صالحی شد.
انصاف نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۱۵:۴۲   + ۹ سایت دیگر  
زمانی که امریکا از نخبگان ایرانی، هندی، چینی و سایر کشورها بهره می برد و کشور خود را می سازد، ما نه تنها می گوییم نخبگان از کشور بروند، بلکه به مهاجران خارجی از کشورهای عراق ...
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۲۵ - ۱۵:۳۷   + ۳ سایت دیگر  
مسئول مرکز تحقیقات فرهنگستان علوم اسلامی قم با بیان اینکه سبک زندگی یعنی الگویی که افراد بر اساس آن زندگی می کنند، گفت: در صیانت از سبک زندگی اسلامی غفلت هایی صورت گرفته است.
شعار سال   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۶:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع اقتصاد دیجیتال و آینده اقتصاد ایران برگزار شد. فرشاد مومنی و حسین راغفر با اشاره به تحولات اقتصاد بین الملل در حوزه حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال، در خصوص عدم بکارگیری نخبگان هشدار دادند ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۱:۱۵   + ۱۳ سایت دیگر  
عالی ترین نشان آکادمیک فرانسه نشان کوماندور به احمد سمیعی (گیلانی) عضو پیوسته فرهنگستان زبان فارسی اهدا شد.
برترین ها / شیعه نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۵:۳۹   + ۲۲ سایت دیگر  
در یک دانشکده دانشگاه تهران از 70 استاد، حدود سی نفر مهاجرت کرده اند و تعدادی از بقیه هم درصدد مهاجرت هستند. اینها افرادی هستند که مملکت خود را دوست دارند اما شرایط مناسبی ندارند.
قم پرس   ۱۴۰۱/۱۲/۲۳ - ۰۴:۰۰   + ۱۳ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس آئین اختتامیه بیستمین دوره جایزه ملی انتخاب بهترین کتاب سال دفاع مقدس با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سردار سرتیپ بسیجی بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ...
هنر صدا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۲:۲۷   + ۷ سایت دیگر  
مراسم افتتاحیه دومین جشنواره ملی آیین سخن، همزمان با روز گرامیداشت حکیم نظامی گنجوی همراه با نکوداشت پیشکسوتان رادیو با حضور علی بخشی زاده معاون صدا، غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و با حضور جمعی از پیشکسوتان رادیو ...
خبرگزاری میراث آریا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۲۰:۲۹   + ۶ سایت دیگر  
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: گسترش و پاسداشت نوروز و آیین های نوروزی در حقیقت به گسترش صلح و دوستی در منطقه و جهان کمک می کند.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۹:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آیین گشایش دومین جشنواره آیین سخن تاکید کرد که والاترین هنر نظامی و آنچه سکه اش به نام این حکیم ضرب شده، منظومه سرایی وی است.
بهار نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۹:۰۳   + ۲۸ سایت دیگر  
گروه سیاسی: رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در نشست علمی نظام علم، فناوری و نوآوری کشور؛ فرصت ها، چالش ها و راهکارها که به صورت آنلاین در محل فرهنگستان علوم برگزار شد، با تاکید بر برقراری روابط بین المللی برای کشورها ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۸:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
آئین اختتامیه بیستمین جایزه ملی انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، هم زمان با روز بزرگداشت شهدا، امروز دوشنبه 22 اسفند، با حضور محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.