دوشنبه ۲۹ شهریورساعت ۰۶:۵۳Sep 2021 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سد گتوند»

خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۶/۲۵ - ۱۳:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
در چهارمین قسمت میزگرد "گتوند؛ افتخار ایران" مشخص می شود که نه تنها با احدث سد گتوند، کیفیت آب رودخانه کارون بدتر نشده؛ بلکه وجود این سد موجب شده کیفیت آب کارون در محل سد تنظیمی گتوند نسبت به گذشته (زمان نبودن این سد) افزایش یابد.
روزنامه شروع   ۱۴۰۰/۰۶/۲۳ - ۱۲:۲۵   + ۱ سایت دیگر  
دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در یاداشتی با اشاره به مشکلات مربوط به کم آبی در استان خوزستان به تشریح دلایل آن و ارائه راه حلهایی برای مواجهه با آن پرداخت. به اعتقاد وی، سد گتوند نقشی در تشدید مشکلات سال جاری این استان ایفا نکرده است.
تابا خبر   ۱۴۰۰/۰۶/۱۹ - ۱۵:۲۸   + ۸ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار تابا، فرهاد ایزدجو پنجشنبه شب در جلسه قرارگاه سه گانه محرومیت زدایی استان خوزستان با حضور وزیر کشور اظهار کرد: حجم مفید سد گتوند تا تراز 195 متر، سد دز تا تراز 305 متر و در سد کرخه با احتساب 300 میلیون مترمکعب تخلیه سد سیمره در نظر گرفته شده است. ...
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۶/۱۰ - ۱۳:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
سد گتوند علیا با مخزنی به بزرگی 4 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب امروز با قطعیت از سوی رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی یک اشتباه بزرگ تاریخی نامگذاری می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۰/۰۶/۰۱ - ۱۴:۴۸   + ۴ سایت دیگر  
مدیر دفتر مطالعات آب مرکز پژوهش های مجلس درباره ماجرای شوری آب سد گتوند نکات قابل تاملی را مطرح می کند و می گوید آنچه باعث شوری آب در پایین دست شده، تپه نمکی پشت سد نیست.
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۵ - ۲۳:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
اهواز-ایرنا- رئیس انجمن صنفی کشاورزان خوزستان گفت:افزایش بی رویه رهاسازی آب از سد گتوند در این شرایط خشکسالی برای تولید برق از سوی وزارت نیرو باعث می شود تا رودخانه کارون با مرگ قطعی مواجه شود.
استانداری خوزستان   ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ - ۱۵:۵۰    
مطالبات تعدای از اهالی روستای آب ماهیک شهرستان لالی از مناطق پشت سد گتوند از شرکت آب نیرو با حضور قاسم سلیمانی دشتکی، استاندار خوزستان پیگیری و بررسی شد.
استانداری خوزستان   ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ - ۱۵:۵۰    
استاندار خوزستان گفت: موضوع تملک زمین های روستاهای اطراف سد گتوند به صورت قانونی بررسی می شود تا حق هیچ کس ضایع نشود. قاسم سلیمانی دشتکی روز جمعه در نشست محرومیت زدایی شهرستان های شوشتر و گتوند در سرسرای استانداری خوزستان بیان کرد ...
ایرنا   ۱۴۰۰/۰۵/۲۲ - ۱۵:۳۳   + ۴ سایت دیگر  
اهواز-ایرنا- استاندار خوزستان گفت: موضوع تملک زمین های روستاهای اطراف سد گتوند به صورت قانونی بررسی می شود تا حق هیچ کس ضایع نشود.
55آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ - ۱۷:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
کامران امامی* براساس 30 سال تجربه حرفه ای در مهندسی آب و پروژه های عمرانی، نگارنده بر این باور است که بسیاری از معضلات در پروژه های عمرانی و آبی کشور مانند سد گتوند بیشتر ناشی از ضعف اخلاق حرفه ای است تا کاستی های فنی و در رابطه با چالش های عظیم آب جهانی و ملی بیش از پیش به تقویت اخلاق حرفه ای نیاز ...
