یکشنبه ۱۹ آذرساعت ۰۸:۳۲Dec 2023 10
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «بنگاه های دولتی»

دنیای اقتصاد   ۱۴۰۲/۰۹/۰۶ - ۰۲:۵۱    
داودچراغی / استادیار موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی برخی عمده مشکلات خودروسازی ایران را مربوط به حضور و دخالت گسترده دولت در همه حلقه های زنجیره تامین و عرضه انواع خودرو، به خصوص در حوزه مدیریت و مالکیت بنگاه های خودروساز می دانند ...
ایرنا   ۱۴۰۲/۰۸/۰۳ - ۱۶:۲۳   + ۱۳ سایت دیگر  
تهران-ایرنا-عضو ناظر مجلس در هیات واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیردولتی گفت: در نشست هیات واگذاری مقرر شد اساسنامه شرکت خودروسازی سایپا، بانک صادرات و شرکت ایران عشایر زیر مجموعه سازمان امور عشایر ایران با هدف ایجاد تحولات اقتصادی و سهولت در بحث خصوصی سازی تغییراتی داشته باشند.
ایران آنلاین   ۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - ۰۳:۰۲    
روزنامه ایران: دولت سیزدهم با تأکید بر مردمی سازی اقتصاد و ارتقای سطح جایگاه بخش تعاون در اقتصاد کشورمان با سیاست های حمایتی برای تسهیل در روند واگذاری سهام بنگاه های دولتی به تعاونی ها اقدام کرده است ...
مدیرکل دفتر توسعه سرمایه گذاری اقتصاد تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از واگذاری سهام 29 بنگاه دولتی به ارزش 7490 میلیارد ریال به تشکل های تعاونی خبر داد.
فرهیختگان   ۱۴۰۲/۰۷/۱۸ - ۰۳:۱۱   + ۱ سایت دیگر  
سازمان خصوصی سازی کشور در گزارش های متعددی آمار و ارقام مفصلی از فرآیند خصوصی سازی بنگاه های دولتی طی 22 سال اخیر منتشر کرده است. ازجمله اینکه به لحاظ اسمی حدود نیمی از واگذاری های خصوصی سازی مربوط به رد دیون دولتی است ...
دنیای بانک   ۱۴۰۲/۰۷/۱۷ - ۱۹:۵۰    
قطار شفافیت مالی در ایستگاه باب همایون متوقف شده و به نظر می رسد که احسان خاندوزی ، وزیر اقتصاد و دارایی تصمیم ندارد که صورت های مالی و حساب سود و زیان بانک ها و بنگاه های دولتی را منتشر کند که نمونه بارز آن عدم انتشار ا طلا عات صورت های مالی بانک ملی ایران است که ریاست مجمع آن را شخص وزیر اقتصاد ...
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۴۰۲/۰۴/۳۱ - ۱۶:۱۲   + ۱ سایت دیگر  
کارشناس بازار سرمایه گفت: بنگاه های دولتی باید به فرد و یا مجموعه ای که اهلیت و صلاحیت داشته باشند و بتواند منابع مالی و اعتباری را مدیریت کنند، واگذار شود.
بازار نیوز   ۱۴۰۲/۰۳/۱۷ - ۲۰:۱۲    
مدیرکل دفتر امور شرکت های دولتی وزارت اقتصاد ضمن تاکید بر افزایش شفافیت عملکرد شرکت های دولتی، گفت: انتشار اطلاعات جزئیات عملکرد شرکت های دولتی برای عموم مردم، انتشار صورت های مالی حسابرسی شده آن ها در سامانه کدال، از جمله اقداماتی است که در جهت شفافیت عملکرد این نوع بنگاه ها انجام خواهد شد.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۳/۱۵ - ۰۸:۴۷   + ۹ سایت دیگر  
رئیس اتاق تعاون ایران با تأکید بر امکان تکمیل پروژه های نیمه تمام از محل سرمایه های خُرد مردم با کمک تعاونی های عمران شهرستان، گفت: در نامه ای به وزیر اقتصاد خواسته ایم که در مولدسازی دارایی های دولت و همچنین در قالب خصوصی سازی، تعدادی از بنگاه ها را به بخش تعاون واگذار کنند.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۲/۰۲/۳۰ - ۱۳:۵۶   + ۱۹ سایت دیگر  
امروز، اقتصاد کشور یا در چنبره بنگاه های دولتی است و یا تحت تملک باندها و سلاطین اقتصادی قرار گرفته؛ گروه اول از سرمایه کشور و دولت می خورد و بودجه زیرساخت ها و امور عمرانی را می بلعد و گروه دوم با اقدامات زنجیره ای با قیمت ها بازی می کند و اجازه اصلاح یا تثبیت قیمت ها را نمی دهد، بر این اساس ...
