دوشنبه ۱۴ اسفندساعت ۲۲:۰۲Mar 2024 4
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «ژنتیک»

شفا آنلاین   ۱ ساعت پیش    
دیروز رئیس سازمان پزشکی قانونی خبر جالبی داد و گفت: در قدم اول برای تشکیل بانک ژنتیک ایرانیان، نمونه ژن های کادر پرواز را جمع آوری کرده اند.
آنا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۴ - ۱۰:۵۰   + ۸ سایت دیگر  
رئیس مرکز ملی تحقیقات حلال سازمان غذا و دارو گفت: تشخیص حلال بودن یکی از شاخص های اصلی بهداشتی محصولات سلامت محور است و برای این منظور از روش ژنتیک مولکولی و آنالیزهای دستگاهی استفاده می شود.
سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: ژن برخی گونه های در حال انقراض مثل پیروز یوز معروف ایرانی و همچنین خرس بلوچی در این مرکز نگهداری می شود تا در شرایط لزوم احیا شوند.
آنا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۳ - ۱۲:۵۱    
یکی از مطالعات گسترده دربارۀ ژنوم انسان ها منجر به نگرانی هایی دربارۀ تجزیه و تحلیل مبتنی بر نژاد شده است؛ به طوری که برخی از متخصصان ژنتیک می گویند نمودار اصلی در این مطالعه به اشتباه نشان می دهد که داده های ژنتیکی مفهوم تمایز های نژادی را تأیید می کند.
رئیس سازمان پزشکی قانونی با بیان اینکه در نظر داریم ژنتیک افراد با مشاغل پرخطر را جمع آوری کنیم، گفت: افراد دارای مشاغل پرخطر مانند خبرنگاران، آتش نشانان، کادر پرواز، نیروهای مسلح، جنگل بانان، کارگران معادن و ... از گروه های هدف این طرح هستند.
رئیس صندو ق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری از بانک ژن گیاهی ملی ایران بازدید کرد به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات اصلاح وتهیه نهال و بذر، محمد صادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، سید مجتبی خیام نکویی، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات ...
بهار نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۹:۱۱   + ۳ سایت دیگر  
گروه جامعه: ما مقوله ی ژنتیک را معمولاً ساده می گیریم، مثلاً آن را به اینکه رنگ چشم هایمان را از چه کسی به ارث برده ایم محدود می کنیم. با این حال، فهرست چیزهایی که می توانیم از پدر و مادر خود به ارث ببریم بسیار طولانی تر است. ساختار ژنتیکی ما تنها روی رنگ موها، پوست یا چشم هایمان اثر نمی گذارد ...
شفا آنلاین   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۷:۰۲   + ۱ سایت دیگر  
آزمایش های ژنتیک ثابت کرده اند که او دقیقا مبتلا به همان ویروس آزمایشگاه شده است
رویداد 24   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۶:۰۶    
علل زمینه ای چاقی می تواند بین افراد متفاوت باشد و معمولاً ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی را شامل می شود.
شبکه دو سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۱۲ - ۱۲:۳۳   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی شبکه دو؛ محیا اسناوندی در هر قسمت از برنامه ماه ترین میزبان کارشناسی در حوزه های مربوط به بارداری است که در گفتگویی ساختارمند مخاطب را با خود همراه و در جدیدترین قسمت از این برنامه با حضور دکتر سعید رضا غفاری (متخصص ژنتیک) در خصوص موضوع تکنیک های ژنتیکی ارزیابی سلامت جنین گفتگو ...
فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۱۱ - ۲۰:۴۰    
فرارو- دلیل آن که بسیاری از ما به چربی شکم مبتلا می شویم آتروفی عضلانی است جایی که ماهیچه ها به دلیل عدم ورزش ضعیف شده اند. با این وجود، در مورد افرادی که اغلب ورزش می کنند و هنوز چربی کمر دارند ممکن است موضوع مرتبط با ژنتیک آنان باشد ...
دانا   ۱۴۰۲/۱۲/۱۰ - ۰۸:۰۳    
ریزش ابرو اتفاقی ناخوشایند، اما قابل درمان است که برخی از افراد آن را تجربه میکنند. این عارضه ممکن است در اثر عوامل مختلفی، چون مصرف برخی از دارو ها، تغذیه، ژنتیک و.. رخ دهد، اما راهکار هایی وجود دارند که می توانند به بهبود و رفع این مشکل کمک نمایند.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ۱۶:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: نباید از اینکه فضای جامعه دانشگاهی را از نظر سیاسی با نشاط کنیم، بترسیم. وقتی این نشاط در استاد و دانشجو ایجاد شود، مشارکت دانشگاهیان افزایش می یابد.
