دوشنبه ۱۱ اسفندساعت ۰۳:۴۷Mar 2021 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «عقلانیت»

دنیای اقتصاد   ۹ ساعت پیش   + ۳ سایت دیگر  
فارس : عضو حزب کارگزاران سازندگی گفت: عقلانیت کارگزاران بیش از آن است که از فردی چون علی لاریجانی یا حتی علی مطهری حمایت کند زیرا آنها گرچه ممکن است افراد محترمی باشند اما ذاتشان اصلاح طلب نیست و تفکراتشان عقب مانده است و این کارگزاران این موضوع را می داند و تردید نکنید اگر به فرض محال کارگزاران از ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۰ - ۱۳:۵۱    
همایش بین المللی عقلانیت خداباوری و خداناباوری توسط مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران برگزار می شود.
عصر امروز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۷:۳۹   + ۴ سایت دیگر  
اگر منظور از عقلانیت ، تلاش آشکار و نهان برای حفظ وضع موجود، به عنوان میراث دولت روحانی است، این نوع عقلانیت سم مهلکی برای انقلاب و خطری بزرگ برای کشور است که اکنون محتاج اقدامات عاجل انقلابی است.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۵:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
اگر منظور از عقلانیت ، تلاش آشکار و نهان برای حفظ وضع موجود، به عنوان میراث دولت روحانی است، این نوع عقلانیت سم مهلکی برای انقلاب و خطری بزرگ برای کشور است که اکنون محتاج اقدامات عاجل انقلابی است.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۵:۰۶    
عضو هیئت علمی پژوهشکذه زن و خانواده با بیان اینکه دو الگوی سنتی و فمنیستی از زن در طول تاریخ غلبه داشته است، گفت: در گفتمان اسلامی مواجه با الگوهایی هستیم که از این دو مدل عبور و ساختارشکنی کرده اند ...
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۲:۰۲    
در تجلیل مقام و شخصیت حضرت زینب (س) به خصوص اقبال جوامع غیرشیعی به ایشان بد نیست این گزاره را مورد بررسی قرار دهیم که چنین جایگاهی از فضائل نَسَبی ایشان برخاسته است ...
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۰۸ - ۱۱:۳۰   + ۲ سایت دیگر  
به گزارش مشرق ، کمیل خجسته در کانال تلگرامی خود نوشت: نمایندگان مجلس اگر صفت انقلابی را بخواهند برای مجلس حفظ کنند، باید به عقلانیت انقلابی، اصول انقلابی، سیاست ورزی انقلابی و آرمان های انقلابی وفادار و پایبند باشند ...
ویلکیج   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۷:۲۹    
توسعه عقلانی جز در سایه رعایت تمامی ارکان و واحدهای شهرداری از قوانین و مقررات محقق نمی گردد اعتقاد پارلمان محلی شهر نمین و شهرداری بر آن است که در سایه رعایت مقررات و قوانین است که می توان فرآیند توسعه شهری را محقق نمود و شهر نمین را به آنچه شایسته و جایگاه آن است رساند .
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۶:۲۷    
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه جامعه تشیع مدیون حوزه در دوره های مختلف به ویژه قرن چهارم است، گفت: بعد از غیبت کبری، جامعه شیعه دچار شوک روحی و معرفتی شد و اگر تلاش بزرگانی مانند سیدمرتضی در پاسخ به شبهات و پایه ریزی عقلانیت نص گرا و تفسیر اجتهادی نبود، مشخص نبود چه بر سر شیعه می آمد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۵:۴۷   + ۳ سایت دیگر  
ملّای روم در مثنوی معنوی چون از امیرمؤمنان علی (ع) سخن می گوید، چنان اوج می گیرد و به لطایف وجودی پیشوای موحّدان می پردازد که مانند ندارد.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۱۱:۳۵   + ۵ سایت دیگر  
حوزه/ رئیس موسسه دارالحدیث گفت: سید مرتضی اسوه معنویت، عقلانیت و عمل است که باید چهره ی واقعی ایشان معرفی شود.
