چهارشنبه ۰۹ فروردینساعت ۱۷:۱۶Mar 2023 29
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پیری جمعیت»

خبرگزاری مهر   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۱۸:۵۶   + ۴ سایت دیگر  
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت:افزایش خانواده های تک فرزندی آثاراجتماعی و روانی نامطلوبی را به جای خواهدگذاشت و موجب پیری جمعیت می شود و ابعاد مختلف زندگی فردی و اجتماعی را تحت تأثیر قرار می دهد.
ایمنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۱۰:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
عضو کمیسیون فرهنگی و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود رشد 42 درصدی بودجه کل کشور در سال 1402 هر کدام از ردیف های بودجه 20 تا 50 درصد رشد داشته اما بودجه جوانی جمعیت را 37 درصد کم کرده اند. این موضوع به خوبی بیانگر رویکرد ناصواب سازمان برنامه و بودجه نسبت به بحران پیری جمعیت است.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۹ - ۱۴:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/خراسان رضوی باید بدانیم که بزرگترین چالش جمعیتی پیش روی جهان دیگر رشد سریع جمعیت نیست، بلکه پیری جمعیت است. آمادگی متفکرانه، ترکیبی از تغییرات رفتاری، سرمایه گذاری در سرمایه انسانی و زیرساخت ها ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۲۸ - ۱۹:۵۷   + ۴ سایت دیگر  
برای گذر از بحران پیری جمعیت تسهیلات فرزندآوری افزایش می باید.
تجارت نیوز   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۷:۳۴   + ۴ سایت دیگر  
سال گذشته جمعیت شناسان چین متوجه شدند که برای اولین بار در تاریخ سرعت افزایش جمعیت این کشور کاهشی شده است. چین هم اکنون با بحران پیری جمعیت دست وپنجه نرم می کند و کارشناسان پیشنهادات زیادی را از جمله تخصیص یارانه و کاهش ساعات کاری برای افزایش نرخ زاد و ولد ارائه کرده اند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۶:۰۴   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/سمنان دبیر قرارگاه محرومیت زدایی کشور با اشاره به مهمترین چالش ها و کاستی ها در جامعه عشایری ایران گفت: ضعیف بودن زیرساخت های عشایری، پیری جمعیت عشایری، هزینه بالای تامین سوخت و مایحتاج زندگی و پراکندگی و سیال بودن جمعیت از جمله کاستی های جامعه عشایری است.
خانه ملت   ۱۴۰۱/۱۲/۲۴ - ۱۳:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
عضو کمیسیون کشاورزی،آب،منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در توئیتی به نرخ باروری سالیانه در کشور و رشد منفی جمعیت اشاره کرد.
سینا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۰۷:۴۰   + ۹ سایت دیگر  
رتینوپاتی دیابتی (DR) یکی از عوارض چشمی دیابت است که علت اصلی کاهش بینایی و نابینایی در این جمعیت بیمار به شمار می رود. به گزارش سیناپرس، رتینوپاتی دیابتی یک عارضه میکروآنژیوپاتیک است که انتظار می رود بروز آن به دلیل افزایش دیابت، چاقی و همچنین پیری جمعیت باشد ...
ایفنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۱ - ۱۳:۰۸   + ۱ سایت دیگر  
پایگاه خبری فولاد ایران – پیری جمعیت یک ضربه دائمی بر اقتصاد چین و جاه طلبی های جهانی آن خواهد بود. در ماه ژانویه، چین رسماً اذعان کرد که جمعیت آن سال گذشته کاهش یافته است، تقریباً 9 سال زودتر از آنچه جمعیت شناسان چینی و سازمان ملل پیش بینی کرده بودند. ...
زندگی آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۷ - ۱۸:۵۷    
طبق پیش بینی یکی از مراکز معتبر بررسی جمعیت در دنیا، 31 سال دیگر رشد جمعیت در ایران منفی خواهد شد و این زنگ خطری آشکار برای حاکمیت و ملت جمهوری اسلامی ایران است. پس از به صدا درآمدن آژیر پیری جمعیت
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۵ - ۱۲:۲۶   + ۴ سایت دیگر  
ایسنا/همدان رئیس مرکز بهداشت ملایر با تأکید بر ضرورت پرداختن به بحث جوانی جمعیت، حمایت از خانواده ها در فرزندآوری و افزایش نرخ باروری، گفت: پیری جمعیت باعث سقوط جامعه می شود و از نظر امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی آسیب جدی به کشور وارد می کند.
