پنجشنبه ۱۷ آذرساعت ۰۷:۳۸Dec 2022 8
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سلول های بنیادی»

خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - ۱۸:۳۷    
همزمان با فرارسیدن روز دانشجو، دو کتاب آرزو های دست ساز ؛ روایت داستانی شکل گیری یک شرکت دانش بنیان دانشجویی و سلول های بهاری ؛ خاطرات تولید و توسعه سلول های بنیادی در ایران به روایت پروفسور حسین بهاروند، توسط انتشارات راه یار تجدیدچاپ و روانه بازار نشر شد.
برترین ها   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۹:۴۴   + ۳ سایت دیگر  
دانشمندان با سلول های بنیادی موفق به ساخت عصب هایی شده اند که می تواند برای درمان پارکینسون در مغز بیماران کاشته شود.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۲:۲۳   + ۹ سایت دیگر  
بر اساس گزارشی که توسط روزنامه "آبزرور"(The Observer) منتشر شد، یک درمان جدید برای بیماری پارکینسون ایجاد شده است که طی آن دانشمندان سلول های بنیادی را در آزمایشگاه رشد می دهند و این سلول ها به سلول های عصبی تبدیل می شوند ...
سینا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۰۹:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
جهاددانشگاهی اردبیل در بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار استان حضور فعّالی دارد. رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل در گفتگو با سیناپرس اردبیل افزود: در این نمایشگاه گزارشی از آخرین فعالیت های مراکز خدمات تخصصی درمان ناباروری، رشد فناوری گیاهان دارویی ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۱۰ - ۰۹:۲۶   + ۹ سایت دیگر  
گروهی از محققان با همکاری پژوهشگر ایرانی یک واکسن نانودیسک برای مقابله با سلول های بنیادی سرطانی ابداع کردند که با متاستاز و عود کردن بیماری مقابله می کند.
نصر نیوز   ۱۴۰۱/۰۹/۰۹ - ۱۷:۳۱    
نصر: محققان دانشگاه علوم پزشکی تبریز با حمایت مرکز نوآوری و رشد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی موفق به ساخت ارگان واره های قلب تپنده شدند که این دستاورد گامی موثر برای درمان بیماریهای قلبی- عروقی است.
جام جم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۱۵:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
این چالش ممکن است به جراحی دندان یا کشیدن بینجامد و در چنین صورتی می تواند منبعی برای ذخیره کردن سلول های بنیادی فرد باشد. این نوع از سلول ها که از پالپ دندان های عقل و شیری به دست می آیند در حال حاضر به طور ویژه مورد توجه محققان جهان هستند ...
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۴:۵۶   + ۷ سایت دیگر  
امیرعلی حمیدیه رئیس مرکز تحقیقات سلول و ژن درمانی کودکان درباره دستاورد محققان ایران در درمان سرطان خون، گفت: با همت محققان و دانشمندان، تهدید تحریم تبدیل به یک فرصت شد؛ یک زمانی در ایران ظرف و محل کشت سلول را نداشتیم اما اکنون در سلول های بنیادی به فناوری کامل رسیده ایم.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۱۰:۲۱   + ۴ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی اظهار کرد: فقط دو شرکت چند ملیتی بزرگ در دنیا هستند که بر روی موضوع درمان سرطان خون با ژن درمانی کار می کنند؛ در آینده تمام درمان های سرطان به سمت روش های "ایمونوسل تراپی" خواهد رفت.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۹/۰۷ - ۰۹:۳۹   + ۸ سایت دیگر  
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی اظهار کرد: فقط دو شرکت چندملیتی بزرگ در دنیا هستند که روی موضوع درمان سرطان خون با ژن درمانی کار می کنند؛ در آینده تمام درمان های سرطان به سمت روش های "ایمونوسل تراپی" خواهد رفت.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۶:۴۶    
بنیانگذار سلول های بنیادی در ایران گفت: برای این که بتوانیم همپای دنیا حرکت کنیم و از 10 سال گذشته فعالیت های ژن درمانی در کشور آغاز شده است.
