جمعه ۲۴ اردیبهشتساعت ۱۲:۴۲May 2021 14
جستجوی پیشرفته

جدیدترین‌های «سکولاریسم»

خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱ - ۲۱:۴۱   + ۶ سایت دیگر  
برخی به گونه ای وارد کارزار انتخاباتی شده اند که گویی از مرز سکولاریسم عبور کرده اند و به لائیسم رسیده اند. شهید رجایی تنها دولتمردی بود که در زمان حیات خود صادقانه از سؤال های کلیدی و احتمالی خود پس از مرگ آن هم در پایین ترین نقطه جهنم خبر داده بود.
تدبیر و امید   ۱۴۰۰/۰۲/۱۷ - ۱۵:۱۸   + ۷ سایت دیگر  
اگرچه دولت غاصب در سال 1948 تأسیس شد، ولی مقدمات دست اندازی به این نکته حساس از منطقه اسلامی سال های پیش از آن آغاز شده بود. این سال ها مقارن است با دخالت غرب در کشور های اسلامی برای حاکم کردن سکولاریسم و ناسیونالیسم کور و حاکم کردن رژیم های دست نشانده.
برترین ها   ۱۴۰۰/۰۲/۱۳ - ۱۴:۴۲   + ۱۵ سایت دیگر  
جماران به نقل از روزنامه تایمز: بر اساس قانون جدیدی که در امارات وضع شده است زنانی که خارج از چارچوب ازدواج باردار می شوند مجازت نمی شوند. زنانی که خارج از چارچوب ازدواج در امارات متحده عربی باردار می شوند از این به بعد دیگر مجبور به فرار از کشور نمی شوند ...
ادیان نیوز   ۱۴۰۰/۰۲/۱۲ - ۱۵:۰۴    
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )، در جریان مناظره ای که میان عبدالوهاب المسیری و سید القمنی در برنامه الاتجاه المعاکس برگزار شد، مجری این برنامه یعنی فیصل القاسم سؤالی را از المسیری مطرح کرد و آن ...
ایران پرس   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ - ۱۰:۵۰    
ایران پرس: در طول تاریخ اسلامی، گفتمان های سیاسی خاصی شکل گرفته اند که پیدایش آن ها علاوه بر اندیشه صاحبنظران هر یک از طیف های فکری، با واقعیت های اجتماعی نیز ارتباط تنگاتنگ دارد.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۲۵ - ۱۲:۳۶    
استاد دانشگاه صنعتی شریف با شهید صدر اندیشه های زمان خود را مطرح کرد، گفت: حوزه علمیه نیز امروز دغدغه لازم در این حوزه ندارد و باید به فکر مسائل روز باشد ...
خبرگزاری اقتصادی ایران   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۱:۴۲   + ۷ سایت دیگر  
اقتصاد ایران: "ماهیت حوزه سکولار" واکاوی معنا و مفهوم سکولاریسم و سکولاریزه شدن حوزه های علمیه و راه های برون رفت از آن از دیدگاه مقام معظم رهبری از سوی انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۱۰:۱۴    
طبق قانون 1905 در قوانین نظام سکولاریسم فرانسه هیچ بودجه عمومی نمی تواند برای ساخت امکانات مذهبی هزینه شود اما گویی این قانون فقط مساجد را هدف قرار گرفته و مسیر ساخت مساجد در این کشور را به شدت پر پیچ و خم کرده است.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۴۰۰/۰۱/۲۲ - ۰۸:۴۱   + ۷ سایت دیگر  
ماهیت حوزه سکولار واکاوی معنا و مفهوم سکولاریسم و سکولاریزه شدن حوزه های علمیه و راه های برون رفت از آن از دیدگاه رهبر معظم انقلاب اسلامی، توسط انتشارات شهید کاظمی روانه بازار شد.
