پنجشنبه ۳۱ خردادساعت ۰۹:۴۳Jun 2024 20
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «حذف دلار»

قالیباف گفت: می توانیم با بسیاری از کشورها بدون نیاز به دلار و یورو تجارت کنیم.
روزنامه کسب و کار   ۱۴۰۳/۰۳/۱۹ - ۱۷:۳۴   + ۱ سایت دیگر  
سرمقاله دولت سیزدهم با ارتقای روابط با همسایگان توانست به تجارت خارجی ایران رونق دهد. توسعه روابط با دیگر کشورها رشد اقتصادی را افزایش داد. تولید افزایش پیدا کرد و صادرات به کشورهای همسایه رکورد جدیدی را ثبت کرد ...
ارانیکو   ۱۴۰۳/۰۳/۱۹ - ۱۴:۵۸   + ۷ سایت دیگر  
وزرای دارایی کشورهای عضو بریکس BRICS به منظور حذف دلار و سوئیفت، امکان راه اندازی یک سیستم تسویه حساب بین المللی مبتنی بر ارز دیجیتال را بررسی کردند.
ایران جیب   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۶:۱۳   + ۱۰۸ سایت دیگر  
بانک مرکزی نرخ میانگین موزون ارز را اعلام و بیان کرد که این نرخ یک نرخ اعلامی، صرفاً یک نرخ محاسباتی و نمایه ای است و نرخ معاملاتی محسوب نمی شود.
فرتاک نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۱۲ - ۱۵:۳۹   + ۷۸ سایت دیگر  
بعد از 6 سال رسماً نرخ ارز 4200 تومانی از سایت بانک مرکزی پاک شد و نرخ 37 هزار تومانی جایگزین آن شد؛ بانک مرکزی می گوید این نرخ موزون است و صرفا مبنای محاسباتی دارد. قیمت دلار در سایت بانک مرکزی که تا مدت ها همچنان 4200 تومان درج شده بود به تازگی تغییر کرده و معادل 37 هزار تومان شده است. ...
تجارت نیوز   ۱۴۰۳/۰۳/۰۶ - ۰۹:۴۶   + ۵ سایت دیگر  
تحلیلگران اصلی ترین دلیل حذف دلار از مبادلات دو کشور روسیه و چین را خنثی سازی تحریم های آمریکا و تلاش دو کشور برای تغییر نظم فعلی بین الملل از طریق دلارزدایی تدریجی می دانند.
ایبنا   ۱۴۰۳/۰۳/۰۳ - ۱۰:۴۹   + ۶ سایت دیگر  
یک پژوهشگر ارشد اقتصادی گفت: میانگین رشد اقتصادی در دهه 90 کمتر از 1 درصد بود، اما در دولت سیزدهم به کانال 7 درصد رسید.
تحلیل بازار   ۱۴۰۳/۰۲/۲۷ - ۰۷:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
دلایلی متعددی برای کنار زدن دلار در دارایی کشورها و سرمایه گذاران در جهان وجود دارد که بانکهای مرکزی زودتر متوجه شده اند. کشورهای در حال توسعه برای حفظ دارایی های و تجارت در حال حذف دلار هستند.
بنا بر اعلام بانک مرکزی ایران، علاوه بر کشورهای روسیه و عراق تهاتر ریالی با کشور افغانستان هم در حال پیگیری است.
ایبنا   ۱۴۰۳/۰۲/۰۴ - ۱۱:۵۷   + ۲ سایت دیگر  
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که روسیه و چین تقریباً به طور کامل استفاده از دلار را در تجارت متقابل خود متوقف کرده اند.
صراط نیوز   ۱۴۰۳/۰۲/۰۳ - ۲۲:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
مسکو و پکن تقریبا دلار را از مبادلات تجاری خود حذف کرده اند.
فرارو   ۱۴۰۳/۰۱/۲۷ - ۱۶:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
فرارو - دلار تک نرخی جزو مهمترین چشم انداز های اقتصادی کشور در سال های گذشته به حساب می آمد، اما الان انواع و اقسام تعاریف و عبارت های مختلف را جلو اسم اسکناس آمریکایی می بینیم. ...