گفتارنو   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۴:۰۱   + ۴ سایت دیگر  
رییس جهاددانشگاهی کرمان با اشاره به عضویت بیش از 5 هزار کرمانی در بانک خون بند ناف گفت: خانم ها هفته 34 بارداری برای عضویت در این بانک اقدام کنند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، مهدی بازمانده با بیان اینکه در حال حاضر بانک خون بند ناف رویان در کرمان بیش از 5 هزار نفر عضو دارد ...
خانه خشتی   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۱:۵۸    
امیر، جوانی 43 ساله اهل شهرستان رفسنجان، نخستین شخصی است که با هدف کسب رضایت پروردگار و نجات جان بیماران سرطانی و لاعلاج، سلول های بنیادی خونساز خود را اهدا کرد و این اهدا نیز برای کودک 5 ساله این دریافت کننده موفقیت آمیز بوده است.
آنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۰:۰۵    
دبیر ستاد توسعه فناوری های سلول بنیادی معاونت علمی گفت: کشور ما سال ها است که روی سلول های بنیادی تحقیق و کار می کند، ولی مهمترین شاخه سلول های بنیادی ژن ها هستند که باید کشور را در این حوزه پیش ببریم و رشد کنیم.
سلامت نیوز / خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۱۴:۲۲   + ۱۴ سایت دیگر  
رئیس بخش پیوند مرکز طبی کودکان، در ارتباط با درمان با پیوند سلول های بنیادی خونساز، توضیحاتی ارائه داد و گفت: 70 نوع بیماری صعب العلاج در کودکان به کمک پیوند سلول های بنیادی درمان می شود.
دیده بان علم ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۶:۱۶   + ۶ سایت دیگر  
دبیر ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی اعلام کرد: نخستین ژن درمانی موفق در ایران به روش کارتی سل تراپی (CAR T-cell Therapy) در شهریور ماه 1401 در مرکز طبی کودکان روی آرمان ، بیمار 5 ساله مبتلا به سرطان خون نوع لوکمی لنفوبلاستیک حاد که سه بار سابقه برگشت یا عود بیماری داشته اجرا شد ...
روزنامه سپید   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۴:۳۱   + ۱۸ سایت دیگر  
به گزارش سپید ، یکی از مزایای اصلی درمان با سلول های کارتی سل CAR_T Cell این است که می تواند بیمارانی که سرطان خون یا لنفوم های آن ها به شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی خون ساز پاسخ نداده اند، درمان کند. ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - ۱۴:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان با اشاره به سابقه تحقیقات محققان کشور برای ارائه خدمات ژن درمانی و پیوند سلول های بنیادی، گفت: با ایجاد زیر ساخت های این حوزه ...
فاز نخست پروژه ژن درمانی کودکان مبتلا به سرطان خون با روش کارتی سل تراپی با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری رونمایی شد.
خبرگزاری تابناک   ۱۴۰۱/۰۹/۰۴ - ۱۰:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
طب بازساختی که بر استفاده از سلول های بنیادی در درمان بیماری ها تمرکز دارد، امروزه در کشور توسعه بسیاری در درمان بیماری ها از جمله ناباروری داشته است که از آن جمله می توان به تولید کیت های تشخیصی و برخی تجهیزات آزمایشگاهی اشاره کرد.
سلامت نیوز / ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۰:۰۵   + ۹ سایت دیگر  
خون بند ناف به عنوان ماده بسیار ارزشمندی است که می توان در هنگام تولد نوزاد آن را گرفته و نگهداری کرد و از سلولهای بنیادی آن در درمان بیماری های مختلفی همچون کم خونی، تالاسمی و سرطان، کبدی، صدمات نخاعی و... استفاده کرد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۲۱:۰۹   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان ، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد: رئیس مرکز جامع سلول های بنیادی از بخش پیوند سلول های بنیادی خون ساز مرکز آموزشی درمانی الزهرا(س) اصفهان بازدید کرد. ...
دیده بان علم ایران   ۱۴۰۱/۰۹/۰۲ - ۱۶:۴۰   + ۳ سایت دیگر  
این باور قدیمی که تعداد فولیکول ها در تخمدان پستانداران ثابت است با مشاهده ایجاد تخمک های جدید در تخمدان موش به چالش کشیده شد و در ادامه، استخراج و کشت سلول های بنیادی زایای مؤنث( female germline stem cells ) از تخمدان موش و انسان این ادعا را تأیید کرد. ...