خرداد نیوز   ۱۴۰۰/۰۱/۱۷ - ۲۱:۰۵   + ۵ سایت دیگر  
خرداد: نشریه داخلی معاونت سیاسی سپاه با اشاره به اظهارات اخیر عبدالله ناصری نوشت: اصلاح طلبان در طول سال های پس از جنگ تحمیلی، در فرآیند استحاله و دگردیسی قرار گرفتند و به تدریج از باورهای پیشین خود در باب اسلام سیاسی فاصله گرفته و به سمت سکولاریسم حرکت کردند ...
شبستان   ۱۴۰۰/۰۱/۱۴ - ۰۹:۱۲    
دولت فرانسه به تلافی پویش تحریم محصولات فرانسوی توسط کشورهای اسلامی، مسلمانان این کشور را در تنگنا قرار داده است و ممنوعیت ذبح حلال را تصویب کرده است.
خبرگزاری فارس   ۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۱۲:۴۳   + ۱ سایت دیگر  
فلسفه انتظار برخلاف انتظار مهجوراست. همه ما گرفتار سطحی از انجمن حجتیه ایم. خواستگاه انجمن حجتیه چه بود؟ توسعه سیاهی و باطل؟ تقیه و چشم بستن بر ظلم؟ سکولاریسم سجاده و جدایی معنویت از زندگی جمعی؟ هرآنچه هست ما نیز گرفتاریم.
ایکنا   ۱۴۰۰/۰۱/۰۹ - ۰۱:۵۱   + ۱ سایت دیگر  
استاد حوزه و دانشگاه معنقد است: پس از پایان سیطره اومانیسم، لائیسیته و سکولاریسم با محوریت نفس بشر، دوران تحول فرا رسیده است. پیش از این دین در غرب مصادره شده بود، اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، که طلیعه اتصال به آینده است، بشر دیگر اندیشه های غربی و شرقی را نمی پذیرد.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۱:۲۷    
استعمار در ایران از دین ضربه خورد، لذا جدایی دین از سیاست را نظریه پردازی کرد تا علما از جامعه و مردم جدا و گوشه نشین شوند.
مشرق نیوز   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۱۸:۲۹   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش مشرق، عبدالله گنجی، فعال رسانه ای در توییتر نوشت: سندی با عنوان اهداف راهبردی اصلاح طلبان منتشر شده است. بند 3 آن این است که: دفاع از نقش دینِ سازگار با عقلانیت و خادمِ معنویت و اخلاق در زندگی شخصی و عرصهٔ مدنی، در عین دفاع از قواعد دموکراتیک و رقابت آزاد و عادلانه در عرصهٔ سیاسی" ...
دنیای اقتصاد   ۱۳۹۹/۱۲/۲۴ - ۱۶:۰۵   + ۳۰ سایت دیگر  
مهر : پیمان معادی در مصاحبه خود با یک شبکه تلویزیونی فرانسه گفت: فرانسوی ها فکر می کنند هویت ملی شان بر ایده آل های جمهوری خواهی جهانی بنا شده؛ برابری و سکولاریسم فرانسوی ... در واقع لاییسیته. اما آیا واقعاً این گونه است؟
فرهیختگان   ۱۳۹۹/۱۲/۲۳ - ۱۰:۱۷   + ۸ سایت دیگر  
واقعیت این است که کتاب عصر حیرت حاضر است مدرنیته و سکولاریسم و تبعات آن را بپذیرد و آن را مقتضی چیزی شبیه حوالت تاریخی این عصر معرفی کند، اما حاضر نیست کوشش برای تقرب به اسلام ناب را -به خاطر احتمال خطا یا شکست- قبول کند!
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۲۰ - ۱۶:۲۶    
فرزند علامه مصباح یزدی گفت: آنچه امروز باعث جدایی دین از سیاست و اخلاق و معنویت و در یک کلمه سکولاریسم شده است، ناشی از این است که نگاه نظام مند به دین در میان فرهیختگان کم است.