سینا رسانه   ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ۱۴:۳۷    
جلسه هم اندیشی مرکز تحقیقات سرطانهای دستگاه ادراری تناسلی با گروه ژنتیک با هدف افزایش همکاری های پژوهشی بین دو مرکز و بررسی چالشها و فرصت های موجود در این زمینه صورت گرفت.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ۱۲:۵۰    
با گذشت سن بافت های نرم صورت و گردن سست شده و دچار افتادگی می شود. عوامل زیادی در این موضوع نقش دارند که افزایش سن، ژنتیک و قرار گرفتن در معرض نور خورشید از مهم ترین آن ها هستند. این در حالی است که ماهیچه های صورت نیز ضعیف تر شده و در نتیجه حمایت ساختاری برای پوست و چربی های زیرین وجود ندارد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ۱۱:۱۰   + ۵ سایت دیگر  
دستگاه آزمایشگاهی تحقیقات و تست های آزمایشی مرتبط با حیوانات آزمایشگاهی توسط دانشجوی دکتری تخصصی ژنتیک دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد اختراع شد.
آنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۹ - ۰۰:۰۷   + ۱ سایت دیگر  
بستر محاسباتی ابررایانه سیمرغ بر مبنای فناوری مجازی سازی و رایانش ابری طراحی شده است که کاربرد های نوینی مانند هوش مصنوعی، تحلیل کلان داده، اینترنت اشیاء، تصویرسازی، بازی سازی و پویانمایی، شبیه سازی های علمی، هواشناسی و تحلیل داده های ژنتیک را دارد.
فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ - ۲۰:۴۶    
فرارو- طاسی با الگوی مردانه بر تعداد فزاینده ای از مردان جوان تاثیر می گذارد و عوامل سبک زندگی ممکن است در این باره مقصر باشند. سبک زندگی چه نقشی در ریزش موی مردانه دارد؟ واقعیت آن است که ژنتیک پشت این بیماری می باشد اما نحوه زندگی مان می تواند این موضوع را تشدید کند. ...
آنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۸ - ۱۲:۵۱    
امروز می دانیم تحقیقات در حوزه ژنتیک می تواند به حوزه های بسیار گسترده ای از تولید داروهای خاص تا کنترل بیماری و ایجاد تغییر و تحول در برخی از موجودات زنده منجر شود و برای ادامه حیات بشر بسیار ضروری است.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۷:۳۶    
به گزارش ایران اکونومیست ؛ دکتر علیرضا شهرجردی یکی از نامزدهای انتخاباتی با کد 5396 در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس می باشد. دکتر علیرضا شهرجردی متولد سال 1347 اراک ، استاد یار ژنتیک موسسه تحقیقات واکسن وسرم سازی رازی ( منتخب بیش از یکصد نفر از نمایندگان دو دوره مجلس ...
روزنامه صبح ساحل   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۳:۵۲   + ۴ سایت دیگر  
مدیرعامل بنیاد بیماری های نادر گفت: 442 بیماری نادر در ایران شناسایی شده، این در حالی است که تعداد بیماری های نادر در سطح جهان بیشتر از موارد شناسایی شده در کشور است. ...
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۲:۴۷    
متخصص ژنتیک مولکولی گفت: درحال حاضر خبری که تایید کند واکسن کرونا بدن را ضعیف کرده و یا می کند وجود ندارد.
خبرگزاری برنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۱:۵۶    
جدیدترین قسمت از برنامه ماه ترین با حضور دکتر سعید رضا غفاری (متخصص ژنتیک) دوشنبه 7 اسفند حوالی ساعت 15 روانه آنتن شبکه دو می شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۰:۵۹   + ۳۱ سایت دیگر  
عضو کمیته مشورتی بیماری های نادر وزارت بهداشت با اشاره به ژنتیکی بودن 80 درصد بیماری های نادر، بر پیشگیری از بروز موارد جدید بیماری تاکید کرد.
جهانی پرس   ۱۴۰۲/۱۲/۰۷ - ۱۰:۰۷   + ۵ سایت دیگر  
جدیدترین قسمت از برنامه ماه ترین با حضور دکتر سعید رضا غفاری (متخصص ژنتیک) دوشنبه
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۵:۳۷   + ۶ سایت دیگر  
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برخی از اندیشمندان و دانشمندان ژنتیک می گویند بین زبان و تفکر، ژن واحدی وجود دارد. زبان فارسی نیز زبان حکمت بنیان و تقویت خرد است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ - ۱۰:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - سفیر کنیا در ایران ضمن بازدید از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری خواستار همکاری های علمی با ایران، تبادل استاد و دانشجو 2 کشور و بهره مندی از تجربیات محققان ایرانی شد.
آنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ - ۱۵:۲۵    
213 دانش آموز سمپاد در هفتمین رویداد کارسوق مهندسی ژنتیک قطب استان خوزستان از 9 آزمایشگاه دانشگاه آزاد دزفول استفاده کردند.
قم پرس   ۱۴۰۲/۱۲/۰۴ - ۱۵:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش قم پرس، نشست علمی “فقه و زیست فناوری”، در راستای همایش ملی مطالعات نظری- دینی علوم زیستی و زیست فناوری توسط هسته مطالعات دینی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک مرکز رشد و خانه خلاق و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به صورت مجازی برگزار می شود. ...
فرارو   ۱۴۰۲/۱۲/۰۳ - ۱۹:۴۸   + ۷ سایت دیگر  
دانشمندان ادعا می کنند که در تلاش برای بازگرداندن دودو (یک پرنده منقرض شده) از دنیای مردگان پیشرفتی باورنکردنی داشته اند. به گزارش روزیاتو؛ این پرنده بزرگ و بی پرواز 350 سال پیش در جزیره بومی اش موریس تا سر حد انقراض شکار شد ...
سلام نو / بازتاب   ۱۴۰۲/۱۲/۰۳ - ۱۱:۰۱   + ۶ سایت دیگر  
درمان قند خون، زردآلو منبع خوب پتاسیم، فسفر، کلسیم، مس، ویتامین های گروه ی B و ویتامین های C، A و E است. در یک عدد (35 گرم) زردآلو 3/9 گرم کربوهیدرات، 0/7 گرم فیبر و 16/8 کالری انرژی یافت می شود. زردآلوی خشک میوه ای با GI متوسط است که نسبت به میوه ی تازه کربوهیدرات بیشتری وارد بدن می کند ...
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۲/۱۲/۰۳ - ۰۸:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری از همکاری با یکی از شرکت های فناور برای تولید کیت و واکسن 10 نوع سرطان خبر داد و گفت: این کیت به صورت غیرتهاجمی و از طریق ادرار قادر به تشخیص بیماری سرطان است و واکسن سرطان نیز بر اساس مونوکلونال آنتی بادی به تولید رسیده است.
ایرنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۷:۱۶    
تهران- ایرنا- رییس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری گفت: یک گروه از محققان مستقر در پژوهشگاه در حال انجام تحقیق روی یک نوع آنتی بادی هستند که تشخیص زودرس و درمان چند نوع سرطان را ممکن می کند و پیش بینی می شود تا تابستان برای دریافت مجوزهای لازم وزارت بهداشت اقدام کنیم.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - ۱۳:۳۲   + ۶ سایت دیگر  
رئیس سازمان اقتصادی کوثر گفت: از نظر ژنتیک کشور را خودکفا کردیم اما کشور در حوزه تامین نهاده ها و خوراک دام به آن طرف وابسته است و واردات انجام می شود.
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۲/۱۲/۰۱ - ۰۹:۵۱    
اداره کل بهزیستی استان مازندران در نظر دارد جهت پوشش خدمات آزمایشات ژنتیک توانخواهان و خانواده های با شرایط عدم تمکن مالی مراجعه کننده به مراکز خدمات مشاوره ژنتیک تحت نظارت خود با آزمایشگاههای واجد شرایط ذیل دعوت به همکاری نماید:
سازمان بهزیستی کشور   ۱۴۰۲/۱۲/۰۱ - ۰۸:۱۲   + ۴ سایت دیگر  
به گزارش روابط عمومی اداره کل بهزیستی استان ایلام، "حسین نورعلیوند" روز شنبه در نشست تخصصی و هم اندیشی با مسئولان مراکز اورژانس اجتماعی استان ایلام در شهرستان مرزی دهلران با بیان اینکه هزینه های مشاوره و آزمایش ژنتیک برای خانوارهای معلول پرداخت می شود ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۵:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
فیلم گفت وگوی هادی احمدی، عضو هیئت علمی گروه آموزشی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه لرستان که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه با موضوع انتخابات تهیه شده است، تقدیم مخاطبان ایکنا می شود.