در چهل و هشتمین جلسه کارگروه شرکت های دانش بنیان ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، بیش از 40 طرح فناورانه ارائه شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۱۹:۴۸    
طی نشست مشترک مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر توسعه همکاری در خصوص تحقیقات مرتبط با سلول های بنیادی، حمایت رویان از تحقیقات اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و تلاش برای فرهنگ سازی جهت ذخیره سازی سلول های بنیادی بانک خون بند ناف تأکید شد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۰۹:۴۲   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته های رویان گفت: تاکنون حدود 250 پیوند سلول های بنیادی با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف مشخصا در بیماری های خونی انجام دادیم، اما برای بیماری های غیر خونی نظیر فلج مغزی و اتیسم و آرتروز و... نیز کارآزمایی بالینی با سلول های بنیادی انجام می گیرد.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۰۱ - ۰۸:۲۰    
ضرابی از انجام 50 پیوند در کشور با استفاده از سلول های بنیادی خون بند ناف خبر داد و گفت: دفاتر جمع آوری خون بند ناف در 31 استان کشور از جمله گیلان راه اندازی شده اند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۲۱:۳۸   + ۱۲ سایت دیگر  
به گفته مدیرعامل بانک خون بندناف رویان ایران، این مجموعه در تکمیل ذخایر سلول های بنیادی و بانک خون بند ناف بسیار پیشگام بوده و بزرگ ترین ظرفیت ذخیره سلول های خون بند ناف را در منطقه ایجاد کرده است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۶:۵۲    
ایسنا/گیلان سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی گیلان گفت: خونی که در دوران بارداری مادر در بند ناف و جفت جریان دارد و بعد از تولد دور ریخته می شود، منبع غنی از سلول های بنیادی به خصوص سلول های بنیادی خون ساز است که می توان در روند درمان بیماری های بدخیم، تالاسمی، انواع سرطان های خون ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۵:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/گیلان مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با بیان اینکه تاکنون 185000 نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره شده، گفت: مهمترین کاربرد سلول های بنیادین در درمان بیماری هایی است که منشاء خونی نظیر سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی بدن دارند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۵:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
مدیرعامل شرکت فن آوری بن یاخته های رویان گفت: درمان های نوین پزشکی در گرو توسعه بهره گیری از سلول های بنیادی ست و تا 5 سال آینده باید 5 درصد بندناف زایمان های کشور جمع آوری شود.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۴:۰۲   + ۵ سایت دیگر  
رشت- مدیر عامل بانک سلول های بنیادی خون بندناف گیلان با اشاره به اینکه ایران دارنده بزرگترین بانک خون بند ناف در کشورهای آسیای غربی محسوب می شود، گفت: رتبه نخست در منطقه را داریم.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۱۳:۰۹   + ۱۴ سایت دیگر  
یاسوج - ایرنا - مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد از کسب مدال طلای مسابقات المپیاد سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی توسط ثنا دژآباد دانش آموز پایه دوازدهم تجربی دبیرستان دخترانه فرزانگان یاسوج خبر داد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۳۰ - ۰۷:۵۱    
انجمن علمی دانشجویان پزشکی قم با همکاری انجمن علمی مهندسی بافت و علوم سلولی کاربردی، کارگاه آشنایی با سلول های بنیادی و کاربرد آن ها در علوم پزشکی را برگزار می کند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۸/۲۹ - ۱۴:۲۹   + ۲ سایت دیگر  
رئیس اداره استعدادهای درخشان آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری گفت: دو دانش آموز دختر استان در المپیادهای علمی دانش آموزی علوم زمین و سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی صاحب مدال شدند.
سلامت نیوز / ایلنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۹ - ۱۴:۱۳   + ۲۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان انتقال خون با بیان اینکه 30 هزار نفر عضو بانک اطلاعاتی سلول های بنیادی هستند، گفت: این آمار در کشورهای دیگر بالای یک میلیون نفر است.
دانشمندان "کالج دانشگاهی لندن"، مینی چشم هایی را در آزمایشگاه پرورش داده اند که ممکن است بتوانند به درمان نابینایی کمک کنند.
