جمعه ۱۸ آذرساعت ۰۶:۲۴Dec 2022 9
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ژنتیک»

آنا / خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۱۶:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: ایران بیشترین تنوع محصولات بیوتکنولوژی را در آسیا دارد که پژوهشگاه ژنتیک سهم بسزایی در این خصوص دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۱۰:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/هرمزگان متخصص ژنتیک پزشکی و مشاور ژنتیک گفت: انجام مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و حتی در مراحل اولیه آشنایی زوجین از بروز بسیاری از مشکلات و تولد فرزند معلول جلوگیری می کند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۷ - ۰۹:۵۰   + ۴ سایت دیگر  
رئیس انجمن صنایع غذایی کشور گفت: محصول تراریخته در واقع به نوعی انواع محصولات غذایی با اصلاح ژنتیک است.
یک پزشک   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۱۷:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
سلامت فقط چیزی ژنتیکی نیست، بلکه انتخاب سبک زندگی و عوامل پیرامونی در آن نقش دارند. در مطالعه اپی ژنتیک بررسی می شود که چه شاخص های خاصی بیان ژن را تنظیم می کنند. ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۱۷:۴۰    
بر اساس مطالعه ای که اخیراً توسط متخصصان ژنتیک کشف یک نوع ژنتیکی نسبتاً رایج در بین افراد پلی نزیایی تبار، اما در اکثر جمعیت های دیگر بسیار نادر است، سرنخ هایی را برای زمینه های ژنتیکی کلسترول بالا در همه افراد ارائه می دهد.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۱۲:۳۶    
به گزارش سیناپرس، طی سال های اخیر انواع کیت های آزمایش ژنتیک در دسترس عموم مردم قرار گرفته است. با ظهور کیت های تجاری آسان، کاربران می توانند نمونه بزاق خود را ارسال و گزارش مفصلی در مورد اطلاعات ژنتیکی خود دریافت کرده و جزئیاتی را در مورد اصل و نسب و سلامت خود به دست آورند. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۰۷:۵۴   + ۷ سایت دیگر  
ایسنا/سیستان و بلوچستان مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان گفت: در این استان سالانه بالغ بر270 هزار کودک در طرح غربال بینایی شرکت می کنند و موارد مشکوک برای درمان به مراکز درمانی معرفی می شوند.
موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور   ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ۱۵:۴۸    
نشست تخصصی با عنوان "کاربرد ژنتیک در آبزی پروری نوین" برگزار شد.
در پی امضای تفاهمنامه همکاری بین انستیتو پاستور ایران و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در شهریورماه سال جاری، دکتر جواد محمدی رییس پژوهشگاه ژنتیک، معاونین پژوهشی، آموزشی و پشتیبانی پژوهشگاه و مدیران مرتبط بازدیدی در از انستیتو پاستور ایران و بخش های مرتبط داشتند.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ۰۸:۰۶   + ۱ سایت دیگر  
شورای فرهنگ عمومی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران با هدف گسترش فرهنگ پژوهش در کشور 25 آذر را روز ملی پژوهش نام گذاری کرد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز از سال ‪1379‬ (و با تغییرات در این وزارتخانه از وزارت فرهنگ و آموزش عالی) چهارمین هفته آذر را به نام هفته پژوهش نام گذاشت و پس از آن ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ۰۶:۵۵   + ۳ سایت دیگر  
دانشجویان محقق و پژوهشگر رشته های ژنتیک و مهندسی علوم دام موفق به طراحی و تولید کیت تشخیص مقاومت چنددارویی و کیت تشخیصی انواع بروسلا شدند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۳:۲۰   + ۱ سایت دیگر  
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی از انجام آزمایش های ژنتیک رایگان برای پیشگیری از معلولیت در استان خبر داد.