روزنامه جوان آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۱۷ - ۲۲:۱۲   + ۱۹ سایت دیگر  
منازعه اسلام سیاسی و سکولاریسم اساس حب و بغض، مثال آوری، کنایه و قیاس این جماعت با هدف تخفیف آورده امام در عرصه سیاست و حکومت است. دنبال دلیل دیگری نگردید.
کیهان   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۲۱:۰۸    
مهدی جبرائیلی تبریزی انقلاب اسلامی، آغازگر گفتمانی جدید در عرصه حیات فردی و اجتماعی انسان ها بود و پس از چند قرن حاکمیت گفتمان سکولاریسم و دین گریزی بر فرهنگ، سیاست و اقتصاد جهان، موضوع اداره جامعه و حکومت را بر اساس تعالیم دینی و آموزه های وحیانی مطرح ساخت ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۳:۴۱    
کرمانشاه - حجت الاسلام والمسلمین نریمانی گفت: سکولاریسم نه تنها دین را به نوعی تخطئه می کند، بلکه مکاتب ماتریالیسیم و اومانیسم را در جامعه اسلامی بسط و گسترش می دهد.
باشگاه خبرنگاران   ۱۳۹۹/۱۲/۱۳ - ۱۱:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
عاملی گفت: غرب با نگاه سکولاریسم شرایطی ایجاد کرده است که اگر در محیط دانشگاهی به دین نگاه کنیم مورد تمسخر قرار می گیریم.
ایرنا   ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۰۹:۱۲   + ۲ سایت دیگر  
تهران- ایرنا- کتاب سکولاریسم و آزادی وجدان نوشته چارلز تیلور، فیلسوف مطرح کانادایی و جاسلین مکلور با تمرکز بر تعاریف اصولی این مفاهیم و پرداختن به آینده جوامع در پرتو آن، به ترجمه مهدی حسینی به بازار آمد.
رسا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۱۵:۵۰   + ۳ سایت دیگر  
آیت الله رجبی گفت: اگر روحانیت از منش و زی خود خارج بشود، جدایی دین از سیاست و سکولاریسم بر جامعه ما حاکم خواهد شد و این بسیار خطرناک است.
تیتر ۱   ۱۳۹۹/۱۲/۰۷ - ۰۱:۵۳   + ۴ سایت دیگر  
بر اساس مبانی نظری حضرت علی (ع) در مورد نصب کارگزاران حکومتی، استحکام حکومت با شاخصه های دینداری و عدالت، بدون کارگزاران شایسته عملی نخواهد بود. بازدید صفحه اول ارسال به دوستان نسخه چاپی
شبستان   ۱۳۹۹/۱۲/۰۴ - ۱۰:۴۰   + ۵ سایت دیگر  
دکتر لاریجانی گفت: با مشروطه در ایران یک نحله ی سکولاریسم لیبرال آغاز شد. در حالی که در مشروطه بنا بود هم اسلام و هم روحانیت در آن باشد. اسلام، پرچم دار رأی مردم و سلطنت به عنوان یک نماد باقی بماند. همه این ها به تدریج از بین رفت و سلطنت باقی ماند.
ایکنا   ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۲۲:۵۰    
استاد جامعه المصطفی با بیان اینکه امام در منشور روحانیت نسبت به خطر سکولاریسم و تحجرگرایی هشدار دادند، گفت: هنوز هم این خطر برای حوزه وجود دارد و به تعبیر مقام معظم رهبری باید مراقب تقی زاده ها باشیم.
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۱۲/۰۱ - ۰۰:۱۸   + ۱ سایت دیگر  
عملکردِ سه جریانِ فکریِ چپ، نواندیشیِ دینی، و راستِ ضدمدرنیته و خرد ستیز پس از انقلاب 57، نشان می دهد که این سه جریان هر یک به نوعی اهداف و ارزش های مدرنیته و روشنگری مانند آزادی، خودبنیادی، ارادۀ عمومی، دموکراسی، خِرد انتقادی، تکثرگرایی ...
