پنجشنبه ۱۰ فروردینساعت ۱۳:۰۰Mar 2023 30
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سد گتوند»

ملت بیدار آنلاین   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۰۹:۱۸   + ۵ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، محبوبه اشرفی پیمان- دوئل وزارت نیرو و سازمان محیط زیست بر سر سدی که آبگیری آن خوزستان را شورستان خواهد کرد و نمک بر زخم عمیق تشنگی جنوبی ترین استان کشور می ریزد؛ اینبار حرف و حدیث ها از احداث سد گتوند آغاز و به مرگ رودخانه زهره رسیده است و
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۱:۳۶   + ۴ سایت دیگر  
مجموع انرژی تولیدی نیروگاه سد گتوند از ابتدای بهره برداری تاکنون بیش از 26 هزار گیگاوات ساعت بوده است.
اقتصاد 24   ۱۴۰۱/۱۱/۰۱ - ۰۹:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
حسین آخانی، استاد دانشگاه تهران و فعال محیط زیست می گوید: خبر آبگیری سد چم شیر را چند رسانه محلی و افرادی که در این سد کار می کنند، اعلام کردند. هنوز خبر رسمی از آبگیری از سوی وزارت نیرو اعلام نشده، اما سوابق نشان می دهد که این روند را در آبگیری سد گتوند نیز انجام داده اند.
محمد درویش، فعال محیط زیستی با انتشار تصویری از آبگیری سد چمشیر در توییتر خود نوشت: آقای سلاجقه در حالیکه صبح امروز شما مشغول تکذیب آبگیری سد چم شیر در رسانه رسمی دولت بودید، یک از محیط بان های شما این عکس را برایم فرستاد! درها را باز کنید و اجازه دهید واقعیت ها فاش شود اگر صادق هستید.
برترین ها   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۱۱:۰۵   + ۶ سایت دیگر  
بسیاری از کارشناسان محیط زیست معتقدند آبگیری سد چم شیر سبب شور شدن آب می شود و فاجعه آبگیری سد گتوند را تکرار می کند، اما با وجود همه مخالفت ها برخی گزارش ها و واکنش ها از آغاز به آبگیری این سد خبر می دهند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۸ - ۱۰:۱۹   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان سد "چم شیر" در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و صحبت های مطرح شده درباره آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است ...
حیات   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۲:۴۷   + ۵ سایت دیگر  
رئیس سازمان محیط زیست گفت: اجازه نمی دهیم سد چم شیر آبگیری شود برخی کارشناسان محیط زیستی هشدار دادند پس از آبگیری سد، اتفاقی مشابه سد گتوند رخ می دهد.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۱۱:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
با وجود اینکه طی هفته های اخیر خبرهای مربوط به برنامه آبگیری سد چم شیر صدای اعتراض فعالان و کارشناسان محیط زیست را درآورده بود و حتی سازمان حفاظت محیط زیست هم علیه آن موضع گرفته بود، از دیروز خیرهای تازه از آبگیری این سد پرحاشیه حکایت دارد؛ سدی که آبگیری اش را با فاجعه سد گتوند مقایسه می کنند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۱ - ۰۹:۴۱    
طناب کشی بین سدسالاران و مخالفان طرح و ساخت سد چم شیر همچنان ادامه دارد. مدیران آبی وزارت نیرو از آبگیری نزدیک این پروژه در حوالی گچساران حرف می زنند؛ بنا به نظر آن ها با ورود این سد به چرخه انرژی کشور ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۰۶:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
سد چم شیر در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و شمارش معکوس برای آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است. سدی که روی سازند گچساران، یعنی همان سازندی که سد گتوند روی آن بنا شده، ساخته شده است.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۱۱:۰۰   + ۶ سایت دیگر  
مناقشه بر سر آبگیری سد چم شیرهمچنان ادامه دارد. مخالفت با این سد که از حدود 1 سال پیش بالا گرفته بود با اعلام زمان آبگیری در دی ماه به اوج خود رسیده است.
اینتیتر   ۱۴۰۱/۱۰/۰۶ - ۰۹:۳۲   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، سد چم شیر در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و شمارش معکوس برای آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است؛ سدی که روی سازند گچساران ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۱۰/۰۵ - ۰۸:۳۸   + ۳ سایت دیگر  
مسئله اصلی درباره "سد چمشیر" احتمال قرار گرفتن آن بر روی سازندهای نمکی و تکرار تجربه سد گتوند و افزایش شوری آب رودخانه زهره است؛ برای درک بهتر دلایل مخالفت موافقان و مخالفان این سد، تعدادی از اظهارنظرهای کارشناسانه در این باره را مرور می کنیم.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۱ - ۱۲:۲۶   + ۲۰ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان عضو هیات علمی گروه هیدرولوژی و منابع آب دانشگاه شهید چمران اهواز با تاکید بر لزوم تکمیل مطالعات سد چم شیر قبل از آبگیری، گفت: اگر سد چم شیر مانند سد گتوند آبگیری شد و جواب نگرفتیم، راه برگشتی وجود ندارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ - ۱۱:۵۴   + ۹ سایت دیگر  
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کارشناسان ما و وزارت نیرو مشغول کارهای میدانی هستند در زمینه گتوند دوم هستند و بعد از مشخص شدن نتایج آن اعلام موضع می کنیم اما فعلاً هیچگونه آبگیری انجام نمی شود.