روزنامه شهروند   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۸:۱۱    
مصطفی آب روشن جامعه شناس یکی از پیامدهای کاهش نرخ باروری در کشور به هم خوردن تعادل جمعیت مولد و جوان کشور با سالمندان جامعه است. در واقع کاهش نرخ باروری به شکل نگران کننده ای تناسب جمعیتی را به نفع بحران سالمندی افزایش می دهد ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۵:۱۰   + ۵ سایت دیگر  
کرج- استاندار البرز گفت: موضوعات مربوط به جوانان باید جدا از ورزش و با تشکیلات مستقل دنبال شود.
انتخاب   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۲:۳۵   + ۶ سایت دیگر  
رییس دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: حدود سه دهه است که نرخ رشد جمعیت کشور روند نزولی به خود گرفته و زنگ خطر پیری جمعیت در ایران به صدا درآمده است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۳ - ۲۲:۳۷   + ۱۷ سایت دیگر  
در سالروز میلاد پر برکت حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، در شرایطی وارد هفته جوان می شویم که سیمای جمعیتی کشورمان از جوانی فاصله گرفته و وارد میانسالی شده است. حالا پیری جمعیت مهم ترین چالشی است که کشورمان در قرن حاضر با آن مواجه است ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۶:۰۵   + ۲ سایت دیگر  
آیت الله محمدی لائینی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه: جوانان را باید تشویق به ازدواج کرد تا با پیری جمعیت مواجه نشویم.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۱۲ - ۱۵:۱۳   + ۵ سایت دیگر  
نائب رییس انجمن اقتصاددانان ایران با اشاره به مشکلات جمعیتی، یکی از علل ریشه ای آن را در افزایش بارتکفل و تحدید سفره خانوار دانست.
گیل خبر   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۲۲:۵۱   + ۱۱ سایت دیگر  
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با هشدار در باره خطر کاهش جمعیت در کشور گفت: لازم است تدابیر ویژه در جوان سازی جمعیت اتخاذ شود.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۲/۱۰ - ۱۶:۴۶   + ۱۱ سایت دیگر  
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در بابل گفت: زنگ خطر پیری جمعیت در کشور به صدا درآمده و باید فکری برای رفع این خطر صورت گیرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۷:۰۰   + ۱ سایت دیگر  
رئیس کمیسیون خانواده و جوانی جمعیت با اشاره به اینکه در سراشیبی سقوط به سیاهچاله جمعیتی قرار گرفته ایم، گفت: فرصت نجات ما 5 تا 6 سال بیشتر نیست و فرصت خطا هم نداریم. اگر در سیاهچاله پیری جمعیت بیفتیم تا 150 سال امکان نجات وجود نخواهد داشت
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۶:۲۷   + ۲ سایت دیگر  
معاون فناوری اطلاعات و آمار جمعیتی اداره کل ثبت احوال آذربایجان شرقی با بیان اینکه 70 درصد جمعیت استان جمعیت فعال است، گفت: با این وجود روند پیری جمعیت استان با سرعت بیشتری به سمت کهنسالی می رود و این موضوع با توجه به نرخ باروری 1.5 فرزند برای هر خانواده در استان زنگ خطری جدی است.
عصر اترک   ۱۴۰۱/۱۲/۰۹ - ۱۳:۵۳    
مسائل مربوط به باروری تنها مختص زنان نیست، زوجینی که قصد آمادگی برای حاملگی دارند معمولاً فقط بر سلامت زنان متمرکز می شوند، اما مردان هم باید تغییر مثبتی در سبک زندگی و روابط خود ایجاد کند.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۲۱:۴۱   + ۴ سایت دیگر  
استاندار گیلان با بیان اینکه دانشجویان نسبت به حل مسائل تهدیدی گیلان تحقیق و پژوهش کنند گفت: پیری جمعیت و معضلات زیست محیطی نیاز به انجام کارهای پژوهشی دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۷ - ۰۹:۳۶   + ۱۲ سایت دیگر  
ایسنا/یزد دبیر ستاد ملی جمعیت با بیان این که برنامه دشمن گرفتن قدرت دور اندیشی و آینده نگری از مردم ایران است، گفت: نباید فرزندآوری را به مسائل اقتصادی گره بزنیم چرا که آسیب های پیری جمعیت در آینده به مراتب از مسائل اقتصادی امروز بیشتر خواهد بود.
