دوشنبه ۰۵ آبانساعت ۲۱:۴۱Oct 2020 26

جدیدترین‌های «فقه حکومتی»

شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۴:۴۳    
بررسی منهج فقه حکومتی رهبر معظم انقلاب؛ با تاکید بر آراء و رویه فقهی دوران تصدی مقام زعامت و رهبری ، فقه نظامات (پاسخ به اشکالات آیت الله فاضل لنکرانی) و نقش جامعه مدرسین در فرایند تکاملی انقلاب اسلامی (با تأکید بر کارویژه فقه حکومتی) از جمله مقالات این شماره می باشد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۸/۰۳ - ۱۳:۴۳    
ششمین شماره دوفصلنامه گفتمان فقه حکومتی با آثاری از ابوالقاسم علیدوست، سید صمصام الدین قوامی، محمد عشایری منفرد، علی رحمانی سبزواری و یعقوب علی برجی و دیگر پژوهشگران حوزه فقه حکومتی همراه با چکیده مقالات به زبان عربی چاپ و منتشر شد.
حوزه علمیه خراسان   ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ - ۱۲:۱۳    
پایان نامه سطح سه حوزه علمیه خراسان با عنوان تاثیر فقه حکومتی بر معاملات با تاکید بر آرای مرحوم امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری در مرکز مدیریت دفاع شد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۷/۲۳ - ۲۳:۴۳    
اختصاصی شبکه اجتهاد: نوشتار حاضر در صدد تبیین دیدگاه های استاد محمدجواد فاضل لنکرانی در زمینه اندیشه و نظام سیاسی اسلام، انقلاب اسلامی و گفتمان فقه حکومتی است و ضمن آن، به برخی از شبهاتی که در این زمینه توسط برخی مطرح شده، پاسخ داده خواهد شد. 1- فقه حکومتی؛ ماهیت، نقاط اشتراک و اختلاف ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۴ - ۲۲:۵۲    
مجمع مدارس دانشجویی قرآن و عترت(ع) دانشگاه تهران ویژه برنامه مدرسه دعا و فقه حکومتی و کارگروه نسل توحیدی با عنوان نقش مناسک در زندگی را برگزار می کند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۷/۱۲ - ۱۱:۱۲   + ۸ سایت دیگر  
حجت الاسلام خسروپناه در یازدهمین نشست فقه حکومتی به تبیین نظریه خود در باب فقه نظام ولایی پرداخت و از ضرورت توجه به سه بُعد موضوع موجود، مطلوب و الگوی تغییر و نیز توجه به سه بُعد رفتاری، راهبردی و ساختاری سخن به میان آورد و گفت: فقه موجود نظامات را تهذیب می کند ...
شبستان   ۱۳۹۹/۰۷/۰۷ - ۰۹:۱۶   + ۳ سایت دیگر  
یازدهمین نشست هم اندیشی فقه حکومتی با همکاری دفتر حمایت از جامعه نخبگان مرکز خدمات حوزه علمیه با ارایه نظریه فقه نظام ولائی توسط استاد عبدالحسین خسروپناه برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۷/۰۳ - ۱۹:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو گروه علمی فقه التربیه موسسه آموزش عالی حوزوی امام رضا(علیه السلام) با اشاره به اهمیت راه اندازی رشته های تخصصی در حوزه های علمیه، گفت: آیت الله اعرافی که پایه گذار رشته فقه تربیت بودند و حرکت خوبی را با آن پشتوانه علمی و تخصصی که داشتند، آغاز کردند.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۷/۰۲ - ۰۹:۵۵    
حوزه/ کرسی آزاد اندیشی با موضوع کارآمدی فقه حکومتی در تحقق بیانیه گام دوم در مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین اصفهان برگزار شد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۷/۰۱ - ۱۳:۰۲    
مجریان تکلیفشان مشخص است، مجریان بر اساس قانون عمل می کنند و باید چیزی تبدیل به قانون شود تا مجری آن را عمل کنند. نسبت به قانون گذار اما این حرف قابل تامل است ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۶/۲۷ - ۱۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
اصفهان - مدیر مدرسه علمیه مجتهده امین گفت: رسالت فقه حکومتی گسترش دین در جامعه است، در همین راستا کرسی علمی ترویجی نقش فقه حکومتی در بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می شود.
