یکشنبه ۰۹ مهرساعت ۰۹:۵۱Oct 2023 1
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «پژوهش های قرآنی»

جهاد دانشگاهی کشور   ۱۴۰۲/۰۶/۲۹ - ۱۴:۳۴   + ۵ سایت دیگر  
انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل کتاب معناشناسی ملکوت در قرآن و روایات را با رویکردی به حوزه علوم انسانی، به ویژه الهیات و معارف اسلامی، علوم قرآن و حدیث، پژوهش های قرآنی و معناشناسی منتشر کرد.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۲/۰۶/۲۸ - ۱۷:۰۵   + ۳ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، اسماعیل نوری -رئیس ستاد فرهنگی و اجتماعی سی و هفتمین کنفرانس وحدت و معاون فرهنگی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی- پیراموان برنامه های این معاونت در هفته وحدت پیش رو گفت: معاونت فرهنگی همانند سال گذشته در چند حوزه در حال برنامه ریزی و تدارک است ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۶/۱۱ - ۱۲:۴۵    
دریافت های قرآنی ابن سینا و شیخ اشراق موضوعی است که شاید تاکنون کمتر مورد توجه و مداقه اهل پژوهش های قرآنی و فلسفی واقع شده باشد. پیش از این درنگی بر این دریافت ها با قلم محمد کریمی زنجانی اصل را منتشر کرده ایم و در این مجال پاره نخست از بخش دوم مقاله نخستین ملاحظات قرآنی - فلسفی ابن سینا را خواهیم ...
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۵/۱۶ - ۰۶:۵۴   + ۲ سایت دیگر  
یک مدرس دانشگاه و قاری قرآن گفت: با توجه به سبقه جهاددانشگاهی در زمینه انجام پژوهش در زمینه های مختلف، لازم است انجمن مدرسان قرآن نیز در این نهاد تشکیل شود تا از این ظرفیت برای انجام پژوهش های قرآنی توسط دانشجویان بهره بگیرند.
باشگاه خبرنگاران   ۱۴۰۲/۰۲/۲۲ - ۲۱:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
علیرضا معاف گفت: در منشور توسعه فرهنگ قرآنی به حوزه پژوهش های قرآنی و تولید آثار فاخر قرآنی و نیز چاپ آثار دینی و مذهبی توجه جدی شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۱۴ - ۲۱:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری تبریز، با اشاره به فعالیت های قرآنی این سازمان اظهار کرد: بخش عمده فعالیت های ما به مباحث قرآنی ارتباط دارد و به دنبال تولید محتوای فرهنگی و هنری با رویکرد سبک زندگی قرآنی هستیم و در این راستا پژوهش های قرآنی را پیگیری می کنیم.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۰۷:۳۵    
عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی مشهد گفت: پژوهش های قرآنی در آینده بدون استفاده از هوش مصنوعی دشوار و بعضاً قابل انجام یا ارزشمند نخواهد بود. هوش مصنوعی تنها سرعت و دقت در پژوهش را افزایش نخواهد داد، بلکه خلاقیت ها و ابتکارهای جدیدی را عرضه خواهد کرد.
تقریب   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۱۶:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
پژوهشگر پژوهشگاه مطالعات تقریبی مجمع تقریب مذاهب،بیان کرد: برای تعامل با آثار انبوه مطالعات و پژوهش های اسلامی و قرآنی در غرب و نیز برای جلوگیری از انحراف یا تحریف عمدی یا سهوی در آنها لازم است این آثار توسط محققین حوزه و دانشگاه دائما مورد رصد قرار بگیرند.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۰۹:۱۶   + ۱۲ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به هدف گذاری تولیت حرم شاهچراغ(ع) برای راه اندازی موزه قرآنی و مرکز پژوهش های قرآنی در حرم مطهر گفت: این کار نیاز به کمک همه جانبه دارد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۲۲ - ۰۳:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
حجت الاسلام پی سپار تصریح کرد: اهمیت مطالعات قرآنی در غرب از آن روست که پژوهش های قرآنی و اسلامی به زبان انگلیسی در دیگر مناطق جهان نیز به عنوان منبع و مرجعی برای مطالعات اسلامی به کار گرفته می شود و تا زمانی که رصد خوب و کاملی از این پژوهش ها انجام نشود نمی توان به شکلی مناسب با این پژوهش ها تعامل ...
ایسنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۱۱:۱۹   + ۵ سایت دیگر  
ایسنا/قم مدیر دفتر انتشارات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) از فعالیت این انتشارات در سی امین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خبر داد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۱۴ - ۱۰:۱۴    
استادیار دانشگاه گیلان با بیان اینکه سختی های بسیاری بر سر راه پژوهشگران و مؤلفان قرار دارد که هزینه بالای نشر یکی از آنهاست، گفت: پژوهش های قرآنی می تواند در روند فعالیت های اقتصادی و تحقق شعار سال اثرگذار باشد زیرا بسیاری از مفاهیم و مؤلفه های فعالیت اقتصادی صریح و روشن در قرآن بیان شده است.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ - ۰۳:۰۱    
عضو هیئت علمی دانشکده علوم قرآنی تهران گفت: اگر پژوهشگر قرآنی وضعیت معیشتی مناسبی نداشته باشد و برای امرار معاش یا مثلاً مستأجر بودن، در فشار اقتصادی قرار گیرد به احتمال زیاد در زمینه توسعه پژوهش های قرآنی کیفی با مشکل مواجه خواهیم شد.
ایکنا   ۱۴۰۲/۰۱/۰۲ - ۰۰:۰۶    
کارشناسان درباره مهمترین موانع توسعه پژوهش های قرآنی در کشور به مواردی همانند تکراری بودن، مسئله مند نبودن، سلیقه های شخصی و مقاله محوری اشاره کردند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۲۷ - ۰۸:۲۶   + ۲ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: وزارت علوم و مرکز مرتبط قرآنی آن لازم است طی یک آمایش جدید، میزان نیاز به فارغ التحصیل علوم قرآن و حدیث را برآورد کنند چراکه به نظر می رسد میزان خروجی این رشته، هیچ تناسبی با نیازهای عمومی و تخصصی کشور ندارد.
شبستان   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۵:۲۵    
مرادی خواستار تدوین و تصویب اطلس قرآنی گیلان شد و گفت: شناسایی و احیای موقوفات قرآنی از ضعف های جدی ما است که در این حوزه برنامه ها و راهکارهایی تدوین شده است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۳ - ۱۰:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
یک پژوهشگر قرآنی با تأکید بر اینکه انگیزه را از پژوهشگران قرآنی نگیرید، گفت: پژوهش های قرآنی بسیاری داریم که در کتابخانه ها خاک می خورند و گویا تاریخ استفاده از آن ها به پایان رسیده است؛ در حالی که پژوهش قرآنی تاریخ انقضا ندارد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۲ - ۰۹:۵۲   + ۲ سایت دیگر  
سیزدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با موضوع روش شناسی استخراج علوم انسانی قرآن نیان با حضور اندیشمندانی از داخل و خارج کشور در دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم آغاز به کار کرد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۳۰ - ۱۵:۰۷    
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در وبینار آشنایی با رشته تفسیر، با تاکید بر اینکه قرآن و حدیث پاسخگوی انواع نیازهای انسانی و اجتماعی بشر خواهند بود، بر ضرورت تدوین پژوهش های قرآنی با نگاه علمی تاکید کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۳ - ۱۱:۰۲    
اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل های قرآن و عترت در پی درگذشت افشار تموک از پژوهشگران قرآنی و مدیرمسئول اسبق کانون فرهنگی هنری قدس اردبیل و مدیر مؤسسه پژوهش های قرآنی و عترت تسنیم اردبیل پیام تسلیتی صادر کرد.