اقتصاد آنلاین / اعتدال   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۰:۵۱   + ۱۷ سایت دیگر  
رییس جمهور در جلسه هیات دولت گفت:قوای 3 گانه از یکدیگر استقلال دارند.در قانون اساسی تصریح شده این قوا مستقل از یکدیگرند.قوه مجریه استقلال دارد و هیچ قوه دیگری نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۴:۵۰   + ۱ سایت دیگر  
عقلانیت خواجه نصیر، صرفاً تفسیرگر جهان نبود، بلکه خودآگاهی ژرفی بود که می کوشید جهان را تغییر دهد و با این تغییر، تشویش و ظلم روزگار را به نظم و وحدت درآورد.
تقریب   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۲:۴۰    
عقلانیت و میانه روی، پیروان واقعی مذاهب را از سقوط در عرصه افراط و تفریط دور نگه داشته است
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۱۰:۲۴   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/ عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ضمن تبیین چیستی مبانی هستی شناختی و معرفت شناختی، گفت: روش علوم متناسب با نحوه تلقی شما از واقعیت موضوع است؛ یعنی هر روشی انتخاب می کنید پیش از آن درباره واقعیت موضوع آن علم به یک جمع بندی رسیده اید.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۶ - ۰۰:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر خوانش تمدنی سیدمرتضی از تشیع، گفت: آثار و اندیشه های سیدمرتضی هم در ترسیم و تصویر تمدن اسلامی به خصوص در بحث تعامل با مذاهب دیگر، توجه به جنبه های مختلف حیات انسانی و به کارگیری عقلانیت نقش ویژه دارد.
روزنامه مردم سالاری   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۵:۲۰    
نظریه بازیها نوعی استدلال انتزاعی مبتنی بر ترکیبی از منطق و ریاضی است. مفروضش بر عقلانیت انسان ابتنا دارد. بر همین اساس رفتار انسانها را محاسبه گرایانه می داند.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۵:۰۲   + ۶ سایت دیگر  
شفقنا- مسئول بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: عقلانیت دینی و تقریب مذاهب اسلامی را از باورهای سیدمرتضی دانست که در آثار و شخصیت ایشان نمایان است و همین از او یک شخصیت جامع الاطراف در حوزه های مختلف علوم اسلامی ساخته است. ...
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۳:۰۲   + ۲۲ سایت دیگر  
سخنگوی دولت با اشاره به وجود پیچیدگی هایی در مذاکرات هسته ای با بیان اینکه باید با عقلانیت تمام و پرهیز از شعارزدگی عمل کنیم، گفت: به نظرم تجمعات اینگونه حق همه است اما در مواضعی که از تریبون های رسمی اتخاذ می شود قطعاً دنبال کردن این موضع بدون شعار و بر اساس یک خرد جمعی که همه ارکان به آن رسیده ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۲:۲۰   + ۷۱ سایت دیگر  
فرمانده نیروی قدس سپاه: اگر در امریکا قوه عاقلانه ای حاکم بود باید از جنگ و جدال با نظام جمهوری اسلامی براساس عقلانیت دست برداشته باشد.
ایسنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۲:۱۴   + ۱۲ سایت دیگر  
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همایش بین المللی مطالبات حقوقی بین المللی دفاع مقدس در موزه انقلاب اسلامی بیان کرد: آمریکایی ها بر اساس عقلانیت باید دست از دشمنی با ملت ما برمی داشتند چون هر تهدیدی علیه ما ایجاد کردند به بهترین فرصت برای ما تبدیل شد.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۲:۰۲   + ۱۴ سایت دیگر  
فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران گفت: آمریکایی ها بر اساس عقلانیت باید دست از دشمنی با ملت ما بر می داشتند چون هر تهدیدی ایجاد کردند به بهترین فرصت برای ما تبدیل شد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ۱۰:۳۵   + ۱ سایت دیگر  
رئیس قوه قضاییه: پیگیری حقوقی و مطالبه حقوق ملت ایران در بحث دفاع مقدس عین عقلانیت است.