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۱۹ - ۰۷:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
50 سال پیش در چنین روزی 3 میلیون مترمربع از اراضی کن برای مسکن کارمندان اختصاص یافت کف قیمت خودرو هم 10 سال پیش به حدود 10 میلیون تومان رسید.
شما نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ - ۱۸:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
سد گتوند از نظر جانمایی، طراحی و اجرا، یک شاهکار بزرگ در سدسازی جهان محسوب می شود. این ابرساز، در 10 سال گذشته بیش از 1.2 میلیارد دلار درآمد در بخش تولید برق و 80 میلیارد مترمکعب تنظیم آب برای پایین دست و بارها مهار سیلاب را در کارنامه خود دارد.
کاوش خبر   ۱۴۰۰/۰۵/۱۶ - ۱۲:۱۸    
مدیر دفتر مطالعات آب مرکز پژوهش ها معتقد است حکمرانی منابع آبی ما بر اساس اقتصاد سیاسی، رانت، منافع گروه های سیاسی و مولفه های غیرفنی تعریف شده و باید در چارچوب یک آمایش سرزمینی صحیح اصلاح شود.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۱۴:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس مدیریت منابع آب که سالها در جریان مطالعات سد گتوند حضور داشت از تعیین چهار مرحله برای آبگیری سد گتوند، ایجاد 6 دریچه خروجی در بدنه سد به منظور دسترسی به تمامی لایه های مخزن سد و جزئیات مطالعه بر روی سازند گچاساران خبر داد.
سلام نو   ۱۴۰۰/۰۵/۱۳ - ۱۴:۴۴    
اگر در دوران احمدی نژاد بودیم به لطف درآمد افسانه ای نفت می شد حداقل در بخش اقتصاد چند خیال بد عاقبت مثل سد گتوند یا لیستی از پروژه های عمرانی نیمه کاره را به واقعیت تبدل کرد، اما وضع امروز کشور اجازه چنین شوخی هایی را نمی دهد.
ایلنا   ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ۱۴:۲۹    
قرار است سدچم شیر گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد آذر ماه امسال آبگیری شود. این در حالی است که انتشار این خبر مخالفان و موافقان بسیاری را در پی داشت ...
تین نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ۱۳:۳۱    
هیئت دولت، دانشگاه تهران را مامور بررسی اثرگذاری سد گتوند بر روی کیفیت رودخانه کارون کرده بود و در گزارشات آنها به وضوع عامل تنزل کیفیت آب رودخانه کارون سد گتوند دانسته نشده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۱۰ - ۱۳:۰۳   + ۱۰ سایت دیگر  
در بخش اول میزگرد "گُتوند؛ افتخار ایران" مشخص شد که سد گتوند بیش از 4 دهه سابقه مطالعاتی دارد و محور فعلی ساخت سد گتوند محوری است که مورد قبول تمامی متخصصان برتر جهان که در جریان مطالعات این پروژه حضور داشتند بوده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۵/۰۹ - ۱۱:۰۸   + ۲ سایت دیگر  
سد گتوند مانند هر پروژه و طرح عمرانی مرتبط با محیط زیست دارای فواید و معایبی است که باید در کنار هم بررسی گردد.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۱۱:۱۳   + ۴ سایت دیگر  
در شرایطی که ذخایر سد کرخه و دز مطلوب نیست، سد گتوند در حال حاضر بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب در مخزن خود ذخیره دارد و پشتوانه تأمین آب این روزهای خوزستان و ماههای ابتدایی پاییز است.
میزان   ۱۴۰۰/۰۵/۰۸ - ۰۷:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
فاضل عبیات در گفت وگو با میزان، با اشاره به آخرین وضعیت تامین آب در استان خوزستان گفت: در هفته گذشته، برای تامین آب تالاب هورالعظیم، انهار پایین دست کرخه و آب مورد نیاز احشام؛ خروجی سد کرخه را دو برابر کرده و حجم آب ورودی را از 75 متر مکعب در ثانیه به 130 متر مکعب در ثانیه افزایش دادیم. ...