حوزه   ۱۳۹۹/۰۶/۲۷ - ۱۰:۲۱    
حوزه/ کرسی آزاد اندیشی کارآمدی فقه حکومتی در تحقق بیانیه گام دوم به همت مؤسسه آموزش عالی حوزوی مجتهده امین(ره) اصفهان برگزار می شود.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۵/۰۵ - ۱۳:۰۲    
درس خارج فقه مقام معظم رهبری بر اساس نیاز است. زمانی که ایشان به تدریس قصاص مشغول بودند، فرمودند: مبحث قصاص نیاز قوه قضاییه است. یا آن زمان که مکاسب محرمه را مطرح کردند، خیلی از مباحث شان ارتباط به حکومت داشت. در مباحث مکاسب محرمه بحث قاچاق، بحث غنا و موسیقی، بحث رقص را مطرح کردند.
رسا   ۱۳۹۹/۰۴/۲۴ - ۱۵:۲۵    
پژوهشگر عرصه فقه حکومتی گفت: متأسفانه شورای نگهبان، نظارت قانونی بر نمایندگان در دوران نمایندگی ندارد و نیاز است که نظارت شورای نگهبان شامل دوره نمایندگی هم بشود.
مردم نیوز   ۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۳:۳۴   + ۱۰ سایت دیگر  
مردم نیوز : دهمین نشست هم اندیشی فقه حکومتی با ارائه نظریه فقه اجتماعی توسط محمدجواد ارسطا، عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم (ع) و استاد خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم برگزار شد. ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۶:۱۵   + ۱۰ سایت دیگر  
دهمین نشست هم اندیشی فقه حکومتی با ارائه نظریه فقه اجتماعی توسط محمدجواد ارسطا برگزار می شود.
ایکنا   ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ - ۱۲:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
شماره نود و هشتم از سال ششم نشریه رایحه، ویژه نامه فقه حکومتی و مطالبات مقام معظم رهبری از حوزه های علمیه است که در سرفصل های فقه حکومتی؛ تعاریف و ضرورت ها و بررسی راهکار های تعامل حوزه علمیه و قوای سه گانه در مسئله فقه حکومتی در اسفند ماه سال 1390 منتشر شده است.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۳۰ - ۱۹:۳۲    
گروه فلسفه و روش فقه حکومتی دفتر فرهنگستان علوم اسلامی قم، سلسله جلسات تخصصی فلسفه اصول (مبانی روش تفقه و فقه حکومتی) را با حضور اساتید و محققان برگزار می کند.