حوزه   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۵:۴۴    
حوزه/ نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان همایش بین المللی نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی را در موضوعات همایش علوم قرآنی، حدیثی، کلامی، فلسفی، تاریخی، فقهی و... برگزار می کند.
تقریب   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۴:۲۰    
همایش نقش عقلانیت و همگرایی مسلمانان در شکل گیری تمدن نوین اسلامی با موضوع نقش سازنده سیره علمی و عملی ائمه اهل بیت در شگل گیری تمدن نوین اسلامی در مدرسه علوم دینی ربانیه چنارلی استان گلستان در حال برگزاری می باشد.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۱۸:۲۳   + ۲ سایت دیگر  
شفقنا- حجت الاسلام محسن مهاجرنیا گفت: انقلاب اسلامی میان معنویت انقلابی و عقلانیت جمع کرد، همان طوری که میان معنویت و اعتدال جمع و اندیشه سیاسی خود را به دور از افراط و تفریط تعریف کرد. ...
تابا خبر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۱۹:۱۲    
به گزارش تابا؛ وزیر بهداشت در خصوص وضعیت قرمز استان خوزستان گفت: کانون شیوع کرونای انگلیسی مسافران عراقی بودند و متاسفانه شاهد شیوع شدید بیماری کرونا در استان خوزستان هستیم. کانون شیوع کرونای انگلیسی، مسافران عراقی بودند به همین دلیل مرزهای عراق بسته شده است ...
برترین ها / روز نو   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۸:۴۹   + ۱۱۹ سایت دیگر  
علی ربیعی دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری و سخنگوی دولت در روزنامه ایران نوشت: با گذشت یک ماه از تغییر دولت در آمریکا سرانجام دولت بایدن با مشاهده مقاومت بی نظیر مردم ایران در نپذیرفتن زورگویی و تحمل شدیدترین جنگ اقتصادی که یک ملت در زمان صلح به خود دیده از یک طرف و از طرف دیگر خویشتن داری و ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۲ - ۰۸:۱۱   + ۹ سایت دیگر  
تهران-ایرنا- اظهارنظرها و تحرکات برجامی در حالی طی روزها و ساعت های گذشته به اوج خود رسیده است که ایران در آستانه کاهش تعهدات هسته ای خود، "تعهد، اقدام و جلسه" را سه گام طلایی بازگشت کاخ سفید به مسیر دیپلماسی، عقلانیت و پایان رویه های ترامپی دانسته و بر اصل منطقی اقدام در برابر اقدام تاکید می کند.
شعار سال   ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۲۱:۲۷    
متاسفانه رای دادن در کشور ما تبدیل به نوعی تشریفات یا رویه رفع تکلیف شده است. فرآیندی که تنور آن با دمیدن های شدید صداسیما گرم می شود و بعد از آن، هیچ در هیچ! عقلانیت سیاسی، مطالبه گری و اندیشه ورزی سیاسی، چندان مورد توجه شهروندان قرار نگرفته است ...
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۱۵:۰۹   + ۱ سایت دیگر  
کرمانشاه- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر دانش افزایی و ارتقاء عقلانیت در بین امت اسلامی، گفت: در طول تاریخ ضربه های اثرگذار دشمنان به اسلام از جهالت بوده است.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۰   + ۱۸ سایت دیگر  
کرمانشاه - ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تاکید بر اینکه برای ایجاد اتحادیه اسلامی نیازمند واژگان قرآنی هستیم، گفت: طبق حکمی که مقام معظم رهبری برای این مجمع صادر کردند نوعی نوسازی و بهره مندی از عقلانیت در جهان اسلام برای دستیابی به وحدت امت اسلامی را مد نظر قرار داده ایم.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۹:۴۲   + ۲ سایت دیگر  
عضو انجمن جامعه شناسی ایران با بیان اینکه متأسفانه سیمای شهری امروز عاری از عقلانیت انتقادی است، بر رابطه مستقیم معماری و آسیب های اجتماعی تأکید کرد و گفت: شهرهایی که از سیمای سنتی مبتنی بر معماری ایرانی اسلامی برخوردارند، آسیب های اجتماعی کمتری را نسبت به شهرهای دیگر تجربه می کنند.
