دوشنبه ۰۴ مهرساعت ۲۱:۴۹Sep 2022 26
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «عقلانیت»

معاون فرهنگی و سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها به دانشجویان و مجموعه های فرهنگی دانشگاهها توصیه کرد فضای نخبگانی را در حوادث اخیر در دانشگاهها حفظ کنند.
دانشگاه علامه در بیانیه ای اعلام کرد؛ متاسفانه برخی کلمات و سخنانی که از معدود دانشجویان بیان شده، همراه با اهانت به استادان، نادیده گرفتن حقوق دیگران و زیر سوال بردن ارزش های اسلامی و قانون شکنی بوده که به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.
ایران آنلاین   ۱۴۰۱/۰۷/۰۴ - ۰۸:۱۹   + ۱ سایت دیگر  
روزنامه ایران: 1. انقلاب و انقلابی ها، از گفت و گو هراسان و گریزان نیستند. انقلاب ایران، به واقع در متن جامعه ریشه دارد و از عقلانیت برمی خیزد و حاصل حلقه بسته سیاسی نیست. انقلاب، هویت دارد و سیال و شناور نیست، اما گفت و گو را نیز اصل می شمارد و آن را به عنوان یک ارزش قطعی، به رسمیت می شناسد ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۱۱:۴۳    
ایسنا/خراسان جنوبی یک مدرس حوزه علمیه گفت: عقلانیت و اخلاق شاید مهم ترین ویژگی های زندگی پیامبر(ص) باشد که رنگ تغییر نمی پذیرد و می تواند در زندگی فعلی نیز الگو قرار گیرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۳ - ۰۸:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
یک استاد دانشگاه گفت: پیامبر(ص) در تفهیم و تثبیت مسائل اعتقادی، از دعوت مردم به عقلانیت بهره می گرفت. ایشان با زمینه سازی مناسب، فضای جامعه را برای درک و قبول امور معنوی فراهم می کرد و مردم در سایه فهم و درک صحیح و نه تحت اجبار و تحمیل، به انجام آن امور روی می آوردند .
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۲۰:۲۵   + ۶ سایت دیگر  
علی ربیعی گفت: متاسفانه ثبات خواهی از هر سو مورد هجوم است؛ چه آن ها که تغییرات اجتماعی را نمی بینند و چه آن ها که فکر می کنند با خشونت باید حرف خود را به کرسی بنشانند ...
هورگان   ۱۴۰۱/۰۷/۰۲ - ۱۵:۵۵    
یک اعلامیه ی رنگ و رو رفته را ماه هاست پشت درِ ورودیِ اداره چسبانده اند: ورود بدون ماسک ممنوع . روزهای اول همه را مجبور به رعایت می کردند. این روزها اما دیگر کسی به آن توجهی نمی کند. کارمندان و حتی رئیس ماسک ندارند. کاغذِ اطلاعیه روز به روز رنگ و رو رفته تر و بی مصرف تر می شود ...
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ - ۱۵:۵۳   + ۷ سایت دیگر  
یک جامعه شناس گفت: اعتماد ریشه در انتظاراتی دارد که مردم نسبت به حاکمیت دارند اگر به انتظاراتی که از مسئولان در ذهن شهروندان شکل گرفته پاسخ شایسته و متقاعد کننده ای داده نشود یا اگر مردم احساس کنند که نهادهای اقتصادی- اجتماعی افکار و انتظارات عمومی را نمایندگی نمی کنند ...
برترین ها / عصر ایران   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۵:۳۸   + ۲۴ سایت دیگر  
تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تجمعات اخیر در برخی شهرها بعد از فوت مهسا امینی واکنش نشان دادند.
قائم مقام و مشاور معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید از ظرفیت استادان مشاور در فعالیت های فرهنگی بهره مند شویم چرا که به عنوان قوه عاقله و لنگرگاه عقلانیت ما می توانند در فعالیت ها ایفای نقش کنند.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۴:۲۶   + ۶۰ سایت دیگر  
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس، جنگ تحمیلی را، نتیجه سیاست راهبردی امپراطوری نظام سلطه در دشمنی با جمهوری اسلامی و ملت ایران خواندند و افزودند: با وجود حمایت همه جانبه قدرتهای جهانی از صدامِ جاه طلب و دیوانه ی قدرت ...
برترین ها / اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۳:۳۰   + ۷ سایت دیگر  
آقای نماینده، کافی است از همان میدان بهارستان سوار مترو شوید و مردم را مشاهده کنید تا متوجه شوید که مردم چگونه لباس می پوشند.