انتخاب   ۱۴۰۱/۰۹/۳۰ - ۱۱:۲۵   + ۸ سایت دیگر  
سلاجقه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست پس از جلسه هیات دولت گفت: اجازه سد گتوند 2 را نمی دهیم تا راستی آزمایی انجام شود. هیچ گونه آبگیری فعلا انجام نمی شود
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۲۴ - ۱۶:۲۶    
گچساران- سرپرست دستگاه نظارت سد چم شیر گفت: سد چم شیر کاملا متفاوت از سد گتوند است و هیچ گونه سازند نمکی در آن وجود ندارد.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ - ۱۵:۰۶    
سد "چم شیر" در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و شمارش معکوس برای آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است ...
اینتیتر   ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ - ۱۲:۲۲   + ۱۰ سایت دیگر  
به گزارش اینتیتر به نقل از ایسنا، سد چم شیر در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و شمارش معکوس برای آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۲۱ - ۰۹:۴۶   + ۱۶ سایت دیگر  
یک کارشناس آب با اشاره به اینکه در سد سازی باید شفاف سازی صورت گیرد گفت:نباید در چرخه طبیعی آب دست برده شود زیرا طبعات جبران ناپذیری به بار می آورد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۱/۰۹/۲۰ - ۲۱:۱۷    
کابوس تلخ سد گتوند در استان خوزستان که یک دهه پیش با وجود هشدارهای مکرر در مورد وجود معدن نمک در نزدیکی مخزن آن و افزایش شوری آب کارون، راه اندازی شد، حالا در مورد چم شیر در حال تکرار است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۱۰:۴۲   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان سد "چم شیر" در 25 کیلومتری جنوب شرقی شهر دوگنبدان در استان کهگیلویه و بویراحمد و بر روی رودخانه زهره در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و شمارش معکوس برای آبگیری آن نگرانی ها را در خصوص تکرار یک فاجعه دوچندان کرده است ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۰۸:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
سد چم شیر در حالی آماده آبگیری شده که کارشناسان محیط زیست درباره تکرار تجربه تلخ سد گتوند و شوری بیش از حد آبی که روانه خوزستان خواهد شد، هشدار داده اند.
رادیو ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۷:۵۵    
سد چم شیر که حالا بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، برای بسیاری از فعالان محیط زیست یادآور تجربه سد گتوند است، سدی که با وجود هشدار فعالان محیط زیست ساخته و آبگیری شد و نتیجه آن، ازبین رفتن بخشی از زمین های کشاورزی منطقه و افزایش شوری آب کارون بود. ...
بویر نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۳۱   + ۴ سایت دیگر  
بویرنیوز – با آبگیری سد چم شیر در منطقه گچساران گویا قرار است دوباره تاریخ تکرار شود، چون بسیاری از متخصصان و سمن های محیط زیستی معتقدند که این سد بر روی سازند نمکی واقع شده است. ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۰۹:۳۸   + ۷ سایت دیگر  
کارشناسان محیط زیست نگران آبگیری سد چم شیر هستند آن ها در گفت وگو با خبرآنلاین معتقدند آبگیری این سد تکرار اشتباه آبگیری سد گتوند است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۹:۴۴   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان عضو هیات علمی گروه هیدرولوژی و منابع آب دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه وضعیت سد چم شیر، احتمالا شبیه به سد گتوند خواهد شد، گفت: به نظر می رسد تا وقتی جواب سوالات درباره سد چم شیر داده نشده است، بهتر است این سد آبگیری نشود.
اقتصاد 24   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۱:۳۶   + ۶ سایت دیگر  
فعالان محیط زیست و آب کشور معتقدند این سد در صورت آبگیری می تواند فاجعه ای، چون سد گتوند را رقم بزند؛ سدی که انحلال نمک در آب دریاچه اش، شاید کمترین خطر قابل پیش بینی در موردش باشد. در صورت آبگیری، این سد پنجمین سد بزرگ کشور خواهد بود که وظیفه آبرسانی و تامین برق را به عهده می گیرد
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۰:۲۱    
با شمارش معکوس برای آبگیری سد چمشیر هشدار ها درباره تبعات این کار جدی تر می شود. این سد خاطرات تلخ سد گتوند و تپه های نمکی زیر مخزن این سد و افزایش 20 درصدی شوری جلگه خوزستان را در ذهن فعالان محیط زیست زنده کرده است.