ایبنا   ۱۴۰۱/۱۱/۲۰ - ۱۱:۰۱   + ۱ سایت دیگر  
مصطفی محقق داماد گفت: اگر حجتی پخش و پلا کار نمی کرد و دنبال پژوهش های قرآنی را می گرفت. واقعا امروز یک تراث خاصی برای ما به جا گذاشته بود. خیلی برداشت های زیبا از قرآن دارد و با قرآن هم مانوس است و از آیات قرآن برداشت هایی دارد که انصافا مخصوص خودش است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۰۹:۵۵    
پایگاه های جست وجوی اینترنتی متعددی از سوی مجموعه های علمی و پژوهشی راه اندازی شده است که برای پژوهش های دینی و قرآنی، آخرین کتب و مقالات موجود را در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران قرار می دهند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۲۲:۲۰    
گزارشی از نشست علمی روش شناسی لغوی اسماعیل بن حماد جوهری و کاربرد نگاشته های او در پژوهش های قرآنی و حدیثی تقدیم مخاطبان ایکنا می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۶ - ۱۰:۵۷   + ۱ سایت دیگر  
صد و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های قرآنی به صاحب امتیازی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۲۵ - ۱۶:۲۲   + ۳ سایت دیگر  
استاد بی آزار شیرازی، حوزه و دانشگاه را در آثار خود تلفیق کرده و علم و عمل را درهم آمیخته و با عنصر پرهیزگاری همراه ساخته است و بدون داشتن دغدغه نام و نشان، از اعماق دل سخن می گوید و با چنین ایمان و باور قلبی به پژوهش های قرآنی تقریبی پرداخته است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۱۸ - ۱۲:۲۰    
صد و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی پژوهش های قرآنی به صاحب امتیازی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۱۰/۰۱ - ۱۰:۲۱    
ضعف ها و مشکلات دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، تأمین بخشی از اعتبار از فصل چهار دولت، اجرای رشته قرآن و روانشناسی از سال آینده، اتخاذ رویکرد پژوهشی در همایش پژوهش های قرآنی و ... بخشی از مهم ترین نکات رئیس دانشکده علوم و فنون قرآن تهران در گفت وگو با ایکنا به آن اشاره کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۵ - ۰۱:۰۹    
هوش مصنوعی جایگزین فقیه و مجتهد نمی شود و پژوهش های قرآنی با وجود رشد کمّی گرفتار تکرار است از عناوین مهم سرویس معارف خبرگزاری ایکنا در هفته گذشته هستند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۴ - ۰۰:۱۴   + ۱ سایت دیگر  
استاد علوم قرآن دانشگاه تهران، با تشریح وضعیت کمی و کیفی پژوهش های قرآنی گفت: به روز نبودن و قطع ارتباط مستمر با فضای پژوهشی قرآنی در نقاط مهم جهان از مشکلات عمده در این مسیر است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۰۹:۵۶   + ۲ سایت دیگر  
استاد علوم قرآن و حدیث دانشگاه تهران با اشاره به پیشرفت کمی پژوهش های قرآنی در کشور گفت: از نظر کیفی شاید پیشرفت ما خیلی چشمگیر نبوده است چراکه ممکن است بسیاری از موضوعات تکراری یا بسیاری از تحقیقات موازی باشد و در مواردی از آسیب جمع آوریِ صرفِ اطلاعات و در کنار هم گذاشتن اطلاعات رنج می برد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۳ - ۰۸:۳۱    
استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: قرآن کتابی فرازمانی و فرامکانی است و جامعیت دارد و می توان از ظرفیت های وسیع آن برای پاسخگویی به نیازهای روز استفاده کرد، جهت استفاده کاربردی از این ظرفیت ها نیز باید سعی در ترویج مطالعات بین رشته ای در پژوهش های قرآنی کرد تا این پژوهش ها به نظام حل مسئله منجر شوند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ - ۱۰:۳۷   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی جامعة المصطفی با اشاره به سیر تاریخی پژوهش های قرآنی انجام شده در تونس، از سه جریان سنت گرا، استشراقی و نوگرا به عنوان رویکردهای معاصر در پژوهش های قرآنی این کشور نام برد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۲ - ۰۹:۴۴    
ملام شعبان شرادا، کاندیدای فرمانداری حزب (ADP) در ایالت کانو گفته که در صورت پیروزی در انتخابات ایالتی، دولت ایالتی مرکز ملی پژوهش های قرآنی را در کانو ایجاد خواهد کرد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۰ - ۱۴:۱۶   + ۱ سایت دیگر  
پیش نشست سیزدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی با عنوان روش شناسی استخراج علوم انسانی قرآن بنیان در دانشکده علوم قرآنی شیراز برگزار شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۲۰ - ۰۸:۳۰   + ۵ سایت دیگر  
شادی نفیسی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، از جمله استادانی است که در تدوین دانشنامه جهان اسلام همکاری داشته است و بیش از 11 مقاله این دانشنامه نمود این همکاری مؤثر است ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۹ - ۰۶:۴۲   + ۱ سایت دیگر  
رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن معتقد است: آفت بزرگی که امروزه پژوهش های عرصه قرآن و حتی در حوزه های مطالعاتی دیگر به آن گرفتار هستند، تمرکز بر مطالعات بنیادین و توسعه ای است و به مطالعات کاربردی پرداخته نمی شود ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۱۸ - ۱۱:۵۷    
مدیر موسسه قرآن و عترت بلدالامین بیرجند از عدم انگیزه برای انجام پژوهش های قرآنی گفت و اظهار کرد: تاکنون پژوهش کاربردی با قابلیتی انجام نشده چراکه از موسسات قرآنی حمایت لازم نمی شود.