همشهری   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۳:۴۱   + ۲۹ سایت دیگر  
جمعی از پیشکسوتان، فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس و خانواده های شهدا در آستانه هفته دفاع مقدس صبح امروز با حضور در حسینیه امام خمینی(ره) با حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.
رویداد ایران   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۳:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
عباس عبدی درباره اعتراضات پیرامون مهسا امینی: کافی است که حکومت عقلانیت به خرج دهد و با تقاضای تجمع اعتراضی موافقت کند تا معلوم شود که مردم خواهان چه هستند؟
روزنامه کسب و کار   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۳:۲۲   + ۴۸ سایت دیگر  
زیده بیانات رهبر انقلاب در دیدار جمعی از فرماندهان دفاع مقدس عقلانیت در حرکات نظامی هشت ساله بطور محسوسی موجود بود عقلانیت در حرکات نظامی هشت ساله بطور محسوسی موجود بود ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۲:۵۶   + ۴۶ سایت دیگر  
رهبری انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه بیش از 30 سال از پایان دفاع مقدس گذشته است، تأکید کردند: در واقع جمع بندی حوادث را از راه دور می شود انجام داد. وقتی در وسط یک حادثه هستیم درست نمی شود ابعاد آن را شناخت.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۲:۱۵   + ۱ سایت دیگر  
سخنگو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگو با اقتصادآنلاین گفت: در هیچ کشوری اقتدار پلیس را به دلیل یک حادثه زیر سوال نمی برند. در اگر گشت ارشاد نیاز به اصلاح فرآیندهایی دارد باید این فرآیندها اصلاح شود. طبیعتاً نمایندگان عزیز ما هم در خصوص اصلاح فرآیندها بحث دارند ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۲:۱۴   + ۳ سایت دیگر  
شفقنا- رهبرانقلاب در دیدار با فرماندهان وپیشکسوتان دفاع مقدس بیان کردند: تدبیر و عقلانیت در دفاع مقدس به طور محسوس وجود داشت و راهکنش های ابتکاری در دفاع مقدس قابل تدریس است. ...
راه امروز   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۱۰:۵۰   + ۵ سایت دیگر  
کافی است که حکومت عقلانیت به خرج دهد و با تقاضای تجمع اعتراضی موافقت کند تا معلوم شود که مردم خواهان کدام راه حل هستند؟ تشدید این وضع، یا براندازی آن، یا اصلاح متعارف آن؟
ایبنا   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۰۹:۳۸    
منصور کوهی رستمی، درباره پیشنهاد واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: به بهانه این پیشنهاد نباید نهاد کتابخانه های عمومی را تخریب کرد؛ بلکه بهتر است قائل به گفت و گو و عقلانیت و هم اندیشی باشیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۰۹:۱۶   + ۵ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: عقلانیت ایجاب می کند که فضای مجازی باید از ولنگاری خارج شود و اگر فضای مجازی ما قانونمند شود دیگر شاهد بسیاری از تحرکات و آشوب ها نخواهیم بود.
اقتصاد نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۳۰ - ۰۶:۲۹   + ۳۲ سایت دیگر  
کافی است که حکومت عقلانیت به خرج دهد و با تقاضای تجمع اعتراضی موافقت کند تا معلوم شود که مردم خواهان کدام راه حل هستند؟ تشدید این وضع، یا براندازی آن، یا اصلاح متعارف آن؟
خبر آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ - ۱۹:۱۵   + ۲ سایت دیگر  
در حوادث و اتفاقات بسیار مهم در هر کشور، گذشته از خود موضوع راهکارهای بهینه برای حل مشکلات و یافتن نسخه ای برای عدم تکرار حوداث تلخ می تواند نشان عقلانیت و بلوغ مدیریت در هر سیستم سیاسی باشد.
خرداد نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۲۹ - ۱۲:۲۵    
خرداد: علی تقی زاده حقوقدان، مدرس دانشگاه و نماینده اسبق مجلس ششم در گفت وگو با هم میهن معتقد است: با واکنش های صورت گرفته پس از درگذشت مهسا امینی، زمان آن رسیده است که عقلانیت بر تندروی غلبه کرده و شاهد تعدیل برخوردها در حوزه پوشش باشیم. ...
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۱۷:۳۶   + ۱۳ سایت دیگر  
فارس : آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان گفت: ما در جنگ به سر می بریم، حتی اگر دل خونی داشته باشیم باید عقلانیت خود را حفظ کنیم.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۱۲:۰۴   + ۱ سایت دیگر  
رییس انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران گفت: کانون پرورش فکری آبروی فرهنگی ماست، عقلانیت سیاسی و فرهنگی می گوید به جای فروپاشی یا کوچک کردن کانون، حمایت و تقویتش کنیم.