تین نیوز   ۱۴۰۲/۰۲/۱۸ - ۱۵:۳۲    
اگرچه بر اساس آموخته های اقتصادی، واگذاری امور به بخش خصوصی می تواند موجب افزایش بهره وری و بهبود شرایط اقتصادی بنگاه های دولتی گردد اما در ایران شرکت به گونه ای دیگر رقم خورده به طوری که خصوصی سازی در شرکت راه آهن موجب حل مشکلات این بخش نشده است.
خبر فوری   ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ۱۵:۲۳   + ۸ سایت دیگر  
نشریه آمریکایی فوربس برآورد کرد الیگارش های روسی که در جریان خصوصی سازی بنگاه های دولتی در دهه 1990 بزرگ ترین شرکت های نفتی و فلزات را صاحب شدند، طی سال گذشته و تحت تاثیر افزایش بهای جهانی منابع و مواد اولیه موفق شده اند 152 میلیارد دلار به ثروت خود اضافه کنند.
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۲/۰۱/۳۰ - ۱۲:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: یک کارشناس حوزه اقتصاد گفت: یکی از اشتباه ها در واگذاری بنگاه های دولتی به بخش خصوصی این بود که از صنایع مادر آغاز شد و واجد مشکلاتی در سیاست خصوصی سازی شد؛ این تجربه تلخ نباید تکرار شود.
ایمنا   ۱۴۰۱/۱۲/۱۴ - ۱۰:۳۱   + ۸ سایت دیگر  
واگذاری سهام به جاماندگان مشمول سهام عدالت، تخصیص مشوق های فرزندآوری، تکلیف دولت برای ساماندهی وضعیت شرکت های دولتی، معافیت کسب وکارهای اینترنتی در سکوهای داخلی از مالیات و سازوکار واگذاری بنگاه های دولتی از جمله مصوبات جلسه علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی بود که مشروح آن را در ادامه می خوانید.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۸:۰۱   + ۲۷ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس در مصوبه ای دولت را مکلف به واگذاری شرکت های دولتی کردند که کمتر از 20 درصد در آن سهام دارد.
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۲/۰۶ - ۱۷:۰۸   + ۱۳ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس شورای اسلامی سازوکاری برای واگذاری بنگاه های دولتی تعیین کردند.
حیات   ۱۴۰۱/۱۱/۱۸ - ۰۹:۴۰   + ۱ سایت دیگر  
اکبری تالار پشتی گفت: با توجه به فرمایشات رهبری، جلوگیری از رقابت بخش های خصوصی با بخش دولتی، ایجاد فضای لازم برای نقش آفرینی مردم و بخش های خصوصی، واگذاری مالکیت و مدیریت بنگاه های دولتی به بخش خصوصی ...
روزنامه مردم سالاری   ۱۴۰۱/۱۱/۱۴ - ۲۰:۲۰   + ۳۶ سایت دیگر  
دولت مجوز واگذاری بنگاه های دولتی مشمول گروه های یک و دو موضوع ماده 2 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی را در لایحه بودجه سال 1402 حذف کرده است ...
ایسنا   ۱۴۰۱/۱۱/۰۴ - ۰۹:۴۹   + ۵ سایت دیگر  
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با گذشت چندین ماه از سال جاری تاکنون واگذاری کاملی از بنگاه های دولتی و تغییر شخصیت شرکت های دولتی به خصوصی رقم نخورده است.