صمت   ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - ۰۹:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
اوایل اردیبهشت 1401 طرح اقتصادی دولت با عنوان جراحی اقتصادی، توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شد و دولت اجرای این طرح را در دستور کار قرار داد. در این راستا دولت با تقسیم بندی جامعه به 10 دهک، به دهک های اول تا سوم 400 هزار تومان و به مابقی یارانه بگیران 300 هزار تومان یارانه پرداخت کرد ...
ایلنا   ۱۴۰۳/۰۱/۱۸ - ۰۹:۳۵   + ۱۴ سایت دیگر  
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین گفت: در سال 2023 میلادی روابط ایران و چین رشد 30 درصدی را نسبت به سال 2022 تجربه کرد و این رشد 30 درصدی در دو ماه نخست سال 2024 میلادی (ژانویه و فوریه) که تاکنون آمار آن منتشر شده نیز نسبت به مدت مشابه سال 2023 برقرار است.
14 فروردین 1354؛ تصمیم کمیسیون اقتصادی اوپک برای جایگزین کردن ارز جدید با دلار در مبادلات نفتی
اکوایران: برخلاف اینکه دولت ابراهیم رئیسی به دنبال حذف دلار از تجارت خود با کشورهای همسایه است. اما از نگاه تحلیلگران اقتصادی هنوز این فضا فراهم نیست. حداقل در جریان تجارت ایران و تاجکستان این موضوع فعلا منتفی است و مبادله ریالی وجود ندارد ...
جام جم   ۱۴۰۲/۱۲/۲۳ - ۱۲:۲۶   + ۱۰ سایت دیگر  
رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد پیشتاز فعلی در رقابت مقدماتی حزب جمهوریخواه در مصاحبه ای وعده داد در صورت رسیدن دوباره به ریاست جمهوری جلوی روند کنونی دلارزدایی دراقتصاد کشورهای جهان رابگیرد.ترامپ درحالی که با شبکه سی ان بی سی مصاحبه می کرد گفت: من به کشورها اجازه نخواهم داد دلار را رها کنند ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
برخی تاکید دارند تخصیص ارز مسافرتی در واقع یک یارانه و رانت ویژه در اختیار گروه خاصی است و در مقابل گروه دیگری معتقدند نادیده گرفتن تقاضای موجود در حوزه مسافرت هوایی، منجر به حذف آن نشده، بلکه متقاضیان را به سمت بازار غیررسمی سوق می دهد و تبعات تورمی به دنبال دارد.
تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۱۹ - ۱۴:۳۵   + ۶ سایت دیگر  
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ضمن رد بدهی 10 میلیارد دلاری دولت عراق به ایران گفت: در حذف دلار از تجارت دو کشور گشایش هایی ایجاد شده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۲/۱۵ - ۱۹:۵۱   + ۵ سایت دیگر  
معاون رییس جمهور روسیه اعلام کرد که گروه بریکس سامانه پرداخت و انتقال ارز دیجیتال خود را بدون دلار راه اندازی می کند.
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۰۹:۵۴   + ۱۲ سایت دیگر  
دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق گفت: توقف فروش دلار مسافرتی با قیمت رسمی در عراق می تواند سرآغازی بر حذف دلار در تبادلات مالی دو کشور باشد.
ایبنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - ۱۷:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
تجارت روسیه با شرکای کلیدی خود در بریکس در حال حاضر تقریباً بدون دلار است.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - ۰۹:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
آسیانیوز - با بستن پیمان های پولی دو جانبه با کشورها می توان بند ناف مبادلات تجاری را از دلار قطع کرد. این اتفاق اگر به درستی رقم بخورد می تواند مسیری برای دور زدن تحریم ها و شکوفایی اقتصادی ایران در آینده باشد که البته قطعا باید ابتدا مشکلات داخلی اقتصاد ایران حل شود. ...
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - ۱۱:۰۲   + ۴ سایت دیگر  
به گفته نائب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه؛ حذف دلار از تجارت ایران و روسیه و همچنین آزاد شدن تجارت دو کشور تاکنون در حد امضای قرارداد مانده و هیچ بعد عملیاتی پیدا نکرده است
موسسه مطالعاتی تحریریه   ۱۴۰۲/۱۱/۱۸ - ۱۰:۱۲    
درحالی که بسیاری از کشورهای دنیا همچون روسیه با سرعت زیاد درحال دلارزدایی هستند، در ایران مسئولین با قوت به حذف دلار در تجارت مشغولند.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ - ۱۵:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
اخیرا کمیته مالی پارلمان عراق خواستار فروش نفت به ارزهای دیگری به جز دلار آمریکا شده است. حال باید دید آیا امکان اجرای این رویکرد وجود دارد یا خیر؟
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۴ - ۰۹:۳۴   + ۳۵ سایت دیگر  
کمیته مالی پارلمان عراق، با هدف مقابله با تحریم های آمریکا علیه سیستم بانکی این کشور، چهارشنبه گذشته خواستار فروش نفت به ارزهای دیگری بجز دلار آمریکا شد.