برترین ها / کاوش خبر   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۲۲:۱۴   + ۲۲ سایت دیگر  
سعید حجاریان تئوریسین اصلاح طلب در یادداشتی در مشق نو نوشت: سوسیالیسم تخیلی بیشتر ریشه فرانسوی دارد و افرادی مانند اوئن و فوریه مبدع آن بوده اند. البته، تامس مور نیز با کتاب مشهور آرمان شهر به این موضوع ورود داشت که مباحث وی نزد خوانندگان ایرانی آشناتر می نماید. ...
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۸:۲۲   + ۲۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا -رییس جمهوریت با تاکید بر اینکه تنها با روش های مبتنی بر عقلانیت و احترام متقابل است که می توان بر مشکلات فائق آمد، گفت: هر موقع آمریکا تحریم های غیرقانونی را به طور عملی کنار بگذارد، همه چیز در مسیر درست قرار خواهد گرفت.
پارسینه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۰۶:۴۸   + ۱۰ سایت دیگر  
فال گرفتن یکی از روش هایی است که انسان ها از زمان های بسیار دور به دنبال آن بوده اند تا اطلاعاتی از حوادث و رویدادهای آینده خود داشته باشند. این حس کنجکاوی هنوز هم در انسان وجود دارد ولی عده ای از مردم را به راهی می کشاند که جز هزینه های هنگفت و دریافت سخنان باطل و بی اساس نتیجه ای برای آنها ندارد ...
تقریب   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۱:۴۱   + ۸۸ سایت دیگر  
رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: فشار حداکثری آمریکا با مقاومت ملت ایران به طور کامل با شکست مواجه شده و تنها با روش های مبتنی بر عقلانیت و احترام متقابل است که می توان بر مشکلات فائق آمد.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۰۹:۵۶   + ۴ سایت دیگر  
نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: برای مبارزه با هر سوءاستفاده و ویژه خواری، شفافیت همراه با عقلانیت لازم است.
فرهنگ سدید   ۱۳۹۹/۱۱/۲۷ - ۰۹:۳۸    
مبادی و مبانی آنچه مقام معظم رهبری در بیانیۀ گام دوم و دیگر نوشته هایشان بیان داشته اند از کدام دانش و عقلانیت نشئت می گیرد؟ این سؤال مهمی است که این یادداشت بر آن است پاسخی بدان دهد. پاسخ به این پرسش می تواند راهنمای خوبی در سیاست گذاری دانش انسانی در جمهوری اسلامی باشد.
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۲۲:۰۶    
گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری – چهارمین کنفرانس بین المللی پژوهشهای کاربردی در علوم انسانی و علوم اسلامی با موضوع تحول در علوم انسانی روز یکشنبه، 10 اسفند، 1399 توسط مرکز بین المللی توسعه علم،فرهنگ و عقلانیت و تحت حمایت سیویلیکا در شهر قم برگزار می شود ...
خبرگزاری تسنیم   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۲:۳۱   + ۱ سایت دیگر  
مبادی و مبانی آنچه مقام معظم رهبری در بیانیۀ گام دوم و دیگر نوشته هایشان بیان داشته اند از کدام دانش و عقلانیت نشئت می گیرد؟ این سؤال مهمی است است که پاسخ به آن می تواند راهنمای خوبی در سیاست گذاری دانش انسانی در جمهوری اسلامی باشد.