حوزه   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۱۰:۰۶    
حوزه/ مدیر مرکز تخصصی نورالزهرا (س) ساری گفت: اربعین باید معرفت شناسی ما نسبت به امام را بالا ببرد و مقدمه سازی برای ظهور حضرت حجت(عج) باشد که طلاب در این بین لازم است تا در سه حوزه معارف، عقلانیت و عواطف خود را تقویت کنند.
روزنامه ابتکار   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۰۸:۲۰    
محمدعلی نویدی - نیاز به کانون تفکر و محل و مجال اندیشه ورزی در یک جامعه، از ضرورت و لزوم اعتنا و اعتبار به عقلانیت و تامل و ژرف اندیشی و پرهیز از پیامدهای دراز آهنگ و پردامنه شتاب مندی و روزمرگی نشات می گیرد ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۶ - ۱۴:۴۸    
حادثۀ کربلا، از منظر خشونت پژوهی و اخلاق جنگ و صلح، دربردارنده چه درس هایی است؟ تغییر و تبدیل منظر و نگاه های تحلیلی نسبت به این حادثه از عقلانیت عرفی فرادینی به مبانی اخلاقی، احساسی، درون دینی، مناسکی و فقهی، چه نتایجی در بر دارد؟
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۲۵ - ۲۲:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
وزارت امور خارجه ترکیه امروز در بیانیه ای اتهامات مقامات یونان علیه آنکارا را دور از عقلانیت دانست و آتن را به عقل سلیم فراخواند.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۱۴:۲۶   + ۱۲ سایت دیگر  
تهران -ایرنا- حجت الاسلام شهریاری در هفتمین کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی در قزاقستان گفت: بدون صلح و زندگی با آرامش، پیروان هر دینی در دستیابی به نجات و رستگاری با چالش های جدی مواجه می شوند ...
جام جم   ۱۴۰۱/۰۶/۲۳ - ۱۰:۳۵    
مرحله اول، دوره عقلانیت و ذهنیت است. در این دوره که شامل قرن اول تا پنجم میلادی می شود، آنچه حاکمیت داشت، عنصر عقل بر رفتار و گفتار و کردار افراد بود. دوره دوم که دربرگیرنده قرن پنجم تا 13میلادی است، دوره شهودی است. در این دوره، معنویات، مذهب، اخلاق و تقوا حاکم بود ...
نبض بازار   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۲۲:۰۲   + ۸ سایت دیگر  
محمدجواد بدری مدیرعامل پیشین پتروشیمی فن آوران طی حکمی از سوی مدیر عامل تاپیکو بار دیگر به عنوان مدیرعامل این شرکت پتروشیمی منصوب شد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۶/۲۲ - ۰۹:۰۲    
اکرمیان گفت: فرهنگ ولایت مداری، ایثار و شهادت، خودباوری دینی، نقش عقلانیت در دفاع مقدس و دستاوردهای آن باید تبیین شود.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ - ۲۲:۲۶    
امیر دریادار سیاری گفت: در تمامی عملیات های دفاع مقدس به طور قطع عقلانیت حاکم بود و کاری بدون اندیشه، آگاهی و بصیرت انجام نگرفت.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ - ۱۲:۲۱   + ۱۶ سایت دیگر  
نوشهر - ایرنا- معاون هماهنگ کننده و رییس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دستاوردهای دفاع مقدس گفت: عقلانیت ، دانش، فناوری و خلاقیت به همراه معونیت حاکم رمز موفقیت و پیروزی در دفاع مقدس بود.
برترین ها   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۰۹:۴۶   + ۴ سایت دیگر  
یادگارامام(ره) در مراسم گرامیداشت دومین سالگرد ارتحال آیت ا... العظمی صانعی، نشست علمی مبانی فقهی و کلامی آیت ا... العظمی صانعی و رونمایی از 4 اثر آن مرحوم، شجاعت، اخلاص و توجه به عقلانیت را سه ویژگی شاخص شاگردان امام خمینی(ره) دانست. آیت ا... سید حسن خمینی گفت: یکی از میراث آیت ا.. ...
همدان پرس   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۰۹:۱۸   + ۳ سایت دیگر  
در راهپیمایی بزرگ اربعین، میلیون ها انسان با یک انگیزه واحد در مسیر حرکت به سوی امام و ولی خود هستند، حرکتی هدفمند و جنبشی اجتماعی که مبتنی بر عقلانیت دینی شکل گرفته است | ین اتفاق امروز افتاده است و حرف تشیع و اسلام و پیاده روی اربعین جریان نفاق و کفر را نابود کرده است.