آفتاب نیوز   ۱۴۰۱/۱۰/۳۰ - ۱۲:۱۵   + ۱۵ سایت دیگر  
معاون سیاست گذاری اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی از رشد نقدینگی خبر داد و بیان کرد: رشد نقدینگی نسبت به سال های قبل 15 تا 16 درصد بالاتر است که بخش قابل توجهی در اختیار بنگاه های دولتی است که باید با اصلاح آن رشد نقدینگی به سمت تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی هدایت شود.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۹/۰۸ - ۰۰:۲۲   + ۷ سایت دیگر  
شادا : از ابتدای امسال تاکنون حدود نیمی از مبلغ 71هزار میلیارد تومان درآمدی که از طریق واگذاری ها در بودجه پیش بینی شده بود محقق شد. طبق اصل 44 قانون اساسی، توسعه بخش های غیردولتی از طریق واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی باید در دستور کار دولت ها قرار گیرد ...
روزنامه تعادل   ۱۴۰۱/۰۸/۱۹ - ۰۱:۳۷    
مرکز پژوهش های اتاق ایران در پژوهشی پیشنهاد داد به جای سیاست رد دیون مستقیم به بدهکاران دولت، واگذاری سهام بنگاه های دولتی به صورت عرضه عمومی در بورس مورد توجه باشد.
تجارت نیوز   ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ - ۱۲:۰۰   + ۲ سایت دیگر  
جعفر خیرخواهان، اقتصاددان: قیمت گذاری دستوری را می توان حق السکوت دولت به ذینفعان دانست.
فرهیختگان   ۱۴۰۱/۰۸/۱۷ - ۰۰:۰۴    
دانیال داوودی، دانشجوی دکتری اقتصاد : یکی از ایراداتی که به اجرای سیاست های کلی اصل 44 وارد می کنند آن است که قرار بود در پی ابلاغ این سیاست ها بنگاه های دولتی به بخش خصوصی واقعی سپرده شوند اما در عمل بیشتر واگذاری ها به بخش عمومی غیر دولتی بود ...
ایستا نیوز   ۱۴۰۱/۰۸/۱۶ - ۱۴:۱۸   + ۱۲ سایت دیگر  
ایستانیوز:به جای سیاست رد دیون مستقیم به بدهکاران دولت، واگذاری سهام بنگاه های دولتی به صورت عرضه عمومی در بورس مورد توجه باشد. منابع حاصل از این واگذاری به بازپرداخت بدهی های دولت تخصیص یابد.
ایستا نیوز   ۱۴۰۱/۰۸/۰۲ - ۱۸:۱۴   + ۵ سایت دیگر  
ایستانیوز:شقاقی با اشاره به اینکه صورت های مالی شرکت ها و بانک های دولتی که در کدال منتشر شده است، دارای ابهام زیادی است، گفت: این صورت های مالی به هیچ عنوان شفاف نبوده و مبهم هستند ...
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ - ۱۱:۱۳   + ۳ سایت دیگر  
براساس نتایج آراء وکلای مجلس، احمد امیرآبادی فراهانی (نماینده مردم قم) با 181 رأی و علی اکبر کریمی (نماینده اراک) با 181 رأی به عنوان ناظر مجلس در شورای واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیردولتی انتخاب شدند.
خانه ملت   ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ - ۱۰:۳۱   + ۸ سایت دیگر  
نمایندگان مجلس شورای اسلامی احمد امیرآبادی فراهانی و علی اکبر کریمی را به عنوان اعضای ناظر مجلس در کارگروه واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیردولتی انتخاب کردند.
ایسنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۷ - ۱۰:۲۲   + ۱۱ سایت دیگر  
اعضای ناظر مجلس در هیات واگذاری فعالیت ها و بنگاه های دولتی به بخش غیر دولتی، کارگروه(کمیته) تعیین مصادیق محتوای مجرمانه و شوراهای راهبری دادرسی الکترونیکی و رقابت تعیین شدند.