شهدای ایران   ۱۳۹۹/۱۱/۲۶ - ۱۰:۱۷   + ۱۲ سایت دیگر  
به گزارش شهدای ایران ، محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران و رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرگزاری اصلاح طلب ایلنا ویزگی بارز آیت الله هاشمی را عقلانیت ایشان اعلام کرده است ...
دیپلماسی ایرانی   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۲:۵۱   + ۱۳ سایت دیگر  
دیپلماسی ایرانی : سید عمار حکیم ، رهبر جریان حکمت ملی عراق در مراسم رسمی روز شهید عراقی که با حضور مسئولان بلندپایه عراق و سفرای کشورهای مختلف از جمله ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در بغداد صبح شنبه در دفتر جریان حکمت ملی عراق برگزار شد ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۰۷:۵۷    
حوزه/ رئیس مرکز بین المللی توسعه علم، فرهنگ و عقلانیت گفت: در قریب به 160 قانون از مجموعه قوانین جمهوری اسلامی ایران به حقوق زنان توجه شده است و سعی شده به طور حداکثری این حقوق احیا شود.
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۴ - ۱۰:۵۵    
شفقنا آینده- امین فرج پور: لارنس دیویدسون، استاد رشته تاریخ در دانشگاه وست چِستر در نشریه کانتر پانچ نوشته: بسیار خوب! بیایید از زبان خود جو بایدن روایت کنیم! رئیس جمهور جدید دارد آمریکا را به سوی عقلانیت و منطق هدایت می کند ...
خبرگزاری علمی و فناوری   ۱۳۹۹/۱۱/۲۳ - ۲۱:۴۶    
به گزارش خبرنگار خبرگزاری علمی فناوری: به مناسبت دهه فجر گفتگویی با یکی از مخترعین استان مرکزی داشته ایم. 1. خودتان را معرفی بفرمایید سن و تحصیالت حتما گفته شود؟1- مسعود شهرجردی هستم فوق لیسانس مدیریت استراتژی و متولد سال 58 ذر اراک می باشم. ...
خلیج فارس   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۲۳:۴۵   + ۲ سایت دیگر  
خلیج فارس:هر ملتی ایده های خاص خود را درباره دکوراسیون مسکن راحت و دنج دارد. اما ژاپنی ها متمایز هستند، آن ها نه تنها با اشتیاق به مینیمالیسم و عقلانیت استفاده از کالا های موجود، بلکه با فلسفه خاصی از زندگی در آپارتمان های کوچک موفق به فتح همه جهان شده اند.
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۱۳:۵۲    
آیت الله حیدری استقامت و عقلانیت را پیام مهم حضور متفاوت مردم در راهپیمایی22 بهمن دانست و گفت: در سال های گذشته شاهد بودیم که مردم دوشادوش هم این روز را گرامی می داشتند اما امسال به دلیل شرایط شیوع ویروس کرونا مجبور به برگزاری راهپیمایی خودرویی شدند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۲ - ۰۹:۵۱    
حجت الاسلام حسین درودی در یادداشتی ضمن برشماری نمونه هایی از دستاوردهای انسانی و آسمانی انقلاب اسلامی نوشت: در انقلاب عقل در خدمت و ارشاد دستورات دین ناب محمدی(ص) درآمد و کارآمدی اجتماعی را تا جایی صعود داد که تمام مستبدین جهان به طور مستقیم با او ستیزه کردند تا سایر مردم تحت سیطره استعمار از ...
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۱ - ۲۱:۵۱    
استاد پردیس فارابی دانشگاه تهران گفت: در غرب، فلسفه و عقل سر سازگاری با دین را ندارد و می گویند یا باید دیندار باشیم یا فیلسوف، اما عقلانیت در ذات اسلام نهفته است، لذا کسی مانند علامه مصباح به عنوان فیلسوف مسلمان و حکیم پیش قراول فلسفه دین در جهان اسلام می شود.