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۲۸ - ۱۸:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
حجت الاسلام متولی امامی گفت: شورای عالی حوزه های علمیه باید با ترسیم یک ایده سیاسی نسبت حوزه علمیه با حاکمیت اسلامی را مشخص کند تا از این طریق ظرفیت حوزه علمیه شکوفا شود.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۲۳ - ۰۱:۳۲   + ۱ سایت دیگر  
اختصاصی شبکه اجتهاد: یکی از پرسش هایی که پیرامون و در پرتو رویکرد حکومتی به فقه (فقه حکومتی) مطرح شده این است که: آیا فقه حکومتی مستلزم حضور بیشتر روحانیون در مناصب اجرایی کشور (مانند ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس، وزارت و .. ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۲۳ - ۰۰:۱۷    
حکم میرزای شیرازی یک حکم حکومتی نبود، بلکه یک فتوای اجتماعی بود. فتوا و حکم هرکدام لوازم خاص خودشان را دارد. در ارتباط با همین مباحث، مسئله ی ورود فقیه در تشخیص مصداق مطرح می شود. این که تشخیص مصداق توسط فقیه چه وضعیتی دارد، برخی مخالف آن هستند و برخی موافقند.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۳:۰۲    
شبکه اجتهاد: یکی از نامه های بسیار مهم حضرت امام خمینی (ره) درباره فقه حکومتی، نامه ایشان موسوم به منشور برادری است. ایشان در این نامه 22 موضوع برای بررسی فقهی پیشنهاد می کند که از نظر شخصی مانند ایشان از مبتلابه های کنونی مردم و حکومت اسلامی است. این موضوعات به شرح زیر است: ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ - ۱۲:۱۲    
کد ویدیو دانلود فیلم اصلی
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۴ - ۱۰:۳۸   + ۲ سایت دیگر  
انقلاب اسلامی ایران محصول اندیشه، تفکر و عمل امام خمینی (ره) است. امام در کتاب حکومت اسلامی فلسفه سیاسی و فقه حکومتی خود را مطرح کرد. پس از پیروزی انقلاب و استقرار مکتب سیاسی امام خمینی در قالب جمهوری اسلامی، امام در مقام رهبر و مدیر جامعه به تحقق نظریه سیاسی خود پرداخت ...
آقای خبر   ۱۳۹۹/۰۳/۱۳ - ۱۲:۰۹   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش خبرنگار مهر ، دومین گعده علمی فقه حکومتی، با حضور آیت الله علی اکبر سیفی مازندرانی، نظریه پرداز ایده فقه فعال و از اساتید دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم دوشنبه 12 خردادماه در قم برگزار شد. ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۱۰ - ۲۳:۱۶   + ۹ سایت دیگر  
دومین گعده علمی فقه حکومتی، با حضور استاد علی اکبر سیفی مازندرانی نظریه پرداز ایده فقه فعّال و از اساتید دروس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم برگزار می شود.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۳/۰۶ - ۰۱:۴۸    
دکتر عادل پیغامی گفت: متأسفانه شورای فقهی موجود نیز نشان داده که به ابعاد کلان دقت نمی کند. شورای فقهی موجود، صرفاً بر اساس فقه جزءنگر وارد بورس می شود و می گوید که این معامله به لحاظ فقهی اشکال دارد یا نه ...
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ - ۱۲:۲۷    
به همت پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل ، نشست علمی قدس و فلسطین در آینه فقه مقاومت برگزار شد.
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۳۰ - ۱۶:۰۵    
به همت پایگاه تخصصی فقه حکومتی وسائل ، نشست علمی با عنوان قدس و فلسطین در آینه فقه مقاومت با حضور اساتید حوزه و دانشگاه برگزار می شود.
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۷ - ۱۱:۳۱    
حجت الاسلام محققی مطالبه حوزویان در تحول و رشد فقه حکومتی را نشانه موفقیت گفتمان انقلابی حوزه و تأثیر مثبت رسانه در خنثی کردن ترفند رسانه ای دانست.
رسا   ۱۳۹۹/۰۲/۲۳ - ۱۴:۱۵    
حجت الاسلام محققی مقاومت را امری فطری و فقه مقاومت را پشتوانه و مکمل فقه حکومتی و نرم افزار تشکیل حکومت های اسلامی در منطقه عنوان کرد.
پرس شیعه   ۱۳۹۹/۰۲/۰۸ - ۱۰:۲۹   + ۵ سایت دیگر  
نشست علمی آینده معنویت و حوزه های علمیه در جهان پساکرونا با حضور محققان و اساتید حوزه و دانشگاه به صورت آنلاین برگزار می شود. به گزارش شیعه پرس، نشست علمی آینده معنویت و حوزه های علمیه در جهان پساکرونا به همت مرکز مطالعات راهبردی حوزه علمیه قم ...