شبستان   ۱۴۰۱/۰۹/۱۴ - ۱۰:۰۰   + ۹ سایت دیگر  
سیزدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی همزمان با زمان برگزاری سی و نهمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم برگزار می گردد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۹/۰۶ - ۰۸:۳۴    
جعفر روناس، مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با بیان این که هنر و فرهنگ ایرانی در پاکستان شناخته شده است، گفت: ما در حوزه پژوهش های قرآنی جزء برترین کشورها هستیم و می توانیم تجارب خود را در اختیار پاکستانی ها قرار دهیم و آنان از این مسئله استقبال خواهند کرد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۸/۲۹ - ۱۸:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
ایسنا/لرستان معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: دانشگاه همواره محل جوشش ارزش های دینی و اسلامی بوده و بزرگ ترین رویدادهای کشور در تاریخ انقلاب ریشه در دانشگاه دارد.
ادیان نیوز   ۱۴۰۱/۰۸/۲۳ - ۱۳:۳۱    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، در پاسخ به پرسش آیا اسلام دین حق است یا دین بودایی؟ گفته شده است: انسان ها معمولاً راه و مسلک خود را راه حقیقی و درست می دانند و غیر خود را ناحق کامل یا ناحقی مختلط با حق فرض می کنند. اما این، تنها یک ادعا است و نمی توان تنها با ادعا کردن، چیزی را ثابت کرد ...
جامعه الزهرا   ۱۴۰۱/۰۸/۰۹ - ۰۹:۱۲    
فراخوان ارسال مقاله به سیزدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی اعلام شد.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۷/۰۱ - ۰۰:۵۵    
در نشست بررسی پژوهش های قرآنی در دانشگاه ها بیان شد که غربی ها در پژوهش های خود می دانند مسئله چیست و دنبال چه چیزی هستند و از سوی دیگر نهادهای حاکمیتی از آنها حمایت می کنند ...
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۸ - ۰۷:۳۵    
کمبود منابع تخصصی و عدم پیگیری برای ایجاد اندیشکده ها و نشریات تخصصی در حوزه قرآن در چهارمحال وبختیاری سبب شده است که پژوهش های قرآنی در استان به حاشیه رانده شود و فقر استان در این حوزه مشهود شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۴ - ۰۹:۵۲    
ضرورت و اهمیت پیوند پژوهش های قرآنی با دغدغه های اجتماعی و حوزه قم بعد از انقلاب نتیجه گرا و اجتماعی تر از نجف شد از عناوین مهم سرویس معارف خبرگزاری ایکنا در هفته گذشته هستند.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۲۱ - ۱۰:۵۳    
نشست بررسی پژوهش های قرآنی در دانشگاه ها به میزبانی ایکنا برگزار و در آن تاکید شد که باید تحقیقات دینی و قرآنی را به دغدغه های اجتماعی و فرهنگی پیوند دهیم همانگونه که یکی از کارکردهای دپارتمان های مسیحیت پژوهی و الهیات مسیحی در کشورهای اروپایی همین است.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۶/۰۶ - ۰۸:۲۰    
نشست بررسی پژوهش های قرآنی در دانشگاه ها به میزبانی ایکنا برگزار و در آن تاکید شد که باید به معنای واقعی کلمه در زمینه قرآن تحقیق شود و حوزه های دانش پیشرفت کند، در حالی که اکنون تألیف به جای تحقیق ارائه می شود.
ایکنا   ۱۴۰۱/۰۵/۲۷ - ۱۴:۲۱   + ۱ سایت دیگر  
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما در پژوهش های دینی و قرآنی چقدر سرمایه گذاری کرده و برنامه های مدونی داشته ایم که بخواهیم آن را قضاوت کنیم؟ متأسفانه در کشور نگاه و برنامه زمانی مدون و حمایت کافی از این پژوهش ها وجود ندارد.
خبرگزاری رضوی   ۱۴۰۱/۰۵/۲۳ - ۱۱:۳۵    
تهران-سیزدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی برگزار می شود.