دین آنلاین   ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ - ۱۰:۱۸    
پارلمان فرانسه کلیات لایحه ای موسوم به جدایی طلبی را به تصویب رساند که بر اساس آن قرار است ضمن تقویت بنیان های سکولاریسم با جریان ها و رویکردهای منتسب به افراط گرایی اسلامی به شدت برخورد شود.
پارسینه   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۲۲:۵۳   + ۱۴ سایت دیگر  
نمایندگان فرانسوی سه شنبه گذشته به پیش نویس این قانون رای داده بودند و انتظار می رفت که هر دو مجلس فرانسه این قانون را تایید کنند. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه مدعی شده که تصویب این قانون ضروری بوده چون به کمک آن ارزش های فرانسه نظیر برابری جنسیتی و سکولاریسم حفظ شده و از ریشه کردن اندیشه ...
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۸ - ۱۱:۰۸    
شفقنا- عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: رشد گرایش به دین و یکتاپرستی در جامعه ایران بعد از انقلاب اسلامی کاملاً مشهود است و حتی در روابط بین المللی هم شاهد رشد این رویکرد و تضعیف گفتمان سکولاریسم هستیم. ...
شبستان   ۱۳۹۹/۱۱/۲۵ - ۱۰:۳۶   + ۱ سایت دیگر  
یک مجله آمریکایی در گزارشی اعلام کرد: امانوئل مکرون سکولاریسم فرانسه را برای حمله به اسلام و مسلمانان تحریف کرده است.
رسا   ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ - ۱۷:۳۱    
کرمانشاه - امام جمعه ثلاث باباجانی گفت: انقلاب اسلامی نه تنها در ظاهر معادلات را تغییر داد، بلکه باعث شد که دین زنده شود و سکولاریسم عملا از جامعه ایرانی رخت برببندد.
اسپادانا خبر   ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ - ۱۶:۳۵   + ۳ سایت دیگر  
محمدی عراقی می گوید یکی از مهمترین نگرانی های راهبردی رهبر انقلاب اسلامی وضعیت شهر قم است؛ دشمن برای قم برنامه دارد .
شفقنا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۶ - ۲۱:۱۷   + ۷ سایت دیگر  
شفقنا- مسئول دفتر رهبر انقلاب اسلامی در قم با بیان اینکه آیت الله مصباح نسبت به ظهور سکولاریسم نو در حوزه هشدار می دادند، تصریح کرد: این خطر همچنان جدی است و در سخنان رهبر انقلاب اسلامی هم این هشدار دیده می شود. ...
حوزه   ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ - ۱۵:۵۹   + ۱ سایت دیگر  
حوزه/عضو تشخیص مصلحت نظام گفت: انقلاب اسلامی امروز چالش بزرگی در برابر سکولاریسم ایجاد کرده است؛ در غرب از رنسانس تاکنون، سکولاریسم حتی برای ارباب کلیسا پذیرفته شده و متفکران طرفدار حکومت دینی اندک هستند؛ سکولاریسم جزء اصول مدرنیته است.
شوشان   ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ - ۱۵:۱۲    
شوشان - عبدالرحمن نیک سرشت : یراوند آبراهامیان در کتاب ایران بین دو انقلاب نوشته بود که به هیچ وجه نمی توان ماهیت انقلاب 57 را غیر اسلامی قلمداد نمود ، این در حالی است که ایشان از عاقبت کار ابراز بی اطلاعی می نماید از این انقلاب ...
دانا   ۱۳۹۹/۱۱/۱۵ - ۱۱:۴۱    
انقلاب اسلامی انقلاب ارزشها است و حاکمیت و ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را در هم شکست و دو گفتمان سکولاریسم و کمونیسم را به چالش کشید و عصر جدیدی در جهان معروف به دوران امام خمینی(ره) بنا نهاد.