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۹/۰۱/۰۴ - ۱۷:۱۰    
هفتمین شماره دو فصلنامه علمی-ترویجی فقه حکومتی به صاحب امتیازی محمدجواد ارسطا و مدیر مسئولی و سردبیری حسین جوان آراسته، با شش مقاله از اساتید و پژوهشگران منتشر شد.
شبکه اجتهاد   ۱۳۹۸/۱۲/۱۹ - ۰۰:۴۳    
اختصاصی شبکه اجتهاد: نوشتار در صدد است به تبیین نسبت فقه حکومتی و مردم سالاری دینی بپردازد. بدین منظور طیّ چندین نکته به صورت گام به گام به اصل موضوع نزدیک و به تبیین آن پرداخته است. در نکته اول به تبیین تفاوت الگوی مردم سالاری غربی با الگوی مردم سالاری دینی و اسلامی پرداخته است ...
رسا   ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۲۳:۲۵    
عضو مجمع نیروهای انقلاب اسلامی اصفهان گفت: قوانین کشور باید موافق با اسلام باشد، امروز قوانین ممتنع نسبت به اسلام هستند.
مصداق   ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۲۰:۴۳   + ۲ سایت دیگر  
پایگاه تحلیلی مصداق به نقل از خبرگزاری رسا؛ دومین جلسه از سلسه امتداد توحید در سیاست نشست های تبیینی فلسفه سیاسی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای با ارائه حجت الاسلام والمسلمین حمید پارسانیا، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در مرکز فقهی صاحب الامر عجل الله تعالی فرجه برگزار شد. ...
شبستان   ۱۳۹۸/۱۱/۱۰ - ۱۴:۱۰    
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به القای شبهات علیه بحث ولایت فقیه تأکید کرد که فقه سیاسی، فلسفه سیاسی، فقه حکومتی و ولایت فقیه نیازمند تبیین درست است.
ادیان نیوز   ۱۳۹۸/۱۱/۰۸ - ۱۲:۰۰    
شهادت سپهبد قاسم سلیمانی؛ آینده خاورمیانه ، بازرگان؛ اصلاحات و نقد انقلاب ، نکوداشت علامه سید جعفر مرتضی ، جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و حقوق اقلیت های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران، الگوی تحقق عدالت اجتماعی از مهمترین نشست هایی بود که هفته گذشته در کشور برگزار شد.
پرس شیعه   ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ۱۳:۴۹    
عضو مجلس خبرگان رهبری به دو ساحت موضوع شناسی و حکم شناسی اشاره و اظهار کرد: فقه عمدتاً از بحران موضوع شناسی رنج می برد. به گزارش شیعه پرس، جلسه دوم هم اندیشی وظیفه حاکمیت در قالب فقه حکومتی نسبت به نظارت بر بانک ها در خلق پول به همت پژوهشکده فقه و حقوق برگزار شد. ...
ایرنا   ۱۳۹۸/۱۱/۰۲ - ۰۸:۳۰   + ۱ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- شهادت سپهبد قاسم سلیمانی؛ آینده خاورمیانه ، بازرگان؛ اصلاحات و نقد انقلاب ، نکوداشت علامه سید جعفر مرتضی ، جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و حقوق اقلیت های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران ...
ایکنا   ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ - ۲۰:۰۶   + ۷ سایت دیگر  
گروه حوزه های علمیه دومین نشست ایده گفتارهای فقه حکومتی با ارائه حجت الاسلام والمسلمین رضا اسلامی و با موضوع اصول فقه حکومتی 5 شنبه برگزار می شود.
رسا   ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۲۳:۵۱    
نخستین نشریه تخصصی فقه حکومتی با صاحب امتیازی پایگاه تخصصی وسائل رونمایی شد.
رسا   ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۲۳:۵۱    
سومین نشست جایگاه فقه حکومتی در تحقق گام دوم انقلاب به همت پایگاه تخصصی وسائل در مجموعه فرهنگی شهدای هفتم تیر برگزار می شود.