فرارو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۰۹:۱۲   + ۱۲ سایت دیگر  
جنوب غربی کشور بار دیگر در انتظار یک ماجرای آبی است. این بار هم احداث یک سد که نام آن در کنار سد دیگری که زمانی در این بخش از کشور خبرساز شد، آورده می شود ...
رکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ - ۱۴:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
محمد درویش در گفت و گو با رکنا گفت: طبق گزارش مطالعه زمین شناسی سد چم شیر آبگیری این سد می تواند فجایعی به مراتب عمیق تر و سهمگین تر از سد گتوند را به دنبال داشته باشد.
لالی نیوز   ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ - ۰۵:۱۰    
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مسجدسلیمان از دستگیری 6 متخلف صید در فصل ممنوعه صید خبر داد
سلامت نیوز   ۱۴۰۱/۰۷/۱۹ - ۱۰:۵۳   + ۷ سایت دیگر  
کارشناسان معتقدند اگر با احداث سد گتوند میلیون ها تن نمک اراضی قابل کشاورزی خوزستان را شور و لب شور کرد، آبگیری سد چمشیر بر رودخانه زهره، در 25کیلومتری شهر گچساران ...
اصلاحات نیوز   ۱۴۰۱/۰۵/۰۲ - ۱۱:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مدعی شد: یکی گفت فلانی بیرون وضع خیلی خراب شده، همه فحش می دهند، بد و بی راه می گویند. یک فکری بکنید. گفتم حرف شما صد در صد درست است. ولی ما همان کاری را کردیم که شما در عملیات والفجر 8 انجام دادید. قرار بود در سد گتوند در شوشتر عملیات انجام شود.
تابناک خوزستان   ۱۴۰۱/۰۴/۳۰ - ۱۳:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان از رهاسازی آب از سد گتوند برای نجات و رفع تشنگی نخلستان های اروندکنار آبادان خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۳۰ - ۱۰:۴۵    
عملیات رهاسازی آب از سد گتوند برای نجات و رفع تشنگی نخلستان های اروندکنار آبادان اجرا شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۴/۳۰ - ۰۳:۱۸   + ۸ سایت دیگر  
ایسنا/خوزستان مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان از رهاسازی آب از سد گتوند برای نجات و رفع تشنگی نخلستان های اروندکنار آبادان خبر داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۲۸ - ۲۰:۵۰   + ۲ سایت دیگر  
با رها سازی آب از سد گتوند مشکل شوری آب در روستا های آبادان تا فردا رفع می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۲۳ - ۱۷:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
دبی آب در سد گتوند علیا به مدت یک روز افزایش یافته است.
شما نیوز   ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ - ۰۱:۲۸   + ۳ سایت دیگر  
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان، راهکار نهایی برای جبران افت کیفیت آب رودخانه کارون در شرایط خشکسالی رهاسازی آب هایی به صورت فوق العاده و موجی از سد گتوند به سمت پایین دست دانست.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۴/۰۸ - ۱۰:۰۳    
آقای شهبازی گفت: دومین مرحله از رهاسازی سد گتوند به سوی رودخانه های آبادان و خرمشهر در حال اجراست.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۴/۰۷ - ۱۴:۳۵   + ۹ سایت دیگر  
رهاسازی موجی آب از 4 دریچه سد گتوند علیا انجام شده است .
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۱/۰۴/۰۱ - ۲۲:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
قرار است بر روی سرشاخه های رودخانه مارون و بالادست سد مارون یک، سد جدیدی به نام مارون دو زده شود. بر اساس طراحی ها، آب ذخیره شده پشت این سد از حوضه آبریز مارون بوسیله تونل به حوضه دیگری منتقل خواهد شد ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۳/۱۶ - ۰۹:۴۶   + ۲ سایت دیگر  
مدیرعامل سازمان آب و برق استان خوزستان گفت : رهاسازی آب از سد گتوند افزایش کیفیت آب شرب آبادان و خرمشهر را در پی خواهد داشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۳/۱۵ - ۱۶:۲۰    
با هدف بهبود کیفیت آب در پایین دست رودخانه کارون ، آب سد گتوند علیا فردا رهاسازی می شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۳/۱۴ - ۱۲:۱۱   + ۷ سایت دیگر  
730 هزار بچه ماهی بومی در رودخانه کارون در دریاچه سد تنظیمی گتوند رهاسازی شد.
رهیاب   ۱۴۰۱/۰۳/۱۱ - ۱۸:۳۱    
مجموعه مسکونی سد گتوند علیا سرانجام پس از یک دهه با راه اندازی یک سالن ورزشی توسط شهرداری شهر ترکالکی تعیین تکلیف شد.
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۱۱:۲۳    
سد گتوند آخرین سد قابل احداث بر روی رودخانه کارون است. دریاچه این سد با مخزنی چهار میلیارد و پانصد میلیون مترمکعبی دومین دریاچه مصنوعی بزرگ کشور (پس از کرخه) است. ارتفاع این سد سنگریزه ای با هسته رسی 182 متر است که بلندترین سد خاکی کشور محسوب می شود.