دکتر صفدری سرپرست اداره کل انتقال خون، گفت: یکی از مشکلات انتقال خون در شهرستان ایرانشهر را عدم اطلاع مردم بومی منطقه به آزمایشات و مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج می باشد که منجر به تولد بیماران تالاسمی می شود. ...
طلا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۱:۳۹   + ۲۷ سایت دیگر  
بسیاری از مردم در مورد ژنتیک هیچ اطلاعاتی ندارند. کروموزوم یک ساختار طناب مانند است که از نوکلئیک اسید و پروتئین تشکیل شده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۲۳:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به نقش مهم آزمایش های ژنتیک در پیشگیری از معلولیت ها، گفت: در حال حاضر تا سقف 15 میلیون تومان هزینه های آزمایش ژنتیک به زوجین پرداخت می شود.
جماران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۱۶:۵۴    
مدیر عامل بنیاد ژنتیک ایران با حضور در برنامه ضربان شبکه سلامت، مباحثی را درمورد معلولیت ژنتیکی مطرح کرد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۱۳:۰۹   + ۹ سایت دیگر  
متخصص ژنتیک راهکارهای جلوگیری از بروز معلولیت های مادرزادی را تشریح کرد.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۱۱:۲۲   + ۱۵ سایت دیگر  
معاون پیشگیری از معلولیت های سازمان بهزیستی کشور در پنل تخصصی گرامیداشت روز جهانی افراد دارای معلولیت، گفت: غربالگری ژنتیک برای خانوارهای دارای 2 معلول به بالا قبل، حین و بعد از بارداری از اولویت های بهزیستی است.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ۰۸:۱۲    
مدیرکل بهزیستی خراسان شمالی گفت: در راستای حمایت از خانوارهای نیازمند و جلوگیری از تولد فرزند معلول در سال جاری، 453 مشاوره ژنتیک در این استان انجام شد.
پایگاه خبری خاورستان   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۹:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
بیشترین علت معلولیت در استان ازدواج فامیلی و در رتبه های بعدی ژنتیک و حوادث است.
آنا / باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۹:۳۵   + ۱۸ سایت دیگر  
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: کیت های ژنتیک تولید شده در مرکز تحقیقات از دقت بالایی برخوردار است که آن را از نمونه های خارجی ممتاز کرده و هم اکنون در بخش عمده ای از کیت های ژنتیک به خودکفایی رسیده ایم.
عصر اترک   ۱۴۰۱/۰۹/۱۲ - ۱۱:۰۳    
رئیس اداره امور آزمایشگاه های معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اعلام کرد: نخستین آزمایشگاه ژنتیک خراسان شمالی در شهر بجنورد و توسط بخش خصوصی افتتاح و راه اندازی شد.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۱۶:۱۲    
بر اساس مطالعه جدیدی که در JAMA Neurology منتشر شده است، آزمایش ژنتیک در بیماران مبتلا به صرع می تواند به درمان کمک کند و در بسیاری از موارد منجر به نتایج بهتری شود. ...
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۴:۴۵    
یک روانشناس و استاد دانشگاه در گفت وگو با قدس آنلاین گفت: علل مختلفی برای وسواس وجود دارد که مهم ترین آن عامل ژنتیک است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۵۵   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/گلستان معاون توسعه و پیشگیری اداره کل بهزیستی با بیان اینکه مشاوره و آزمایش ژنتیک برای مددجویان بهزیستی رایگان است، گفت: در افراد عادی نیز با توجه به وسع خانواده بین 30 الی 70 درصد هزینه توسط بهزیستی پرداخت می شود.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۳:۲۹    
فراخوان همکاری مراکز مشاوره پزشکی ژنتیک غیر دولتی جهت مشاوره ژنتیک خانواده های دارای دو معلول ویژه شهرستان های شمیرانات، تهران، ری، اسلامشهر، بهارستان، ملارد، پردیس و شهریار اعلام شد.