ایلنا   ۱۴۰۱/۰۷/۱۱ - ۱۰:۳۴   + ۱۴ سایت دیگر  
نشست علمی فرصت ها و چالش های بنگاه های دولتی با حضور دکتر محمدیاسر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه، در نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۱/۰۶/۰۸ - ۱۵:۴۵   + ۱ سایت دیگر  
سه دهه پس از خصوصی سازی بنگاه های دولتی در فارس، هر چهار کارخانه واگذارشده در تعطیلی کامل به سر می برند و به گفته رئیس اتاق بازرگانی فارس امیدی برای احیای آنها وجود ندارد.
الف   ۱۴۰۱/۰۶/۰۶ - ۱۵:۴۴    
کمیسیون مسئولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به منظور توسعه مسئولیت اجتماعی در بنگاه های دولتی و خصوصی نشستی با محوریت مجامع و موسسات خیریه برگزار کرد..
شما نیوز   ۱۴۰۱/۰۶/۰۵ - ۱۰:۴۷   + ۶۱ سایت دیگر  
با وجود اینکه در طرح توزیع سهام عدالت مالکیت بخشی از سهام بنگاه های دولتی به مردم سپرده شد، اما مدیریت این سهام در اختیار دولت بود و سازمان خصوصی سازی وظیفه خرید و فروش و جابه جایی سهم های موجود در سبد سهام عدالت را برعهده داشت و مردم سود خود را به صورت سالانه دریافت می کردند.
اقتصاد آنلاین / قم پرس   ۱۴۰۱/۰۵/۰۷ - ۱۴:۴۱   + ۱۹ سایت دیگر  
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تعداد شرکت های ارزنده دولتی که قابل واگذاری هستند را حدود 35 شرکت اعلام کرد و گفت: ایرادی که به عملکرد واگذاری در دولت گذشته وارد شده بود کم توجهی نسبت به اصلاح ساختار، آماده سازی شرکت ها و نیز عدم تنوع در روش های واگذاری بود.
ایرنا   ۱۴۰۱/۰۵/۰۵ - ۰۱:۲۵   + ۴ سایت دیگر  
قم - ایرنا - مدیر اندیشکده تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه و اجتماعی با تاکید بر پاسخگویی به موضوع سهام عدالت از پایگاه فقه گفت: باید یک شورای فقهی ناظر به بحث سهام عدالت و به صورت اعم، واگذاری بنگاه های دولتی به مردم تشکیل شود.
موج   ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ۱۵:۵۰   + ۷ سایت دیگر  
شرکت ها دولتی در بورس عرضه می شوند تا تبدیل به حیاط خلوتی برخی مدیران دولتی برای کسب درآمدهای نجومی شوند. در واقع سهامداران خرد به دلیل اینکه در مجامع شرکت های دولتی حضور نمی یابند دولت با 30 درصد سهام از شرکت هیات مدیره را در اختیار می گیرد.
قدس آنلاین   ۱۴۰۱/۰۳/۲۹ - ۰۲:۲۰    
با گذشت بیش از یک دهه از تولد شرکت های دانش بنیان و رشد کمی آن ها تا مرز 6 هزار و 632، نه تنها این شرکت ها از لحاظ کیفی به جایگاه واقعی خود نرسیده اند که حتی به لحاظ کمی نیز شکاف زیادی بین آنچه هست و باید باشد وجود دارد.
اقتصاد آنلاین   ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ - ۱۳:۴۵    
بنابر اعلام سرپرست دفتر شرکت ها و آماده سازی بنگاه های سازمان خصوصی سازی، در مجموع 187 عنوان شرکت برای سال 1401 در فهرست واگذاری این سازمان قرار دارند.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۳/۰۵ - ۰۰:۲۴    
دکتر احمد شهنیایی، وکیل دادگستری و پژوهشگر حقوق مالیاتی www.shahniaei.ir از زمان شروع قانونی فرآیند خصوصی سازی در ایران، بسیاری از بنگاه های دولتی از مالکیت دولتی به مالکیت خصوصی تغییر شکل یافته اند ...