آنا   ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - ۱۲:۵۱   + ۱۲ سایت دیگر  
سفیر آناتولی آنتونوف گفت که روند حذف دلار از معاملات، ناشی از تلاش های ایالات متحده برای مصادره دارایی های مسدود شده روسیه است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۰/۳۰ - ۰۸:۳۹   + ۱۲ سایت دیگر  
خبرگزاری ایزوستیای روسیه گزارش داد که کنار گذاشتن دلار از مبادلات تجاری روسیه قیمت محصولات الکترونیکی در این کشور را کاهش داده است.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۲۶ - ۲۳:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
اقتصادنیوز: گروهی از تحلیلگران غربی هشدار داده اند که ایالات متحده باید بریکس پلاس را جدی بگیرد، ساختار متشکل از بازیگران مخالف سلطه آمریکا که اخیرا برای دلار زدایی و جایگزینی ارز خود به جای آن خیزی جدی برداشته اند؛ گزاره ای که می تواند پایان آمریکا را رقم بزند.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۱۰/۲۵ - ۰۰:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد -گروه بازرگانی : معاون وزارت جهاد کشاورزی از تداوم مشروط تخصیص ارز ترجیحی در سال1403 خبر داد. به گفته او نرخ ارز ترجیحی در سال آینده 31هزار تومان برای هر یورو است؛ هرچند ادامه حیات ارز ترجیحی، منوط به تصویب مجلس است. با این حال این قرائت یورویی می تواند به معنای حذف دلار باشد.
آهن نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۱۵:۲۱   + ۲ سایت دیگر  
با جدی شدن اقدامات کشورهای بزرگ اقتصادی نظیر چین، هند، روسیه، برزیل و کشورهای حوزه خلیج فارس برای حذف دلار از مبادلات تجاری خود، قدرت حفظ ارزش دلار نیز به شدت تهدید می شود
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۱۰/۲۴ - ۰۹:۴۷   + ۳۰ سایت دیگر  
با جدی شدن اقدامات کشورهای بزرگ اقتصادی نظیر چین، هند، روسیه، برزیل و کشورهای حوزه خلیج فارس برای حذف دلار از مبادلات تجاری خود، قدرت حفظ ارزش دلار نیز به شدت تهدید می شود و ممکن است با قدرت گرفتن سایر ارزها در تجارت جهانی، ارزش دلار نیز به شدت کاهش یابد.
روزنامه آسیا نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۲۳ - ۲۳:۴۰   + ۷ سایت دیگر  
به گزارش آسیانیوز؛ مبادلات تجاری از طریق ارزهای محلی می تواند تاثیر دلار را بر چرخه اقتصادی کشور کاهش داده و از این طریق راهی برای دور زدن و بی اثر کردن تحریم ها باشد. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۱۰/۲۰ - ۱۶:۲۳   + ۱ سایت دیگر  
مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران در خصوص حذف دلار از سبد ارز های مسافرتی به کشور های همسایه نکاتی را ارائه کرد.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۰/۱۷ - ۱۳:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس مسائل بین الملل تأکید کرد: حذف دلار از چرخه تبادلات اقتصادی، منجر به تقویت عرصه تولید ملی کشورهای عضو و عدم اعمال تحریم اعضا علیه یکدیگر خواهد شد. ...
پایگاه خبری گسترش نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۱۶ - ۰۹:۳۵    
حذف دلار از معاملات تجاری؛ شعاری که از دی 85 با ابلاغ مصوبه جایگزینی یورو و ارزهای دیگر به جای دلار آغاز شد. این تنها خبری است که نشان از شروع تلاش هایی ناموفق برای حذف دلار از مناسبات اقتصادی کشور از سال های گذشته دارد و پس از آن سال ها در این زمینه سکوت شد ...