تابا خبر   ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۸:۵۹    
به گزارش تابا، با توجه به حجم بالای آورد رودخانه کارون ناشی از تولید برق توسط سد گتوند و افزایش ارتفاع آب در بالادست بند خاکی مارد فیوز اصلی و یک فیوز فرعی جدید این بند گشوده شد تا ضمن ایمن ماندن پایداری بدنه اصلی بند در نقاط عمیق رودخانه امکان کاهش تراز آب [...] ...
سلام نو   ۱۴۰۰/۰۵/۰۷ - ۱۱:۰۴    
اخیرا کلیپی درباره سد گتوند در فضای مجازی و رسانه ها پخش شده که واکنش های زیادی داشته است. بهمن آرمان، اقتصاددان با ارسال یادداشتی به سلام نو نسبت به انتشار این کلیپ واکنش نشان داده است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۰۶ - ۱۲:۳۲   + ۴ سایت دیگر  
نیروگاه برق آبی سد گتوند با تولید بیش از 4 میلیون و 900 هزار مگاوات ساعت انرژی پاک، بیشترین میزان تولید سالانه را در بین نیروگاه های برق آبی به خود اختصاص داده است.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۱۸:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
خشک شدن بسیاری از تالاب های استان خوزستان در ماه های اخیر، بار دیگر تاثیر مخرب سد گتوند بر محیط زیست خوزستان را یادآور شد.
تدبیر و امید   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۱۵:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
سخنگوی دولت در پاسخ به این سوالات که چه تصمیماتی در سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به خوزستان اتخاذ شده و همچنین درباره رها سازی آب سدهای بالادست خوزستان که آیا این رها سازی باعث بروز مشکلاتی در روزها و ماههای آینده نمی شود و مباحثی درباره نقش سد گتوند در تخریب مزارع خوزستان و اینکه آیا دولت این ...
پانا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۰۹:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
تهران (پانا) - با توجه به تشدید خشکسالی و اعتراض به کم آبی در استان خوزستان اظهارنظرهایی درباره نقش و سهم سد گتوند در وضعیت فعلی خوزستان و همچنین نقش سازمان محیط زیست در این بحران مطرح شده که با واکنش رئیس سابق سازمان حفاظت محیط زیست روبرو شد. ...
پیک نکا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۵ - ۰۸:۰۱   + ۲۷ سایت دیگر  
عبدالرضا داوری درباره تصمیمات احمدی نژاد پیرامون سد گتوند و پافشاری پورمحمدی برای مقابله با آن افشاگری کرد.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ - ۱۰:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
تشدید خشکسالی در استان خوزستان و تنش آبی که زندگی مردم این استان را با بحرانی جدی روبه رو کرده، این روزها برخی نگاه ها را به سمت نقش سد گتوند در این تنش برده است.
رویداد 24   ۱۴۰۰/۰۵/۰۴ - ۰۰:۵۶   + ۱۰ سایت دیگر  
همه سد گتوند را با نام محمود احمدی نژاد می شناسند و وقوع فاجعه آن با دولت دهم برایشان تداعی می شود. در این گزارش بررسی کرده ایم، تمامی دولت ها با سیاست های توسعه ای خود چگونه جزیی از پروژه سد گتوند بوده اند.
صدا نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۹:۵۶   + ۶ سایت دیگر  
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-06-29 14:26:48Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com باید یک عزم ملی درباره سد گتوند رخ دهد و درباره آن کانالی که قرار است آب را پیش از گنبد نمکی رها کند ...