مدار اقتصادی   ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ - ۱۲:۴۷    
شرکت ها و بنگاه های دولتی پس از واگذاری نباید به حال خود رها شوند، شرکت ها تا زمانی که دولتی هستند، از امتیازات خاصی بهره مند هستند و نگاهی ویژه به آنها وجود دارد. اما در زمان واگذاری سهام این شرکت ها به بخش خصوصی، گاهی شفاف سازی های لازم در خصوص شرایط بعد از واگذاری صورت نمی گیرد.
دنیای معدن   ۱۴۰۱/۰۳/۰۴ - ۱۰:۳۹   + ۳ سایت دیگر  
دنیای معدن: نشست علمی فرصت ها و چالش های بنگاه های دولتی در آخرین روز از نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران با حضور مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه
پایگاه خبری ایراسین   ۱۴۰۱/۰۳/۰۳ - ۲۳:۴۵    
نشست علمی فرصت ها و چالش های بنگاه های دولتی با حضور دکتر محمدیاسر طیب نیا مدیرعامل فولاد مبارکه، در نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران برگزار گردید.
ایران اکونومیست   ۱۴۰۱/۰۳/۰۲ - ۲۰:۰۵   + ۹ سایت دیگر  
به گزارش ایران اکونومیست، در نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران، نشستی با موضوع الزامات نهادی خصوصی سازی برگزار شد. رییس این نشست "علی ابراهیم نژاد"، استاد دانشگاه صنعتی شریف با طرح سوالاتی مانند مشکلات بنگاه داری دولتی چیست و خصوصی سازی موفق چگونه است ...
روزنامه جوان آنلاین   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۲۲:۳۶    
رئیس جمهور در نشستی با موضوع خصوصی سازی در اقتصاد ایران گفت: آمده ام بستر های فسادزا را اصلاح کنم تا اصلاً پرونده ای ساخته نشود که قوه قضائیه مجبور به پیگیری باشد. قرار است تصمیم های سختی بگیریم ...
سازمان خصوصی سازی   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۸:۵۱    
سامانه پاسخ سازمان خصوصی سازی، در راستای شفافیت واگذاری بنگاه های دولتی امروز با حضور رییس جمهوری، رونمایی شد.
سازمان خصوصی سازی   ۱۴۰۱/۰۲/۳۱ - ۱۷:۲۱    
در نشست سرمایه داری دولتی، بنگاه های دولتی و عملکرد اقتصادی که در حاشیه نخستین روز همایش بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران به همت سازمان خصوصی سازی برگزار شد، پروفسور ویلیام ال مگینسون، استاد دانشگاه در خصوص روند خصوصی سازی بین المللی سخن گفت.
دنیای اقتصاد   ۱۴۰۱/۰۲/۰۷ - ۰۰:۰۵   + ۴ سایت دیگر  
دنیای اقتصاد : عزم دولت برای واگذاری باقی مانده سهام در اختیار خود در دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور جدی است. عضو ناظر مجلس در هیات واگذاری و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در این راستا از برگزاری جلسه هیات واگذاری بنگاه های دولتی در محل وزارت اقتصاد با حضور احسان خاندوزی وزیر اقتصاد در روز دوشنبه خبر داد ...
خانه ملت   ۱۴۰۱/۰۲/۰۶ - ۱۰:۵۳   + ۶۶ سایت دیگر  
عضو ناظر مجلس در هیئت واگذاری بنگاه های دولتی از برگزاری نشست هیئت واگذاری در محل وزارت اقتصاد طی روز گذشته خبر داد و گفت: در این جلسه لیست واگذاری ها براساس یک روند جدید بسته شد و شرکت هایی از جمله ایران خودرو و سایپا در لیست واگذاری 1401 قرار گرفت.
الف   ۱۴۰۱/۰۲/۰۵ - ۱۲:۲۵   + ۵ سایت دیگر  
بررسی وضعیت بدهکاران بانکی نشان می دهد که دولت در اقتصاد ایران هم بانکدار است و هم بدهکار بانکی و برای اینکه چرخ اقتصاد دولتی ایران بچرخد، سیستم بانکی چاره ای ندارد جز اینکه روزانه سپرده های فراوانی را از سطح جامعه جمع آوری کند و حداقل چیزی حدود 60 تا 70 درصد آن را در قالب سرمایه در گردش به بنگاه ...