سینا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۸ - ۱۳:۵۲   + ۱ سایت دیگر  
امروزه محققان سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) را از مواد ژنتیکی یک مرد ایجاد کرده اند و از این سلول ها برای رشد مغز کرگدن کوچک در آزمایشگاه استفاده کرده اند. به گزارش سیناپرس اردبیل، کرگدن پستانداری غول پیکر و شاخ دار با ظاهری منحصر به فرد است که به عنوان ...
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۱۳:۳۱   + ۵ سایت دیگر  
دکتر نسیم عزتی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایران اکونومیست ، به مناسبت روز جهانی خون بندناف اظهار کرد: هفدهم نوامبر مصادف با 26 آبان ماه از سوی مجامع بین المللی به عنوان روز جهانی خون بندناف نام گذاری شده است. بندناف یک زباله بیولوژیکی است که به عنوان یک منبع خدادادی مملو از سلول های بنیادی است ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۱۲:۴۱   + ۲ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: رئیس گروه بانک خون بندناف و سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران با اشاره به مزایای خون بندناف گفت: پیوند خون بندناف، جان 27 نفر از کودکان مبتلا به بیماری های نقص ایمنی و خونی را نجات داده است.
آقای خبر   ۱۴۰۱/۰۸/۲۶ - ۰۲:۵۱   + ۱۸ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر مسلمی نائینی امروز در مراسم گرامیداشت خون بند ناف و رونمایی از دستاوردهای بانک خون بند ناف که در محل پژوهشگاه رویان برگزار شد گفت: تحقیقات در حوزه سلول های بنیادی که اخیراً در مراکز تحقیقاتی کشور شکل گرفته ...
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۲۱:۱۶    
دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی گفت: تا 8 سال آینده شرکت های پزشکی بازساختی و تولید قطعات بدن انسان جزء شرکت های مهم در دنیا خواهند بود.
شفا آنلاین   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۲۱:۰۴   + ۲ سایت دیگر  
دستاورد های شرکت فناوری بن یاخته های رویان همزمان با آیین گرامیداشت روز جهانی خون بندناف و پاسداشت خدمات پزشکان و پیشگامان عرصه علوم سلول های بنیادی با حضور رییس جهاد دانشگاهی رونمایی شد.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۱۷:۰۶   + ۲۳ سایت دیگر  
تهران - ایرنا - دستاوردهای شرکت فناوری بن یاخته های رویان همزمان با آیین گرامیداشت روز جهانی خون بندناف و پاسداشت خدمات پزشکان و پیشگامان عرصه علوم سلول های بنیادی با حضور رییس جهاد دانشگاهی رونمایی شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۱۴:۴۳   + ۷ سایت دیگر  
والدین گیلانی می توانند با ذخیره خون بندناف نوزادان خود هنگام تولد، بیماری های احتمالی فرزندان شان را با سلول های بنیادی درمان کنند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۱۲:۱۸   + ۲ سایت دیگر  
پژوهشگران مرکز تحقیقات سلامت مردان و بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سلول های بنیادی اسپرم را به سلول های بنیادی القایی تبدیل کردند و با مطالعه بر روی حیوانات آزمایشگاهی پتانسیل این سلول ها را در درمان ناباروری مورد بررسی قرار دادند.
سلامت نیوز / ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۵ - ۱۶:۱۱   + ۱۵ سایت دیگر  
رییس گروه بانک خون بند ناف و سلول های بنیادی سازمان انتقال خون با بیان اینکه تعداد 4200 واحد خون بندناف در بانک خون سازمان انتقال خون نگهداری می شود، گفت: بانک خون بندناف سازمان انتقال خون ایران عام المنفعه بوده و هیچ گونه هزینه ای برای اهداکننده و دریافت کننده یعنی بیماران کاندید پیوند، ندارد.
فکر شهر   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۷:۳۷   + ۵ سایت دیگر  
فکرشهر: مسئول بانک سلول های بنیادی خون بند ناف استان بوشهر گفت: از سال 97 همزمان با تاسیس این بانک تاکنون یکهزار و 600 نمونه خون بند ناف در این استان ذخیره سازی شده است. ...
سلامت نیوز / مردم فردا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ - ۱۵:۳۷   + ۸ سایت دیگر  
هر ساله در تاریخ 15 نوامبر "روز جهانی خون بند ناف" گرامی داشته می شود.