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۶:۵۶   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیات رییسه شورا با اشاره به وقایع خوزستان طی تذکری خطاب به مسئولین دولتی و کارشناسان خواستار پیگیری به حق خواسته مردم خوزستان شد.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۵:۵۵   + ۵ سایت دیگر  
وزارت نیرو خلاصه ای از اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح خدمات آب، برق و جمع آوری فاضلاب استان خوزستان در دولت تدبیر و امید را منتشر کرده که یکی از آن ها توجه ویژه به استان خوزستان با فعال کردن شورای عالی آب به عنوان بالاترین نهاد هماهنگی سیاستگذاری تأمین ...
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۳:۳۴   + ۱۳ سایت دیگر  
دانشیار دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران و دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در یاداشتی با اشاره به مشکلات مربوط به کم آبی در استان خوزستان به تشریح دلایل آن و ارائه راه حلهایی برای مواجهه با آن پرداخت. به اعتقاد وی، سد گتوند نقشی در تشدید مشکلات سال جاری این استان ایفا نکرده است.
برترین ها / ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۷:۱۰   + ۱۹ سایت دیگر  
خبرگزاری ایسنا: با توجه به تشدید خشکسالی در خوزستان و اعتراض به کم آبی در این استان اظهارنظرهایی درباره نقش سد گتوند در این وضعیت مطرح شد که با واکنش رییس سابق سازمان محیط زیست روبرو شد و او گفت: هیچگاه سازمان حفاظت محیط زیست مجوز ساخت سد را صادر نکرد. ...
برترین ها / شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۰/۰۴/۳۰ - ۲۳:۳۶   + ۷ سایت دیگر  
انتخاب: ویدیوی زیر بخشی از مستند تکان دهنده مادر کشی ، درباره بحران آب در خوزستان و نقش سد گتوند در این ماجراست. لازم به ذکر است که سد گُتوَند، یکی از بزرگ ترین سدهای ایران بر روی رودخانه کارون است ...
برترین ها / ایلنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۱۴:۳۵   + ۶ سایت دیگر  
ایلنا: عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران با اشاره به شرایط کم آبی در خوزستان گفت: به دولت تذکر می دهم در اسرع وقت نسبت به بسته شدن سد گتوند دستور دهد تا آب شور به سرزمین های حاصلخیز ورود پیدا نکند. ...
کبنا نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۳ - ۰۹:۰۹   + ۳ سایت دیگر  
بحران شوری آب سد گتوند در استان خوزستان در روزهایی که این استان با خشکسالی شدید روبه رو شده و هر روز از عرض رودخانه کارون کاسته می شود، مسئولان را مجبور کرد که خروجی آب را از سد گتوند افزایش دهند و همین امر پرده از یک اتفاق و بی مدیریتی در دولت های قبلی برداشت.
انصاف نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۶:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام شهاب الدین حائری شیرازی در یادداشتی تلگرامی با عنوان دستگاه قضا به مسئله سد گتوند ورود کند نوشت: این روزها اخبار و اطلاعات وسیعی در خصوص مراحل ساخت سدی که موجبات بحران زیست محیطی در خوزستان شده است منتشر شده، سوال این است چرا با عواملی که علی رغم هشدارهای مکرر کارشناسان ...
جماران   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۶:۴۹   + ۱ سایت دیگر  
گروه اجتماعی: احمد میدری نماینده اسبق آبادان در مجلس شورای اسلامی در کانال تلگرامی خود با انتشار گزارشی که توسط وی با پیشنهاد مرکز پژوهش های مجلس در سال 1392 تدوین شده بود زوایای تازه ای از پیشبینی ها درباره بحران کم آبی در خوزستان زا مطرح کرد. ...
برترین ها / خبر آنلاین   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۷:۰۹   + ۲۶ سایت دیگر  
برترین ها: نایب رئیس پیشین مجلس در توییتی نوشت: مطابق نظر کارشناسان، بخشی از مشکل امروز خوزستان، جانمایی غلط برای سد گتوند بوده است. علی مطهری نایب رئیس پیشین مجلس در توییتر نوشت: مطابق نظر کارشناسان، بخشی از مشکل امروز خوزستان، جانمایی غلط برای سد گتوند بوده است ...