تین نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۱۰ - ۱۶:۴۷   + ۷ سایت دیگر  
به گفته کارشناسان، دلار زدایی از ارز های مسافرتی علاوه بر کاهش هزینه ها برای افراد، در تقویت پول ملی و کاهش تقاضا های کاذب بازار ارز هم موثر خواهد بود.
پایگاه خبری گسترش نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۰۸ - ۱۴:۵۴   + ۱ سایت دیگر  
محمد کهندل، تحلیلگر مسائل اقتصادی، با اظهار اینکه تخصیص ارزهای محلی به مسافران کشورهای همسایه فشار تقاضا را از روی کالاهای اساسی کاهش می دهد، اعلام کرده است که تخصیص ارزهای محلی به مسافران باعث بهبود مدیریت واردات کالاهای اساسی، نهاده ها و داروهای مورد نیاز مردم خواهد شد.
راهبرد معاصر   ۱۴۰۲/۱۰/۰۷ - ۱۷:۳۷   + ۱۲ سایت دیگر  
محمد کهندل، تحلیلگر مسائل اقتصادی با بیان اینکه تخصیص ارزهای محلی به مسافران کشورهای همسایه فشار تقاضا را از روی کالاهای اساسی برمی دارد، گفت: تخصیص ارزهای محلی به مسافران به مدیریت بهتر واردات کالاهای اساسی، نهاده ها و داروی مورد نیاز مردم منجر می شود.
همشهری   ۱۴۰۲/۱۰/۰۶ - ۱۵:۳۲   + ۵ سایت دیگر  
به دنبال تسویه مبادلات ارزی ایران با برزیل با یوان چین، روز گذشته مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران نیز از حذف دلار مسافری خبر داد و تأکید کرد: ارز کشورهای مقصد در اختیار مسافران قرار می گیرد. این اقدامات در پی برنامه های دولت برای دلارزدایی از اقتصاد ایران انجام می شود.
اقتصاد 24   ۱۴۰۲/۱۰/۰۶ - ۰۰:۰۹   + ۷ سایت دیگر  
قدرت نمایی بانک مرکزی در بازار ارز در حالی اتفاق می افتد که طبق اعلام مرکز مبادله ارز و طلا، دلار قرار است از سبد ارز های مسافرتی حذف شده و به جای آن ارز کشور های همسایه یا مقصد در اختیار مسافرین ایرانی قرار گیرد ...
اکو ایران تصویر اقتصاد ایران   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۲۳:۱۰    
مدیرعامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران از برنامه حذف دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه خبر داده. علی سعیدی گفته، برنامه این است که در سفر به کشورهای همسایه، ارز کشور عراق به صورت دینار، عربستان به صورت ریال، ترکیه به صورت لیر و امارات هم به صورت درهم پرداخت شود.
تجارت نیوز   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۱۹:۰۷    
مدیرعامل مرکز مبادله ایران امروز اعلام کرد که به زودی دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه، حذف می شود و ارز کشورهای مقصد در اختیار مسافران ایرانی قرار خواهد گرفت. تجارت نیوز در گفت وگو با سعید مشکات، تحلیلگر بازارهای مالی به بررسی پیامدهای اجرای این طرح پرداخته است.
روند بازار   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۱۷:۴۲   + ۸ سایت دیگر  
مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم ارز کشورهای همسایه یا مقصد را در اختیار مسافرین ایرانی قرار دهیم. به گزارش روند بازار ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۱۳:۱۴   + ۲۶ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران از حذف دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه و جایگزینی آن با ارز خود کشورها خبر داد.
مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران با تأکید براینکه دلار از سبد ارزهای مسافرتی به کشورهای همسایه حذف می شود، گفت: برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم ارز کشورهای همسایه یا مقصد را در اختیار مسافرین ایرانی قرار دهیم.
ایلنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۵ - ۱۰:۴۵   + ۲۹ سایت دیگر  
مدیر عامل مرکز مبادله ارز و طلای ایران گفت: برنامه ریزی کرده ایم که بتوانیم ارز کشورهای همسایه یا مقصد را در اختیار مسافرین ایرانی قرار دهیم.
آنا   ۱۴۰۲/۱۰/۰۴ - ۰۹:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
یک وب سایت اقتصادی در گزارشی تأثیر ارز های دیجیتال بر سرکوب دلار توسط بریکس را بررسی کرد.