روابط عمومی صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۰   + ۱ سایت دیگر  
برنامه "روی خط باشید" یکشنبه 30 بهمن ماه به موضوع تعهدات اقتصادی ازدواج اختصاص خواهد داشت. به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، افزایش تجرد قطعی و کاهش آمار ازدواج، زنگ خطر بحران پیری جمعیت و تنهایی پنج میلیون نفر را به صدا درآورده، وضعیتی که به باور یک آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی ...
ساوالان خبر   ۱۴۰۱/۱۱/۲۷ - ۱۹:۵۷    
معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرماندار مشگین شهر گفت: کاهش آمار ازدواج و به تبع آن کاهش میزان زاد و ولد زنگ پیری جمعیت در این شهرستان را بصدا درآورده است.
میزان   ۱۴۰۱/۱۱/۲۵ - ۱۳:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
پیشنهاد یک استاد ژاپنی دانشگاه ییل برای بحران پیری جمعیت در این کشور با جنجال های بسیاری همراه شده است. خبرگزاری میزان – یوسوکه ناریتا ، استادیار ژاپنی اقتصاد در دانشگاه ییل ، در اظهاراتی جنجالی ...
کیهان   ۱۴۰۱/۱۱/۲۴ - ۱۹:۴۳    
حسن رضایی مسئله جمعیت و نیروی انسانی، به عنوان مهم ترین رکن هر برنامه ریزی توسعه ای، عنصری غیرقابل جایگزین است که البته قابلیت بازتولید دارد. بر این اساس، کشورهای مختلف با ارائه مشوق های متعدد، سعی دارند خانواده ها را به فرزندآوری تشویق کنند تا در دام پیری جمعیت گرفتار نشوند ...
آنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۶ - ۱۳:۴۵    
پیری جمعیت و افزایش ناگهانی نسبت افراد مسن یک پدیده جهانی است که ناشی از کاهش باروری و افزایش امید به زندگی است. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت ، انتظار می رود تا سال 2030، افراد بیشتری در معرض خطر ابتلا به بیماری های مزمن، بیماری های بهداشتی و وابستگی ناشی از کهولت سن باشند.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۱۵ - ۲۰:۳۹   + ۱ سایت دیگر  
همدان- رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه خطر پیری جمعیت کشور را تهدید می کند، گفت: خیرین باید در این حوزه ورود پیدا کرده و کمک کنند.
چند ثانیه   ۱۴۰۱/۱۱/۱۳ - ۲۱:۱۸    
بررسی آماری10 کشور پیر و مسن در دنیا معضل پیری جمعیت پدیده ایست که ایران نیز در آینده ای نزدیک با آن دست و پنجه نرم خواهد کرد
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۲ - ۱۲:۴۸   + ۱ سایت دیگر  
درست کمی بعد از آنکه چین اعلام کرد جمعیتش برای اولین بار در شش دهه کم شده است، نخست وزیر ژاپن نیز هشدار داد نرخ پایین تولد و پیر شدن جمعیت، این کشور را در معرض خطر جدی قرار داده است.
ایسکانیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۱۰ - ۲۰:۴۱   + ۱۱ سایت دیگر  
تصویب قانون جوانی جمعیت از سوی مجلس با ارائه بسته های تشویقی متنوع یک گام رو به جلو برای بهبود وضعیت کنونی است که باید با همراهی دولتمردان در اجرای این قانون توام شده تا نتیجه بخش باشد.
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری(مدظله العالی )در بحث خانواده ،جوانی جمعیت ،افزایش نسل و جلوگیری از پیری جمعیت ،دستگاه های اجرایی استان و فرمانداری ها ملکلفند جهاد تبیین در حوزه جوانی جمعیت را جزء الویت های کاری قرار دهند.
سلام نو / خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۱/۰۷ - ۰۸:۲۶   + ۲۰ سایت دیگر  
مدیرعامل بنیاد ملی نیکوکاری کنترل سرطان گفت: سرطان در کشور ما با توجه به رشد سنی جمعیت، رو به افزایش است.
صدا نیوز   ۱۴۰۱/۱۱/۰۶ - ۲۰:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
جمعیت ایران تا چند سال آینده جزو یکی از کشورهای سالخورده دنیا خواهد شد، طی چند سال آینده نیروی کار در ایران بشدت کاهش یافته و در این شرایط باید بهره وری نیروی کار به میزان قابل توجهی افزایش یابد، اما با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی که در کشور ملاحظه می شود ...