فکر شهر   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۰:۱۷   + ۴ سایت دیگر  
فکرشهر: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: براساس ابلاغ قانون جوانی جمعیت، الزام انجام آزمایش های غربالگری ژنتیک برداشته شده اما این آزمایش ها حذف نشده است. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۰۹:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/البرز در راستای گسترش و ارتقاء سطح همکاری های علمی، پژوهشی و آموزشی و با هدف همکاری راهبردی در حفظ و نگهداری منابع ژنتیکی و زیستی کشور مبتنی بر ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری و استانداردهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران و ظرفیت های علمی ...
سلام نو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۰۳:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
ریزش مو در آقایان به دلایل مختلفی همچون سبک زندگی، تغذیه، ژنتیک و مسائل دیگر ارتباط دارد که در این مطلب به بررسی کامل تر آن مطلب پرداخته ایم.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۹:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
گاهی در برخی پرونده های جنایی با وجود این که شواهد مستقیم و محکمی برای شناسایی متهم به دست نمی آید، مجموع شواهد و اطلاعات به دست آمده به سمت یک نفر نشانه می رود و بنابراین سیستم قضایی هم درنهایت برهمین اساس رأی خود را صادر می کند ...
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۷:۱۵   + ۱۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: 10 قطب ژنتیک قانونی در کشور فعال است و برای صادرات دستگاه هموژنایزر آمادگی داریم.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۰۹:۲۷   + ۱۳ سایت دیگر  
معاون طرح و برنامه خانه صمت جوانان ایران خبر داد: نخستین بانک ژن پیاز زعفران ایران توسط باشگاه خلاقیت، آموزش، حمایت و بهره برداری زعفران، کمیسیون ملی یونسکو ایران (OSEC) با همکاری پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری کشور در استان خراسان رضوی ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ - ۱۷:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
تربت حیدریه- ایرنا- رییس پژوهشگاه ملی و مهندسی ژنتیک و زیست فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: 2 کشور ایران و اسپانیا در حوزه ژنتیک زیتون با هدف ارتقای کمی و کیفی این محصول همکاریهای علمی و پژوهشی دارند.
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ - ۱۲:۳۳    
به گزارش سیناپرس، چندی پیش مقامات فلسطینی خبر از شناسایی یک دلفین قاتل دادند که توسط اسرائیل به کمک علم ژنتیک ساخته شده بود. تاکنون گزارش های عجیب و ترسناکی در رابطه با تولید و دستکاری ژنتیکی جانوران ثبت شده است که توسط اسرائیل انجام می شود. ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۳ - ۱۱:۳۵    
برای حفظ ذخایر ژنتیک آبزیان رودخانه ارس 400 هزار قطعه بچه ماهی در دریاچه سد خداآفرین رهاسازی شد.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۲۱:۵۳   + ۱ سایت دیگر  
تغذیه، شرایط محیطی و ژنتیک در میزان هوش ذاتی افراد تاثیر گذار است اما فاکتور دیگری نیز وجود دارد که می توان فهمید چقدر باهوش هستید و آن ماه تولدتان است!
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۱۹:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
در چین به مثابه بزرگترین بازار مواد غذایی جهان تقریباً 1٫4 میلیارد نفر زندگی می کنند و با صد ها میلیون کشاورز دارای بزرگترین بخش کشاورزی در جهان است. کشاورزی چین پس از گذراندن مراحل مختلف توسعه، مرحله توسعه جدیدی از کشاورزی مدرن را با اینترنت اشیا، داده های ابری، هوش مصنوعی ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۱۸:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
خمین- ایرنا - مسئول سابق قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دانشجویان در پیشرفت های هسته ای، نانو، ژنتیک خط شکن بودند و این قشر به ویژه دانشجویان بسیجی باید در جهاد تبیین علمدار باشند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۱۲:۱۲   + ۳ سایت دیگر  
ایسنا/قزوین مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: باتوجه به اهمیت مشاوره ژنتیک بالغ بر 14000 زوج در قزوین طی یک سال گذشته پایش ژنتیکی شدند که از این تعداد 1300 نفر مشکوک به ابتلاء انواع اختلالات مربوط به کم توانی هستند.