خبرگزاری مهر   ۱۴۰۱/۰۶/۱۹ - ۰۸:۵۴   + ۵ سایت دیگر  
مقتل خوانی سنتی به قدمت قیام عاشورا پس از واقعه جانگداز عاشورا در سال 61 هجری اولین گزارش ها را همان شاهدان عینی واقعه یعنی خانواده امام حسین (علیه السلام) به ویژه زینب کبری (علیه السلام) و امام سجاد (علیه السلام) به تاریخ ارائه کردند ...
شعار سال   ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ - ۱۸:۲۰   + ۳ سایت دیگر  
کشور را گویا با آزمایشگاه آزمون و خطای سلیقه محور اشتباه گرفته اند. امروز حکم می کنند که باید تجمیع وزارت بازرگانی با صنعت و معدن انجام شود و فردا تمایل به تفکیک دارند. وجود این حد از سلیقه محوری را هم پای مصلحت نگذاریم، نهاد های بازرسی در رختخواب تشریف دارند ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ - ۱۶:۳۶    
نماینده ولی فقیه در استان همدان با اشاره به مسئله پیاده روی اربعین گفت: میلیون ها انسان با یک انگیزه واحد در مسیر هدفمند و جنبش مبتنی بر عقلانیت دینی هستند که می تواند هیبت شیعه را در جهان پویا کند، این راهپمایی جریان نقاق را به هم ریخته و وحدت آفرین است.
خبرگزاری تسنیم   ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ - ۱۵:۵۶    
امام جمعه همدان گفت: پیاده روی اربعین، یک حرکت هدفمند و جنبش اجتماعی است که مبتنی بر عقلانیت دینی شکل گرفته است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۶/۱۸ - ۱۴:۵۵    
امام جمعه همدان با اشاره به اینکه میلیون ها انسان در اربعین با انگیزه واحد در مسیر حرکت امام و ولی خود هستند گفت: راهپیمایی اربعین حرکتی هدفمند و جنبش اجتماعی مبتنی به عقلانیت دینی است که می تواند هویت شیعی ما را در جهان شکوفا و پیام جهانی تولید کند.
برترین ها / جماران   ۱۴۰۱/۰۶/۱۷ - ۱۷:۲۰   + ۹ سایت دیگر  
من به جد معتقدم اگر قرار است اجتهاد به بی راهه نرود، اصول باید منقح شود. جمهوری اسلامی میراث ماندگاری است که از دل 1400 سال تلاش بر آمده و خون ها برای آن ریخته شده و باید از آن دفاع کرد. جمهوری اسلامی مُلک هیچ کسی نیست؛ اگر کسی می بینید انقلاب دارد ضرر می بیند، شجاعت به خرج دهد ...
شفقنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۷ - ۱۲:۳۱   + ۲۰ سایت دیگر  
شفقنا – حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی در مراسم گرامیداشت دومین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی صانعی، نشست علمی مبانی فقهی و کلامی آیت الله العظمی صانعی و رونمایی از 4 اثر آن مرحوم، شجاعت، اخلاص و توجه به عقلانیت را سه ویژگی شاخص شاگردان امام خمینی دانست. ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۷ - ۱۰:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
امام جمعه خرم دره با تأکید بر ایجاد بصیرت افزایی، خوداتکایی و اعتماد به نفس در دانش آموزان گفت: بصیرت افزایی رسالت بزرگ آموزش و پرورش است که باید در سنین نوجوانی انجام شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۶ - ۱۵:۰۵   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام محمدرضا یوسفی ضمن اشاره به خطبه 138 نهج البلاغه، دو شرط حکومت صالح از منظر امیرالمومنین(ع) را تشریح کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۱۵ - ۱۳:۰۴    
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گفت: زیارت و پیاده روی اربعین تقویت کننده مکتب و دین مبتنی بر عقلانیت و سازنده فرد و جامعه، دولت ساز و تمدن ساز است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۶/۱۴ - ۲۲:۳۵    
انقلاب اسلامی در آغاز قرن چهاردهم قمری و در عصری که جهان بشری تشنه عدالت و معنویت بوده و هست، به پیروی از آموزه های اهل بیت علیهم السلام و بر اساس مجموعه ای از ارزش های آرمانی و در رأس آن ها عدالت و معنویت که ملهم از مکتب اسلام ناب محمدی (ص) است، شکل گرفت ...
کیهان   ۱۴۰۱/۰۶/۱۴ - ۲۲:۰۴   + ۱۵ سایت دیگر  
جریان صدر در ادامه اقدامات جنجالی اش خواستار بازگشت نمایندگان مستعفی خود به پارلمان عراق شده و بابت قبول استعفای نمایندگانش از رئیس پارلمان به دادگاه فدرال شکایت کرده است. ...