فرادید   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۵:۲۹    
برخی کارشناسان محیط زیست می گویند که احداث دریاچه سد گتوند بر روی گنبد های نمکی گچساران موجب حل شدن میلیون ها تن نمک در آب پشت سد شده است. به اعتقاد آن ها، حل شدن این نمک ها در طول سال های اخیر موجب افزایش شوری رودخانه کارون و شوره زار شدن زمین های مرغوب کشاورزی مردم شده است.
شهرآٰرا نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۴:۴۶    
خسارات کشاورزی ناشی از شوری رودخانه کارون، سالیانه 60 میلیارد تومان برآورد می شود.
ایسنا   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۳:۴۰   + ۶ سایت دیگر  
عضو هیات علمی دانشگاه تهران و متولی مطالعات علاج بخشی سد گتوند گفت: سد گتوند مانند هر سد دیگری ویژگی های مثبت و منفی دارد و بر اساس آنچه در سال 1393 در یک پروژه مطالعاتی یک ساله روی این سد صورت گرفت نمی توان گتوند را عامل اصلی اوضاع خوزستان معرفی کرد.
سلامت نیوز   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۱:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
سلامت نیوز :خشکسالی، اعتراضات و بی تفاوتی مسئولان در کنار صدها پیشنهاد برای زنده ماندن مردم، صدای بلند این روزهای خوزستان است و بی شباهت به فریاد های حمید زنگنه نماینده وقت اهواز در بهارستان نیست ...
برترین ها / تابا خبر   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۵:۰۴   + ۷ سایت دیگر  
دیده بان ایران: سید پرویز فتاح، وزیر اسبق نیرو در دولت احمدی نژاد در گفت وگویی درخصوص انتقادهای اخیر پیرامون سد گتوند مبنی بر اینکه وجود کوه نمکی یا غول نمکی در مخزن این سد سبب شوری آب اهواز شده است توضیحاتی ارائه داد. ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۱۰:۰۹   + ۱۳ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی و رئیس وقت موسسه آب دانشگاه تهران و متولی مطالعات علاج بخشی سد گتوند در یادداشتی در خصوص سرگذشت این سد و شایعات نادرستی که در خصوص آن مطرح شده، توضیحات مهمی ارائه کرد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۰/۰۵/۰۲ - ۰۲:۵۱   + ۳ سایت دیگر  
مطالبه مظاهرات سِلمی چیست؟ تقصیر کدام رئیس جمهور است؟ آخرین سیاست جبهه اصلاحات ایران، هفت دستور ویژه برای حل مشکلات زندانیان، عامل جنایت سد گتوند را محاکمه نمی کنید؟ پگاسوس، ابزار جدید اسرائیل برای جاسوسی، سود و زیان عرضه مسکن متری در بورس ...
برترین ها / کاوش خبر   ۱۴۰۰/۰۴/۳۱ - ۲۰:۲۰   + ۲۷ سایت دیگر  
برترین ها: مصاحبه تکان دهنده دکتر محمدجواد عبدالهی رییس بازنشسته دانشکده زمین شناسی و دانشگاه چمران اهواز را به نقل از هفته نامه تجارت فردا بخوانید. 20 سال قبل از آنکه جانمایی سد گتوند در سال 68 صورت بگیرد، آمریکایی ها پیشنهاد داده بودند 20 کیلومتر بالاتر از مخزن فعلی، سد گتوند احداث شود. ...
برترین ها / پایگاه خبری قلم   ۱۴۰۰/۰۵/۰۱ - ۲۱:۰۲   + ۳ سایت دیگر  
مهر: محمد درویش، رئیس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو گفت: برچیدن سد گتوند بهترین راهکار است. اما سه برابر بودجه ای که برای ساخت آن هزینه شده برای برچیدنش پول نیاز است که اکنون دولت چنین پولی ندارد. ...