سلامت نیوز / سینا   ۱۴۰۱/۰۸/۱۱ - ۰۹:۳۸   + ۱۴ سایت دیگر  
محققان بیش از 12000 گونه ژنتیکی را شناسایی کرده اند که بر قد افراد تأثیر می گذارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۴:۲۸   + ۱ سایت دیگر  
انجمن علمی دانشجویی بیوتکنولوژی دانشگاه یزد، برنامه بازدید از مرکز تحقیقات ژنتیک میبد را برگزار می کند.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۴:۰۷    
به تازگی محققان بریتانیایی، با اصلاح ژنتیک پشه های نر گونه Aedes aegypti توانستند به طور چشمگیری از جمعیت این نوع پشه ها بکاهند. در میان تمام پشه های دنیا از گونه های مختلف، فقط نوع ماده آن ها نیش می زند و پشه ماده Aedes aegypti توانایی انتقال بیماری های عفونی، چون زیکا، تب دنگی ...
شهروند البرز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۱:۳۶    
آزمایشگاه تحقیقاتی _ مولکولی و ژنتیک سرطان این موسسه به همت نیکوکاران و حامیان در طبقه 4 این مرکز واقع در سه راه گوهردشت کرج راه اندازی شده است . این آزمایشگاه مجهز به تجهیزات استاندارد و روز دنیاست . همچنین فعالان ، اساتید و دانشجویان میتوانند از امکانات این آزمایشگاه بهره مند شوند .
جام جم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۱:۱۶    
به گزارش خبرنگار جام جم البرز، ناصر امینی مدیر مسئول موسسه خیریه مهرسهیلا با تقدیر از حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه در این نشست گفت:این موسسه از سال 1394 کار خود را به صورت رسمی شروع کرده است و اصالتش حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و با هدف آموزش،پیشگیری و درمان راه خود راادامه میدهد. ...
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۰:۴۴   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- یک تحقیق جدید با بررسی جمعیت 5 میلیون نفری با اصالت ژنتیکی متفاوت، ارتباط ژنتیک با قد افراد را مشخص کرده و می تواند به پزشکان در شناسایی بیماری های پنهان مانع رشد اسکلتی یاری برساند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۲۲:۳۷   + ۵ سایت دیگر  
مدیرعامل موسسه خیریه مهر سیهلا با اشاره به راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی گفت: این مرکز در راستای رسالت پیشگیری و آموزش به تجهیز و راه اندازی آزمایشگاه تحقیقات مولکولی و ژنتیک سرطان اقدام کرد که هم اکنون آماده بهره برداری است و در خدمت دانشگاه و محققان است.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۰۹:۳۱    
روزنامه خراسان - اعلمی؛ رئیس اداره بهزیستی شهرستان تربت جام گفت: بیش از 72 درصد علت معلولیت ها در این شهرستان ناشی از اختلالات ژنتیکی است.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۸/۲۹ - ۱۵:۳۱    
ابروها نقش بسیار مهمی در تعیین چارچوب و شکل کلی صورت ایفا می کنند و ژنتیک می تواند تعیین کننده ظاهر و پری آن باشد – بعضی ها از بچگی، ابروهای کلفت و پری دارند در حالیکه برخی دیگر ابروهای نازک و باریکی دارند. کسانی که ابروی پری ندارند، معمولا به کمک محصولات آرایشی سعی در ضخیم تر کردن آن می کنند.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۱/۰۸/۲۹ - ۱۰:۲۶   + ۱ سایت دیگر  
به گفته معاون امور پیشگری اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در سال جاری نزدیک به 14 هزار مشاور غربالگری ژنتیک در خراسان رضوی انجام شده است.