خبرگزاری دفاع مقدس   ۱۳۹۹/۱۱/۱۴ - ۱۰:۱۸    
آنچه غربیان به عنوان اصلی ترین مانع خود برای نفوذ فکری و سیاسی در ایران می دیدند عقاید اسلامی بود و روحانیت به عنوان یک قشر مذهبی و مورد اعتماد مردم، گروهی بودند که هیچ گاه رام دول غربی و استعمار فکری و فرهنگی نمی شدند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۱/۰۸ - ۱۷:۵۵   + ۲ سایت دیگر  
پیش نشست علمی سکولاریسم و نقد اندیشه های آن از دیدگاه شهید مطهری فردا در فضای مجازی برگزار می شود.
ادیان نیوز   ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ - ۰۱:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
به گزارش ردنا ( ادیان نیوز )؛ مراسم تحلیف دومین رئیس جمهور کاتولیک آمریکا، نمایشی کاملا آمریکایی-کاتولیک بود. کشیش یسوعی آیین نیایش را به جا آورد، رییس جمهور کلامی از سنت آگوستین نقل کرد و لحظاتی برای عبادت و ادای احترام به مریم مقدس سکوت کرد ...
رهیافته   ۱۳۹۹/۱۱/۰۶ - ۱۲:۰۰   + ۴ سایت دیگر  
این لایحه همچنین بیماران را از انتخاب پزشکان بر اساس جنسیت خود منع می کند و با سازوکاری جدید، زمینه ارزیابی و سرکوب دیدگاه های مخالف را فراهم می سازد. این لایحه همچنین آموزش اصول سکولاریسم برای همه مسئولان دولتی را الزامی می کند.
گیلانستان   ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ - ۱۸:۱۳   + ۱ سایت دیگر  
گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران، مذهبی ترین و سکولارترین شهرهای ایران را اعلام نمودند.
قدس آنلاین   ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ - ۱۰:۲۷    
از نظر علامه مصباح، مسئله این است که آیا انقلاب اسلامی، تفاوت ماهوی با انقلاب های دیگر دارد یا خیر؟ او می گفت به نظر می آید این، یک مسئله اساسی است؛ به طوری که بسیاری از مشکلات و اختلافات و تنش هایی که پس از انقلاب، میان جریان های سیاسی مختلف شکل گرفت، به همین پرسش مربوط است و پاسخ آن ...
رسا   ۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۸:۰۷    
کرمانشاه - مدیر حوزه علمیه گیلانغرب با اشاره به اینکه در اسلام حوزه سکولار نداریم، گفت: زمانی که افکار سکولاریسم در حوزه های علمیه نفوذ کنند، اعتقادات دینی رنگ می بازند.
خبرگزاری مهر   ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۲:۰۳   + ۶ سایت دیگر  
مدیرگروه ادیان ابراهیمی در دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به دینداری در عصر دیجیتال گفت: فرمی که رسانه ها بر اساس آن طراحی شده اند، بر پایه سکولاریسم است.
ایبنا   ۱۳۹۹/۱۰/۱۵ - ۱۲:۳۲   + ۲ سایت دیگر  
چارلز تیلور و جاسلین مکلور در این کتاب شرح مستدل و رسایی از دو اصل عمده سکولاریسم احترام برابر و آزادی وجدان و دو شیوه اجرای آن جدایی دین و دولت، و بی طرفی دولت در قبال دین ها_ارائه می دهند.
خبرگزاری صدا و سیما   ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ - ۱۵:۴۵   + ۱۹ سایت دیگر  
نماینده ولی فقیه در سپاه: بسیج اساتید دانشگاه ها در تحولات کشور بصیرت و صراحت را با هم دارد و باید این ویژگی ها را اعتلا ء بخشد.
خبرگزاری فارس   ۱۳۹۹/۱۰/۱۳ - ۱۲:۰۸    
ارتحال آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، موجی از واکنش های مردمی در شبکه های اجتماعی به راه انداخت.
روز نو   ۱۳۹۹/۱۰/۱۱ - ۰۹:۵۶   + ۳ سایت دیگر  
گفته شده است دولت کارگزاران -منظور دو دولت مرحوم هاشمی- زمینه سکولاریسم در کشور را فراهم کرد. با چه متر و معیاری آقای هاشمی را سکولار می نامند؟