شبستان   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۰۹:۴۵    
حجت الاسلام اصغر شاهرخی گفت: یکی از مطالبات به حق و دغدغه های مهم مقام معظم رهبری در سالهای اخیر، مسئله پیری جمعیت و کم شدن جمعیت جوان است که در راستای کاهش دغدغه رهبری از پوستر جشنواره فرهنگی و هنری حسنه ماندگار رونمایی شد.
رسا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۵ - ۰۱:۳۲    
از منظر رهبر معظم انقلاب مسئله جوانی و پیری جمعیت از آن مسائلی نیست که بگوئیم حالا ده سال دیگر فکر می کنیم؛ نه اگر چند سال بگذرد وقتی نسل ها پیر شدند، دیگر قابل علاج نیست و باید در لحظه به فکر بود.
رکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۱ - ۰۸:۴۲    
رکنا: احمد بخارایی، جامعه شناس گفت که بالا رفتن سن ازدواج، نشان از حرکت جامعه به سمت عقلانی تر شدن است؛ بنابراین پیر کردن جمعیت غیر عادی است نه پیر شدن.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ - ۱۳:۴۶    
روحانی جوان یزدی به عنوان پدر پرجمعیت ترین خانواده ایرانی از دغدغه هایش برای تهدید پیری جمعیت کشور می گوید و تأکید می کند: دغدغه دوم، تربیت تک فرزندی است زیرا به مراتب دشوارتر از تربیت چندفرزندی است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۰/۲۷ - ۲۱:۰۸   + ۱۹ سایت دیگر  
رشت- معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان اینکه پیری جمعیت دومین تهدید امروز کشور است، گفت: میانگین جمعیت بسیار کم است و باید تلاش کرد تا جمعیت کشور به وضع ایده آل برسد.
خبرگزاری دانشجو   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۰:۵۵   + ۳۱ سایت دیگر  
مدیرعامل بنیاد 15 خرداد ستاد اجرایی فرمان امام نسبت به آسیب های جدی پیری جمعیت کشور هشدار داد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۲۴ - ۱۶:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
استاندار گیلان گفت: حمایت از روستائیان و اشتغال آن ها از مهاجرت روستائیان به شهر ها و پیری جمعیت جلوگیری می کند.
فردا نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۲۰ - ۰۹:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
سال هاست در رابطه با بحران پیری جمعیت در ایران هشدارهای جدی داده شده و هم چنان طبق آمار جمعیت کشور به سرعت در حال پیر شدن است؛ ادامه این وضعیت بدون بازنگری در سیاست های حمایتی از فرزندآوری، بیست سال آینده کشور را دچار بحران های متعدد خواهد کرد.
حوزه   ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ - ۱۵:۰۳   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/حجت الاسلام اولیایی گفت: یکی از مسئله های مهم جامعه، پیری جمعیت و نداشتن انگیزه و علاقه به فرزندآوری است؛ مقام معظم رهبری بیش از 50 بار مسئله افزایش جمعیت را مطرح کرده اند.
میزان   ۱۴۰۱/۱۰/۱۶ - ۱۰:۲۷   + ۶ سایت دیگر  
معاون امور اجتماعی دادگستری خراسان رضوی گفت:از شرکت های دانش بنیان و فعال در زمینه باروری حمایت می کنیم همچنین شرکت هایی که در زمینه درمان ناباروری فعالیت می کنند شناسایی و نسبت به بررسی و رفع مسائل و مشکلات آنها اقدام شده است. ...
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۱۴:۵۹   + ۵ سایت دیگر  
رشت- استاندار گیلان با هشدار نسبت پیری جمعیت در این استان گفت: پیری جمعیت و کاهش زاد و ولد در نتیجه عدم توجه کافی به تأمین اشتغال و مسکن خانوار است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - ۱۴:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
استاندار گیلان تقویت مشاغل خانگی و توسعه صنایع دستی را امری مهم در بالندگی اقتصادی دانست و گفت: پیری جمعیت و کاهش زاد و ولد در نتیجه عدم توجه کافی به تأمین اشتغال و مسکن خانوار است، به همین سبب باید جدی تر در فراهم سازی این نیاز گام برداشت.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۱/۱۰/۱۲ - ۱۲:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
سردار خرمدل گفت: امروز باید طرح های حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را با جدیت اجرا کنیم تا در آینده کشور دچار بحران نشود.