حوزه   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۴:۵۷   + ۷ سایت دیگر  
حوزه/ تفاهم نامه همکاری مشترک میان جامعةالمصطفی العالمیه و پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک به امضای دو طرف رسید.
سلامت نیوز   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۳:۱۱    
صافی کف پا علت های مختلفی دارد و یکی از اصلی ترین آن ها ژنتیک است؛ به طوری که یک نوزاد با صافی کف پا به دنیا می آید و این عارضه را از افراد خانواده به ارث می برد. برخی از انواع این عارضه به مرور زمان رفع می شوند و برخی دیگر تا پایان عمر یک فرد باقی می مانند ...
پردیسان آنلاین   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۱۲:۱۸    
مشاوره ژنتیک یک خدمات درمانی است که احتمال بروز به بیماری های ژنتیک را در افراد بررسی می کند مانند آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج.
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ - ۰۷:۵۹   + ۲ سایت دیگر  
ایسنا/لرستان مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: تا پایان امسال بین 2.5 تا 3 میلیارد تومان هزینه غربالگری ژنتیک به متقاضیان پرداخت خواهد شد.
یزد فردا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۲۲:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
یزدفردا: مدل های جدید با تمایز بین تغییرات مضر و سازگار در طول پیری، سن بیولوژیکی را قوی تر پیش بینی می کنند.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۵:۱۷   + ۱ سایت دیگر  
یکی از چالش هایی که در ذهن افراد وجود دارد مقابله با پیری زودرس است. مسعود داودی، متخصص پوست و مو در این باره می گوید: درباره تغییرات مربوط به پیری عوامل مختلفی می توانند تاثیرگذار باشند که یکی از مهمترین آن ها ژن و ژنتیک است، وجود ژن های معیوب در برخی افراد ممکن است سبب پیری زود رس [...]
تبیان   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۱۲:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
هیچ ژنی وجود ندارد که عامل همجنس باز بودن کسی باشد؛ این اولین چیزی است که باید در مورد بزرگ ترین مشاهدات علمی که تاکنون در زمینه ژنتیک تمایلات جنسی انجام شده و در مجله Science (یک نشریه هفتگی جامع علمی آمریکایی و یکی از برترین مجلات دانشگاهی جهان) آمده، بدانید.
فرادید   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۰۸:۲۱   + ۹ سایت دیگر  
مسعود داودی، متخصص پوست و مو دراین باره می گوید: درباره تغییرات مربوط به پیری عوامل مختلفی می توانند تاثیرگذار باشند که یکی از مهمترین آن ها ژن و ژنتیک است، وجود ژن های معیوب در برخی افراد ممکن است سبب پیری زود رس شود ...
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۰۸:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش زیرنویس،رئیس انجمن دیابت به خبرنگار اجتماعی زیرنویس گفت: 90درصد عوامل محیطی در بروز دیابت نقش دارد که 10 درصد تغذیه، 10 درصد ژنتیک و 70 درصد استرس نقش اساسی دارد ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۰۷:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
پس از سال ها آزمایش، دانشمندان حوزه ژنتیک در ایالت آیووا توانستند ساختاری از جنس DNA بسازند که می تواند دستورالعمل های ژنتیکی خود را بیان کند. این یافته ها می تواند منجر به پیشرفت های مهمی در پزشکی شود.
ایکنا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۹ - ۰۴:۴۷   + ۸ سایت دیگر  
هسته مطالعات دینی زیست فناوری و مهندسی ژنتیک مرکز رشد و نوآوری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی فراخوان مقالات نخستین همایش ملی مطالعات نظری، دینی علوم زیستی و زیست فناوری را منتشر کرد.
زیر نویس   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۲۳:۳۹   + ۴۳ سایت دیگر  
ایسنا نوشت: دکتر راشی اگروال از دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی به یاهو لایف می گوید چند عامل در این موضوع دخیل است از جمله تغذیه، میزان فعالیت جسمی، سیستم بهداشت و درمان و سیستم اجتماعی کشورها. وقتی بحث طول عمر پیش می آید، برخی عوامل مانند ژنتیک از دست ما خارج است، اما چند کار هست که می توانید [...]
دیار میرزا   ۱۴۰۲/۱۱/۲۸ - ۱۹:۱۲   + ۵ سایت دیگر  
قهرمان پرورش اندام جهان گفت: به قدری مردم رشت خونگرم هستند از وقتی که وارد سالن شدم مهر و محبت زیادی که به من داشتند شوق داشتم که روی این صحنه فیگور بگیرم. ...